matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos, ładnie. Mi wychodzi podobnie na 2-3 paskach. Pewnie gdybym miał swoją ciemnię to bym się zastanowił :-)

A btw na jakim papierze robisz?

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Wypas pudełko. Następny raz w ciemni będzie z Analyserem.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Aha, no to już chyba wiem, co tref kupi zamiast nowej lodówki :evil: :-P
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Iza, a ja chyba wiem, kto będzie z tego korzystał równie często jak z lodówki > parząc na Twoją stopkę ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
No i potrzeba bylo wydac 300 funciorow, zeby dan pojawil sie na forum :-)

matth, masz jakis staly workflow z tym splitem?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Iza napisał/a:
Aha, no to już chyba wiem, co tref kupi zamiast nowej lodówki


:-D :evilsmile:

dan napisał/a:
Wypas pudełko. Następny raz w ciemni będzie z Analyserem.


Ha! Czesc Dan, dawno cie tu nie widziano ;-)

[ Dodano: 2009-10-23, 15:57 ]
matth napisał/a:
A btw na jakim papierze robisz?


Zwykly multigrade pearl.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dzerry, od niedawna go robię i jestem generalnie bardzo zadowolony ze skrócenia ilości próbek do zrobienia odbitki. Robię tak. Biorę pasek (zwykle drę papier na paski długości krótkiego boku) i z filtrem 0 naświetlam go po kawałku (tak żebym miał na nim jasne partie) wydłużając czas co np 2s dla każdego kolejnego kawałka - czyli odsłaniam po kawałku coraz więcej paska. Robię sobie 4-5 różnie naświetlonych kawałków na jednym pasku to utrwalam i suszę na szybko żeby zobaczyć jak wygląda pod naturalnym światłem. Wybieram czas dla którego najbardziej podoba mi się efekt i na tym czasie naświetlam drugi pasek. Później ten już raz naświetlony pasek naświetlam analogicznie do pierwszego z użyciem filtra 5 zachowując te same czasy (kładę go tak żebym miał gdzieś jasne partie, ale raczej więcej ciemnych). Utrwalam i oglądam pod światłem. Później robię odbitkę najpierw dla czasu z 0 później naświetlam jeszcze raz dla czasu z 5. Zwykle wychodzi mi że czas dla 0 i 5 jest podobny więc jak mam kilka podobnych klatek to w ciemno mogę naświetlać tak samo lub z lekką korektą na oko. Tak to mniej więcej wygląda ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aha, czyli metoda Lesa McLeana :-)

http://www.lesmcleanphoto...full&article=21

Rzeczywiscie dobra.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos, dokładnie.. Na tą stronę jakiś czas temu trafiłem i spróbowałem. Łatwo idzie :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matth, musze to przemyslec, bo na razie nie pasuje mi to, ze na 5 wychodzi ci taki sam czas. Powinien wyjsc 2 razy dluzszy. A moze to nie ma znaczenia, bo tak naprawde na 5 doswietlasz tylko cienie...

[ Dodano: 2009-10-23, 17:22 ]
OK, juz kumam. NIe bylo watpliwosci ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
ze na 5 wychodzi ci taki sam czas. Powinien wyjsc 2 razy dluzszy


Jesli chcesz dostac efekt gradacji 2, to naswietlasz 1/3 filtrem 00 i 2/3 filtrem 5 (równe stosunki naświetlenia). Jesli zmienisz ten stosunek czasow, dostajesz przesuniecie gammy, o co w splitgradzie w zasadzie chodzi :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kurde, jednak Analyser bylby lepszy. W splicie wg mojego domoroslego procesu zawsze mialem problem z ustaleniem wyjsciowej ekspozycji. Jest tak jak pisze McClean - oceniajac probke, patrzymy przede wszystkim na kontrast, tutaj trzeba to na chwile wylaczyc i wyobrazic sobie jak to bedzie wygladac po dolozeniu czerni.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
W splicie wg mojego domoroslego procesu zawsze mialem problem z ustaleniem wyjsciowej ekspozycji.


Ano wlasnie... stad te godziny nad odbitkami...


... ale wlasnie pracuje myslowo nad zastosowaniem Analysera do splitgrade'u bez uzycia zadnych probek... :-)
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
Poczytałem opis tego urządzenia ale nie mogę skumać jak następuje pomiar. Negatyw wkłada się do tego ustrojstwa?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
nie, mierzy sie projekcje z maskownicy...
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
mój angielski jest za słaby. czyli na maskownicy kładzie się jakiś czujnik, tak?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
czyli na maskownicy kładzie się jakiś czujnik, tak?


Tak, taką myszke z oczkiem, oczko kieruje na wybrany punkt i naciska sie przycisk "measure"
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
nie było tego widać w opisie. wszystko jasne, dzięki.

alkos napisał/a:
taką myszkę z oczkiem...

czyli to nie jest kroplomierz? :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mały update: prawem murphiego cztery pierwsze odbitki wyszly super. Nastepnego dnia - wszystkie szare! Co za masakra. Myslalem ze za zimny wywolywacz, ze sie analyser zepsul... wzialem sie za kalibracje. Probuje raz - szaro. Swiatla ok, cienie nie takie jak lubie. Probuje drugi raz (kolejna godzina roboty) - znowu szaro. Zalamalem sie.

Siadlem na internet i czytam. Czytam, czytam i wyczytałem:

Cytat
We don't specify a precise density to set the white point to for two reasons - first, most people don't have a reflection densitometer and second, it gives you the choice to set the unit up how you want. If you like punchy prints for example you might want to choose a lighter white point and a darker black.


Napisał to sam wynalazca pudełka tu : http://www.apug.org/forum...-problem-2.html


Co z tego wynika? Ze nie do konca trzeba sie sugerowac "naukowymi" wskazówkami do kalibracji kontrastu - czyli zeby wybierac przy kazdej probce swiatła na 5% i cienie na 90% - tylko takie, jakie sie najbardziej podobają :-) Ja lubie mocne, spalone czernie i kiedy skalibrowałem jeszcze raz, wybierajac taka skale tonalna jaka chcialem widziec na odbitce (ledwo nie-białe swiatla i smoliste cienie), zdjecia znowu nabrały życia :-)

Z tego co widze, musiałem ustawić wartosci ISO(R) (kontrast) o 20% wieksze niz podaje producent papieru, zas korekcje ekspozycji świateł w Analyserze na srednio -3 (1/4 EV mniej).
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Czyli te probki bieli i czerni ktore sobie wybierzesz beda granicznymi na odbitkach?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach