perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
  [powiekszalnik] - pytanie o "prąd" ;]
Ja tak nie za bardzo sie znam na prądzie, wybaczcie :mrgreen:

Chciałem zapytać o przetwornicę (czy jak to sie tam zwie) z 230V na 12V do halogenu w głowicy do Magnifaxów i Opemusów.

Gdzie takie coś kupić? ile za takie cuś można dać?

Potrzebuje 2 sztuk takiego czegoś. Jedno mam, ale bardzo stare i chciałbym wymienić, a oprócz tego chciałbym dokupić do drugiego powiększalnika.
Tam bardzo dziwna wtyczka jest.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
perl, potrzebujesz transformator 230/12v tylko trzeba by dobrać jeszcze jaki prąd potrzebujesz

jeżeli chodzi o końcówkę, to najłatwiej będzie odciąć starą i podłączyć do nowego transformatora

[ Dodano: 2009-10-29, 19:56 ]
aa teraz doczytałem że masz 1 szt. a chcesz 2 - to będziez musiał wtyczki szukać - najlepiej w jakimś małym/starym sklepie elektrycznym

[ Dodano: 2009-10-29, 20:01 ]
tu masz chyba wątek na podobny temat ;-)
http://www.korex.net.pl/f...14e693ffe451d8a
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
[ Dodano: 2009-10-29, 19:56 ]
... najlepiej w jakimś małym/starym sklepie elektrycznym...

I nie omijać zakładów przezwajania silników, może coś nawiną na starym rdzeniu
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wtyczka jest nietypowa żebyśprzypadkiem do kontaktu na 230 nie włożył. Kiedyś moi znajomi zmieniali halogeny na 24 V i do tego był zwykły transformator bez żadnej elektroniki i chodziło znakomicie.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Tańsza i lżejsza, mniejsza też, będzie przetwornica zwana w handlu "transformatorem elektronicznym". Są takie do halogenów właśnie, różne moce, dobierzesz sobie do mocy żarówki. Wejście na zaciskach; takie co to wkładasz odizolowaną końcówkę przewodu i przykręcasz śrubką ;-) Wyjście tak samo. Koszt ok 30zł za taki do 60W. Tańszych nie bierz, bo będzie słabo świeciło.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Kiwak, wg wątku na korexie, transformatory elektroniczne są be do zastosowań ciemniowych, z powodu "miękkiego startu" (powtarzam tylko za cytowanym wątkiem)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
są be do zastosowań ciemniowych, z powodu "miękkiego startu"


Dokladnie. Rozjarzaja sie 1-2sekundy...
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Kurde :-(
Macie rację chłopaki :-B
Mnie się ubzdurało, że rzecz się tyczy rzutnika, a nie powiększalnika :shock:
Znaczy, widziałem "powiększalnik", a w głowie miałem obraz rzutnika. Wybaczcie.

Inna sprawa, że halogeny generalnie mają stosunkowo długi czas rozgrzewania, ale przy parosekundowych czasach naświetlania, nie ma to znaczenia. W takim razie najlepszym rozwiązaniem...nie, nie będę Perlowi komplikował sprawy, jak elekstryka mu nie leży.

Pozostaje kupno transformatora toroidalnego do halogenów. Perl, kup takie cuś o mocy właściwej do mocy żarówki; podpowiem: moc żarówki oznaczana jest w watach W, a moc transformatora w voltoamperach VA. Pozwolę sobie nie wyjaśniać, dlaczego tak jest ;-) Moc trafo nie powinna być mniejsza niż moc żarówki.

A to stare, co masz: działa? To go zostaw. Oj, buczy trochę? Nie przejmuj się tym; jak mówią: jakbyś miał 50 okresów na sekundę, też byś buczał. :mrgreen:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kiwak napisał/a:
Nie przejmuj się tym; jak mówią: jakbyś miał 50 okresów na sekundę, też byś buczał. :mrgreen:

No co Ty... Koleżanki się obrażą....
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
technik219 napisał/a:
Koleżanki się obrażą
...ale że niby które? Te nasze tutaj Pentaksjanki? No co Ty...? Te, które znam, do obrażalskich nie należą. Powiem więcej: to TAKIE* Dziouchy są! Obrażać? Nie-e, prędzej która może w ucho przyłożyć. ;-)

* tu odpowiedni gest, jak z kreskówki "Sąsiedzi"
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Nie no. Mam 2 powiekszalniki i chce taki transformator jeden. Poczebny. Mocno poczebny.

oooo czarno-biale.pl odpisały... cena u nich to jedyne ....

czarno-biale.pl napisał/a:
Posiadamy na stanie transformator do głowicy, cena 409,70 zł.

Załoga czarno-biale.pl

20 lat działalności 1989-2009
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Osz kurde..!! :shock:
Może miało być 40,97?
Perl, jaka jest moc żarówki, czy żarówek w tych sprzętach?
Potrzebujesz jeden, bo w jednym trafo działa, czy będziesz zasilać tym jednym oba? Jeśli oba, to osobno, czy jednocześnie też? Zaraz dobierzemy trafo....
80VA wystarczy: http://www.allegro.pl/ite...nowy_f_vat.html :?: 36zeta + przesyłka
Za mało? To dawaj 200VA: http://www.allegro.pl/ite...nowy_f_vat.html :!: 6 dych + przesyłka.
Szukam takiego za te 4 stówy, żeby przy czarno-białych nie wyjść na żebraka....za 80 zeta mamy 300VA: http://www.allegro.pl/ite...00va_olawa.html
Nie, za tyle to ja nie wiem ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kiwak napisał/a:
Może miało być 40,97?


A to nie tak, ze ten od czarno-bialych to nie dosc ze stabilizowany, to jeszcze oryginalny?

Wiesz, u mnie w sklepie za nowego opemusa 6 chca ciagle 450 euro... :shock:
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
perl napisał/a:
z 230V na 12V do halogenu w głowicy do Magnifaxów i Opemusów.

W obu przypadkach zasilanie identyczne - 12 V 100W, wystarczy jeden zasilacz, ale o tym wiesz.
Fabrycznie powiększalniki były wyposażone w transformator 220V / 12 V o mocy 100W, niestety niestabilność napięcia sieciowego w sposób proporcjonalny przenosiła się na napięcie wtórne co jest o tyle złe że żarówki halogenowe zmieniają dość znacznie natężenie światła przy wahaniach napięcia zasilającego.
Skoro jak piszesz nie znasz się na prądzie (nie każdy musi lub chce) to musi Tobie ktoś pomóc - najlepszym rozwiązaniem byłoby zmontowanie stabilizatora napięcia stałego (bo stabilizacja zmiennego jest dużo trudniejsza) który byłby jeszcze dodatkowo wyposażony w wejście do sterowania zegarem (np. Vipo Kombi). To nie jest w sumie duży koszt, najdroższy byłby transformator, jest gdzieś jakaś firma która nawija na zamówienie toroidalne (małe wymiary, duża sprawność) myślę że na dzisiaj max 40 - 50 zł, ten fabryczny Meopty nie nadaje się do takiego rozwiązania. Sam układ elektroniczny stabilizacji jest niedrogi, widziałem teraz na znanym serwisie za ok. 40 zł, do tego jeszcze kilka elementów i gotowe.
Zastanów się nad tym, takie urządzenie jest na lata.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Pytanie, czy u Perla są wahania napięcia czy napięcie jest na tyle sztywne, że stabilizacja niewiele pomoże poza odchudzeniem portfela.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
TLu napisał/a:
jest na tyle sztywne, że stabilizacja niewiele pomoże poza odchudzeniem portfela.

Norma w energetyce to +10% i -15%, jeśli nawet napięcie jest "sztywne", to wystarczy jak sąsiad włączy pralkę, mikrofalówkę, piecyk itp. Właśnie stabilizator przyczynia się do oszczędności, bo papier jest coraz droższy (kilkuprocentowe zmiany napięcia skutkują kilkunastoprocentowymi zmianami natężenia światła).
Każdy kto poważnie zajmuje się powiększeniami zna ten problem.
Ale nakazu stosowania stabilizatorów nie ma :-)
 

Musad  Dołączył: 15 Kwi 2008
Perl - na grota-roweckiego 32 jest serwis rtv. Gość ma taki zasilacz, który mógłby pasować, chciał coś koło 50 zł za to. Pozdro.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Dzieki za odpowiedzi ;]

TLu, a wlasnie, Ty sie dobrze na tym znasz ;]

Bede sie odzywać, jak cos.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
perl daj znać
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Cytat
Д700 | МБ-Д1o | 19-35/3.5-4.5 | 28-8o/2.8 | 5o/1.4 | 85/1.4 | 300/2.8 | СБ-900


perl,
znajesz, a poczemu u Tiebia te bukwy - Ty za Bugiem osiadł ... aaaA ... 8-) ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach