izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Pebal, Po prostu użyj funkcji PS o których napisałeś i bez używania maski (ani niczego innego do selektywnego zaznaczania) doprowadź obrazek do takiego samego stanu w jakim jest to co uzyskałeś w sns-hdr.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
opiszon napisał/a:
:mrgreen:
dajcie spokój, przecież chłopak po prostu reklamuje gdzie może swój program :lol:
o, np tu
http://www.swiatobrazu.pl...,360#komentarze

Nie reklamuje produktu a zbieram opinie na jego temat (dostępny program jest freeware). Program konsultuję z ludźmi, którzy mają doświadczenie w dziedzinie obróbki obrazu, aby produkt jak najbardziej odpowiadał ich oczekiwaniom. Najłatwiej dotrzeć do takich ludzi, korzystając z for internetowych. Niestety, zawsze znajdzie się ktoś komu nic się nie podoba, ale nie chce powiedzieć dlaczego.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pebal, wydaje mi się, że ta zabawa nie jest najodpowiedniejsza do celów, jakie przedstawiasz. Tu nie chodzi o to, żeby w jakikolwiek sposób obrobić jak najlepiej zdjęcie, tylko zrobić to w ramach pewnych ograniczeń. To jest z założenia zabawa służąca nauce obróbki, a wspomniane ograniczenia pomagają zachować równe szanse dla każdego uczestnika.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
izbkp napisał/a:
Pebal, Po prostu użyj funkcji PS o których napisałeś i bez używania maski (ani niczego innego do selektywnego zaznaczania) doprowadź obrazek do takiego samego stanu w jakim jest to co uzyskałeś w sns-hdr.

Wiem, że mogę użyć funkcji w PS i osiągnąć bardzo podobny rezultat. Zastanawiam się jednak, dlaczego tylko w PS wolno z tej funkcji korzystać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pebal napisał/a:
Nie reklamuje produktu a zbieram opinie na jego temat (dostępny program jest freeware).

Chcesz zebrać opinie to załóż wątek temu poświęcony.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Iza napisał/a:
Pebal, wydaje mi się, że ta zabawa nie jest najodpowiedniejsza do celów, jakie przedstawiasz. Tu nie chodzi o to, żeby w jakikolwiek sposób obrobić jak najlepiej zdjęcie, tylko zrobić to w ramach pewnych ograniczeń. To jest z założenia zabawa służąca nauce obróbki, a wspomniane ograniczenia pomagają zachować równe szanse dla każdego uczestnika.

Nie jest moja intencją, zmienianie warunków Waszej zabawy. Napisałem jedynie, że program którego użyłem, wykonuje operację analogiczną do tej, którą wolno wykonać w PS. Różnica jest tylko taka, że parametry tej operacji w użytym przeze mnie programie, są stałe.

Napisano mi, że użyty przeze mnie program wykonuje niedozwolone operacje. Ja tylko dociekam, dlaczego te operacje są niedozwolone.

[ Dodano: 2009-11-17, 14:02 ]
plwk napisał/a:
Pebal napisał/a:
Nie reklamuje produktu a zbieram opinie na jego temat (dostępny program jest freeware).

Chcesz zebrać opinie to załóż wątek temu poświęcony.

Tak też zrobię.
Zamieściłem przykład w tym wątku, aby można było go porównać z innymi. Liczyłem na krytyką ale miałem nadzieje, że będzie rzeczowa.
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
mygosia napisał/a:
Pebal napisał/a:
Czyż w oknie "Shadows/Highlights" w PS, nie ma takiej opcji?

Jest rowniez winieta - i co? Uwazasz, ze to operacja na calym obrazku?

Od razu przepraszam, że się wtrącam, nie chcę ani bronić, ani oskarżać Pebala, ani w ogóle nie mieć z kwestią użycia przez niego programu nic wspólnego ;), ale zainteresowała mnie ta wypowiedź.
Chcesz przez to powiedzieć, że nie można używać funkcji "Shadows/Highlights" ani winiety? To fatalnie, bo przy okazji rc116 zarówno podbiłem Local Contrast, jak i dodałem winietę; co więcej opisałem wykonane operacje w mailu i opis ten pojawił się nad moją wersją; i nikt wtedy nie miał o to pretensji. Zrobiłem tak, bo ten zapis w regulaminie:
Cytat
Zdaję sobie sprawę, że np. funkcje typu "shadows/highlights" z założenia działają na części pliku, ale to nie my decydujemy o tym, tzn. nie zaznaczamy tego ręcznie.

zrozumiałem jako zgodę na użycie tych funkcji. Jeśli nie wolno ich używać, to powinno to być jednak wyraźniej napisane...
 

serioza  Dołączył: 10 Mar 2007
RC jest konkursem dla osób które najlepiej/najciekawiej potrafią obrobić dany RAW a nie dla dla producentów softu o palmę pierwszeństwa.

Aby różnice w softach nie decydowały o zwycięstwie sprowadzono je niejako do wspólnego mianownika zabraniając obróbki lokalnej. Dzięki temu np. użytkownik darmowego RAWTherapy może konkurować z użytkownikami Photoshopa czy innego drogiego softu.

Efekt tego jest bardzo fajny, bo omawiając prace w RC nikt nic nie mówi o sofcie, każdy ocenia efekt wizji autora pracy. Zarówno uczestnicy jak i widzowie dużo mogą się dzięki temu nauczyć. Ludzie się pytają "jak to zrobiłeś?" a nie "czym?".

Trochę niezwykłe, jak na ocenę zdjęć na forum fotograficznym, no nie? ;)

W zasadzie nie jest ważne, czy ten soft, który Pebal użyłeś, stosuje w automacie korekty lokalne czy nie. Trzeba by znać algorytmy w nim zastosowane. Nie wiem, czy je znasz, ale nawet jeśli, to cała reszta nie może zweryfikować, czy była obróbka lokalna czy nie.
Ważne jest natomiast to, że tryby automatyczne są niczym stupid camera, a przy tym jeszcze zbyt niedoskonałe, żeby zastąpić człowieka.

Gdyby zrobić Cyber RC, gdzie by były same efekty trybów automatycznych, to chyba był by bardzo mało popularny, chyba że dla producentów softu.

Może kiedyś, wzorem szachów, doczekamy się turniejów human - computer, zobaczymy :)
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Zupełnie nie rozumiem Waszego oburzenia. A komentarze venice naprawdę nie są zbyt kulturalne, sorry. Soft jak soft, zauważcie, że jak na "pełen automat" daje całkiem interesujące efekty. Kto z Was zna algorytmy PS-a czy GIMP-a? I ma 100% świadomość, co się dzieje, gdy kręci suwaczkami? Przykład softu Pebala jest b. ciekawy i jak najbardziej na miejscu. To też rodzaj obróbki. A jak ktoś nie ma czasu lub doświadczenia, taki soft może mu czasem uratować parę fotek. Doceńcie czyjąś pracę, której efekty dostępne są dla wszystkich. Swoją drogą - choć może to nie miejsce - polecam program do skalowania tegoż autora - do codziennych zastosowań b. dobre, malutkie i zgrabne narzędzie, baardzo oszczędzające czas. Pebal, kawał dobrej roboty, nie przejmuj się głupimi komentarzami. :-B
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
rbucz, IMO tu chodzi chyba o to czy Raw Challange jest formą konkursu wywoływania zdjęć czy konkursem grafiki komputerowej... rozumianym jako umiejętność obsługi oprogramowania , które wszystko robi automatycznie ;)

Co do samego programu SNS-HDR - polecam TEN wątek, gdzie autor podaje ogólny algorytm jego działania :)

Na koniec napiszę jasno i wyraźnie co sugerowałem wcześniej, że IMO bez używania masek oraz narzędzi do selektywnego zaznaczania nie można w PS uzyskać analogicznych efektów jak te od algorytmów pseudo-HDR ;) Pebal - jak Ci się to uda to stawiam browara ;)

ps. Jak dla mnie Pebal nie jest autorem tego softu - tylko bardzo zauroczonym nim userem, czy tak? ;) [update] Jednak jest autorem... :)

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
izbkp napisał/a:
Jak dla mnie Pebal nie jest autorem tego softu - tylko bardzo zauroczonym nim userem, czy tak? ;)

no chyba nie
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
izbkp napisał/a:
rbucz, IMO tu chodzi chyba o to czy Raw Challange jest formą konkursu wywoływania zdjęć czy konkursem grafiki komputerowej... rozumianym jako umiejętność obsługi oprogramowania , które wszystko robi automatycznie ;)

Ja rozumiem i zgadzam się w pełni, natomiast uważam, że od samego zaprezentowania RAWa przepuszczonego przez automat nikomu się krzywda nie stała (a przeciwnie, dała możliwość ciekawego porównania). A na pewno fakt ten nie uzasadnia tak gwałtownych i niesympatycznych wypowiedzi, jakie miały miejsce. :-B
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeśli mógłbym coś wtrącić, to można używać jakichkolwiek funkcji, wbudowanych w jakiekolwiek programy, pod warunkiem, że:
- nie robią one HDR,
- nie działają na ręcznie zaznaczonym fragmencie obrazka,
- nie używają warstw / masek

W związku z tym, np. w LR 2.x / ACR zabronione jest stosowanie lokalnych korekcji pędzlem i filtru połówkowego.

Przecież to jasne, że zdecydowana większość korekcji kolorystycznych działa na fragmencie zdjęcia - ale ich obsługa polega na machaniu suwakiem / wpisaniu wartości liczbowej. Chodzi o to, żeby w klika minut, używając podstawowych narzędzi, zrobić tak, żeby nam się podobało. A z doświadczenia wiem, że na 95% zdjęć to wystarczy.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeśli mógłbym coś wtrącić, to można używać jakichkolwiek funkcji, wbudowanych w jakiekolwiek programy, pod warunkiem, że:
- nie robią one HDR,

Czy możesz rozwinąć, co rozumiesz pod pojęciem "robienie HDR-a"?
Co Twoim zdaniem robi funkcja "Shadows/Highlights" w PS?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Popieram Pebala stara się być kulturalny a spora część niestety ale taka nie jest.

Więcej życzliwości.

To co było/jest fajne na tym forum to przyjacielska atmosfera.

Wracając do tematu.Sam kiedyś wrzuciłem tu plik obrobiony programem LightZone i nie było z tym problemu.
Jak wiadomo twórcy tego programu szczycą się tym że obróbka zdjęć odbywa się strefowo i może być selektywna do wybranego obszaru.

Myślę ,że i tak najważniejszy jest efekt końcowy i czy go zrobił komputer czy człowiek to już zupełnie bez znaczenia.

To człowiek decyduje jakiego narzędzia użyć i w jakim zakresie.
Od jego inteligencji i umiejętności zależy efekt końcowy.

Skoro coś można zrobić lekko i bez wysiłku to po co się męczyć ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Skoro coś można zrobić lekko i bez wysiłku to po co się męczyć ?

Po to http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=20597#20597
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Może trzeba udostępnić mp3 na którym wynajęty głos znanego aktora będzie odczytywał tę informację? ;) W końcu nie można nikogo zmuszać do czytania? ;P
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
plwk napisał/a:
Markus napisał/a:
Skoro coś można zrobić lekko i bez wysiłku to po co się męczyć ?

Po to http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=20597#20597

W którym punkcie regulaminu jest napisane, że nie można czegoś zrobić lekko i bez wysiłku?

[ Dodano: 2009-11-18, 15:05 ]
izbkp napisał/a:
Może trzeba udostępnić mp3 na którym wynajęty głos znanego aktora będzie odczytywał tę informację? ;) W końcu nie można nikogo zmuszać do czytania? ;P

Czytanie a interpretacja tego co się czyta, to dwie różne rzeczy.
Wiele razy prosiłem o wykładnie tego regulaminu i niestety nikt nie potrafi mi jej przedstawić.

 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
rbucz napisał/a:
Przykład softu Pebala jest b. ciekawy i jak najbardziej na miejscu.
może i tak, lecz generalnie nie lubię softu który muli kompa i efekty można zobaczyć jedynie na pliku wynikowym - per saldo nie mamy wpływu na obróbkę, jak to ma miejsce na przykład w PS przy łączeniu forsowanych ekspozycji (taki HDRlike)
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
JackDeJack napisał/a:
rbucz napisał/a:
Przykład softu Pebala jest b. ciekawy i jak najbardziej na miejscu.
może i tak, lecz generalnie nie lubię softu który muli kompa i efekty można zobaczyć jedynie na pliku wynikowym - per saldo nie mamy wpływu na obróbkę, jak to ma miejsce na przykład w PS przy łączeniu forsowanych ekspozycji (taki HDRlike)

Ten program nie jest dedykowany do obrabiania pojedynczych ekspozycji a do składania wielu ekspozycji w obraz HDR. Czysty przypadek, że przetwarza pojedyncze ekspozycje i bynajmniej nie generuje z nich obrazów HDR, bo tego zrobić się nie da.

Żaden pożytek z programu który posiada tysiące opcji ale nie pozwala uzyskać obrazu, jaki generuje inny program w sposób całkowicie automatyczny.

Komp zaś po to jest, aby go "mulić". Komp ma ciężko pracować a nie ja, do tego on jest.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach