areekw  Dołączył: 30 Cze 2012
tutaj jeszcze zdjęcie "martwej" przyrody - niestety taką znalazłem. brak ostrości na oku spowodowany trochę moją nieskalibrowaną puszką ponieważ po potwierdzeniu ostrości autofokus mylił się nieznacznie i celował z tyłu. a jak próbowałem poprawić to mi nie wychodziło :)

i po cropie
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Na giełdzie są:
Sigma 50/2.8 macro
Pentax A 50/2.8 macro

Taniej i lepiej nie będzie ...
 
pentakowa  Dołączyła: 02 Lis 2012
makro do k-xa
Od trzech dni siedzę i czytam, i czytam, i coraz mniej rozumiem... Obejrzałam chyba z pięćdziesiąt obiektywów. Czy są w ogóle jakieś uniwersalne zasady przy wyborze obiektywu do makro???
Szkło ma być 28, 50 czy 200 mm?

Jestem amatorem, mam pentaxa k-x + kit 18-55. Potrzebuję jakiegoś taniego zestawu szkieł (obiektyw albo konwertery) do fotografowania małych przedmiotów: 1-5 cm wielkości w odległości 10-30 cm od aparatu.

Proszę o radę, bo za chwilę w akcie desperacji chyba kupię jakąś badziewną "małpkę" z guzikiem SuperMacro...
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Super Duper i makro z 1cm albo dotykające przednią soczewkę.
Ile mm to już zależy od Ciebie, czym więcej mm tym łatwiej odciąć tło od obiektu i odległość dla skali 1:1 większa ale za to łatwiej poruszyć i trudniej uzyskać większą skalę pierścieniami.
Zacznij od 50mm 1:1 i będzie dobrze, ewentualnie 1:2 co pozwoli zmieścić obiekt 48mmx30mm w kadrze przy skali 1:2
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
k33l napisał/a:
czym więcej mm tym łatwiej odciąć tło od obiektu

Akurat martwiłbym się tym jak zwiększyć, a nie zmniejszyć GO :mrgreen: A już na pewno przy skalach odwzorowania bliższych 1:1...
 
pentakowa  Dołączyła: 02 Lis 2012
Hm, zamiast tego całego przerzucania się oznaczeniami i typami obiektywów, może by jednak szerzyć wśród prostego ludu znajomość podstawowych zasad optyki... wtedy by każdy wybrał wedle potrzeb i pewnie głupich pytań na forum byłoby mniej :)

Dziękuję bardzo za odpowiedź:) Czyli prawda jest taka jak zawsze - że nie ma uniwersalnych rozwiązań... Tylko że akurat mnie nie interesuje fotografia jako taka - używam jej jako środka do celu, więc wolałabym od razu wybrać optymalne dla mnie rozwiązanie, a nie "na początek". Bo dalszego ciągu może nie być... chyba że na emeryturze ;)
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
pentakowa napisał/a:
Potrzebuję jakiegoś taniego zestawu szkieł (obiektyw albo konwertery) do fotografowania małych przedmiotów: 1-5 cm wielkości w odległości 10-30 cm od aparatu.

Ogólny zarys to ogólne odpowiedzi :D, jeżeli chcesz osiągnąć te odległości to dla 50mm będzie to 10cm a dla 200mm te 30cm, czyli już widzisz że jednym obiektywem tego nie ogarniesz bo dla 50mm oddalisz się od przedmiotu to skala maleje, przy 200mm znów nie zbliżysz się na te 10cm.
Rozważ również dobrego zooma 55-300mm + raynox dcr250, skala zmienna zmieniasz ją zmianą ogniskowej, odległość od obiektu około 12cm.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Tak żeby uściślić to dla:
50mm i odwzorowania 1:1 będzie ~ 20cm;
50mm 1:2 ~24cm;
100mm 1:1 ~30cm;
100mm 1:2 ~45cm;
200mm 1:1 ponad 50cm;
Ogólnie słyszałem że do zdjęć przedmiotów to niektórzy wolą 50mm bo nie trzeba daleko się odsuwać, a do przyrody lepiej dłuższy żeby nie straszyć owadów.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Żeby jeszcze bardziej uściślić to jest to odległość od matrycy a nie przedniej soczewki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach