Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 031
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
- stosowanie narzędzia Split Toning (Tonowanie) globalnie na skanach czarno-białych; dopuszczalne kolory tonowania to: sepia, niebieski, złoty
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)
- zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.
Każdy uczestnik może przysłać jedną pracę.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to godz. 22:00 3 listopada 2009 (wtorek).

[ Dodano: 2009-11-03, 22:06 ]
1. gezeb


2. gilby


3. Jarek Dabrowski


4. opiszon


5. piotrecius
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
piotrecius
gilby też ładnie
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
gilby

muszę sobie ustawić CRTka inaczej, bo mi za niebieskie wyszło, albo będę na LCD obrabiał jednak :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
O!
A jakim cudem przegapiłem te wydanie PC??? :shock:
To przez tę pracę pewnie. :mrgreen:

[ Dodano: 2009-11-03, 22:26 ]



Jak dla mnie to piotrecius.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
piotrecius
u mnie za ciemno deczko

[ Dodano: 2009-11-03, 22:28 ]
ale niebo mam ładniejsze :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
gilby, ale płyty chodnikowe masz IMHO ładniejsze :-)
a że ciemne- to nic, mi nie przeszkadza :-)
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
pawelek-79 napisał/a:
A jakim cudem przegapiłem te wydanie PC??? :shock:

Chyba takim samym cudem, jak ja. :-P
Jarek Dabrowski :-B
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
gilby, mnie się Twoje bardziej podoba. Sądząc po długich cieniach zdjęcie zostało chyba zrobione blisko zachodu słońca (albo rankiem?) i stąd takie ciepłe kolory. Teraz widzę, że je chyba za bardzo ochłodziłem starając się rozjaśnić cienie i nie wyglądają naturalnie (zwłaszcza liście na drzewie po lewej oraz wspomniane już niebo i płyty chodnikowe).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
zbyllu napisał/a:
Chyba takim samym cudem, jak ja.

Ty już wspominałeś, że masz sklerozę, ale ja sobie nie przypominam, żebym na nią cierpiał. :mrgreen:
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
pawelek-79 napisał/a:
zbyllu napisał/a:
Chyba takim samym cudem, jak ja.

Ty już wspominałeś, że masz sklerozę, ale ja sobie nie przypominam, żebym na nią cierpiał. :mrgreen:

:mrgreen: :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach