Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
kefa napisał/a:
Apas, dzieki za ten wpis, poszukam mlodych adeptek fotografii do ogrzewania ciemni :evilsmile: :mrgreen:


No właśnie to miałem na myśli, ale nie chciałem być zbyt bezpośredni :evilsmile:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Ciekawi mnie tylko jak rozwiazane jest ogrzewanie w procerze nova, czy jest tam plaszcz wodny czy w kazdym pojemniku grzalka. Obstawiam to pierwsze. Alkos mozesz zajrzec do srodka?


Moj procesor wyglada w przekroju tak:

|\_/.\_/.\_/ \_/|

\_/ - zbiornik na chemie
. - grzalka
| - obudowa zrob-to-sam ze sklejki, wypelniona pianka. Zapewnia minimalne straty ciepla.

Ostatnia kuweta nie jest ogrzewana, bo sluzy do plukania i plynie przezen zimna woda.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Dzieki, troche pomecze jeszcze:)
1. Jaka jest szerokosc otworu zbiornika, tam gdzie wklada sie papier?
Widzialem, ze w nowszych modelach zbiorniki sa nachylone pod delikatnym katem, pewnie zeby ograniczyc przyklejanie sie papieru emulsja do scianek. (nie zdarzylo ci sie to nigdy?)
2. Czy na tabliczce znamionowej podaja moc grzalek?
3. Czyli zasada jest taka, ze grzalki ogrzewaja powietrze wokol zbiorniczkow?
alkos napisał/a:

Ostatnia kuweta nie jest ogrzewana, bo sluzy do plukania i plynie przezen zimna woda.

Jest tam jakis obieg czy tylko woda sobie stoi?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
1. Jaka jest szerokosc otworu zbiornika, tam gdzie wklada sie papier?


ok. 1,5 cm.

kefa napisał/a:
Widzialem, ze w nowszych modelach zbiorniki sa nachylone pod delikatnym katem, pewnie zeby ograniczyc przyklejanie sie papieru emulsja do scianek. (nie zdarzylo ci sie to nigdy?)


Nidgy. Scianki maja taka sprytna fakture.

kefa napisał/a:
2. Czy na tabliczce znamionowej podaja moc grzalek?


Jakas niska byla, nie pamietam. Moze 2x 100W?

kefa napisał/a:
3. Czyli zasada jest taka, ze grzalki ogrzewaja powietrze wokol zbiorniczkow?


Nie, plaszcz wodny.

kefa napisał/a:
est tam jakis obieg czy tylko woda sobie stoi?


Jest obieg - podlaczasz wode zeby wplywala z dolu i wyplywala z gory.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Cytat
Nidgy. Scianki maja taka sprytna fakture.
O to sie najbardziej martwie, ale przed tym zrobie sobie test czy nie przyklei sie do gladkiej scianki.

alkos napisał/a:
Jakas niska byla, nie pamietam. Moze 2x 100W?
moglbys jeszcze dla pewnosci sprawdzic po pracy?

alkos napisał/a:
Nie, plaszcz wodny.

a jednak, troche mnie zmylil twoj rysunek z obudowa z jednej scianki, ale juz jasne ;-)

alkos napisał/a:
Jest obieg - podlaczasz wode zeby wplywala z dolu i wyplywala z gory.


chodzi o takie cos? Obieg jest tylko w 4 zbiorniku?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
A co sądzicie o tzw "grzejnikach na podczerwień" vide: www.sunswiss.pl - a TUTAJ przykład oferty na konkretny grzejnik, z ceną?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
O to sie najbardziej martwie, ale przed tym zrobie sobie test czy nie przyklei sie do gladkiej scianki.


Aaa, sam robisz?

kefa napisał/a:
moglbys jeszcze dla pewnosci sprawdzic po pracy?


Jak nie zapomne :oops:

kefa napisał/a:
chodzi o takie cos? Obieg jest tylko w 4 zbiorniku?


Tak, tylko zamiast pompki jest kran i zlew :-) Obieg zamkniety "zatka" sie chemicznie po paru odbitkach.

A tak po 5 minutach po prostu wieszam odbitke i z glowy.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
alkos napisał/a:
Aaa, sam robisz?

Sprobuje swoich sil. Stad tyle pytan :->
alkos napisał/a:
Tak, tylko zamiast pompki jest kran i zlew

Czyli podlaczasz sie jakims szlaufikiem np. z kranu z sieci do kranu w zbiorniku, a zlew zbiornika z umywalka?

Jeszcze jedno mi sie przypomnialo - w plaszczu woda jest mieszana przez jakas pompke czy wolno stoi?
I jeszcze jedno wracajac do
alkos napisał/a:
Ostatnia kuweta nie jest ogrzewana, bo sluzy do plukania i plynie przezen zimna woda.

Czy jest ona oddzielona od grzejacych sie kuwet w ten sposob?
|\_/.\_/.\_/ |\_/|
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Czyli podlaczasz sie jakims szlaufikiem np. z kranu z sieci do kranu w zbiorniku, a zlew zbiornika z umywalka?


Tak, cienki szlaufik z kranu (bardzo powolny przeplyw) i jak najgrubszy - moze byc rura :-) - zamocowany u samej gory i wpuszczony do zlewu. Chodzi o to, zeby sie nie przelewalo.

kefa napisał/a:
Jeszcze jedno mi sie przypomnialo - w plaszczu woda jest mieszana przez jakas pompke czy wolno stoi?


Wolno stoi, ale cicha akwaryjna pompka zanurzeniowa to swietny pomysl.

W tym stylu: http://www.ebay.co.uk/itm...=item588faa53a0

kefa napisał/a:
Czy jest ona oddzielona od grzejacych sie kuwet w ten sposob?


Nie, miedzy nimi jest tylko powietrze. To wystarczajaca izolacja cieplna :-)

[ Dodano: 2011-12-30, 16:34 ]
Konstruujac zwaz tylko na mase napelnionego urzadzenia. Moje wazy ok. 15kg - musisz naprawde solidnie to zbudowac, zeby nie trzasnelo w szwach.

I do tego napelniaj powoli, po 1/4 kazda kieszen. Inaczej moze ci akryl peknac. Albo od razu zrob z takiego 5mm :-)

(oryginal to 2-3mm)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Dzieki :-)
Chyba juz wszystko przemyslalem... Nie bralem pod uwage zadnego tworzywa tym bardziej akrylu. Zbiorniki beda zrobione z blachy ze stali nierdzewnej gr. 0,5-0,6mm, w ramce z profila kwadratowego, tak zeby zachowac sztywnosc. Zbornik glowny na plaszcz wodny bedzie ze zwyklej stali, pozniej ja ocynkuje lub pomaluje proszkowo- zobaczy sie.
alkos napisał/a:
15kg

Sama konstrukcja bez cieczy?
Mi wychodzi okolo 17 litrow woda+chemia, obliczylem i wychodzi mi ze potrzeba okolo 1500W mocy biorac pod uwage czas nagrzewania z temp. 5 st. do 30. w ciagu 20 min. Ale na razie dam 2x300W i dobrze zaizoluje zbiornik.

Zabieram sie za to bo po wczorajszej sesji w ciemni, dogrzewanie to masakra czasowa :-/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Zbiorniki beda zrobione z blachy ze stali nierdzewnej gr. 0,5-0,6mm,


Musisz zastosowac kwasowke, a nie zwykla nierdzewke.

kefa napisał/a:
Zbornik glowny na plaszcz wodny bedzie ze zwyklej stali,


Tez polecam kwasowke; to nie jest do konca czysta robota i to i owo pocieknie tu i owdzie.

kefa napisał/a:
Sama konstrukcja bez cieczy?


Nie, wszystko. Tzn. nie wazylem, ale nie mam problemow z podnoszeniem z podlogi. Czyli moze byc rownie dobrze 10 jak i 20 :-P

kefa napisał/a:
wychodzi mi ze potrzeba okolo 1500W mocy


No co ty. Duzo za duzo, chyba ze bedziesz wolal w 90C :-P 2x300W starczy na luzie przy izolacji.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na stronach akwarystycznych są kalkulatory mocy grzałek w zależności od objętości akwarium i różnicy temperatur.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Na stronach akwarystycznych są kalkulatory mocy grzałek w zależności od objętości akwarium i różnicy temperatur.


Tyle ze tu nie ma swobodnej wymiany cieczy (wiele komor).. Moze byc przydatne, tak czy inaczej.

[ Dodano: 2012-01-04, 14:00 ]
Aha - jesli robisz cala konstrukcje sam, polecam podwojny slot do plukania. Skonstruuj to tak, zeby woda wplywala do tego ostatniego (musi byc nieco wyzszy), potem przedostatniego i dopiero do zlewu - w ten sposob drugie plukanie bedzie w czystej wodzie. Wydaje mi sie ze przy takim tempie wywolywania (1,5 min na odbitke) plukanie jednokomorowe nie jest wystarczajace nawet dla plastikow.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
alkos napisał/a:

Musisz zastosowac kwasowke, a nie zwykla nierdzewke.
na 95% sprawdzi sie nierdzewka, wiem, ze jak zrobie z kwasowki to spalbym spokojniej ze mi cos nie wyjdzie ;-) zobacze jaka bedzie roznica w cenie.
alkos napisał/a:
Zbornik glowny na plaszcz wodny bedzie ze zwyklej stali,


Tez polecam kwasowke; to nie jest do konca czysta robota i to i owo pocieknie tu i owdzie.
koszty, Panie :-) Ale calosc z kwasowki bylaby idealna.

alkos napisał/a:
wychodzi mi ze potrzeba okolo 1500W mocy


No co ty. Duzo za duzo, chyba ze bedziesz wolal w 90C :-P 2x300W starczy na luzie przy izolacji.


Liczylem metoda akademicka :-P i serio tyle wychodzi. Zwaz, ze musze nagrzac zimna chemie ok 5st C do 30, czyli gradient to 25 st. W krotkim czasie.

[ Dodano: 2012-01-04, 15:06 ]
alkos napisał/a:
Aha - jesli robisz cala konstrukcje sam, polecam podwojny slot do plukania.
rozwaze to no pewno.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
na 95% sprawdzi sie nierdzewka,


Moja w zlewie sie nie sprawdza, regularnie czyszcze ja ze rdzy po utrwalaczu.

kefa napisał/a:
W krotkim czasie.


Jak krotkim? Moja maszyna grzeje sie godzine, jak nie nieco dluzej. Przeciez nie wchodzisz do ciemni z marszu :-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
alkos napisał/a:
Moja w zlewie sie nie sprawdza, regularnie czyszcze ja ze rdzy po utrwalaczu.

cenna uwaga w takim razie.


alkos napisał/a:
W krotkim czasie.


Jak krotkim? Moja maszyna grzeje sie godzine, jak nie nieco dluzej. Przeciez nie wchodzisz do ciemni z marszu :-)
Wlasnie wchodze z marszu, ciemni nie mam w domu. Obliczalem to dla 20 min stad wynik.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Wlasnie wchodze z marszu, ciemni nie mam w domu. Obliczalem to dla 20 min stad wynik.


A, to w porzadku :-)

Do 600W starczylby ci taki PID:

http://www.ebay.co.uk/itm...#ht_4327wt_1163

Do 1500W musisz podczepic relay, czy jak to tam jest po polsku, o wiekszym obciazeniu.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
kefa, w niektórych maszynach przeciągowych stosowane jest rozwiązanie oparte na dwóch grzałkach. Pierwsza, mocna, odpowiada za szybkie rozgrzanie chemii, druga, o wiele słabsza, za utrzymanie temperatury. Sam będę konstruował procesor rotacyjny i zastosuję takie rozwiązanie. ;-)

[ Dodano: 2012-01-04, 15:32 ]
Nie wiem, jaką masz instalację elektryczną w swojej ciemni, jednak taka konstrukcja elementu grzewczego eliminuje nagłe obciążenie sieci.
Słyszałem o problemach z naświetlaniem, gdy w czasie ekspozycji załączała się grzałka i powodowała iż przygasała żarówka w powiększalniku.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
takseo napisał/a:
Pierwsza, mocna, odpowiada za szybkie rozgrzanie chemii, druga, o wiele słabsza, za utrzymanie temperatury. Sam będę konstruował procesor rotacyjny i zastosuję takie rozwiązanie.


Przy dobrym sterowaniu (PID powyzej) wystarczy jedna duza na komore.

takseo napisał/a:
Słyszałem o problemach z naświetlaniem, gdy w czasie ekspozycji załączała się grzałka i powodowała iż przygasała żarówka w powiększalniku.


A to ciekawe.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Cytat
A to ciekawe.


Znajomy jednego z moich nauczycieli ma Magnitarusa z 200W zarówką, sklecił sobie na szybko płaszcz wodny do kuwet 50x60 i przez dług czas walczył z powtarzalnością ekspozycji. Po jakimś czasie wyszło na jaw, że chodzi o tą grzałkę.

W moim mieszkaniu wystarczy załączyć 100W żarówkę, żeby w całym domu widocznie przygasło światło, nie mówię już o odkurzaczu czy innym prądożernym urządzeniu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach