Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Problem z LR...chyba...
Mam problem z eksportem z LR... Mam wersję 4.3, system Windows 7. Kiedy eksportuję pliki z LR np. na pulpit jako JPG, to wszystkie zdjęcia, a przede wszystkim te które mają dużo czarnego, cieni - właśnie w czerniach robią się jak smoła:( Dziwi mnie to bo na podglądzie w LR wszystko jest super, są szczegóły w cieniach a po eksporcie jest tam czarno... Czy ktoś wie czemu może się tak dziać??? Z góry dziękuję za pomoc.
 
wojtek_84  Dołączył: 14 Sie 2009
Jpeg jest formatem stratnym i część informacji jest gubiona przy eksporcie. Prawdopodobnie eksportujesz jako 8-bit jpeg natomiast RAW jest 14 lub 16 bitowy, czyli zawiera dużo więcej informacji.
Możesz zobaczyć czy da się wyeksportować jpeg jako 16-bit.
Wpływ może mieć również przestrzeń barw do jakiej eksportujesz plik.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Dzięki - sprawdzę :) choć wydaje mi się że powinno być OK. W LR mam SRGB i w kompie też chyba SRGB... A jest coś takiego jak ustawienia czerni przy eksporcie?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
wojtek_84 napisał/a:
czy da się wyeksportować jpeg jako 16-bit
JPG jest z definicji ośmiobitowy. I bez przesady z tą utratą informacji w czerniach przy konwersji do 8 bitów.

BTW, kolejny wątek techniczny, w kórym problemy ze zdjęciami się opisuje, zamiast te zdjęcia pokazać.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Nie wstawiam bo nie wiem jak...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007


Tu widać że w cieniach jest smoła :( W LR widać szczegóły w cieniach!



 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
Michal Sosnicki, Być może przyczyną różnic jest użyty algorytm przy konwersji na sRGB.

Zastrzegam, że nie pracuję w LR (nawet go na oczy nie widziałem:-), ale może to jest kierunek.
Jeśli w LR jest możliwość zmiany tego algorytmu (tego naturalnie nie wiem) to wypróbuj inne ustawienia (wizualny, względny kolometryczny, bądź inne). Te algorytmy odpowiadają za sposób w jaki kolory "upychane" są do docelowej przestrzeni - w Twoim przypadku sRGB.
Przy konwersji między przestrzeniami RGB nie ma czegoś takiego jak ustawienia czerni, to o ile wiem można ustawiać przy konwersji na CMYK (ale to zupełnie inna bajka)
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
I znów ten sam problem... W LR jest wszystko OK a po eksporcie na pendrive'a jest za ciemno... Nic w cieniach nie widać... W czym tkwi problem?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Profil wyświetlania w LR musi być ten sam co dla monitora.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
plwk napisał/a:
Profil wyświetlania w LR musi być ten sam co dla monitora.


I są... I tu i tu jest SRGB...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Michal Sosnicki napisał/a:
I znów ten sam problem... W LR jest wszystko OK a po eksporcie na pendrive'a jest za ciemno... Nic w cieniach nie widać... W czym tkwi problem?
Fota ktora wstawiles jest OK - moze to wina Twojej przegladarki do zdjec?
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
cube007 napisał/a:
Michal Sosnicki napisał/a:
I znów ten sam problem... W LR jest wszystko OK a po eksporcie na pendrive'a jest za ciemno... Nic w cieniach nie widać... W czym tkwi problem?
Fota ktora wstawiles jest OK - moze to wina Twojej przegladarki do zdjec?


Tak? A widać szczegóły w rogach kadru i na daszku nad krzyżem?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michal Sosnicki napisał/a:
I tu i tu jest SRGB

W LR wskazałeś profil na którym pracuje monitor?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
plwk napisał/a:
W LR wskazałeś profil na którym pracuje monitor?
Gdzie się to ustawia?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W ustawieniach kolorów.

Szukam i nie mogę znaleźć.
Czy monitor jest skalibrowany?
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Jeśli nic się nie zmieniło programy Adobe korzystają z profilu systemowego, tzn. ustawionego we właściwościach ekranu (z poziomu systemu a nie LR) Michal Sosnicki, otwórz ponownie wyeksportowanego jotpega w LR i obejrzyj. Nie korzystam z Win 7 na codzień ale kojarzę że ma własną procedurę kalibracyjną typu "zrób to i to po kolei". Może tam w tej atrapie kalibracji monitora jest coś pochachmęcone ?
Wypróbuj przeglądarkę z pełnym wsparciem zarządzania kolorem np. Irfan View.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
w LR nie ma ustawień profili kolorów podczas obróbki, nigdy nie było:
http://help.adobe.com/en_...C7F769FFA0.html
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
dagio napisał/a:
w LR nie ma ustawień profili kolorów podczas obróbki, nigdy nie było:
http://help.adobe.com/en_...C7F769FFA0.html
No właśnie nigdzie tego nie mogłem znaleźć i jak się okazuje prawidłowo bo kalibracji w LR nie ma. :->

Natomiast zauważyłem jedną właściwość profili kolorów. Ja w lustrzance mam ustawiony profil AdobeRGB, i z takim profilem je obrabiam. Dodam że mam skalibrowany monitor który obsługuje 98% AdobeRGB. Gdy chcę wyeksportować zdjęcia do JPGów to mam możliwość wyboru profilu. I gdy wybiorę sRGB to zostanie wykonana konwersja a zdjęcia mają zauważalnie inne kolory. Zupełnie mi się nie podobają niezależnie jakim programem je wyświetlam. Mało tego jak te zdjęcia wyświetlam na innych komputerach i monitorach to kolory też są mocno inne i mi się nie podobają.

Jednak gdy przy eksporcie zostawię profil AdobeRGB (czyli bez konwersji) to na moim komputerze niezależnie od programu który wyświetla JPGi kolory są identyczne jak w RAW'ach w LR. Nawet jak te JPGi przeniosę na inny komputer z monitorem który ma tylko sRGB i bez kalibracji to kolory pomimo że trochę się różnią i tak są w pełni akceptowalne.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
dagio napisał/a:
w LR nie ma ustawień profili kolorów podczas obróbki, nigdy nie było:
Mowa o profilu monitora, zawsze wykorzystywany jest systemowy.

[ Dodano: 2013-06-05, 14:06 ]
ZbyszekB napisał/a:
No właśnie nigdzie tego nie mogłem znaleźć i jak się okazuje prawidłowo bo kalibracji w LR nie ma.
Jeśli monitor jest skalibrowany/oprofilowany i profil jest zainstalowany w systemie to jak wyżej.
ZbyszekB napisał/a:
Ja w lustrzance mam ustawiony profil AdobeRGB, i z takim profilem je obrabiam. Dodam że mam skalibrowany monitor który obsługuje 98% AdobeRGB. Gdy chcę wyeksportować zdjęcia do JPGów to mam możliwość wyboru profilu.
W jakim programie obrabiasz ? Rawy czy jotpegi ? Te ustawienia profilu dotyczą jpg/tiff prosto z aparatu. Ewentualnie taki np. PDCU może przyjąć to jako wskazówkę w jakiej przestrzeni barw będzie wynikowy jpg/tiff z PDCU.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach