Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
*ist DS, DS2 czy DL? i problemy z bateriami
Witam szanowne grono!
Mam pytanie jakie są istotne różnice między wymienionymi w tytule aparatami? Wiem na razie że różnią się wizjerem, wyświetlaczem i autofokusem. Zależy mi na jasnym i sporym wizjerze i trochę bym się obawiał 3 punktowego AF w istDL więc raczej DS lub DS2 tylko czy ten DS2 jest gdzieś dostępny?

Problem drugi: czy zasilanie tych aparatów nie jest trochę kłopotliwe? Steve's Digicams pisze, że CR-V3 akumulatory się nie nadają. Ogólnie na bateriach do AFów się w ogóle nie znam.
Biorę pod uwagę Minoltę 5D, Canona 350D i Pentaxa. W tym ostatnim podoba mi się że obiektyw w zestawie jest przyzwoity (podobno), ma prawdziwy pryzmat i wizjer z powiększeniem 0,95 oraz nade wszystko że pasuje większość dotychczasowych obiektówów. Nie zamierzam szczególnie rozwijać systemu ale ze dwa szkiełka może bym dokupił np stałą jasną 50... o przepraszam raczej 35mm i jakiś tele do 200mm.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
Re: *ist DS, DS2 czy DL? i problemy z bateriami
Ramon napisał/a:

Problem drugi: czy zasilanie tych aparatów nie jest trochę kłopotliwe?


ja osobiście to rozwiązanie w postaci aku AA cenię sobie najbardziej - ładuję sobie pełną kieszeń akumulatorków które można kupić za grosze - 15 zł masz 4 sztuki GP 1300 i pstrykasz do woli nie myśląc o zasilanu - a jednak dedykowane AKU to pewien większy wydatek i trzeba o nim pomysleć wcześniej - a jak ja zapomnę AKU na wymianę - to mogę pozyczyć albo wsadzić zwykłe energizerki i tez pójdzie
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zasilanie - na jednym komplecie akumulatorków 2500mAh zrobisz jakieś 500 zdjęć, czyli ok 14 rolek filmu. Kupujesz dwa zestawy aku i problem rozwiązny.
Trudno coś w tej chwili powiedzieć, gdzie można dostać DSa. Na pewno w Japonii ;)
Owa posucha po części (prawdopodobnie) związana jest ze zbliżającą się premierą nowej serii DSLRów Pentaksa. Trudno jednakże jest podać konkretną datę - ale raczej bliżej niż dalej.
Jeżeli więc możesz - chyba warto poczekać, w końcu będzie to pierwszy korpus Pentaksa z SR i szybkim (wreszcie) AFem.
Jeżeli chodzi o ilość punktów AF - osobiście chwalę sobie właśnie to, że DL ma ich tak mało. Ale to już pewnie indywidualne preferencje...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
DS2 dostaniesz w postaci klona od Samsunga. Tutaj masz krótki test http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3818.
Zasilanie najprostsze to 4 sztuki akumulatorów AA. Dla pojemności 2500mAh można na komplecie zrobić powyżej 450 zdjęć. Mając drugi zapasowy komplet nie ma najmniejszych problemów z zasilaniem.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zauwazylem, ze wylaczenie "instant preview" diametralnie zwieksza zywotnosc baterii. Jesli juz chce podglad, to go sobie wlaczam recznie i tak jest dobrze.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
zauwazylem, ze wylaczenie "instant preview" diametralnie zwieksza zywotnosc baterii. Jesli juz chce podglad, to go sobie wlaczam recznie i tak jest dobrze.


ja ma 1s wystarcza żeby ocenić pobieżnie - a nie źre bakterii za bardzo
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ale czasem blokuje spust i to mnie wkurzylo pare razy.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak L_uka - mam wyłączony podgląd - przy czym może nie tyle ze względu na baterię czy blokadę, co fakt, że błyskając podglądem skutecznie rozprasza uwagę. Generalnie - jak najmniej błyskających dupereli a foci się i przyjemniej i baterie starczają na dłużej.
 
Gandalf
[Usunięty]
Podobnie jak poprzednicy, mam wyłączony podgląd - ale u mnie to chyba nawyk jeszcze z czasów analogowej puszki ;-) . Po zrobieniu zdjęcia mogę załączyć podgląd i ewentualnie je wyrzucić, ale częściej przeglądam fotki dokładnie w domu na komputerze.

Co do żywotności baterii - używam dwóch (przepraszam trzech, bo trzeci jest do lampy błyskowej) zestawów akumulatorów CAMELION 2500. Koszt całości, razem z ładowarką wyniósł mnie coś ok. 150 PLN. Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby dwa zestawy (jeden w aparacie, drugi w torbie) były niewystarczające. Z reguły nawet nie wymieniam zestawu w aparacie. Inna sprawa, że nie pstrykam jak oszalały ;-)

Jeżeli chodzi o same modele, to niestety nie miałem okazji przetestować DL’a, ale jeżeli ten Samsung jest robiony na wzór DS (czy DS2, chociaż ten różni się od poprzednika chyba tylko wielkością wyświetlacza LCD), to "bez kozery powiem pincet" ;-) i radzę brać. Ja swojego DS'a kupiłem w Pstryku, ale teraz jest tam tylko DL’ka za 1999 PLN (samo body) i 2249 PLN (z kitowym obiektywem) – LINK . Szczerze mówiąc nie wiem, czy to drogo, czy tanio, bo wypadłem ostatnio z obiegu jeżeli chodzi o ceny ...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
za body DLa w marcu dalem 1799 - w aster-foto ale nie przez sklep tylko przez allegro. Teraz deele i deesy sa towarem deficytowym i ceny skoczyly? ;]
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Dzięki za wspaniały odzew!
Już się doczytałem że DS2 ma tylko większy wyświetlacz i chyba nic poza tym więc szkoda o nim gadać. Będzie to mój pierwszy AF w ogóle więc czułbym się lepiej mając już w miarę porządny jak w DS a nie jak w DL 3pkt.
Skoro baterie to nie problem to mam inne pytania: w teście znalazłem informację o tym że lustro jest dość głośne a co najgorsze wydaje nieprzyjemny dźwięk. W końcu po to się ma lustzankę żeby napawać się prawdziwym "PSTRYK" no nie więc to jest jakaś w miarę istotna rzecz -więc jak Wy to oceniacie?
Czy brak ISO100 jest uciążliwy?
W programach tematycznych (a ciągły AF jest tylko w programie sport) jest na stałe podwyższone nasycenie barw -to też trochę mnie martwi mimo, że mój ulubiony program to Tv... Da się z tym żyć?
Wszystko to oczywiście rozważamy na tle wymienionej w pierwszym wpisie konkurencji.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wgrywając wersję softu 2.0 do Ds-a masz już ciagły AF we wszystkich trybach(Av, Tv,M). Samsung ma to chyba od startu.

Tzn. możesz w menu wybrać ciągły AF:)

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lustro...
Tssaaa... Tu bym sięzgodził. Dzik niestety jest dość wysoki i na początku irytujący. Ale z czasem można się przyzwyczaić.
Braku ISO 100 osobiście nie odczuwam.
AF ciągły jest w każdym trybie - fakt, wybierany przez menu, ale dostępny również w Twoim ulubionym programie Tv (trwam?).
 
Gandalf
[Usunięty]
Po kolei ;-)

Ramon napisał/a:

w teście znalazłem informację o tym że lustro jest dość głośne a co najgorsze wydaje nieprzyjemny dźwięk.


Bez przesady, nie taki diabeł straszny jak go ... Jakoś przez cały czas użytkowania, nie zauważyłem, aby lustro pracowało tak głośno. Według mnie ktoś kiedyś napisał taką informację w artykule, a inni tylko bez zastanowienia ją powielają ;-)

Ramon napisał/a:

Czy brak ISO100 jest uciążliwy?


Hmmm, dla mnie wcale, ponieważ pracuje z reguły na 200 lub 400 (takie przyzwyczajenie z analoga), ale jak się ktoś chce przyczepić, to może ;-)

Ramon napisał/a:

a ciągły AF jest tylko w programie sport


Nie wiem jak w Samsungu, ale dla Pentaxa soft w ver.2.0 rozszerza funkcjonalność DS’a o ciągły AF w każdej pozycji ;-)

Ramon napisał/a:

jest na stałe podwyższone nasycenie barw


Tylko w programach tematycznych (portret, pejzaż, sport, itp.), nie obejmuje to Tv, Av i M. Także nie masz się co martwić, bo w Twoim ulubionym Tv, będziesz mógł swobodnie wybrać wszystkie parametry i dostosować je do własnych potrzeb ;-)
 
chemik  Dołączył: 30 Kwi 2006
Szajsung ma "fabrycznie" dostępny AF-C (ciągły AF) dla każdego trybu pracy (ustawiany w menu).

OT
Byłem wczoraj w MM i pytałem o instrukcję - ma mi ją przysłać dystrybutor, bo podobno nie dostali do aparatów :-? - jak przyjdzie PDF to dam na FTP.

Pozdrawiam chemik
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu napisał/a:
(...)
Jeżeli chodzi o ilość punktów AF - osobiście chwalę sobie właśnie to, że DL ma ich tak mało. Ale to już pewnie indywidualne preferencje...


Święte słowa! Uzywam jednopolowocentralnego AF w DSie i jest miodzio - ostrze na to co ja chcę a nie to co akurat znajdzie się w okolicy któregoś czujnika ;-) Trzeba tylko nie zapomniec przekadrować przed pstrykiem :lol: :lol:
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam

Apropos zasilania:

Jakiś czas temu zrobiłem test baterii alkaicznych (Kodak) w DS-ie. Baterie kupiłem w pierwszym napotkanym kiosku i byłem mile zaskoczony - 130 (!!!!) fotek, większość z AF, podgląd był wyłączony, niestety - nie jestem w stanie w tym momencie określić, czy były jpg-i czy raw-y.

Co do akumulatorów:
GP2300 starczają mi na ok. 400 fotek (rawy) z częstym podglądem
TDK 2300 (mam sentyment do tej firmy :-> ) - na razie 457 (!) fotka (rawy), z czego znaczna większość z AF i parę z doświetlaniem lampą. Aż sam byłem przed chwilą zaskoczony sprawdzając numer zdjęcia w aparacie.


Pozdrawiam
Marucha
 

scati  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
(...)
Jeżeli chodzi o ilość punktów AF - osobiście chwalę sobie właśnie to, że DL ma ich tak mało. Ale to już pewnie indywidualne preferencje...

Zgadzam sie za w/w. Na poczaktku uzytkowania ist Ds-a zanim jeszcze wszystkie funkcje w menu ustawilem tyak jak rzeczywiscie sa mi przydatne uzywalem wielopunktowego focusa. Z czasem jednak zaczalem doceniac jednopunktowy AF, W dniu dzisiejszym uzywam tylko takiego trybu, tak więc to ze DL ma tylko 3-punktowy AF mnie w zupelnosci nie przeszkadzaloby. Co do zasilania t zgadzam sie z poprzednikami. Mam 4 komplety akumulatorkow, wszystkie 2500 mAh. Na poczatku troche mi to przeszkadzało ale z czasem docenilem to rozwiazanie. Sprawa zgodnosci starych obiektywów z lustrzankami cyfrowymi to dodatkowy atut. Ostatnio moj kumpel zasiegał u mnie rady przy zakupie lustrzanki. Nie kupl Pentaxa tylko Nikosia D50 a teraz zlozeczy bo wszystko dla niego za drogie. Nie wiem na ile zdawal sobie sprawe z tego ze zakup body to dopiero poczatek w kazdym razie ma problem bo ma Nikona ale obiektywy tylko manualne i na M-42.... Szczerze mowiąc smiać mi się chce z niego teraz:-) Wczoraj nawet dałem mu do przełknięcia pigułkę jak powiedziałem ze kupiłem Tamrona 28-200 za 199 zł z wyprzedazy:-))...W kazdym razie zmierzam do tego ze Nikon i Canon nie dają tak dużych jak Pentax możliwości rozbudowy osprzętu przy ograniczonych kosztach.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Takiego Tamrona miała kiedyś znajoma w jakimś canonie pewnie eos300 no i zdjęcia wychodziły beznadziejne -nieostre. Może to jakaś lepsza wersja ten Twój nabytek? Co do AF to jak mówię -dopiero zacznę się z tym bawić więc chciałbym mieć możliwość wyboru czyli więcej niż 3 punkty. Martwi mnie tylko, że ceny DSów są jakoś tak sporo wyższe niż np minolty D5. Zostałby mi więc tylko ten DL, na którego nie jestem szczególnie napalony. Eh, życie!

PS. OK widzę na Allegro DSa za jedyne 2600zł czyli nie jest tak źle. A gdzie takiego można pomacać???
 
baksiq  Dołączył: 15 Maj 2006
Witam szanowne grono!

Jestem, a w zasadzie byłem uzytkownikiem Pentaxa K-1000, który jakiś czas temu wyzionął mi ducha. Smutek ogarną mnie wielki i z rozpaczy zakupiłem Olympusa C-750. Przez jakiś czas zaspokajał moje potrzeby :p ale tęsknię jednak do lustrzanek i swobody jaką oferują. Mam zestaw szkiełek ze starego aparatu, wszystkie oczywiście manuale. Śledziłem sobie tą dyskusję i wnioskuję z niej, że w aparatach z serii ist można korzystać z obiektywów starszych, z analogowych korpusów. Tutaj chciałbym się upewnić czy moje przypuszczenia sa słuszne bo nie chciałbym się niemiło rozczarować. Nie zależy mi na AF...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach