karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
  Zdjecia seryjne + wielokrotna ekspozycja
Witam,

mam problem z serii "nie jest mi to do niczego potrzebne, ale jak to się robi" :)

Chodzi o zdjęcia seryjne wykonane na jednej klatce. Ustawiam multi-exposure na 5-times i włączam zdjęcia seryjne. Wciskam spust, ch*** 5 kłapnięć, puszczam spust. No i w tym momencie chciałbym uzyskać jeden obrazek 5-krotnie naświetlony, a otrzymuje 5 pojedynczych... Da się jakoś włączyć naświetlanie wielokrotne w trybie seryjnym?

Uprzedzając złośliwe komentarze - nawet jeśli się nie da, to i tak nie zmienię systemu :-P

Pozdrawiam,
Karol

[ Dodano: 2008-03-09, 11:46 ]
ej... czemu ocenzurowało mi słowo: n-a-s-ł-u-c-h-u-j-ę :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
karorn, a po kiego ........... wlaczasz seryjne zdjecia?????
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jaki masz aparat :?:
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
Fafniak, czytaj uważnie, jeśli potrafisz:
mam problem z serii "nie jest mi to do niczego potrzebne, ale jak to się robi" :)

a włączam chociażby dla równych odstępów czasowych

plwk, k10 z softem 1.00
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wybranie innych opcji po zatwierdzeniu ustawień multiekspozycji wyłącza multiekspozycję (tak rozumiem opis w instrukcji obsługi) czyli połączenie multiekspozycji ze zdjęciami seryjnymi nie jest możliwe.
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
trochę szkoda,
dzięki plwk,

na zakończenie dodam jeszcze tylko, że nawet jeśli najpierw włączę seryjne, a potem multi, to też nie działa :)

Pozdrawiam,
Karol
 

Kalmar  Dołączył: 01 Gru 2007
Witajcie. Możliwe jest to w taki oto sposób:
1. Włączam Continuous Shooting (przycisk Fn)
2. Przez naciśnięcie MENU wchodzę do menu, przechodzę do opcji Multi-exposure, ustawiam żądaną ilość zdjęć.
3. Przez naciśnięcie spustu (lub naciśnięcie MENU) wychodzę z ustawień i aparat jest już gotowy do wykonania serii zdjęć z którch powstanie jedno końcowe. Na górnym wyświetlaczu są widoczne symbole zarówno trybu zdjęć seryjnych jak i wielokrotnej ekspozycji.
Uwaga: każde powtórne wejście w MENU (lub menu Fn) przed wykonaniem zdjęć wyłącza wielokrotną ekspozycję i trzeba jak już się weszło w MENU włączyć ją ponownie.
Szybkość wykonywania zdjęć jest mniejsza niż w zdjęciach seryjnych (ok. 1kl/s)
Po wykonaniu określonej w multi-exposure liczby zdjęć (powiedzmy że 5) aparat powraca do trybu zdjęć seryjnych z prędkośćią 3kl/s i każde zdjęcie jest już zapisywane osobno (jest to płynne przejście-aparat po wykonaniu zdjęć w ekspozycji wielokrotnej zaczyna bez widocznej przerwy "trzaskać" zdjęcia seryjne, a więc trzeba przycisk migawki puścić)
Trochę to niewygodne bo tryb wielokrotnej ekspozycji nie jest zapamiętywany przez aparat i za każdym razem trzeba ją włączać na nowo, ustawiając liczbę zdjęć (w MENU-> Multi-exposure->Number of shots).

 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
no patrz! działa! Dałbym sobie rękę uciąć, że wcześniej robiłem tak samo i nie działało, a teraz działa :) Faktycznie jest wolniej, ale dokładnie o to mi chodziło.

Dziękuję uprzejmie i pozdrawiam,
Karol
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
karorn napisał/a:
a włączam chociażby dla równych odstępów czasowych
- nie wystarczylo napisac wlasnie tego ?
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
sorry Fafniak, trochę mnie poniosło. Po prostu uznałem Twoją wypowiedź za nieodpowiednią i zareagowałem agresją :) Przyjmij :-B
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
karorn Na tym forum, będziesz miał stosy "nieodpowiednich" odpowiedzi, szczegolnie rzucajać pytania z serii ;) Mając na uwadze twój opis, to faktycznie :-B będzie dobrym rozwiązaniem ;)
Grzesiek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
spoko - przyznam ze dla mnie wielokrotna ekspozycja to przemyslane bardzo zdjecia gdzie i ekspozycje samemu lepeij dobrac a zdjecia seryjne to jakas pomylka.... :roll: :mrgreen:
ale faktycznie moze komus takie"zestawienie" funkcji bedzie potrzebne....
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Wykonać zdjęcia seryjne, a multiekspozycję w domu na komputerze. Multiekspozycja bardziej przydatna była w erze fotografii analogowej, gdzie dokładne nałożenie na siebie 2, a co dopiero 5 klatek i ich poprawne naświetlenie mogło stwarzać poważne problemy techniczne.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Multiekspozycja bardziej przydatna była w erze fotografii analogowej, gdzie dokładne nałożenie na siebie 2, a co dopiero 5 klatek i ich poprawne naświetlenie mogło stwarzać poważne problemy techniczne.

widzialem ostatnio na dpreview watek, gdzie ludzie pokazuja zdjecia rzek/wodospadow zrobione w dzien, przy pelnym sloncu z pieknym efektem rozmycia wody (zlozenie 9 takich samych ujec). Wykonanie takich fotek bez multiekspozycji lub drogich filtrow ND jest niemozliwe.
A tak swoja droga, wkopiowanie czegos w zdjecie pod powiekszalnikiem chyba nie jest az takie skomplikowane, wiec o jakich powaznych problemach mowisz?
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
karorn Panowie była już o tym dyskusja. Osobiście pokazywałem małżonkę Zofię w dwóch ujęciach na tej samej klatce-matrycy. Zdjecie wykonałem w trybie multiekspozycji,
A tak poważnie to zasady multiekspozycji opisane są w instrukcji do K 10D na str. 166.
Dla niemających podaję przepis:
TEORIA: Menu-,RecMode-,Number shots- na "on" i wybrać ilość ujęć.powrót strzałką w dółdo Auto EV eject i - wybrać (czyli postawić ptaszek).
W ten sposób aparat wie ile będzie zdjęć nakładanych na jedną klatkę.
Wychodzimy , koniec. Wykonujemy żądaną liczbę fotek, aparat wraca do ustawień sprzed multiekspozycji.
TECHNIKA: jak będziemy wykonywać modele na jasnym tle to będą przeźroczyste (bardzo intensywnie zarejestruje się tło) wide- http://www.fotosik.pl/pok...ce3ad706fd.html
Jak modele ustawimy na ciemnym tle to suma naświetleń będzie zbliżona do oczekiwanej. wide - http://www.fotosik.pl/pok...fcc9c0e530.html
Trzeba pilnować by modele były na jednolitym tle gdyż na brzegach tła będą różna warunki naświetlenia wide- poniżej bo (coś się Fotosik rozkraczył). Powodzenia w eksperymentowaniu - piszcie o sukcesach.

[ Dodano: 2008-03-09, 20:31 ]
to jest wyjątek z mojego postu z 26.11.07 z godz. 19.26

[ Dodano: 2008-03-09, 20:43 ]
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
zdjecia seryjne to jakas pomylka...
Czasem wychodzą fajne rzeczy.
Zdjęcia mojego kumpla robione Canonem EOS 1N
http://www.diapazon.pl/Zd...r=12&Galeria=91
http://www.diapazon.pl/Zd...er=9&Galeria=91
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Pawelek-79 podał we wcześniejszym wątku o multiekspozycji taki przykład:
http://keek.ovh.org/STC18.html
Szczerze mówiąc dla mnie bomba. A dokładniej to mi szczęka opadła: REWELACJA!
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
O kurczę, REWELACJA!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach