rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
przemi napisał/a:
Za jedną ze stron sprzedawcy z zamiennikami, czy to polega na prawdzie

cenowo, to pewnie prawda, ale jakościowo... może być różnie. Od kilku lat mam Epsona R285, jakość wydruków jest super, przechodziłem fazę prób z zamiennikami tuszy i papierów, ale już mi przeszło. Wolę wydrukować mniej, nie znalazłem tuszy, które choćby zbliżyły się do jakości oryginalnych. Z papierem ciut lepiej, choć z zamienników sensowne wyniki uzyskałem jedynie na Agfie (tylko trochę żółtego trzeba dodać ;-) ) ...
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czyli nie jest tak źle, 6zł za A4 to cena porównywalna do zwykłego labu. Może warto się przerzucić na własnoręczne drukowanie :-)
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Sebastian napisał/a:
Może warto się przerzucić na własnoręczne drukowanie :-)

Ja uważam, że tak. Od czasu jak mam drukarkę foto, z labu korzystałem tylko wtedy, jak musiałem mieć dużo odbitek na szybko. W porównaniu ze "zwykłym" labem - jakość wydruków jest lepsza. W porównaniu z renomowanymi, najlepszymi labami - porównywalna - ale w nich to i ceny są porównywalne z wydrukami. A możliwość poprawienia kolorystyki odbitki bez ruszania się z za biurka oraz powtarzalność uzyskanych rezultatów - bezcenne.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Kupiłem drukarkę Canon Pixma 3600. Muszę powiedzieć, że jakość wydruków jest super. Kupiłem do niej papier dwustronny A4 Ilford i drukuje na nim SUPER. Zobaczymy jak wyjdzie z eksploatacją. :)
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
rbucz jak wygląda trwałość wydruków - R285 to barwnik - nada się to na ścianę tak na 2 lata?
Sebastian - tak jak się orientowałem są większe pojemniki - http://allegro.pl/12-tusz...1412641428.html razem 12x ~11ml = ~132 wydruki za 195zł - czyli ~1.5 PLN za tusz/wydruk
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Pewnie i ja się zdecyduję na Epsona P50, tylko nie wiem czy z systemem CISS (dolewka na zewnątrz drukarki) czy z wiecznymi kartridżami. Ma ktoś CISS? Jak to w realu funkcjonuje? Tusze znalazłem takie: Ink Mate i Trigon Ink. Zna ktoś różnicę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można dobrać sobie na stałe papier i zamienniki i zrobić pod to kalibrację.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
espresso napisał/a:
Oglądałem nawet te same wydruki pod 100 krotnym powiększeniem.
Pixelpeeping pełną parą :mrgreen:

Wobec tak benedyktyńskiej pracy chylę czoła i jednocześnie proszę o opublikowanie na forum w stosownym czasie najlepszej mikstury tuszowo-papierowej pod pw7xx - miałem swego czasu chrapkę na P50, ale jak dorzucają ponoć niezły skaner za 100 PLN-ów to żal nie skorzystać.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
tomekkarol, najstarsze moje wydruki mają ponad ok 5 lat, nie widzę na nich zmian. Epson podaje coś o 100- letniej trwałości. Myślę, że nie dane nam będzie po 95 latach raklamować, niestety ;-)
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
wystraszyłem się po lekturze http://photo.net/digital-darkroom-forum/00FV2F i nawet nad r800 sie zastanawiałem. Nie powiem, odetchnąłem - :-B za uspokojenie skołatanych nerwów!
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
No i stałem się posiadaczem Epsona P50... i zaczęły się schodki. Mógłby mnie ktoś chociaż nakierować, w jaki sposób zbliżyć się do wydruków z kolorkami podobnymi do tych które widzę na monitorze? Na razie total porażka...
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
mario633 napisał/a:
No i stałem się posiadaczem Epsona P50... i zaczęły się schodki. Mógłby mnie ktoś chociaż nakierować, w jaki sposób zbliżyć się do wydruków z kolorkami podobnymi do tych które widzę na monitorze? Na razie total porażka...

Nie wiem Kolego na jak bardzo rozjechanym monitorze pracujesz ale u mnie na CRT i drukarce epsona (inny model ale tusz claria) miałem bardzo dobre odwzorowanie, lepsze niż wszystkie laby w których robiłem próbne wydruki. Jeżeli masz słaby LCD i do niego przyzwyczaiłeś oczy to nigdy nie zbliżysz na papierze do tego co na monitorze.
Musisz powyłączać też wszystkie ulepszacze w oprogramowaniu.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Monitor DELL 2209WA. A o labach to nawet nie wspominaj. Dlatego właśnie zakupiłem drukarę. A o jakie ulepszacze Ci chodzi?
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
Idealnie to samo nie będzie, istotny też papier jest. Jeżeli robisz wydruk odczekaj dłuższa chwilę aż papier wchłonie tusz i wyschnie cokolwiek. Wraz ze schnięciem normuje się sytuacja w cieniach - gdy jest dużo czerni można się przestraszyć świeżego wydruku prosto z drukarki. Co zauważyłem zdjęcia najlepiej wychodzą jeśli są robione w świetle dziennym, ewentualnie podobnym. W żarowym czy innym nienaturalnym kolory odjeżdżają i to bardzo niekiedy. O wiele bardziej jest to widoczne na papieże niżeli na monitorze.
W sensie ulepszacze rozumie epson photo enhance , i wszelkie inne suwaki do zmiany parametrów wydruku.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
krzychu128 napisał/a:
epson photo enhance
zakumałem i wyłączyłem wcześniej - duża różnica.
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
Jaki papier? Scott Kelby w swojej książce pisze że do epsonów... tylko epson. I Chyba ma rację, kiedyś kupiłem coś co zachwalił mi człowiek w media to myślałem że wrócę i mu oczy wybiję tym co wyszło z drukarki. Sam używam epson glossy ( 4 gwiazdki) i premium glossy (5 gwiazdek), ale bardzo rzadko.
Nie wiem jak się to ma do Ilfordów i innych renomowanych.
Tak czy inaczej na pewno będziesz musiał też pobawić się ustawieniami monitora.
Wydrukuj tablicę testową a następnie wyreguluj monitor tak aby kolory i jasność odpowiadały temu co masz na papierze. Tylko wydrukuj na dobrym papierze bo inaczej szkoda zachodu.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Papier wziąłem pod uwagę. Próbuję na epsonie premium glossy i na jakimś z alle SKY-INK 230g - różnica masakryczna. Ale na obydwóch wali magentą. Kombinuję z monitorem cały czas.
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
Jeżeli chodzi o magentę to ten typ tak ma. Na niektórych zdjęciach wychodzi. Wydrukuj sobie fotkę czarno - białą.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
krzychu128 napisał/a:
Wydrukuj tablicę testową a następnie wyreguluj monitor tak aby kolory i jasność odpowiadały temu co masz na papierze. Tylko wydrukuj na dobrym papierze bo inaczej szkoda zachodu.
A jeśli monitor jest skalibrowany (oprofilowany) :?:
To co ? Ma w nim grzebać by dojechać do rozkalibrowanej drukarki :?: :shock:

Kolejność zawsze powinna być taka:
- kalibracja monitora > kalibracja drukarki/skanera
:idea: czasem ludzie "ustawiają" monitor pod wydruk (rzadko pochodzi on ze skalibrowanego urządzenia), ale z CM ma to tyle wspólnego koncert w filcharmonii z rechotem żab w sadzawce.
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
JackDeJack napisał/a:
Kolejność zawsze powinna być taka:
- kalibracja monitora > kalibracja drukarki/skanera

No tak, tylko nie każdy ma dostęp do kalibratora.
Kalibrując (ustawiając) monitor pod wydruk (nawet nie do końca skalibrowanej drukarki) otrzyma poprawę wydruków.
Jeżeli nic nie zrobi bo stwierdzi że najpierw trzeba skalibrować monitor to wydruki będą jakie były.
Zależy też kto jak bardzo "profesjonalnie" podchodzi do tematu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach