Zybi_S  Dołączył: 26 Sty 2009
Witam

Nierozpoznawanie wersji A to problem styków - konkretnie brak zwierania.

Z tego co zauważyłem muszą być zwarte minimum 2 styki.
1. Styk Data
2. Styk A

Sprawdzanie zwierania styku A (dla K20D)

Przełącz w tryb Av, następnie w obiektywie załączaj i wyłączaj tryb A.
Dla włączonego pojawia się czarny trójkąt na górnym wyświetlaczu przed F--
Oczywiście samo zwieranie styku bez obiektywu daje też zapalanie trójkąta z lewej strony F--

Gdy test z obiektywem dla styku A jest OK powodem jest niezwieranie (co najmniej nieprawdopodobne) styku Data.

----
Zwierając bez zamocowanego obiektywy (np dla tryby Av) styk Data, oraz A na wyświetlaczu pojawi się numer przesłony z możliwością jego zmiany.

Pozdrawiam
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jest kilka opcji co do tego styku. Tak na szybko to: - skoro po wciśnięciu wraca to jest pod nim sprężynka, czyli nie jest najgorzej (bez niej to raczej klops); - może rzeczywiście do styku dostał się brud, choć po kilku ruchach (wciśnięciach i powrotach) powinien jednak pozycję zmienić, nie koniecznie do góry ; - jest jeszcze możliwe że ktoś go rozbierał i źle zmontował, ale nie jestem w tej chwili pewien (nie pamiętam) czy da się go źle wsadzić w otwór. Tak czy inaczej prawdopodobnie bez rozebrania się nie obędzie ale to już inna bajka. Tak jak pisałem najpierw spróbuj powciskać styk delikatnie, najlepiej szybko puszczając i poobserwuj.
 

miver  Dołączył: 26 Kwi 2009
Test na styk A zakończony niepowodzeniem.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
miver, skoro się dogadałeś co do zwrotu to nie kombinuj.Jeśli masz możliwości to szukaj na angielskim ebay-u.Dziś np.taki lensik poszedł za 33,50 :!: Jeśli siostrzenica nie dała ciała to on jest mój.Miała licytować do 50 funciaków
 

miver  Dołączył: 26 Kwi 2009
A prawda. Jak odeśle tego i będę już miał kasę to zerknę na ebaya, o którym wstyd przyznać całkiem zapomniałem :roll:
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
mygosia napisał/a:
Sooorryyy...


Cała przyjemność po mojej stronie :-D :-B
 

miver  Dołączył: 26 Kwi 2009
Hmm.. Tak patrzyłem z ciekawości po innych aukcjach i np. tu:

http://cgi.ebay.co.uk/PEN...id=p3286.c0.m14

ten styk też nie wystaje.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Zrób mały eksperyment. Z foli aluminiowej zrób małą kuleczkę i wciśnij między ten styk a bagnet korpusu (musisz uzbroić się w cierpliwość - 1 próba na 10 kończy się powodzeniem ;-) ) i zobacz czy body wyświetli wartość przysłony.
 
Kn0r3k  Dołączył: 08 Lip 2008
@miver: Ten styk wystaje dopiero jak przestawisz pierścień przysłon na "A". W każdej innej pozycji pierścienia przysłon jest schowany (nie wystaje poza bagnet).
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Przecie styki na gnieździe bagnetu wystają ponad płaszczyznę gniazda,
a styk na A 50/1.7 - tak jak pisze Kn0r3k
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
sprzedający z tej aukcji to jeden z uczestników Forum. Nie powinieneś miec problemów ze zwrotem...
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
miver,

hmmm...czy mnie oczy myla, czy kupiles ten obiektyw u kolesia Promocja..cos tam costam...
Ja zamawiałem 50ke dla siostry, i tez bylo napisane, ze wsyzstko gites super. Obiektyw przyszedł, to niestety przycinał się pierścień przysłony. Fakt, że ustawienie A działalo wiec można to pominąć. Sprzedający zadeklarował, że można zwrócić obiektyw jak się nie podoba, ale widzę że to chyba nie przypadek...teraz bym wystawił najmniej Neutralną ocene na aukcji. Więc może tego sprzedawcę jednak omijać...sam nie wiem
 

miver  Dołączył: 26 Kwi 2009
godojoshi napisał/a:
Więc może tego sprzedawcę jednak omijać


Czy ja wiem. Negatywnego wrażenie na mnie mimo wszystko aż tak nie sprawił. Wiadomo - rozczarowanie wadliwym sprzętem jest, ale od razu powiedział, aby szkło odesłać, a kiedy dojdzie odeśle pieniądze. Więc na nieuczciwego nie wygląda. Z drugiej strony skoro to nie pierwszy raz...
 

KrzysiekS  Dołączył: 17 Paź 2007
miver,
mam taki sam problem. Obiektyw kupiony tydzień przed tobą u innego sprzedawcy i również styk nie wystaje ponad płaszczyznę gniazda. Sprzedający zaproponował wymianę feralnego obiektywu i teraz czekam na ten dobry.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jednak tutaj bedzie mu lepiej. W Problemach...
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
miver,
daleki jestem od posądzania kogoś od działania z premedytacją, jednak to wygląda troche na zabieg 'a może się uda sprzedać'. Bo co za problem napisać, że szkło nie do końca sprawne. A jak się pisze, że full wypas działa i testowane, to potem niemiło się robi, dyskusje, odsyłanie i czas zmarnowany;) Ale koniec tego ;-) wracam do mojego nowo nabytego gx20. Pozdr! :mrgreen:
 
synoptyk
[Usunięty]
godojoshi napisał/a:
jednak to wygląda troche na zabieg 'a może się uda sprzedać'

może się za wcześnie nie zorientuje. Ja tak kupiłem P-A 50/1.7 - jakby ktoś do środka piasku wsypał. Cena też była adekwatna do zapewnień. Trochę za późno się zorientowałem i zbyt pobieżnie sprawdziłem przesyłkę. Ale to już mój błąd.
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
teraz będzie, że kupienie dobrej 50ki manualnej to cud ;-) no ale nic to, taki lajf
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Właśnie powróciłem po obejrzeniu x-nastu zdjęć bagnetów Pentax A i upewnieniu się, że moja nowa 50mm f/1.7 wygląda jak powinna... kuleczka lekko reaguje, nie widać żadnych śladów "naprawy", przesłona chodzi płynnie ale na wyświetlaczu mam ciągle F-- :-?

Przeczytałem już dwa podobne watki bo to moje pierwsze szkło wyłącznie manualne ale nie wiem co dalej :-?
Aparat (k-7) ustawiłem na AV - jak przełączam na inne tryby to też mi pokazuje AV... powracam pokrętłem trybów na AV i dalej mam pokazany tryb AV i ciągle migoczącą
uwagę F--. Aparat jest właściwie sparaliżowany i nie reaguje.
Nie wiem czy odesłać obiektyw czy wina jest po stronie aparatu, ew. obsługi :?: :?:

Aha - podczepiłem go do MZ-7 i też nie pokazuje mi przesłony (w wizjerze mam F--) ale aparat mierzy światło bo widzę, że czasy się zmieniają w zależności od ustawienia pierścienia przysłony i wyzwala migawkę - pokazuje też ustawioną ostrość.


EDIT:
Sprawa jest trywialna i oczywiście po stronie operatora :-P
Dopiero na forum angielskojęczycznym poradzono podobnemu delikwentowi aby przestawił pierścień na ringu w pozycje A i dopiero potem zabrał się za ustawienia na aparacie ;-)
Jest tam taka mała blokada o której nie wiedziałem... przestawiłem pierścień i wszystko działa.
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
Mam problem z SMC Pentax-A 50mm F1.7 w trybie A.
Czasami po przekręceniu pierścienia na A ten tryb nie działa, albo jak załapie to jak pokręcę pierścieniem ostrości to okazjonalnie traci łączność z body i mam F--, generalnie póki nie dotykam obiektywu to tryb A działa. Niekiedy przełączanie podglądu ostrości, wprawienie przesłony w ruch zmusza obiektyw do pracy w A.

To jest jakaś znana przypadłość? Czy może po prostu brud gdzieś zalega i dlatego nie zawsze łączy?

Obiektyw już dawno kupiony, ostatnio zacząłem z nim więcej chodzić, więc jakiekolwiek reklamacje odpadają.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach