Jaki obiektyw wybrać Makro i Portret
Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro
45% Complete
39 (45%)
Inny - podam w poście jaki
9% Complete
8 (9%)
Kup osobno Makro i Portret
45% Complete
39 (45%)

Apas  Dołączył: 26.01.2007
Kuba Nowak napisał/a:

35/2.4 jest jaśniejszy, ale czy istotnie? Ponadto podobno jest ostry, ma szybki AF i ogólnie jest dobry optycznie i plastikowy mechanicznie.
35/2.8 kusi mnie wciąż funkcją makro, ale martwi mnie podobno wolny AF. Czy różnica między ich AF jest wyraźna? Oczywiście mechanicznie jest dużo lepszy, ale ponad dwa razy droższy.

Do zastosowań, o jakich piszesz to ja bym wziął 35/2,4. Jedyny zarzut pod adresem tego szkła to plastkowatosć, ale w przypadku małego i lekkiego obiektywu to chyba nie jest problem. Zalety limiteda znosi jego cena, bo optycznie - mam wrażenie - to bardzo zblizone szkła.

Kuba Nowak napisał/a:

W perspektywie mam do makro zakup tamrona 90 mm, ale to jednak inne makro, nim zdjęcia "z gruntu" będą trudne.
Jakie macie doświadczenia?

Dobre szkło, warte zakupu. Uzywałem poprzedniej wersji (czyli takiej, jaka jest dostępna na nasz bagnet) z NIkonem i byłem bardzo zadowolony. Czy są lepsze? Może, ale Tami jest bardzo dobry, chyba niedrogi w zakupie (nie znam aktualnych cen) i przyjenie sie nim pracuje w makro.

KaBor  Dołączył: 08.09.2011
Nie dawno miałem podobny dylemat 35/2,4 czy 35/2,8. Wybrałem DA. Kupiony używany, za nieco ponad 5stówek. Działa bez zarzutu.
Polecam.
Różnice możesz wydać na makro Tamrona.

RiddlerPL  Dołączył: 19.01.2008
Mam DA35/2.4 póltor roku. Ostro używam, czasami we wrednych warunkach (koncerty, plenery itp). Trzyma się świetnie więc taki totalny plasticzak to nie jest. Polecam.

ira  Dołączył: 10.07.2013
Mam pytanie :!:
W jakich cenach "chodzi" używany Tamron SP AF 90 mm 2,8 Macro (bez Di), w archiwum na allegro wyskakują te nowsze wersje.

komisarz  Dołączył: 09.05.2011
ja swojego niedawno puscilem chyba za 1100

M.K  Dołączył: 26.08.2007
Ja tydzień temu forumowemu koledze za 1000, stan perfekt wersja druga. Cena od wielu czynników zależy, ale około tysiąca się kręci.

OknoNaSwiat  Dołączył: 07.02.2014
Osobiście się będę przystawiał do Tamrona 90mm macro. Wydaje się być optymalny w teren na taki mix: owadki, płazy,gady, listki, grzybki, mchy, porosty. Słyszy się w opiniach że ostry, tani (tańszy lub najtańszy od konkurencyjnych). Po prostu dobry.
Czemu by nie...

nelo  Dołączył: 26.09.2014
Witam jakie macro kupic na początek do k-50 niedrogiego,macie jakies sugestie?

scordia  Dołączył: 13.02.2009
nelo napisał/a:
Witam jakie macro kupic na początek do k-50 niedrogiego,macie jakies sugestie?

Jest pytanie, co rozumiesz przez niedrogiego. Na giełdzie wystawiony jest Tamron 90/2.8 w bardzo rozsądnej cenie. Świetne szkło

MarWoj  Dołączył: 15.03.2007
nelo napisał/a:
jakie macro kupic [......] niedrogiego,

Makro i niedrogo nieco się wykluczają. Podaj jakie rzędu kwotę masz na myśli.
Najtaniej chyba wyjdą pierścienie + SMC-P M 1,7/50.

nelo  Dołączył: 26.09.2014
A co myślicie o Pentax SMC-FA 100mm f/2.8 macro.Ktoś mi powiedział że mam szukać tego,lecz nie znalazłem i nie wiem ile może kosztowac używka.

PIOX  Dołączył: 08.12.2013
Fa 100 jest ok
Moim jednak zdaniem Tamron SP Di Macro jest od niego lepszy - limiter AF i minimalne CA
Idalny do makro równie dobry do portretu
Jadnak najlepsze zdjęcia portetowe wykonuję FA 50 1.4 , szczególnie te na f1,4 przy odpowiednim dobraniu światła ideał, trzeba jednak uważać na CA
Co prawda Tamron na f2.8 też daje "mgiełkę" ale wydaje mi się ona mniej szlachetna
Wracając do makro 90 mm jest czsem za długie (za płytka głębia , a zwiększenie powyżej f11 psuje obraz - dyfrakcja i kontrast) więc ješli mogę się bardziej zbliżyć do obiektu (a on nie ucieknie ani światła nie zasłonie) korzystam ze starych kròtkich stałek na m42 na mieszku pośrednim.
Pozdrawiam

Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
nelo napisał/a:
A co myślicie o Pentax SMC-FA 100mm f/2.8 macro.

Właściwa nomenklatura Pentaxa to SMC Pentax-(tu seria) ogniskowa i przysłona ;) czyli SMC Pentax-FA 100mm F2,8. Tylko szkła pierwsszej serii K nie posiadały oznaczenia serii w nazwie.

Bardzo dobre szkło, podobnie jak starszy brat z serii F - oba szkła to ta sama konstrukcja optyczna, oba to porządne metalowe konstrukcje mechaniczne, oba posiadają limiter AF. Różnią się nieznacznie, praktycznie kosmetycznie.
Ale oba to cena od 1000 zł w zależności od stanu, tańsza opcja to setka makro z serii M.

Robson  Dołączył: 21.05.2013
Jak Tami 90/2.8 wypada w kwestii jakości wykonania, celności af, ostrości i zmęczeniu wraz z czasem? Też jest taki rozrzut jakościowy jak w wypadku 17-50? Chcę to szkło i się zastanawiam czy warto dopłacać do nowej sztuki :-)

Skocz do: