tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Lightroom vs Linux - alternatywa
Niestety Photoshop Lightroom nie uruchamia się pod wine (ani crossoffice), ale udało mi się znaleźć coś podobnego, do tego bezpłatnie:

LightZone - LINK

Nie miałem jeszcze czasu go dokładniej przetestować,
z wad jak na razie zauważonych:
dziwnie ustawiane poziomy (ale pewnie trzeba się tylko przestawić na inne podejście LightZone),
przy dużej ilości zdjęć wyskakuje błąd
wersja dla Linuxa nie jest wspierana przez pomoc techniczną ( ale dla mnie to żaden minus)

z plusów:
obsługuje PEFY z kasetki i kadyszki oraz starszych modeli
ma narzędzie do łatek, lepiej działąjące niż w Gimpie.
jest darmowy dla użytkowników Linuxa

W połączeniu z CinePaint ( gimp 1.x z obsługą 16 i 32 bitowych plików) może nie być tak źle.

[ Dodano: 2007-01-30, 21:52 ]
Nie wiem jak jest u innych, ale u mnie wybór folderów był schowany po lewej stronie programu (był całkiem niewidoczny) - trzeba było go rozciągnąć.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
tm, dokładnie ;) ile sie nakombinowałem gdzie się to podziało. Program spoko - trzeba się przestawić na obsługę jego bo jest trochę inna :) ale lepiej się pracuje niz na innych programach :)
 
robi  Dołączył: 27 Wrz 2006
tm, wielkie Ci dzięki ;)
no to mam co robić wieczorem i jeśli program okaże się ok
to padnie ostatni powód by mieć na wysku Win.. .... i bardzo dobrze
ja tam wolę swoje SUSE

[ Dodano: 2007-02-01, 10:20 ]
no i jak wypadły wasze testy,
mnie program bardzo sie podoba i jest wygodny :-)

mam natomiast problem z wydajnościa
aktualizacja podglądu jest jeszcze znośna (choć czasem sie przycinało)
natomiast export do jpega był strasznie wolny

jak to wygląda u Was

Konfiguracja:
Suse 10.2
RAM 512 MB
P4 2.4 Ghz
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
(coś mi ten wątek wygląda jakby go wcześniej czytał tref ;-) )

Pod linuksem działa Bibble, niestety jest w wersji za pieniądze
Bibble Light - dla wskazanego OS: $69
Bibble Pro - z możliwością użycia w każdym: $129

www.bibblelabs.com
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Mnie też program podoba się. Trochę tylko pomęczyłem się, żeby nauczyć się obsługi Zone Mapper. Ale pomogły tutoriale i trochę wolnego czasu :-D

Cytat
mam natomiast problem z wydajnościa
aktualizacja podglądu jest jeszcze znośna (choć czasem się przycinało)
natomiast export do jpega był strasznie wolny

W opcjach zmień ilość pamięci oraz zmodyfikuj skrypt LightZone:

Znajdź linię: option=-Xmx${maxmem}k
Jest to ilość pamięci jaką może dysponować LightZone, LightZone bez modyfikacji skryptu może używać tylko połowę pamięci operacyjnej.

${maxmem} zmień na ilość pamięci w twoim komputerze (uwaga! w kilkobajtach - ilość w megabajtach * 1024)

Linia po modyfikacji może wyglądać np. tak:
option=-Xmx358400k

U mnie pomogło ;-)

Tok'Ra napisał/a:
http://www.rawtherapee.com/download.html

Próbowałem uruchomić toto, ale u mnie nie działa :-/
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
http://www.rawtherapee.com/download.html


Właśnie zamontowałem RAW Therapee...... Jestem pod wrazeniem! Wrzuciłem pare PEFów.... z kolorami jest całkiem nieźle, czerwony jest bardzo dobry ;-) jedna uwaga - jednak troszkę mu zajmuje czasu przeliczanie, ale nie jest tragicznie.... Zresztą autor pisze na stronie, że teraz pozostały mu 3 rzeczy do zrobienia: szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość :mrgreen: Zapowiada się na świetny program!
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
zorzyk napisał/a:
Zapowiada się na świetny program!

Właśnie tak to wyglądało jak czytałem opis i oglądałem screenshoty, ale niestety ani wersja pod Linuksa nie bardzo u mnie działa, ani pod Wina w emulatorze. Ale fajnie, że jest kolejny darmowy program do obróbki rawów. Może kolejne wersje u mnie się uruchomią.
(Wiem, może trzeba by się trochę pobawić, poszukać pakietów, uaktulnić parę rzeczy, ale ani mi się nie chce, ani nie mam czasu, ani nie mam miejsca na dysku, a poza tym mam LightZone :-) )
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
tm napisał/a:
zorzyk napisał/a:
Zapowiada się na świetny program!

Właśnie tak to wyglądało jak czytałem opis i oglądałem screenshoty, ale niestety ani wersja pod Linuksa nie bardzo u mnie działa,


U mnie też "nie funguje". Dzisiaj w nocy nawet udało mi sie otworzyć plik i coś z nim zrobić, ale i tak się dość szybko wieszał. A teraz mi się wywala juz w czasie wgrywania zdjęcia - wrrrr... :evil: Wprawdzie mam LZ i UFRaw, ale zawsze miło coś nowego zobaczyć :-/
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
A u mnie dziala calkiem przyzwoicie! Dzieki za informacje o tym programiku.
 

salvadhor  Dołączył: 10 Sty 2007
Zwróćcie uwagę też na Rawstudio - w wersji 0.5 nie czyta póki co .pef'ów ( ale moje .orf czyta :) ), troszkę taki w obsłudze ... Ale ma dwie zalety - kadrowanie bardzo fajne i wykonywanie hurtowej przeróbki zdjęć wg. zadanych parametrów ( batch process po prostu :) ). Choć do tego ostatniego to nie ma jak konsola i prosty skrypcior :)

http://rawstudio.org/
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
amas, ooo Amigowiec z Pentaxem? No proszę nie sądziłem, że na tym forum się jeszcze jakiś znajdzie :) i to używający Amiśki na co dzień :) Ja swoją Amiśkę trzymam na lepsze czasy (brak czasu i miejsca na rozstawienie kolejnego sprzętu).
Co do LZ fajnie działa nie mam co narzekać - export do jpega mógł by być szybszy.
Rawstudio u mnie nie działa - rawtherapee nie próbowałem - jak będzie obsługiwał pefy z K10D
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Eeee.... niestety, nie na codzień. Chciałem sprawdzić, czy forum rozpozna system ;)
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
:!: UWAGA! :!:

Co jakiś czas trzeba czyścić folder .lzncache (folder ukryty, w /home/). Lightzone nie wiem co tam zapisuje dokładnie, ale nie czyści tego po wyjściu i z czasem może się uzbierać tego trochę ( u mnie 2GB :lol: )!

A tak poza tym całkiem fajny jest ten LightZone.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Obecna wersja rawstudio 0.5.1 radzi sobie z pefami i DNG z K10D :) całkiem fajnie działa ten sofcik :)
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Zainstalowałem sobie LightZone i pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Jedno tylko co mnie trochę wkurza, to fakt kilkukrotnego "wywalenia" się programu podczas próby ostrzenia. Czy wam też się tak zdarzało?
Program uruchamiam pod Ubuntu 6.10.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
witsu, hmm ciekawe - u mnie sie nie wywalił jak na razie. Działa normalnie. Może za mało pamięci?
Odpal w konsoli zobacz jakie błędy wyrzuca. Może coś poradzimy.
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
RAM-u mam 512MB, więc powinno wystarczyć. Ale spróbuję zrobić, tak jak radzisz. Po powrocie z pracy odpalę w konsoli.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
witsu napisał/a:
Program uruchamiam pod Ubuntu 6.10.


Ja mam Ubunciaka 6.12

witsu napisał/a:
RAM-u mam 512MB


i też tyle RAMu

nigdy mi się nic nie wywaliło. Szybkość znośna [aczkolwiek nie jest efekt natychmiastowy]. NAjbardziej muli go przy zapisywaniu zdjęcia i otwieraniu.
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Ubuntu 6.12 to dokładnie ta sama dystrybucja co 6.10 tylko z dodanymi kodekami i dostosowana do polskich warunków. Może w moim przypadku problemem jest słaby procesor. Mam zaledwie Durona 800.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach