dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Pentagram napisał/a:
jak wytłumaczysz dziewczynie, że maluszek stał się węższy?


przecie to normalne - zużycie materiału ... :evilsmile: ;-)
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Rafi

Zrob takie porownanie dla dolu i np. prawej strony kadru z drzewem. Niezle mydelko wygenerowal tam DA w porownaniu do Sigmy :-?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
BartekKw, a teraz żeby było sprawiedliwie, to porównajmy lewą stronę kadru

w DA 15 nic się nie zmienia - tzn jest tak samo jak z prawej strony
w Sigmie się rozmyło, czyli jest gorzej niż po prawej stronie

wnioski mogą być 2 różne -
1) płaszczyzna matrycy nie była ustawiona równolegle do ściany budynku robiąc zdjęcie Sigmą i się ściana w GO nie zmieściła
2) Sigma ma inną ostrość z lewej strony, inną z prawej (ktoś chyba nawet kiedyś u nas taki problem opisywał, w nowo zakupionym szkle)

za tym, że wniosek nr 1. jest fałszywy przemawia fakt, że skoro po prawej stronie mamy ostrą nawet trawę od stóp Dady aż po ścianę, to lekki obrót aparatu nie powinien spowodować wypadnięcia z GO analogicznego rejonu po lewej stronie

pozostaje więc nam jedynie wniosek A
i teraz, z dwojga złego
a) dobra Sigma w 2/3 kadru (środek i prawa strona) i przeciętna w 1/3 kadru (lewa strona
b) świetny Pentax w 1/3 kadru (środek) i przeciętny w 2/3 kadru (lewa i prawa strona)

wybieram Pentaxa
bo wolę świetny środek i identyczne boki, a nie jakieś nieliniowości generowane przez Sigmę

gdyby obraz z Sigmy rzeczywiście był równie dobry w całym kadrze...
no ale na tym przynajmniej samplu nie jest :evilsmile:
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
opiszon

No to do powyzszych rozwazan dodaj jeszcze rozmyty dol kadru wygenerowany przez DA i wyciagnij wnioski jeszcze raz...;-)
 
andi  Dołączył: 11 Wrz 2009
OK, bo widze, ze zaczynacie wlos na czworo dzielic.
Oto kadr z 15-tki, f4 zmniejszony do 3000px i JPEG-a dokladnie 1.5MB
(chcialem oszczedzic swoj server). To naprawde spora komresja,
oryginalny plik jest lepszy.
Jezeli dla kogos to jest niewystarczajaca jakosc, to albo drukuje
wydruki wielkosci kilku pieter, albo powinien raczej popracowac nad
innymi aspektami swojej fotografii. Na serio.
Wide open z obiektywu 15mm wielkosci korka, ja osobiscie chyle czola.



http://img35.imageshack.us/img35/1522/k70299.jpg
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andi, mi taka jakość jak z fotek Twoich, czy Dady odpowiada, nie widzę nic, co dyskwalifikowałoby to szkło w porównaniu do Sigmy
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
andi

Nie o jakosc da chodzi bo w finalnym podsumowaniu wychodzi ze to fajne kompaktowe szklo. Porownujemy zas owe szkielko z flagowa landszaftowa Sigma 10-20. Osobiscie probuje znalezc roznice pozwalajace na zdyskwalifikowanie sigmy, sprzedanie, dolozenie drugie takiej kwoty i kupienie da i powiem Ci szczerze ze to chyba nie ma sensu....tym bardziej ze zawsze mam 10 mm na krotszym koncu.....
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
BartekKw napisał/a:
Porownujemy zas owe szkielko z flagowa landszaftowa Sigma 10-20.

Flagowa, landszaftowa - ja tam nie mogę się doczekać DA* 11-16/2.8 ED [IF] SDM. To będzie obiektyw, który naprawdę chciałbym mieć, Sigma się schowa kompletnie. Tylko kiedy on wyjdzie i czy w ogóle? :-?
 
andi  Dołączył: 11 Wrz 2009
Sigma to zwierz, ktorego generalnie nie dotykam. To samo szklo potrafi
miec takie wariacje, ze trudno cokolwiek ocenic lub na cos liczyc.
Jedna konkretna Sigma moze byc ekstra, kupisz to to w oparciu o przyklady
i twoj bedzie rzech. Dodatkowo co nowy aparat, to Sigma przestaje
dzialac, hack'owany software je obsluguje...
Jak juz chcesz szerzej to jest Pentax 12-24, nie warto?
Wiadomo, ze mozna dostac lepsza jakosc, pomysl Leica S2 czy chocby
nowy Canon 24L II na 5D II.
Ale w pewnym momencie zaczyna to byc paranoja, ja mam wiele wydrukow
z oryginalnego 5D, 50x70 i wieksze, i te 12MP po prostu wystarczaja.
Ludziom szczeki opadaja jak widza te wydruki na scianie, podchodza i z bliska
podziwiaja detale.
Z 5D II mam lepiej, ale roznica jest minimalna. Sam sie kiedys wpedzilem
w szukanie idealu, a teraz wystarcza mi moj K7 z ta 15-tka :)


Jeszcze komentarz faceta, ktory wlasnie przeszedl proces kupowania nowej Sigmy 10-20:


"I just got my 10-20 few days ago. Read a lot of reviews about high percentage of bad samples, so I took time buying one. Instead of saving few bucks and buying one online, I went to several local stores and ended up testing about 5 lenses.
Differences between samples were astonishing! Some lenses were very sharp in the centre, but totally unacceptable as you more towards the edges.
Sample I bought was not the sharpest at open aperture in the centre, but it was way way better than any other in the corners and as you move away from centre."

 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
andi napisał/a:
OK, bo widze, ze zaczynacie wlos na czworo dzielic.
To cecha tego forum :-)
andi napisał/a:
Jezeli dla kogos to jest niewystarczajaca jakosc, to albo drukuje
wydruki wielkosci kilku pieter, albo powinien raczej popracowac nad
innymi aspektami swojej fotografii. Na serio.
Większość nie drukuje, ale analizuje przyszłości Pentaxa oraz cropy 100%, lub myśli nad przesiadką na jakiś bardziej perspektywiczny system, bo ten ich ogranicza.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
andi napisał/a:
Sigma to zwierz, ktorego generalnie nie dotykam. To samo szklo potrafi
miec takie wariacje, ze trudno cokolwiek ocenic lub na cos liczyc.
ten sam problem miewają i szkła firmowe nawet te topowe i to zarówno P jak i C, N, więc nie ma co przesadzać.
andi napisał/a:
Dodatkowo co nowy aparat, to Sigma przestaje
dzialac, hack'owany software je obsluguje...
a to chyba w Canonie u Pentaxa takich problemów nie ma.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Dada, coś Ty narobił. Co Cię podkusiło, żeby porównywać DA15 z Sigmą. :evilsmile:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
andi napisał/a:
Jak juz chcesz szerzej to jest Pentax 12-24, nie warto?
Wiadomo, ze mozna dostac lepsza jakosc, pomysl Leica S2 czy chocby
nowy Canon 24L II na 5D II.
Ale w pewnym momencie zaczyna to byc paranoja, ja mam wiele wydrukow
z oryginalnego 5D, 50x70 i wieksze, i te 12MP po prostu wystarczaja.

Tak jak Koledzy pisali powyżej - nie może to Ci wystarczać, na pewno Ciebie ogranicza coś ;-) . Na pewno także wpadłeś na całego i ograniczał będzie Ciebie system Pentax, bo skoro ktoś z K100, kitem i dwoma Tamronami czuje się ograniczony (bo od kolegi pożyczył inny aparat i było super) to Ty też będziesz... ;-)

andi napisał/a:
Z 5D II mam lepiej, ale roznica jest minimalna. Sam sie kiedys wpedzilem
w szukanie idealu, a teraz wystarcza mi moj K7 z ta 15-tka :)

Ty już tą drogę przeszedłeś, inni szukają Graala fotografii (na pewno pełna klatka!)... Nie pisz, że starcza Ci K7 z 15-tką bo trochę osób będzie miało koszmary senne (nie mówię o tych, co robią fotografię ślubną etc.)

EOS5D i tak jest świetny i bardzo go lubię. Nie zastąpi się go w wielu sytuacjach. Tak jak wolałbym mieć K7 z limitedami na wyprawy (i nie tylko).
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Cytat
Nie da się. Tulipanek nawet schowany, wystaje na tyle, że skutecznie uniemożliwia wkręcenie pierścienia mocującego.
Szkoda by było, znalazłem jednak sampel z użytym Cokin'em na www.pentaxforums.com, użyty został dodatkowy filtr przed holderem (można by pewnie i przejściówkę bez szkła założyć). F/5.6, winietowanie jest imo niemal niewidoczne ... czyli się da jednak bez szkody dla kadru.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
opiszon, BartekKw, i inni...
nie wzięliście w swoich rozważaniach pod uwagę, że Dada wystawił najlepszy z możliwych egzemplarzy Sigmy 10-20 ;), którego selekcja zapewne trwała parę lat hehe....

 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
andi dzięki za test :-B
Widzę, że ta 15 plus K7 tworzą znakomity, mobilny i poręczny zestaw krajobrazowy.
Chyba czas znów wyrzucić trochę kasy w błoto kupując sprzęt Pentaksa :mrgreen:
Jeszcze poczekam na obrazki jakie produkuje k-x bo szkiełko dla mnie w sam raz.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
andi napisał/a:
OK, bo widze, ze zaczynacie wlos na czworo dzielic.

Niektórzy sie nudzą... ;-)
andi napisał/a:
Oto kadr z 15-tki, f4 zmniejszony do 3000px i JPEG-a dokladnie 1.5MB
(chcialem oszczedzic swoj server). To naprawde spora komresja,
oryginalny plik jest lepszy.

Jak dla mnie jakość ekstra. Bardzo dobra ostrość w całym kadrze, minimalne abberacje i ładne kolorki :-) Chętnie bym zamienił swoją 21 na tą 15-tkę ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
opiszon napisał/a:
wnioski mogą być 2 różne -
1) płaszczyzna matrycy nie była ustawiona równolegle do ściany budynku robiąc zdjęcie Sigmą i się ściana w GO nie zmieściła
2) Sigma ma inną ostrość z lewej strony, inną z prawej (ktoś chyba nawet kiedyś u nas taki problem opisywał, w nowo zakupionym szkle)


Specjalnie nie wtrącam się do dyskusji, niech każdy wyciąga wnioski jakie chce. 8-) Chciałbym tylko zauważyć, że jest jeszcze trzecia możliwość, o której nie wspomniał nikt. Budynek był fotografowany z dosyć małej odległości. Przy tym kącie widzenia odległość od aparatu do ściany (prostopadle , w centrum kadru) wyniosła ok. 8 m. Jak Wam się wydaje, ile wynosiła odległość od aparatu do budynku na brzegu kadru ? :-P Wg mnie szacunkowo ok. 15 m (2xwięcej). Co prawda teoretycznie płaszczyzna ostrości jest płaszczyzną, ale.... Zdjęcia zaś były robione na f/4 i f/4,5. Teoretycznie przy tych ogniskowych głębia ostrości powinna być dość duża, ale...
Moim zdaniem ma to też jakiś wpływ na nieostrośc na brzegach i w rogach.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Dada napisał/a:
Specjalnie nie wtrącam się do dyskusji, niech każdy wyciąga wnioski jakie chce. 8-) Chciałbym tylko zauważyć, że jest jeszcze trzecia możliwość, o której nie wspomniał nikt. Budynek był fotografowany z dosyć małej odległości. Przy tym kącie widzenia odległość od aparatu do ściany (prostopadle , w centrum kadru) wyniosła ok. 8 m. Jak Wam się wydaje, ile wynosiła odległość od aparatu do budynku na brzegu kadru ? :-P Wg mnie szacunkowo ok. 15 m (2xwięcej). Co prawda teoretycznie płaszczyzna ostrości jest płaszczyzną, ale.... Zdjęcia zaś były robione na f/4 i f/4,5. Teoretycznie przy tych ogniskowych głębia ostrości powinna być dość duża, ale...
Moim zdaniem ma to też jakiś wpływ na nieostrośc na brzegach i w rogach.

Dokładnie (ale też się nie wtrącam) ;-)

Właśnie w najnowszym Photo Techniques opisują to zjawisko - po ang. nazywa się to Field Curvature (nie znam polskiej nazwy). Chodzi o to, że niektóre obiektywy ostrość mają korygowaną dla bliskich odległości, a niektóre dla dalekich (nieskończoność). Fajnie pokazane jest to dla szerokokątnych (chyba 35mm) Zeissa, Nikkora i Canonowskiej L-ki - i różnie z tym jest ;-)

Trzeba by zrobić test dla kilku metrów (ten już mamy) oraz dla nieskończoności - wtedy dopiero można wyciągać jakieś pełniejsze wnioski :-)
 
andi  Dołączył: 11 Wrz 2009
Żaba napisał/a:
andi napisał/a:
Sigma to zwierz, ktorego generalnie nie dotykam. To samo szklo potrafi
miec takie wariacje, ze trudno cokolwiek ocenic lub na cos liczyc.
ten sam problem miewają i szkła firmowe nawet te topowe i to zarówno P jak i C, N, więc nie ma co przesadzać.


Zdarzaja sie braki u wszystkich, w Sigmie to regula.

Poza tym jest jeszcze w szklach cos subiektywnego, co ma dla mnie
o wiele wieksze aktualnie znaczenie niz ostrosc cropa.
Kolor i kontrast przede wszystkim, trojwymiarowosc, jakosc rozmycia,
nazwij to sobie jak chcesz.
Szkla, jak Canon 24L II, 35L czy 135L lub 200 f2L sa nie do podrobienia.
W plackach Limited Pentaxa tez to widze, moze nie na poziomie tych wyzej
wymienionych, ale widze. Wybijaja sie tu 70 i 43 moim zdaniem...
A magii w zadnej Sigmie jeszcze nie widzialem... To glownie tanie szkla,
oparte o tanie optyczne elementy i tanie powloki. Odpowiednik kitow
i wolnych zoomow.
Dlaczego np. Canon 24-70L, podstawowy zoom Canona jest o tyle drozszy
niz odpowiednik Sigmy? Ci, co maja Sigmy oczywiscie udowadniaja, ze Sigmy
lepsze, ze wyrzucanie pieniedzy, ze aberacja.
A ja zrobilem takie oto np zdjatko pare lat temu. Canon 24-70L na f2.8 (!).
Wywolalo ono mala burze na pewnym forum, gdzie udowadniano mi,
ze to "wygenerowany model 3D", ze "widac dokadnie, gdzie wkleilem
samochod" itd. Nie zartuje. A to po prostu na szybko zrobiona fotka,
pokaz mi jedno takie zdjecie zrobione Sigma.



Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach