Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Darmowy geotaging zdjęć
Ostatnio zainspirowany tematem o urządzeniach zapisujących dane GPS do exifów postanowiłem poszukać odpowiedniej aplikacji na Androida. Okazuje się że zgodnie z przypuszczeniami płacenie 500zł za GPS do aparatu to kompletna strata pieniędzy (poza zastosowaniami profesjonalnymi ;-) ).

Do instalacji potrzebujemy:
1. Telefon z obsługą GPS
2. System Android lub iPhone'a
3. Naładowana bateria
4. Połączenie z internetem (WiFi najlepiej)

Jak tagować zdjęcia:
1. Ściągamy z Android Market lub AppStore program Geotag Photos Lite (darmowy).
2. Instalujemy na telefonie.
3. Odpalamy program, wchodzimy w Settings a następnie w Your Geotagphotos.net account.
4. Zakładamy konto podając maila. Aktywujemy klikając w link który przyjedzie na pocztę.
5. Ważne - synchronizujemy zegarek w telefonie z tym w programie (Settings/Setup time on your camera)
6. Wychodząc na zdjęcia włączamy w telefonie GPS, odpalamy program, klikamy New Trip i Rec.
7. Za każdym razem jak się przemieszczamy przypominamy programowi żeby zaktualizował nasza lokalizację.
8. Wersja płatna (12zł, planuję ściągnąć) pozwala na automatyczne zapisywanie po kilka minut położenia.
9. Po powrocie do domu zgrywamy zdjęcia na komuter, a z programu w komórce wybieramy "Upload" w menu Logging.
10. Po wgraniu danych na serwer wchodzimy na stronę http://www.geotagphotos.net/en/ logujemy się i wybieramy nasze zdjęcia (jak są to RAWy należy przestawić odpowiednią opcję w menu).
11. Po kilku minutach zdjęcia są gotowe i otagowane - Lightroom 3 wyświetla w Library nową pozycję metadanych: GPS z odnośnikiem do map Google - fajny gadżet, polecam ;-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
No dobra,

a na Symbiana też coś masz ??

J.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Nie mam, ale podejrzewam że coś takiego musi być, to przecież nic innego jak zwykły odbiornik GPS z możliwością zapisania trasy. Program na PC który wkleja te dane do EXIF pewnie niewiele lub nic się nie różni ;-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
OK,

mam nawigację Nokii w N-8, ale tego jeszcze nie ćwiczyłem,

telefon i tak ma się przy sobie, więc można 1.000 zł zaoszczędzić na O-GPS1 Pentaxa ;-) ,

choć on daje trochę więcej, niż tylko zapisanie pozycji, no i działa bezobsługowo, czyli włączasz, a komunikacja z aparatem i zapis odpowiednich danych do zdjęć robi się samo ...

J.
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Ja używam zestawu:
- TrekBuddy - obecnie na Androidzie, wcześniej na WM, a są wersje na różne inne platformy. Program zapisuje lokalizacje w postaci pliku xxx.gpx. Do zapisu lokalizacji nie trzeba się bawić w instalowanie map, ale bardzo to polecam - szczególnie w czasie wędrówek po górach.
- Geosetter - na PC, do synchronizacji plików gpx i zdjęć.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do zapisania śladu wystarczy prościutki GPX Recorder. Pliki gpx wysyłane są na wskazany adres mailowy. Synchronizacja ze zdjęciami w Geosetter.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
espresso,

no na razie testuję, mam N8 od kilku dni, więc jeszcze ciężko coś więcej powiedzieć, po drugim pełnym ładowaniu trzyma ok. 3 dni, ale mało rozmawiam, filmów nie oglądam, czasem coś w internecie spojrzę ...

Geosettera mam, bardzo fajny, ale chodzi właśnie o to gromadzenie danych ... plwk muszę poszukać tego programu, dzięki za info ...

J.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
GPX Recorder jest na Androida, na Symbiana chyba musisz poszukać czegoś innego.
 
totopol  Dołączył: 22 Sie 2010
ja na symbiana znalazłem dwa programiki które chodzą
TTGPSLogger
Trackr (z ovi store, wystarczy wpisać w wyszukiwarce gpx :) )
ale ja mam Nokię E63, więc może być problem z uruchomieniem na N8

ten pierwszy programik zapisuje dokładniejszy ślad, bo w pliku gpx dopisuje możliwy błąd pomiaru położenia odbiornika GPS

używam zewnętrznego odbiornika GPS, dużo dłużej trzyma bateria, spokojnie na cały dzień starczy :)
tylko właśnie nie mogłem wpisać danych GPS do zdjęć, ale Geosettera jeszcze nie próbowałem :)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
sycamor napisał/a:
a na Symbiana też coś masz ??
Sports tracker.
Ale generalnie i tak najlepiej sprawdza się osobny gps logger - ładujesz w nocy, przed wyjściem w góry włączasz go i przez cały dzień może sobie pracować. Moja nokia E52 z SportsTrackerem pada gdzieś tak po 10-11 godzinach.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
LDevil,

Dzięki za info, wczoraj przegladałem stronkę z darmowymi programami na Symbiana i znalazłem kilka programików do geotagowania (jeżeli ktoś chętny na info o tej stronie zapraszam na PW), muszę zainstalować i potestować ...

Pozdrawiam,

J.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach