Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
czyli dla mnie korzystniej będzie kupić p50.

espresso, jestem lajkonikiem jeśli chodzi o domowe wydruki. Powiedz mi, jak się ma jakość wydruku zdjęcia w twojej drukarce, do jakości z labów (solidnych)?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No i dalej mam zagwozdkę :-P

Biorę pod uwagę drukarki Epsona cenowo rozciągające się 250 do 1500 zł. Faktycznie chyba najrozsądniej wychodzi P50, ale kuszą te droższe R800, R1900, R1400 http://content.epson.pl/p..._inkjet_printer , zwłaszcza ta pierwsza. Ich przewaga nad P50 to większa liczba dysz w głowicy, więcej kartridży (tym samym lepsze oddawanie kolorów), obsługiwanie formatu A3 (z wyjątkiem R800), większa gama materiałów do druku itp. itd.

Jako, że A3 drukowałbym raz na ruski rok, na foliach nie będę drukował, ani na płytach CD, w grę wchodzą w zasadzie R800 i P50.

I teraz zagwozdka. Wątpię, aby R800 dawał obraz czterokrotnie lepszy od P50, a taka jest różnica cenowa (270-300 zł vs 1050-1200). Przypuszczam, że jakość P50 w zupełności by mi wystarczyła. Więc może kupić P50 i za różnicę w cenie do R800 będe miał komplet zapasowych kartridży i parę paczek papieru?

Skusiłbym się jednak na R800 gdybym wiedział, że jest zdecydowanie oszczędniejsza w eksploatacji od P50 (powiedzmy trzy wymiany kartridza w R800 vs cztery w P50). Ale nie wiem jak to z nią jest. Może ktoś wie?

A może z zasady droższe drukarki są bardziej ekonomiczne? :-?
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
Benek napisał/a:
A może z zasady droższe drukarki są bardziej ekonomiczne?

teoretycznie tak jest, jednak w tym przypadku główny koszt to papier, oczywiście gdy mówimy o oryginalnych materiałach. Od jakiegoś czasu przeglądam net, bo mam podobną zagwozdkę, tyle że mnie interesuje większy format, i wychodzi na to, że bez względu na model (R800, 1400 R1900) koszt druku odbitki 10x15 to circa 1,5 PLN + koszt drukarki. Wyczytałem to na wielu forach w opiniach użytkowników. Konkluzja jest taka, dobra jakość wysoka cena, zamienniki taniej ale gorzej. Pewnie dałoby się coś więcej z zamiennków uzyskać ale konieczny jest kolorymetr do oprofilowania drukarki (papier + tusz), a te tanie kolorymetry takiego ficzera nie mają
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
slavkoz1 napisał/a:
Pewnie dałoby się coś więcej z zamiennków uzyskać ale konieczny jest kolorymetr do oprofilowania drukarki (papier + tusz), a te tanie kolorymetry takiego ficzera nie mają
Przeca zamówiłeś Munki, a on to ma :idea:
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
Cytat
Przeca zamówiłeś Munki, a on to ma


no ja będę miał Munki :-) ale nie wiem czy Benek też

Możliwość kalibrowania drukarki i w przyszłośći monitora szerokogamutowego zadecydowała o wyborze spektrofotometru no i najlepszy nawet sprzęt kiepsko ustawiony nie da zadowalających rezultatów. Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, coś chyba jest na rzeczy. W zimowe wieczory kiedy bywam na odludziu i do najbliższego labu mam daaaleko, miło byłoby ucieszyć oko fajnie wydrukowanym np. portrecikiem mojej Zuzu, wspaniałej trzyletniej modelki :-)
Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, na na odbitkach zamawianych w labie np. w formacie 30x40 oglądych nie przez lupę jest jakoś lipnie mniej detali, bardziej rozmyte kolory ogólnie jakieś takie "wyprane", wiem, że na mniejszej odbitce te problemy zauważyć trudniej, ale 10x15 oglądane z 1 m powinno wyglądać prawie tak samo jak 30x40 oglądane z 3 metrów, a tak nie jest. Te mniejsze i większe odbitki robione były w tym samym labie i z tych samych plików i jest to jeden z powodów dla których zdecydowałem się na zakup drularki foto. Piszcie i doradzajcie co warto
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Są firmy sprzedające drukarki z systemem druku ciągłego. Do tego za stówkę robią kalibrację tego sprzętu dla wybranej pary atrament - papier.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
slavkoz1, jak będziesz sporo drukował, to tylko ze stałym zasilaniem atramentem. Jak to wygląda, zobacz tu:
http://www.romtek.warsaw.pl/
lub
http://www.inks.pl/system...silania,38.html
Ceny dobrego papieru nie przeskoczysz...
Konkretnego modelu drukarki nie podpowiem, ale ja zawsze byłem zwolennikiem Epsona, choć parę razy trochę mnie ta firma wkurzyła (choćby chipami na baniakach...).
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
slavkoz1 napisał/a:
W zimowe wieczory kiedy bywam na odludziu i do najbliższego labu mam daaaleko, miło byłoby ucieszyć oko fajnie wydrukowanym np. portrecikiem mojej ...

Witaj w klubie. Też mi chodzi o takie właśnie drobne przyjemnostki.

slavkoz1 napisał/a:
Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, na na odbitkach zamawianych w labie np. w formacie 30x40 oglądych nie przez lupę jest jakoś lipnie mniej detali, bardziej rozmyte kolory ogólnie jakieś takie "wyprane" ...

No właśnie. I jak już robisz zdjęcie w formacie A4 to chcesz mieć super jakość, bo taka odbitka przecież tania nie jest.
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
Benek napisał/a:
No właśnie. I jak już robisz zdjęcie w formacie A4 to chcesz mieć super jakość, bo taka odbitka przecież tania nie jest.


dokładnie tak

marucha napisał/a:
jak będziesz sporo drukował, to tylko ze stałym zasilaniem atramentem


nie, większe ilości tylko w labie, chcę drukować od czasu do czasu coś ekstra, dla własnego kaprysu
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
moje doświadczenie
Trzy lata temu kupiłem Epsona R285 - teraz to się nazywa P50.

Jakość z użyciem oryginalnego papieru i tuszy powalająca. Nie można tego porównać z moimi doświadczeniami z labami. Poziom odwzorowania szczegółów i kolory super.

Koszty - horror. Kupowanie kompletu tuszy za prawie 300PLN przyprawia o zawał serca - bo za podobne pieniądze kupuje sie fajny obiektyw :-) Tusze zużywają sie nierównomiernie więc ciągle się kupuje jakieś kolory i inne ma się w nadmiarze. taki rodzaj uzależnienia. :evil:

Zacząłem eksperymentować z zamiennikami, papieru i tuszy. I tutaj nastąpiła katastrofa. kupowałem tusze róznych producentów i popełniłem błąd mieszania ich bo szkoda było wyjmować swieży wkład innego producenta. Efekt to totalny miszmasz z kolorami na zdjęciach. Odradzam.

Zakończyłem eksperyment kupując komplet wiecznych tuszy na allegro od PePe za około 90PLN. Stosuję papier ActiveJet 260g i odbitka 10/15 wychodzi mi poniżej 30groszy. Tusz wieczny jest chyba 20 RAZY tańszy od oryginału. Jakość prawie taka jak z oryginałów epsona.
Jedyny problem to że po trzech latach drukarka brudzi. Pierwsza fotka lub dwie są czyste potem zaczyna się smarowanie wałków. Pomaga przepuszczanie na pusto grubszego papieru żeby zebrał brud.

teraz zastanawiam się nad nowa drukarką i chyba pójdę w P50 ale od początku z wiecznymi wkładami.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Re: moje doświadczenie
Piotr napisał/a:
Zakończyłem eksperyment kupując komplet wiecznych tuszy na allegro od PePe za około 90PLN.

Może daj jakiegoś linka.

P.S. Istnieją tego rodzaju wieczne tusze kompatybilne z innymi drukarkami? I tak w ogóle - :oops: - na czym polega działanie tego wiecznego tuszu?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
tusz ActiveJeta do Canona na przykład kolorystycznie są identyczne - ale co z tego skoro jeśli chodzi o archiwalność leżą totalnie - zielone + blaknięcie po jakimś czasie (przy ekspozycji oczywiście... )
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
Re: moje doświadczenie
Benek napisał/a:
Może daj jakiegoś linka.

P.S. Istnieją tego rodzaju wieczne tusze kompatybilne z innymi drukarkami? I tak w ogóle - :oops: - na czym polega działanie tego wiecznego tuszu?


poszukaj PePe lub wieczne tusze. W zestawie masz 6 pustych pojemników do głowicy, sześć słoiczków z tuszem, sześć strzykawek i igieł, gumowe rekawiczki i instrukcje. Napełnienie zajmuje 10 minut. Trzeba zgodnie z instrukcja zrebutować drukarkę i przedmuchać głowicę i bingo.

Nie jest to system ciagłego zasilania ale jak rozumie tusz jest ten sam. Isotne w tuszu jest aby był od jednego producenta.
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
plwk napisał/a:
Do tego za stówkę robią kalibrację tego sprzętu dla wybranej pary atrament - papier.


ColorMunki Photo zawitał na pokładzie :-)

Piotr napisał/a:
Stosuję papier ActiveJet 260g i odbitka 10/15 wychodzi mi poniżej 30groszy.


a jak szacujesz koszty przy oryginalnych materiałach za taką samą odbitkę?
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Odgrzebię temat ;)

Czy kupując papier A4 do drukowania z obydwu stron np taki:
http://www.centrumpapieru...a4_25_g280.html

Nie będzie żadnego problemu ze sterownikiem drukarki? Czy funkcja "duplex printing" dotyczy tylko standardowego papieru, a nie papieru fotograficznego?

I czy któryś z Forumowiczów wykonywał tego typu wydruki?
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Czy stosuje, czy też stosował ktoś z Was do P50 bądź do innych drukarek zamienne tusze pt. "Ink-mate" i co z tego wynikło /z jakością :) rzecz jasna/
Ewentualne jakie inne zamienniki polecacie, rozważam P50 z kroplówką.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pytanie do użytkowników Epsona P50 - jak się kształtuje koszt wydrukowania zdjęcia A4 na oryginalnych tuszach? Potwierdzacie, że wychodzi około 5-6zł za sztukę, tak jak to wyszło w teście PClabu (czyli około 50 zdjęć na komplecie zbiorniczków)?
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Za jedną ze stron sprzedawcy z zamiennikami, czy to polega na prawdzie to nie wiem,

Ile można zaoszczędzić na atramencie butelkowym?

Założenie wstępne: drukarka pokrywa papier atramentem w objętości niezależnej od składu chemicznego tego atramentu.
Ekonomika systemu stałego zasilania wynika z porównania cen atramentu.

Przykład 1: cena oryginalnego kałamarza do Photo 950 to ok 55 zł netto, zawartość - 15 ml, wyliczona z tego cena 100 ml to ponad 366 zł netto.

Przykład 2: cena oryginalnego kałamarza czarnego do Photo 1290 to ok 95 zł netto, zawartość 12 ml, wyliczona cena 100 ml to ponad 790 zł netto.

Ceny atramentu butelkowanego zawierają się od 30 do 75 zł netto za 100 ml.
Obliczenie ilości atramentu potrzebnego do zadruku strony A4

Rozdzielczość druku 2880 x1440 dpi = 116 x 58 dpmm => 6728 dpmm2, powierzchnia zadruku = 297 x 210 - 3mm marginesu = 59364 mm2

Ilość punktów atramentowych potrzebna do pokrycia rastrem całej kartki = 59364 x 6728 = ok 4 x 108 punktów.

Dla drukarki dobrej klasy kropla atramentu przy maksymalnej rozdzielczości ma objętość 4 pl czyli 4 x 10-12 l

Całkowita objętość atramentu na pokrycie strony A4 to 16 x 10-4 l czyli ok. 1,6 ml.
Porównanie kosztów wydruku atramentem oryginalnym i butelkowanym.

Efektywna objętość atramentu w kałamarzu kolorowym to ok. 8 ml na kolor i ok. 10-12 ml czarnego, daje to razem ok. 50-52 ml atramentu w kałamarzach.

Przy idealnie zrównoważonym zużyciu kolorów (co się w zasadzie nie zdarza) można wydrukować maksymalnie 32 strony przy pełnym pokryciu kartki atramentem.

Cena oryginalnego kpl. kałamarzy 200 - 350 zł. Koszt wydrukowanej strony tym atramentem to ponad 6 zł za sam atrament. Za 1 ml atramentu trzeba zapłacić 4-7 zł

Cena najtańszego atramentu w butelkach po 100 ml to 180 zł netto za 6 butelek. Wydajność - ponad 350 stron, za 1 ml atramentu płacimy tylko 36 gr brutto.

koszt atramentu na wydruk strony A4 (fotografia) - ok. 20 groszy brutto!
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
przemi napisał/a:

Dla drukarki dobrej klasy kropla atramentu przy maksymalnej rozdzielczości ma objętość 4 pl
A nie jeden jak np. chwali się Canon ? (nie wiem ... może to Canon kłamie, nie mniej jednak dla czego ten Pan napisał 4 pl?)
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Za komputerświatem test P50

Koszty eksploatacji

Chyba już nikt nie oczekuje, że wydruk z atramentówki będzie tani. Stosując standardowe atramenty T08, za fotografię w formacie A4 zapłacimy 5 złotych 77 groszy, a za stronę tekstu 7,6 grosza. Stylus Photo P50 umożliwia też użycie bardziej wydajnych kartridży z serii T079, co pozwala nieco obniżyć koszty eksploatacji.

czyli wyszło im tak jak i temu facetowi z alternatywnych tuszy, więc może to 4pl.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach