cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
milo napisał/a:
a tak na marginesie, to w jaki sposob ustawiacie i mocujecie martwe eksponaty [monety, zapalki itp]


szpileczką motylki ;-)

żartuję, ale tak serio, miałam problem, w końcu wbiłam dzisiaj zapałeczki w plastelinę, którą kiedyś dostałam od babci i do tej pory nie zdążyłam zużyć ;-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
milo, widać wreszcie, że to nie Twój wydruk ;-)
Co do mocowania, to mój kolega używał czegoś takiego http://www.instructables....I21YFWEP287TUT/
do fotografowania skomplikowanych obiektów pod mikroskopem stereosokopowym. Widziałem chyba niedawno to Castoramie w dziale mikronarzędzia czy jakoś tak. A może guma do żucia, plastelina?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
milo napisał/a:
tutaj fragment orzelka


oooo, to smieszne, ale wzialem sobie tego samego modela do sesji ;-)

tutaj setup (mieszek+kmplet piercieni+A135/2.8+DA18-35@18):



tutaj model:


a tu wynik :-D :


[ Dodano: 2007-01-26, 22:46 ]
Marek, umiesz przeliczyc powiekszenie? :-D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No to dziękulski, a ja myślałem, że samymi pierścieniami powalczę :shock: :oops: :mrgreen:

[ Dodano: 2007-01-26, 23:49 ]
Można powiedzieć, że alkos pokazał pazur.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Przyłączam się do słów uznania za fotki – macro to również mój konik.

pozdrawam
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf - mam trochę znajomych na PŁ - sam tam kiedyś pracowałem - w Instytucie Elektroniki. A myślałem, że może Twoja żona pracuje w Zakładzie Materiałoznastwa i Technologii Instytutu Podstaw Elektrotechniki (nie wiem czy to aktualna nazwa - tak się to nazywało kilka lat temu). Znam tam sporo ludzi zajmujących się również mikroskopią.
Bomber - ten konwerter to chyba ok. 150 zł - sprawdź ceny na Allegro - często tam bywają. Kitowy 18-55 da się z tym konwerterem używać, ale rewelacji nie oczekuj - to trochę za krótki zakres ogniskowych dla tego Raynoxa. W porównaniu z możliwościami samego obiektywu uzyskasz w takiej konfiguracji mniej więcej dwukrotny wzrost skali odwzorowania (czyli pełną szerokość kadru ok. 32mm). Dużo lepsze rezultaty uzyskasz podpinając ten konwerter do czegoś dłuższego - np. drugiego kitowego zooma 55-200. Tak z ciekawości - jakimi zwierzętami się interesujesz? Czyżbyśmy mieli w naszym gronie jakiegoś hodowcę owadów?

[ Dodano: 2007-01-27, 11:49 ]
Milo - nie mam pod ręką banknotu 10zł, ale chyba na wszystkich orzełki są tej samej wielkości. Mam taki mały mikroskop pomiarowy ze skalą co 0.1mm więc orzełka mogę obmierzyć:-) Zmierzyłem na 100zł fragment skrzydła który przedstawiłeś i wyszło, że szerokość Twojego kadru to 2.3mm - zatem skala odwzorowania ok. 10.5:1.

Szpajchel - zbliżone uchwyty można i w Polsce kupić. Ja używam często uchwytu dla majsterkowiczów kupionego w sklepie z częściami elektronicznymi. Identyczne można też kupić na Allegro - np. http://www.allegro.pl/ite...nych_tanio.html
Niestety do żywych motywów raczej się taki uchwyt nie nadaje.

Alkos - W/g mojego pomiaru 1.3mm na całą szerokość kadru - czyli ok. 18.5:1. Zaraz wyciągam cięższy sprzęt i staję w szranki:-))))))

bEEf - Alkos pokazał raczej mały pazurek:-) Ale - w tej konkurencji im mniejszy, tym trudniejszy do pobicia!
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
Marku Wyszomirski, dla Ciebie zrobiłem przykladowe fotki zwierzaczków.
Zdjecia robione K100D+DA 18-55+raynox dcr 250 wiec powiekszenie nie zbyt duze :/

prosze o wszelkie uwagi na temat zdjec:)

Kliknijcie na zdjecie a otworzy sie w wiekszym rozmiarze







 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Znalazłem banknot 10zł i... orzełek na dziesięciozłotówce jest większy niż na banknocie 100zł. Muszę zatem skorygować wyniki pomiarów.
Milo - 2.8mm - czyli skala ok. 8.6:1
Alkos - 1.5mm - czyli skala ok. 16:1
Nieco mniej, niż początkowo myślałem, ale i tak bardzo ładnie.
A moja odpowiedź - za chwilę (zdjęcia już zrobione, tylko muszę zmniejszyć i dołożyć zdjęcia sposobu w jaki zostały wykonane).

[ Dodano: 2007-01-27, 14:12 ]
Bomber - to z Twojej kolekcji? Wspaniałe masz modelki - aż szkoda, że z Łodzi do Krakowa taki kawał drogi - inaczej wpadłbym na małą sesję:-)))

[ Dodano: 2007-01-27, 14:54 ]
Nie da się ukryć, że tym razem musiałem już się mocno przyłożyć - poprzeczka została podniesiona bardzo wysoko. Na początku zacząłem od konfiguracji:



(K10D+Kenlock500f8+Raynox MSN-500). Niestety efekty nie były zachwycające - skala niewiele większa od uzyskanej pzrez Alkosa, poza tym ugięcia statywu i luzy mechaniczne powodowały, że kadrowanie i ustawianie ostrości były bardzo uciążliwe. Zmieniłem zatem konfigurację na:



kolejno - K10D, telekonwerter Vivitara z 2x z dodatkowym wysuwem do makro, 2 komplety pierścieni, SMC-DA55-200, filtr UV Hoya HMC (zupełnie zbędny - został pzrez zapomnienie) i Raynox MSN-500 (niestety zamocowany przez mocowanie 'snap-on' - nie mam redukcji z 52 na 43mm) Przy tej konfiguracji już było ciekawiej:-)
Musiałem jednak zmienic motyw - trudno mi po prostu było określić w jaki fragment orzełka celuję. Na szczęście na banknotach jest odpowiedni motyw - mikrodruk 'RZECZPOSPOLITA POLSKA' w miejscu zaznaczonym na poniższym zdjęciu strzałką.



I efekt który udało się uzyskać - pełna szerokość kadru to 0.75mm:



Zdjęcie wykonane pzry pzrysłonie 8 - przy 16 dyfrakcja światła na listkach przysłony zjadała juz całkowicie ostrosć obrazu...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
:shock: oja oja ...
Marku, jaka skalu uzyskales 30:1 ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Marek Wyszomirski, jestem pod wrażeniem. Nawet nie wiedziałem, że tam jest coś napisane. Ciekawe co Alkos zrobi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Ciekawe co Alkos zrobi.


Ja? Nic nie zrobie. Sprzetu mi zabraklo.... :evil: :evil: :evil:

Marek - jestem pod wrazeniem. Przy najblizszym spotkaniu, jako zwyciezony, stawiam 3x :-B :-D
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skala to ok. 32:1. Te literki mają po 0.25mm wysokości... Mógłbym dołożyć jeszcze jeden komplet pierścieni i mieszek, ale to już jest rzeźbienie na siłę - kadrowanie i łapanie ostrości to tragedia - wystarczy lekko dotknąć ręką do stołu na którym to wszystko stoi i już obraz jeżdzi na matówce na wszystkie strony. Myślałem, ze statyw i głowica Manfrotto 410 (to ta z pzrekładniami ślimakowymi ułatwi kadrowanie, zaś płytka przesuwna Manfrotto 454 ustawianie ostrości... Okazało się, że przy takiej skali wygodniej jednak starymi, dobrymi metodami z rozstawieniem sprzętu na stole.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, - bedziesz na PPD ??? Bo ja tez bym postawil pare :-B - to akcja zacznie sie rozwijac i nie takie macro "zaliczymy" :-P :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
alkos, - bedziesz na PPD


Niestety.

:-( :-( :-(
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale - zeszliśmy z tematu, a tu Bomber czeka na opinię o zdjęciach...
Widzę, że ledwo zdążyłem Ci odpowiedzieć, ze ten Raynox da się podłączyć do DA18-55 a już go zdążyłeś zdobyć i wypróbować:-)

Zdjęcia fajne, ale trochę jeszcze musisz popracować nad światłem i kompozycją. W tej chwili masz zbyt ostre, kierunkowe światło - przypuszczam, że to jakaś żarówka którą oświetlasz terrarium. Pomyśl może o zastosowaniu lampy błyskowej (nawet tej wbudowanej jeśli nie masz zewnętrznej) podpartej odpowiednim rozpraszaczem. Całkiem ładnie sprawdza się proste rozwiązanie pokazane poniżej:





Ta biała płaszczyzna z przodu to chusteczka higieniczna 'Velvet' w torebce foliowej (żeby się zbyt szybko nie podarła i nie brudziła). Próbowałem róznych półprzezroczystych płytek z tworzyuw sztucznych i okazało się, ze chusteczka sprawdza się lepiej - bardzo ładnie rozprasza światło i nie daje zafarbów.

Co do kompozycji - najbardziej podobaja mi się drugi pająk skorpion - aczkolwiek i na skorpionie skadrowałbym wyżej - na dole aż tyle pzrestrzeni pod skorpionem nie potrzeba, a uniknąłbym obcięcia nogi na górze.
Na pierwszym zdjęciu wolałbym poziomy kadr - z większą ilościa pzrestrzeni pzred pająkiem (stara zasada portrecistów - model musi mieć gdzie patrzeć).
Na ostatnim pająku z kolei aż się prosi by zamiast wychodzącego już poza głębię ostrości odwłoka pokazać nieco więcej dołu.

Poza tym - kolorystyka. Nie wiem - być może te stworki i ich otoczenie takie są, ale odnoszę wrażenie, ze te wszystkie zdjęcia mają czerwonawą dominantę barwną. wprawdzie w Exifie widzę, ze balans bieli ustawiałeś manualnie - ale - czy na pewno czegoś z nim nie pomyliłeś?

Jak widac - dość mocno skrytykowałem, tym niemniej zdjećia uważam za całkiem niezłe - a jak na początek zabawy z nowym sprzętem - wręcz nadspodziewanie dobre.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Marku, jak wiesz podziwiam - to po pierwsze a po drugie - od kilku lat zabieram sie za tego Raynoxa bo mnie to kreci po obejrzeniu wielu Twoich zdjec - jak wyglada sprawa winietowania przy tym konwerterze - uzywanym z FA100/2,8macro, skoro przystosowany jest do tak szerokiego zakresu srednic...??

Chyba, ze mocne przymykanie szkla niweluje nieporzadane efekty? No i patrzac na Twoj zestaw - chyba nie mocujesz go oryginalnym, uniwerslanym uchwytem tylko jakas inna tulejka czy mi sie wydaje?

Pzdr
Spinner

 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
Marku Wyszomirski,

Dobry pomysł z tą chusteczką, będę musiał sobie takie cos zrobic :))
Masz racje, że z moim oświetleniem nie jest najlepiej, na tych zdjeciach uzywałem jednej żarówki 40WAT piekarnikowej umieszczonej około 30cm nad zwierzakami.
Co do koloru to myśle ze jest odpowiednie odwzorowanie poniewaz całe tło, oraz elementy na ktorych siedziały ptaszniki to jest kokos, kokos mielony.

Tak samo bede musial w bardzo niedalekiej przyszłosci zakupic jakis element do sprzetu aby miec wieksze powiekszenie z raynoxem. Czy moge dokupic drugi konwerter 2x ? czy bedzie pracował z raynoxem ? i jakie szacunkowo bede mial powiekszenie ?

Znalazłem to na allegro, zwieksza ogniskową 2x, http://allegro.pl/item158...erter_2x_1.html

warto mi go zakupic do 18-55 + raynox dcr 250 ? jesli nie to prosze was jako speców znajdzie mi cos dobrego jak dla mnie zebym mial lepszy powiekszenie, jakies soczewki,konwertery lub cos innego nie drogiego. Dziekuje i przepraszam :P

 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Zdjecia oczywiscie robia niezle wrazenie, ale musze przyznac, ze dopiero jak zobaczylem te wasze zestawy, to opadla mi kopara... lufy jak sie patrzy ;)
Pozdrawiam
Grzesiek
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Bomber napisał/a:
znajdzie mi cos dobrego jak dla mnie zebym mial lepszy powiekszenie, jakies soczewki,konwertery lub cos innego nie drogiego.


Mysle, ze skoro temat Cie kreci zacznij zbierac na dedykowany obiektyw macro - mysle, ze Cosine o ktorej tutaj wspominano kupisz juz za jakies 300zl... Albo przejsciowka (nawet bez nieskonczonosci) i kombinacje z mieszkiem na M42 i innymi cudami - mnostwo mozliwosci ale mniejsza wygoda pewnie:-)

Pzdr
Spinner

 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
http://allegro.pl/item159...2_gliwice_.html
dobrze, moge zalicytowac sobie ten obiektyw i kupic go lecz prosze w miare szybko powiedzcie mi jakie przejsciówki potrzebuje zakupic aby on dzialał z K100D.

czyli do tej cosiny moge jeszcze załozyc raynoxa i bedzie dzialac wszystko ?? czy juz raynox odpada poniewaz napisane jest ze ta cosina ma minimalną odległosc ostrzenia kolo 100cm

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach