bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jeżeli chodzi o przejściówkę, polecam tą, bo mam:
http://allegro.pl/item161...nczonoscia.html
Jest tak wykombinowana, że siedzi dość sztywno bez tzw "blaszki". Do makro może nadać się ta, nie ma nieskończoności, ale podobno jest wygodniejsza:
http://allegro.pl/item159...e_in_japan.html
I jeszcze ta: podobna do pierwszej, wygląda na porządną robotę, ale ma tzw. "blaszkę" blokującą, która stabilizuje ją w bagnecie, ale jest tak upierdliwa, że większość osób ją usuwa:
http://allegro.pl/item158...e_in_japan.html
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
hmm juz ostatnie moje pytanie apropo obiektywu z allegro...
czy nie lepiej by mi bylo kupic ?http://allegro.pl/item160362000_okazja_tamron_80_210_1_3_8_adaptall_ii_minolta_md_.html
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale ten Tamron jest do Minolty. Chyba, że masz adapter do Pentaxa.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
a masz adaptalla II na PK?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bomber - konwerter do którego link podałeś nie nadaje się do współpracy z DA18-55. To konwerter do obiektywów M42 - wkręcany między obiektyw a aparat. DA 18-55 nie da się zamontować do tego konwertera. Zresztą w ogóle wydaje mi się, ze telekonwerter w połączeniu z kitowym obiektywem to nie najlepszy pomysł. Ale - jeśli bardzo chcesz - podeślij mi na priv adres - mam telekonwerter 2x Kenko z bagnetem KA którego nie używam, więc mogę Ci podesłać, żebyś sobie wypróbował.
Co do obiektywu - ta Cosina z Allegro to obiektyw z mocowaniem M42. Da się zastosowac z K100D pzrez pzrejściówkę, ale do makro żywych zwierzątek obiektywów M42 nie polecam. Obiektywy te po założeniu pzrez pzrejściówkę nie umożliwiają sterowania przysłoną pzrez aparat. Pzry makro pzrysłonę zwykle silnie przymykamy ze względu na głębię ostrości. Albo więc będziesz musiał ostrzyć po przymknięciu pzrysłony - z bardzo ciemnym obrazem w wizjerze - albo pzrymykac pzrysłonę po naostzreniu ryzykując, że ustawienia ostrosći Ci się w tym czasie zmienią (bo motyw sie poruszy, lub minimalnioe poruszysz aparatem). Oba rozwiązania złe...
W Twojej sytuacji rzeczywiście ta Cosina 100f3.5 macro (sprzedawana tez jako Soligor, Vivitar i nawet Pentax SMC-FA) byłaby dobrym rozwiązaniem. Musisz tylko pamiętać, aby była AF z bagnetem Pentaxa (ten obiektwy był produkowany z różnymi bagnetami).
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
jednak Tamrona nie kupuje, poszukam czegos innego...a adapter sie kupi jak bedzie trzeba :P
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jeszcze jedno - widzę, że szukasz na Allegro różnych obiektywów - radzę - szukaj tylko z bagnetem Pentaxa - i to albo AF, albo jeśli MF, to ze stykami elektrycznymi (czyli tzw. bagnet KA). Obiektywy z bagnetem K bez styków też podłączysz, ale będziesz miał pomiar światła tylko w manualu przy przysłonie roboczej. Na dodatek z takimi obiektywami (zapomniałem Ci o tym na priv napisać) nie będzie działał pomiar błysku - wbudowana lampa błyskowa będzie Ci błyskała zawsze z pełną mocą, a zewnętrzna też z pełną, albo na własnej automatyce lampy (bez pomiaru przez obiektyw).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
ta Cosina 100/3.5 pojawia się pod marką Pentax :-D Trzeba o tym pamiętać szukając na aukcjach. Ale cena rzeczywiście, jest bardzo do przyjęcia, i jest to ponoć zupełnie ostry obiektyw.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tę Cosinę spotkałem jak dotąd pod pięcioma nazwami - Cosina, Soligor, Vivitar, Phoenix i Pentax FA. Spotkałem się z informacją, że wersja oznaczana Pentax FA różniła się powłokami przeciwodblaskowymi (SMC) i elektroniką - ale przynajmniej co do tej elektroniki mam wątpliwosci - miałem ten obiektyw w oryginalnej wersji Cosiny i na zdjecia robionych *istD z tym obiektywem Pentax Browser rozpoznawał typ obiektywu jako Pentax SMC-FA 100f3.5 macro.
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Miałem tego Soligora (do Minolty). Optycznie całkiem, całkiem. Ale mechanicznie.... porażka :mrgreen:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dokładnie. Ten obiektyw jest bardzo przyzwoity optycznie i mało ciekawy mechanicznie. Plastik z którego jest wykonany wygląda tandetnie, AF działa wolno i głośno. Ale - miałem, używałem intensywnie przez chyba 5 lat, często w róznych warunkach i obiektyw zniósł to bez jakichkolwiek awarii.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
co do cosiny - jest do kupienia nowka nierdzewka w sklepie niemieckim - ja kupilem tak, ale przez ebay dokladnie stad:
http://foto-walser.biz/sh...ST=1&IT=37&CT=8
ale za mniej, bo przez aukcje, jak ta:
http://cgi.ebay.pl/Cosina...1QQcmdZViewItem
a oryginalne szklo smc (ta sama optyka) kosztuje
http://www.pstryk.pl/opis.php/1711

wysylka z Niemiec jest droga - jakies 20ojro :-/ ale i tak sie oplaca, biorac pod uwage, ze polski dystrybutor (ktorego juz nie ma) sprzedawal to szklo (cosine) po 690pln chyba :shock:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka, - dodam ze mozna tam dokupic dekielki - w efekcie wyjdzi ebardzo ekonomicznie....
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
AF działa wolno i głośno.


Hehe, w moim egzemplarzu wewnętrzna część podczas automatycznego ostrzenia wpadała dodatkowo w duże drgania, więc hałas był niezły :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Marku - jak zakladasz Raynoksa i jak z winietowaniem bo cos nie moge sie doczekac odpowiedzi... :-P

Pzdr
Spinner
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner - sorry, zgapiłem Twoje pytanie. W przypadku lustrzanki cyfrowej Raynox z SMC-FA100f2.8 macro nie winietuje w całym zakresie odległości ostrzenia. W przypadku lustzranki 35mm o ile pamiętam winietowanie pojawiało się przy odległościach nastawionych pierścieniem ostrości na obiektywie powyżej pewnej wartości granicznej (dla małych odległości ostzrenia winietowania nie było). Raynox dokłada doDCR-250 uniwertsalne mocowanie 'snap-on' umozliwiające założe3nie konwertera do dowolnego obiektywu z gwintem pod filtr z zakresu 52-67mm. W/g nie jest to dobre rozwiązanie - to mocowanie ma dość dużą średnicę co utrudnia cżesto zrobienie zdjęcia pod właściwym kątem i utrudnia oświetlenie motywu. Ponadto mocowanie nie zapewnia dokładnego pokrycia osioptycznych obiektywu i konwertera, co etż zapewne3 jakości zdjęć na dobre nie wychodzi. Dlatego do SMc-FA100f2.8 macro z którym najcżęściej Raynoxa używam dokupiłem redukcję 58/43mm której używam zamiast mocowania snap-on.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Czyli takie przejscie filtrowy umozliwiajace zamocowanie filtrow 43mm na szkle 58mm?

Pzdr
Spinner
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
Marku Wyszomirski,
Szukalem dzisiaj jakis informacji na temat kitowej 50-200 bo pomyslalem ze lepiej mi bedzie dozbierac kasy i go kupic późną wiosna lub w lecie.
Lecz bardzo mnie nie pokoją nastepujące rzeczy:
W tym temacie dawałes zdjecia zapałem przy uzyciu SMC DA 50-200 + raynox dcr 250 i wyszły bardzo ładnie, natomiast na wszelkich www gdzie są podane informacje o tym obiektywie jest napisane ze minimalna odległosc ostrzenia to około 110cm (czy to chodzi i tryb normalny, nie makro ?)

Jeszcze gryzie mnie jedna informacja, czym się rożni ten obiektyw którym robiles zdjecia zapałek od obiektywu Pentax smc P-DA 50-200 mm F4-F5.6 ED <--- czy móglbys wyjasnic różnice ? co znaczy "P-DA" oraz na koncu "ED"
Czy ten Pentax smc P-DA 50-200 mm F4-F5.6 ED bedzie robil z raynoxem takie zdjecia jakie umieszczałes ?


dokladnie to znalazłem ten obiektyw na allegro i sobie mysle czy nie wartałoby go zakupic :D http://allegro.pl/item160...d_wroclaw_.html
pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SMC - powłoki Pentaksa (Super Multi Coated (?))
P- bo to Pentax
DA - do lustrzanek z matrycą APS-C
ED - bodajże soczewki ze szkła o niskiej dyspersji, czyli światło białe nie rozszczepia się na granicy soczewka/powietrze (jeśli to dobrze tłumaczę).

Cały czas mowa jest o tym samym obiektywie, czyli o tym, kóry pokazujesz na linku do allegro.
 

tomos  Dołączył: 18 Sty 2007
na pudelku od obiektywu jest:
SMC Pentax DA, wiec P to skrot od Pentax ;)
a ED oznacza Extra-low Dispersion, z tego wygooglowalem to oznacza to w efekcie minimalizacje aberracji chromatycznych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach