Max2004  Dołączył: 06 Mar 2008
Kompensacja ekspozycji - program M i Auto
Witam szanowne grono, od tygodnia jestem uzytkownikiem k100D Super. Jest to moja pierwsza lustrzanka, wczesniej fotografowałem canonem A80 dzięki któremu poznałem podstawy robienia zdjęć na ustawieniach manualnych. Fotograf ze mnie kiepski (mam nadzieję że to chwilowe) ale mam tą zaletę że 3 razy pomyślę zanim nacisnę spust. Pod tym względem nie jestem przeciętnym pstrykaczem i chciałbym podniesc swoje umiejętności dzięki nowemu nabytkowi.

Do rzeczy, wczoraj wieczorem bawiłem się kasetką i cykałem próbne zdjęcia na probnych ustawieniach, w salonie, przy słabym świetle (lampka i telewizor). Starałem się dobierac różne parametry ekspozycji, czułości, mierzenie światła itd. Zdjęcia raz wychodziły, raz nie, mniej więcej zorientowałem się o co chocho. W pewnym momencie jednak zgłupiałem. W trybie auto aparat dobrał czas 1/60, przesłonę 3,5, oczywiście doświetlenie z lampą. Zdjęcie wyszło, średnie ale wyszło. Zastosowałem identyczne ustawienia w trybie M (wraz z lampą) i w tym momencie pojawił się komunikat w wizjerze że ev wynosi -3. Czyli jak rozumiem błędna ekspozycja. Korygując czas doszedlem w końcu do ev 0.0 ale wtedy czas wydłużyl się do 1'' co wykluczało zrobienie zdjęcia z ręki.

Pytanie brzmi, dlaczego wyszły takie różnice w ekspopzycji przy zastosowaniu identycznych paramentrów ekspozycji. Przepraszam jeśli pytanie jest lamerskie, głupie, a może odpowiedź jest oczywista. Liczę na wyrozumiałość.

Pozdrawiam sypmatyków systemu Pentax
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W trybie M pokazało -3 EV dla sceny - lampa zrobiłaby resztę, to znaczy doświetliłaby. Pomiar w trybie M nie uwzględnia lampy, która błyśnie potem, pomiar ustala warunki rzeczywiste - jest ciemno i przy danej migawce i przysłonie wychodzi -3 EV.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
j.w. - w auto parametry ustawił dla lampy z uwzględnieniem ustawionej ogniskowej
 
Max2004  Dołączył: 06 Mar 2008
to ciekawe ze m M nie uwzględnia otwartej lampy...skąd zatem wiadomo że przy zadanej ekspozycji nieuzględniony błysk nie przepali bądź niedoświetli potem sceny...można to jakoś przewidzieć?

dzięki za szybką odpowiedź, to mile
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robisz zdjecie, patrzysz na LCD, korygujesz odpowiednio - i jest dobrze :-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Max2004 napisał/a:
skąd zatem wiadomo że przy zadanej ekspozycji nieuzględniony błysk nie przepali bądź niedoświetli
od tego jest pewnie p-ttl, żeby wiedział ile dać światła
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
ale może nie doświetlić , liczba przew. to tylko 11?
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Max2004 napisał/a:
to ciekawe ze m M nie uwzględnia otwartej lampy

...bo to jest właśnie M! :-P
Dla pocieszenia dodam, że lampa i tak działa w P-TTL-u.
Grizley napisał/a:
ale może nie doświetlić , liczba przew. to tylko 11?

Oczywiście, że może nie doświetlić, ale w M jeśli ustawisz wg pomiaru na 0EV, to aparat ustawia expozycję na światło zastane, więc lampa doświetla. Zresztą gdzieś tu jest link do super poradnika, jak robić z lampą wykorzystując zastane, po tej lekturze wszystko będzie jasne ;-)

[ Dodano: 2008-03-06, 15:25 ]
...na przykład tu: http://www.e-cyfrowe.pl/u...tyce-r-742.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach