Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 030
Uwaga! Niespodzianka jubileuszowa! Szczegóły pod regulaminem.

Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
- stosowanie narzędzia Split Toning (Tonowanie) globalnie na skanach czarno-białych; dopuszczalne kolory tonowania to: sepia, niebieski, złoty
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)
- zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.
Każdy uczestnik może przysłać jedną pracę.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to godz. 22:00 27 października 2009 (wtorek).

Dodatek do regulaminu - dotyczy tylko odcinka 30.!
W tym tygodniu mamy okrągły 30. numer odcinka Pleśń Czelendż, dlatego proponuję małą niespodziankę. Ten odcinek wyjątkowo będzie w formie konkursu, tzn. 27 października zostanie wystawiona anonimowa ankieta, w której będzie można głosować na jeden najlepiej wg Was obrobiony skan. Konkurs będzie prawdziwy, czyli zwycięzca może spodziewać się nagrody. Będzie to wykonane przez trefa na barycie formatu 24x30cm (obraz 18x24cm) czarno-białe powiększenie jednego z Jego zdjęć. Na marginesie muszę dodać, że odbitka została przekazana na cele konkursu po bardzo długich prośbach, ponieważ autor nie jest z niej do końca zadowolony, chociaż wykonał ją specjalnie na tę okazję. Ponieważ tref nigdy nie jest zadowolony ze swoich powiększeń, ja zadecydowałam, że to zdjęcie można przeznaczyć na nagrodę. Zwycięzca oczywiście ma prawo z niej zrezygnować. Przed zakończeniem konkursu postaram się wystawić zdjęcie lub skan tego powiększenia.
Życzę udanej zabawy :-D
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Iza napisał/a:
Na marginesie muszę dodać, że odbitka została przekazana na cele konkursu po bardzo długich prośbach

To weź jeszcze trochę poproś o uruchomienie bloga, proszę. :)
Codziennie jak sprawdzam rss mam nadzieję, że coś się pojawi.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Stachu, postaram się, ale tref nie bardzo chce się dzielić swoją twórczością :roll:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Iza napisał/a:
W tym tygodniu mamy okrągły 30. numer odcinka Pleśń Czelendż

A co to za okrągły - ani to tuzin, ani kopa, tylko jakieś pół kopy :mrgreen:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Czyli tak zwana półkopa. :-)

Z tej okazji kwiaty, laurki i podziękowania należą się Izie, za to, że jej się chce. :-D
Iza, :-B dla Ciebie. Do odebrania gdy ponownie odwiedzisz stolicę Dolnego Śląska.

Iza napisał/a:
odbitka została przekazana na cele konkursu po bardzo długich prośbach, ponieważ autor nie jest z niej do końca zadowolony

Kiedyś ponoć był po raz pierwszy naprawdę do końca zadowolony ze swojej odbitki. Mocno się ucieszył, adrenalina i w ogóle. A potem się obudził i sen się skończył. :evilsmile:

A tak serio - jeśli tylko "nie do końca jest zadowolony", to pewnie jest już rewelacyjna. :mrgreen:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
dsk, dziękuję za uznanie :-D
dsk napisał/a:
to pewnie jest już rewelacyjna
Mi się podoba i śmiało bym sobie na ścianie powiesiła :-D

[ Dodano: 2009-10-22, 11:55 ]
pawelek-79 napisał/a:
A co to za okrągły
No trójka jest okrągła i zero też jest okrągłe, co daje nam okrągłą liczbę 30 :mrgreen:
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
30,000000000000000000000000000
I już jest okrąglutko :-P
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Niestety prawdopodobnie spóźnię się dziś z wystawieniem ankiety. Nie wiem, o której uda mi sie to zrobić, ale podejrzewam, że przed północą zdążę. Za utrudnienia przepraszam.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a ja wysłałem

obrzydliwą wersję, ale nic lepszego nie mogłem wymyślić

starałem się - ostatnie szlify robiłem na CRT :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja mam dwie wersje, ale żadna mi się nie podoba. Jak zaraz mi cośładnego nie wyjdzie, to wyślę jedną z brzydkich. :-(
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A ja chyba wysłałem nie tą co trzeba, ale nic to.. :mrgreen:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Doślij drugą i powiedz o tym Izie. Żebyś potem się nie zarzekał, że ta lepsza wersja na pewno by wygrała. :-P
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Nie mam parcia, ta też zła nie jest ino przed dopieszczeniem jak mniemam :-) Co będzie to będzie ;-)
 
DawiDz  Dołączył: 14 Paź 2009
AAa!!! Moge jeszcze wyslac szybko? Prosze!
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
DawiDz, masz jeszcze prawie trzy godziny...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
DawiDz,
Iza napisał/a:
Termin nadsyłania prac to godz. 22:00 27 października 2009 (wtorek).
:roll:
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
uhm, ściągnąłem, bo chyba tylko raz brałem udział
ciężki temat jak dla mnie, ale poszło
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Coś tam stworzyłem. :->
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Ej, no nie opowiadajcie, przeciez to byl latwy skanik... :-P
 
DawiDz  Dołączył: 14 Paź 2009
No, wyslalem ;p

Latwy, latwy tylko majac tyle mozliwosci trzeba sie wykazac jakas fajna interpretacja motwyu ;p

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach