rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Luzy w DA 70 ltd
Kupiłem właśnie używaną DA 70-kę i zaskoczyła mnie jedna rzecz. Mianowicie, pierścień ostrości ma nieco luzów w osi wzdłużnej obiektywu. Nie są one duże - niecały 1 mm, ale wyraźnie można nim poruszać w górę i w dół, co powoduje powstawanie odgłosów stukania. Nic wielkiego w sumie, ale po ltd spodziewałem się czegoś bliżej smc-m niż da 18-55. W tym ostatnim występuje podobne zjawisko. Czy z moim egzemplarzem coś nie gra, czy też jednak ten typ tak ma?
Pozdrawiam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
O ile dobrze pamiętam, to wszystkie dwa lub trzy egzemplarze, które miałem w rękach nie miały żadnych luzów.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Limitedy DA nie są jak M-ki, bo leciutko pierścień ostrości chodzi. Jednak luzów nie powinny mieć. Gwiazdki mogą mieć luzy, ale nie Limitedy.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
rjan, w moim również luzów brak (choć pewnie z dsk piszemy o tym samym egzemplarzu) ;-) :-B

Konstrukcja jest bardzo zwarta, choć faktycznie pierścień ostrości chodzi dość lekko.

Z luzami nie ma to jednak nic wspólnego.

[ Dodano: 2009-10-27, 08:23 ]
Mistrzem luzów w mojej torbie jest DA 16-45. Jeżeli wiesz jaką konstrukcję prezentuje ten obiektyw to DA 70 znajduje się na przeciwległym biegunie...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Arczibandit napisał/a:
Mistrzem luzów w mojej torbie jest DA 16-45

zgadzam się - oba egzemplarze które miałem, miały luzy większe od Cosiny i Pentaxa Macro 100mm

a to już coś znaczy ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Żaden z moich LTD, w tym oczywiście DA 70 też, nie ma żadnych luzów. Fakt, że wszystkie chodzą bardzo leciutko (z powodu AF), ale luzy ??? W dodatku wzdłużne. Podejrzewam, że był uszkodzony, lub rozbierany- nie wierzę w fabryczne takie wykonanie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no rzeczywiście, te luzy "góra-dół" mogą być niepokojące, bo z takim zachowaniem, to chyba się nieczęsto spotyka

tubusy lubią się gibać na boki raczej a nie w górę i w dół

rjan, masz DA 70 po Eldredzie :-P
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
opiszon napisał/a:
rjan, masz DA 70 po Eldredzie :-P


Raczej nie...

2009-10-23 w wątku frustracyjnym Eldreda

mas7odon napisał/a:
Kupiłem od Ciebie 70 2.4 które po prostu sprawdza się niesamowicie. Do tej pory nie mogę zakumać co z nim było nie halo wg. Ciebie
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Arczibandit, to żart był :-P wiem że to nie od Eldreda ;-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Sprawdzałem po raz kolejny. Ten luz ma około 0.5 mm. Obracając obiektyw góra-dół słychać dość głośne stukanie spowodowane przemieszczaniem się pierścienia AF. Obawiam się także, że wpływa to na precyzję AF. Czasami ustawienie ostrości trwa sporo dłużej niż na FA35/2 - K-7 kilka razy doostrza i można usłyszeć w tym czasie stuki (choć trzeba ucho przyłożyć). Być może spowodowane jest to właśnie gorszą precyzją, bo luzy pierścienia wpływają też na położenie tubusu z soczewkami... Czy macie jakieś porównanie szybkości AF DA70 i FA35? Ponoć 70-ka jest jednym z najszybszych szkieł, a mój egzemplarz czasami zachowuje się gorzej niż DA50-200WR - ten drugi mniej doostrza.

Obiektyw ponoć należał kiedyś do espresso, po czym trafił do rąk kolegi, od którego teraz go odkupiłem. Jest w bardzo dobrym stanie, więc wątpię, by przydarzył mu się jakiś wypadek... Kiedyś gdzieś, bodajże na pentaxforums.com, czytałem o przypadkach niedokładnie skręconych Limitedów - ponoć komuś nawet coś tam odpadło. Nie pamiętam jednak szczegółów. Być może coś takiego dolega mojemu egzemplarzowi? Numer seryjny dość wczesny - pierwsze 4000...

Mam nadzieję, że nie świruję i moje obawy są uzasadnione. Nie chciałbym bezpodstawnie zawracać głowy poprzedniemu właścicielowi...
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Ja w swoim DA70 prosto z Jueseja luzów nie mam. Ale za to na K7 musiałem dać mu korekcję -5
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
rjan napisał/a:
Czasami ustawienie ostrości trwa sporo dłużej niż na FA35/2 - K-7 kilka razy doostrza i można usłyszeć w tym czasie stuki (choć trzeba ucho przyłożyć). Być może spowodowane jest to właśnie gorszą precyzją, bo luzy pierścienia wpływają też na położenie tubusu z soczewkami... Czy macie jakieś porównanie szybkości AF DA70 i FA35? Ponoć 70-ka jest jednym z najszybszych szkieł, a mój egzemplarz czasami zachowuje się gorzej niż DA50-200WR - ten drugi mniej doostrza.


Sprawdzałem właśnie szybkość AF z tymi dwoma szkłami (FA35 i DA70) i z moją kadyszką oba ostrzą w porównywalnym tempie... ja w każdym razie nie jestem w stanie zauważyć różnicy... jest wziuuut-bzyk-bzyk-beep. Czyli oba chwilę doostrzają... być może z Twoją kasiódemką byłoby jednak inaczej...

Stuków nie słychać...

rjan napisał/a:
Mam nadzieję, że nie świruję i moje obawy są uzasadnione. Nie chciałbym bezpodstawnie zawracać głowy poprzedniemu właścicielowi...


Chyba jednak Twoje obawy są uzasadnione.
 

void  Dołączył: 02 Mar 2009
Luzy mam od nowośći.
W 70LTD też od nowości :) są bardzo minimalne ale nie wpływają na af ani na nic innego. BF/ff od nowości nie było. Luzy mi nie przeszkadzają jeśli nie ma problemów...
Ale widzę że ty masz trochę więcej problemów niż ten z luzami. Moj pierścień ostrości np chodzi pięknie...
 
Apazar  Dołączył: 10 Gru 2008
U mnie również nie ma żadnych luzów na pierścieniu ostrości, chociaż obraca się on bardzo łatwo, ale to chyba w każdym DA tak jest. Wydaje mi się, że ostrzy bardzo szybko zarówno z K200D, jak i MZ-7, ale nie mam porównania z FA 35. Nr seryjny powyżej 8000.
Coś musi być nie tak z Twoim egzemplarzem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach