ig00rek  Dołączył: 13 Mar 2010
Przyznam, że ostatnio trochę się napałiłem na zakup drukarki do zdjęć. Po pierwszych poszukiwaniach w sieci byłem pewien, że będzie to epson P50 albo jakiś nieco starszy ale też na tych 6 tuszach. Po dalszym przeszukiwaniu doczytałem opinię, że te epsony owszem są rewelacyjne ale do zdjęć kolorowych, a ze względu na brak szarych tuszy dają zafarby na zdjęciach czarnobiałych. Na szybko oceniając swoje portfolio stwierdziłem, że w sumie większość drukowanych zdjęć będzie czarnobiała. Najtańsze epsony z kilkoma szarymi tuszami to znacznie większe koszty zakupu. Wtedy zwrociłem uwage na canony z serii IP np IP4500 - mają one 2 czarne tusze ale znowu dokładniejsze wyszukiwanie ostudziło mój zapał bo podobno jeden jest używany do zdjęć a drugi przy zwykłym tekście itp. Na końcu wreszcie trafiłem na drukarki canon MG6150. Posiada ona dodatkowo szary tusz. Używał może ktoś tego użądzenia? Zastanawiam się czy faktycznie da ona zauważalnie lepsze wydruki czarnobiałe?
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
No niestety jak chcesz i kolor i B&W to tylko drukarki z tuszami pigmentowymi. Taniej wychodzi kupić dwie P50 i jedną zalać normalnie kolorowym tyszem, a drugą tuszmi szarymi od Quad Tone RIP . Ichny sterownik dawkuje wtedy szare tusze, które są wlane w miejsce kolorów.
 
digger-gp  Dołączył: 02 Lis 2012
Nieostry napisał/a:
kupić dwie P50 i jedną zalać normalnie kolorowym tyszem, a drugą tuszmi szarymi od Quad Tone RIP .

QuadToneRip nie wspiera P50.
Może jednak dałoby się ją puścić w tym RIP'ie jako epsonkę 1400..? ;-)
 
grzesix  Dołączył: 21 Gru 2011
Witam, chciałem się zapytać czy ktoś używa "colormunki" do kalibracji drukarki. Jeśli tak to jakie wrażenia? Jaka różnica między profilowaniem profesjonalnym, a własnym (bo rozumiem że "colormunki" to do osobistego, a nie profesjonalnego) ???
 
grzesix  Dołączył: 21 Gru 2011
espresso napisał/a:
grzesix napisał/a:
Jeśli tak to jakie wrażenia?
trudno mówić o kalibracji drukarki bez colormunki. Różnica jest taka że dokładnie masz na wydruku to co na monitorze. Szczególnie jeśli korzystasz z tuszy alternatywnych + papiery pod które nie ma profili. Rożnica na plus jest nawet przy drukowaniu na oryginałach.


Dzięki za odzew, ale bardziej chodziło mi o porównanie z innymi kalibratorami (droższymi, profesjonalnymi). W celu dojścia czy zamawiać profil czy ewentualnie rozważać użycie "colormunki".
 
grzesix  Dołączył: 21 Gru 2011
espresso napisał/a:
Był u mnie człowiek zawodowo zajmujący się profilami barwnymi (cortland). Robił profile sprzętem profesjonalnym oraz moim colormunki http://www.fotografuj.pl/...drukarki/id/178 . Kalibrowany był monitor (sprzętowo) i drukarka. Różnice były tylko w granicach błędu pomiarowego.


No to zadowalająca informacja. Mam pytanie (rozumiem że masz colormuki) czy wykonujesz profile (odpłatnie, jakkolwiek) ?
 
grzesix  Dołączył: 21 Gru 2011
Widzę jak Sołtys i pozostali razem ze mną się miotają i próbują coś znaleźć tzn odpowiedni profil dla tuszu który mają (lub odpowiedniejszy tusz od tego jaki mają) do papierów które używają, a chyba (i tu moje odkrycie :mrgreen: ) po prostu cza mieć profile pod swój sprzęt i swoje materiały. Wniosek: albo kupować kalibrator albo szukać taniego profilowania (bo dla mnie 50-100 zł to za wiele za jeden profil dla jednego papieru). Pytanie czy 20-30 zł to minimalna cena za profil za pomocą "colormunki" ??????
 
Pankracy  Dołączył: 23 Maj 2012
Pozwolę sobie zapytać w tym wątku, nie chcę zaśmiecać forum nowymi tematami. Zakupiłem drukarkę Epson R2880 czy ktoś się orientuje odnośnie istnienia polskiej instrukcji do tej drukarki. Szukam, ale niestety bezskutecznie...
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
Pankracy, na stronie epsona jest
http://www.epson.pl
menu Wsparcie
 
Pankracy  Dołączył: 23 Maj 2012
Artiip napisał/a:
Pankracy, na stronie epsona jest
http://www.epson.pl
menu Wsparcie

Rzeczywiście jest również wersja polska :-) Wielkie dzięki i :-B
 
grzybello  Dołączył: 28 Sie 2012
Witam
Zastanawiając się nad tanim drukowaniem zdjęć b&w i wymyśliłem coś takiego (jeśli było to proszę o usunięcie):
Drukarka np. epson sx 230, albo inna na 4 pigmentowe tusze - ok. 250zł
Zamienniki tuszy do drukarki epson 2880 w kolorach: photo black, matte black, light black, light light black z allegro. - 4x24zł - ok 100zł
profilowanie według tutoriala z tej strony:

colormunki b&w

Colormunki photo posiadam... (kupiłem zamiast drukarki i teraz kombinuję jak tu oszczędzić na drukarce :mrgreen: )
Doświadczenia z profilowaniem, kolorami i b&w nie mam za wiele.
I teraz najważniejsze pytanie do doświadczonych kolegów, czy taka konfiguracja ma szanse na prawidłowe oprofilowanie, linearyzację itp., czy nie kombinować i kupić epsona p50 i drukować kolorowo?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
grzybello napisał/a:
Zastanawiając się nad tanim drukowaniem zdjęć b&w

Czarno-biało to widzę.
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
sołtys napisał/a:
grzybello napisał/a:
Zastanawiając się nad tanim drukowaniem zdjęć b&w

Czarno-biało to widzę.

W żargonie fotograficznym to chyba pozytywnie?

Też o tym myślałem i nawet znalazłem taki zestaw
http://shop.farbenwerk.co...81-t1284?c=2300
ale nie można go nazwać tanim.
Jeśli można spróbować na zamiennikach to czemu nie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za 4x100 ml to nawet do przyjęcia.
 
grzybello  Dołączył: 28 Sie 2012
To chyba warto spróbować - ok 400zl to nie majątek a w ostateczności zostanie domowa drukarka i skaner. W następnym tygodniu zakupy. Mam nadzieję, że mogę liczyć na fachową pomoc w razie problemów z profilami?
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
Jak ktoś posiada kartridże albo chce kupić je taniej u nas, to same tusze są po 23 Euro czyli komplet 4 szt. wychodzi jakieś 370 PLN
Z tego co zrozumiałem to tusze nadają się do wszystkich matowych papierów.
Drukować można na zwykłych sterownikach i profile ICC nie są konieczne.
W zależności od doboru barwy papieru otrzymujemy bardziej lub mniej ciepłe odcienie czerni.

Tusze nie nadają się do druku na papierach błyszczących.

Proszę poprawić jeśli się mylę bo nie jestem zbyt mocny w niemieckim.

 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
HP walczy z zamiennikami. Czy to może być zaraźliwy wirus i przenieść się na inne koncerny?

http://m.wyborcza.biz/biz...rek__Ugody.html
 
sandman_fresh  Dołączył: 04 Lis 2011
@grzybello, hmmm, moglbys napisac ile Cie wyjdzie 1 odbitka ?
 
grzybello  Dołączył: 28 Sie 2012
Mają być 4 tusze czarno-białe z tej aukcji:

tusze

wychodzi trochę taniej niż w euro
mam nadzieję, że ta drukarka kolor czarno-biały drukuje z kolorowych tuszy podobnie jak epson p50.
ceny za odbitkę nie przeliczałem, bo nie wiadomo czy coś z tego wyjdzie, ale przy takiej cenie tuszy to praktyczne cena tylko za papier.
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
grzybello napisał/a:
Mają być 4 tusze czarno-białe z tej aukcji:

tusze

wychodzi trochę taniej niż w euro
mam nadzieję, że ta drukarka kolor czarno-biały drukuje z kolorowych tuszy podobnie jak epson p50.
ceny za odbitkę nie przeliczałem, bo nie wiadomo czy coś z tego wyjdzie, ale przy takiej cenie tuszy to praktyczne cena tylko za papier.

Cały dowcip polega na tym, że tych niemieckich tuszy nie trzeba profilować.
Drukuje się w RGB - tak jak w kolorze. Zdjęcie nie może być zapisane jako BW bo
nic z tego nie wyjdzie. Musi być zapisane jako RGB bo każdy z tuszy zastępuje konkretny kolor a nie odcień szarości.
Sam też myślałem o tuszach do Epsona 2280 albo 2880 bo zestaw z kartridżem wyjdzie za ok 150 PLN ale jak dopasować który z nich zamiast jakiego koloru?
Warto byłoby mieć możliwość porównania ich odcieni z tymi z Niemiec bo coś mi się zdaje, że
nie będą takie same i wynik do przewidzenia - frustracja i ponowny zakup ale już drożej.
No chyba, że lubisz pobawić się w samodzielne mieszanie tuszy :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach