plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
krzychu128 napisał/a:
Kalibrując monitor pod wydruk (nawet nie do końca skalibrowanej drukarki) otrzyma poprawę wydruków.
krzychu128 napisał/a:
Zależy też kto jak bardzo "profesjonalnie" podchodzi do tematu.

To akurat nie ma żadnego związku z profesjonalizmem.

Jeśli nie ma możliwości skalibrowania drukarki to trzeba poszukać profil najlepiej dopasowany do używanych materiałów.
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
plwk napisał/a:
To akurat nie ma żadnego związku z profesjonalizmem

Zgadzam się.
Ale czy wydruki do albumu to profesjonalna fotografia?
No chyba że pytający faktycznie zajmuje się "profesjonalnie" fotografią to odwołuję co napisałem i również radzę zakupić kalibrator skalibrować monitor i dalej po kolei jak należy. Tylko czy profesjonalista drukuje na epsonie p50?

[ Dodano: 2011-01-18, 20:53 ]
plwk napisał/a:
Jeśli nie ma możliwości skalibrowania drukarki to trzeba poszukać profil najlepiej dopasowany do używanych materiałów.

W epsonie jeśli drukujesz na oryginalnym tuszu i papierze epson to tylko podczas drukowania wybierasz rodzaj użytego papieru. Ot cały profil. Co innego gdyby to był np wspomniany wcześniej Ilford czy inny papier.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
krzychu128 napisał/a:
Ale czy wydruki do albumu to profesjonalna fotografia?
Zależy do jakiego albumu ;-)
A tak na poważnie, to jestem trochę zboczony zawodowo (naście lat w poligrafii) i do kolorów i CM podchodzę dość krytycznie.
"Metoda" kalibracji monitora do wydruku jest wskazana jedynie w jednym wypadku.
Nigdy, ale to nigdy zdjęcia nie beda pokazywane na innym komputerze, oraz nigdy ale to przenigdy nie będą drukowane na innej drukarce :idea:

Jeśli "ustawiasz" monitor pod wydruk to musisz się liczyć z tym że fotki z nawet najlepszego labu wyjdą słabo (kolory), a oglądane na innym komputerze będą zupełnie innymi fotkami.

Przy fotografii cyfrowej skalibrowany/oprofilowany monitor to absolutne minimum. Sam pracuję na laptopie i możesz wierzyć lub nie ale po oprofilowaniu różnice w wyświetlanych barwach są ogromne - po pierszej kalibracji jeszcze raz obrabiałem jakieś 1500 RAW'ów.

Nie mienię sie profi, ale chodzi o zachowanie pewnych zasad które zaprocentują w przyszłości.
Sam nie drukuję w domu - nie chce mi się i nie mam miejsca na drukarki - choć mam dostęp do profi sprzętu do kalibracji zarówno monitorów jak i drukarek.
Gereralnie uważam że przy samodzielnym drukowaniu sprzęt do kalibracji jest bardziej niż wskazany, bo pozwala to na kalibrację każdego nowego medium (papier, tusze) :idea:
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Udało się to jakoś ugryźć i wydruki coraz lepsze. Zamontowałem CISS z Trigonem z allegro i nawet na tym papierze za 5 zeta wydruki całkiem całkiem. Chyba będę następny z tych co zaczęli drukować foty i przestali doszukiwać się szumów na cropach 100% ze swoich puszek :-P bo na papierze to wszystko jakoś ginie.
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
mario633 napisał/a:
Udało się to jakoś ugryźć i wydruki coraz lepsze. Zamontowałem CISS z Trigonem z allegro i nawet na tym papierze za 5 zeta wydruki całkiem całkiem. Chyba będę następny z tych co zaczęli drukować foty i przestali doszukiwać się szumów na cropach 100% ze swoich puszek :-P bo na papierze to wszystko jakoś ginie.


witam

mario633 czy moglbys rozwinac temat jak do tego doszedles ?? - pytam poniewaz zamiezam kupic p50 a monitor posiadam ten co i Ty ..
czy moglbys podac gdzie kupiles CISS Trgonem ??- konkretnie u jakiego sprzedawcy -pytam gdyz jest ich kilku a po co ryzykowac skoro u ciebie dziala oki ... ;-)
I jaki papier uzywasz ?? - sorki ze tak wypytuje ale zaczynam z drukiem (tzn mam zamiar)
:-B
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Najpierw kupiłem samą drukarkę, w komplecie startówki tuszu i trochę papieru. Później CISS z tej aukcji: http://allegro.pl/ciss-ep...1410188283.html Jest tańszy na alle ale opinie gościa ech... Marna instrukcja montażu, na youtube: http://www.youtube.com/wa...player_embedded wszystkiego tam niema, ale dałem rady. W tej chwili wykorzystałem cały papier i czekam na epsonowski: http://animatt-sklep.sote...amentowych.html oraz z allegro: http://allegro.pl/show_item.php?item=1411533070 więc w sumie z kolorkami jeszcze będę walczył. Ściągałem z netu różne profile ICC i jeden z nich mi podpasował na tuszu TRIGON, oczywiście regulacja monitorka. W przyszłości jak wybiorę na 100% papier i tusz które stale będę używał to skalibruję monitor i drukarę przy pomocy jakiegoś speca z odpowiednim sprzętem, bo ten kosztuje niesamowicie. Jak coś wal na priv. Ogólnie P50 lubi zajechać magentą zwłaszcza w cieniach i przy BW co wynika chyba z tego iż jest tam tylko jeden czarny tusz i różne odcienie szarości musi sobie jakoś zrekompensować.
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
mario633, :-B dzieki :-B

[ Dodano: 2011-01-25, 22:11 ]
Panowie czy z epson p50 ma opowiednik w canonie?? pytam poniewaz mam wiekszy dostep do cartridg-ow canona - i sa sporo tansze np. JET TEC-22ml za 8 euro. czy w tej cenie epson p50 nie ma mocnych w canonie i przywiesc CISS +tusze TRIGON ink z Polski . pozdro

[ Dodano: 2011-01-25, 22:20 ]
:-B
 
forest07  Dołączył: 01 Lis 2010
Witam szanownych kolegów. Przeglądam wiele forów na których toczy się gorąca dyskusja dot. drukarek, zamienników tuszy i papieru. Podzielę się własnym doświadczeniami, może dla kogoś będą pomocne. Używam drukarki Epson Px720wd, od samego początku z systemem CISS, tusz trigon ink premium - zakup oczywiście na allegro jako zestaw(bałem się że nie poradzę sobie z montażem). Kupiłem na allegro papier od użytkownika ETYKIETY. Moje spostrzeżenia. System funkcjonuje poprawnie, wydruki na papierze z allegro akceptowalne, ale po kilku próbach dla różnych rodzajów papierów(opcje w ustawieniach wydruku). Wczoraj zakupiłem tani papier w MM (10x15), nie pamiętam marki ale jak sprawdzę to napiszę, wydruki mnie zachwyciły. Dzisiaj pokazałem kolegom z pracy fotki, nie mogli uwierzyć, że zostały wydrukowane......Kolory naturalne identyczne z tymi na ekranie, a w dodatku tanio..., taniej niż w labie. Wnioski:
1. Nie jest prawdą, że system CISS to proteza posiadająca wiecej wad niż zalet.
2. Na tanich zamiennikach, dotyczy zarówno papieru i tuszy, można wygenerować naprawdę doskonałe foty.
3. Wiele osób krytykując opisane przeze mnie rozwiązanie, nigdy w rzeczywistości nie miało z nim do czynienia.
Pozdrawiam w przypadku pytań chętnie udzielę informacji. Pozdrawiam
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
forest07 napisał/a:
od użytkownika ETYKIETY
Ja też, ale tylko 10x15 (tzw. "znaczki pocztowe" -głównie na takim formacie drukuję dla teściowej :evilsmile: ) i rezultaty całkiem, całkiem.
forest07 napisał/a:
tani papier w MM (10x15)
Mógłbyś odnaleźć nazwę producenta? Byłem nie dalej niż wczoraj i był tylko epson, emtec i .. no właśnie coś jeszcze :-P
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
forest07 napisał/a:
Kolory naturalne identyczne z tymi na ekranie, a w dodatku tanio..., taniej niż w labie.

forest07,masz jakąś analizę opłacalności? Według twoich obliczeń ile wychodzi wydruk 10*15 ?
 
forest07  Dołączył: 01 Lis 2010
Witam ponownie. Ponieważ weekend spędziłem poza domem nie mogłem nic więcej napisać.
W kwestii opłacalności:
1. Koszt papieru 10x15, AGAMMA, ten wg mnie daje wierne odwzorowanie kolorów i szczegółów. W MM 100szt 24,99, czyli 0,25gr szt. + tusz. Wg wyliczeń innych użytkowników, koszt wydrukowania strony A4 wynosi ok 8-10 gr. Podaję ok. gdyż w zależności od ilości zakupionego tuszu, cena jest inna. Wg powyższego fotka 10x 15 nie powinna być droższa od 30gr/szt. Nie liczę kosztów zakupu drukarki.

Wczoraj robiłem testy wydruków na A4, papier KODAK zakupiony w Biedronce ok 13 zł za 20szt. Wyniki nie zachwycają. Wg mojej oceny brak soczystości kolorów, obraz na ekranie jest wyraźnie "cieplejszy i jaśniejszy". Najlepszy wynik dla ustawienia w drukarce rodzaju papieru epson photo. Wydruk na papierze no name, zakupionym na allegro jest zdecydowanie lepszy. Kolory praktycznie zgodne z tym co na ekranie. Szkoda mi tego Kodaka bo zakupiłem 2 opakowania, a cena całkiem całkiem.
Jeszcze jedno, dzwoniłem do człowieka od którego kupiłem drukarkę + ciss, okazuje się że ciss wyposażony został w nowy soft, bez konieczności resetowania każdego koloru oddzielnie.
Pozdrawiam i zachęcam do podzielenia się własnymi doświadczeniami z użytkowania CISS-a, oraz zamienników.

[ Dodano: 2011-02-14, 07:49 ]
Sorry, papier to AGAMA, a tu link do producenta http://www.agama.pl/
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
forest07 napisał/a:
bez konieczności resetowania każdego koloru oddzielnie
Potwierdzam. Resetuję wszystkie kolory na raz. Papier A4 używam tylko od Epsona. Zakupiłem kilka paczek tu: http://www.animatt.pl/eps...amentowych.html
ale jeszcze wtedy był po 33,17zł za 40 sztuk :-/ . Jakość rewelka. Obecna cena i tak się chyba opłaca. 1 kartka wychodzi około 1 zł do tego jeszcze koszt wydruku = taniej niż w labie :-D
 
forest07  Dołączył: 01 Lis 2010
[quote="mario633"]Ściągałem z netu różne profile ICC i jeden z nich mi podpasował na tuszu TRIGON, oczywiście regulacja monitorka.

Czy mógłbyś udostępnić ten profil z krótkim info. Pozdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aż głowa boli jak czytam. Pod każdą kombinację tusz-papier trzeba zrobić profil a nie kombinować jak koń pod górę.
 

krzyber  Dołączył: 24 Sty 2008
plwk, orientujesz się może gdzie można oprofilować drukarkę we Włocławku (często bywam tu służbowo)?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prawdę mówiąc nie mam drukarki i mnie ten problem nie dotykał. Zapewne każda drukarnia ma do tego sprzęt ale nie wiem, która ma umiejętności i chęci. Znajomy robił wysyłkowo w Warszawie w Romteku. Dostał plik który wydrukował z profilem Generic, wysłał go do nich i po jakimś czasie otrzymał profil.
 
forest07  Dołączył: 01 Lis 2010
plwk napisał/a:
Prawdę mówiąc nie mam drukarki i mnie ten problem nie dotykał.


Tak jak wcześniej pisałem. Jest wielu specjalistów od drukarek, wypowiadających się na ich temat, którzy niestety ich nie posiadają. Może warto czasem powstrzymać jęzor i pozwolić wypowiedzieć się osobom z doświadczeniem, być może z niewielkim ale jednak z doświadczeniem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
forest07, po pierwsze przypominam, ze Ciebie regulamin również obowiązuje a po drugie fakt nie posiadania drukarki nie oznacza braku wiedzy na ten temat.
 
forest07  Dołączył: 01 Lis 2010
Wybacz, ale nie zamierzam toczyć sporu-polemiki. Uważam sprawę za zamkniętą. Twoja wypowiedź potwierdziła wcześniej postawioną przeze mnie tezę i tyle. Forum jest przede wszystkim do wymiany informacji i doświadczeń użytkowników sprzętu, hobbystów itp, a nie do "gaszenia" w zarodku dyskusji. Jeżeli masz w tym zakresie wiedzę, to się nią podziel. Pozdrawiam
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
forest07, bardzo wątpię, czy po takich twoich występach, jak te wyżej ktokolwiek będzie chciał się dzielić z tobą jakąkolwiek wiedzą.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach