Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jaki RAW konwerter?
Podejrzewam, że stoję przed podobnym dylematem, jak część osób z forum:
PPL jakkolwiek rewelacyjnie oddaje kolory, to jednak będąc wytworem dr. Viktora Frankensteina ma niewiele wspólnego z sensowną i ergonomiczną pracą. Czas na zakup zamiennika. W szranki staneły te programy, do których miałem dostęp:
- Adobe Camera Raw (ACR)
- Bibble Pro
- Pentax Photo Laboratory (PPL)
- RawShooter Essential (RSE)
- SilkyPix
- Capture One (C1)
- LightZone (LZ)

ACR to dodatek do Photoshopa i Elementsa, więc można wyhaczyć go już za ok 300PLN w Polsce bez problemu.
Bibble występuje w wersji Pro za ok. 130$ i 70$ za wersję Lite. Ja testowałem wersję 30 dniową Pro.
PPLa otrzymujemy wraz z aparatem.
RSE jest już niestety Ś.P. wykupionym będąc przez Adobe i dodanym do Lightrooma.
SilkyPix - jego silnik siedzi w PPLu, cena ok 500PLN.
C1 PRO - Mily katogoryczne zażądał dodania, strasząc mnie Stowarzyszeniem Ochrony Kuropatw.
LightZone - (Info Tm): LightZone to konkurent Lightrooma, co prawda nie zauważyłem w nim funkcji tworzenia galerii, ale pozwala na przeglądanie, edycję i druk plików graficznych (również Rawów). Wersja pod Linuksem wykorzystuje DCraw - dzięki temu potrafi odczytać większość plików Raw. Lightzone prezentuje inne podejście do ustawiania poziomów - nie ma w nim krzywych, ale jest ZoneMapper i ToneMapper. Wersja dla Windowsa i na Maca jest płatna, dla Linuksa dostępny jest za darmo (bez pomocy technicznej).
Skupiłem się na trudnych kolorach - głównie czerwienie i głęboki granat.
Cała scena wygladała tak:


Niestosowałem żadnych zmian w programach - po prostu wrzucałem pefa i zapisywałem wynik. Chodziło mi tylko i wyłącznie o surową interpretację kolorów. Poszczególne konwertery poradziły sobie z nią w sposób następujący:
ACR:


Bibble:


PPL:


RSE:


SilkyPix:


C1 PRO:


LightZone:


Z kolorami w ogólnym rozrachunku oczywiście najlepiej poradził sobie PPL. Mając scenę przed oczyma i wyniki na monitorze pokusiłem się o spostrzeżenia:
ACR: Od razu rzuca się w oczy wyblakła czerwień. Zarówno na uchwycie do taśmy klejącej jak i na pomarańczowej rączce nożyka Olfy. Podobnie z kolorem zielonym na baterii. Bardzo ładnie za to oddał kolor kubka. Ten granat rzeczywiście miał takie nasycenie - pokusiłbym się o stwierdzenie, że przy tym kolorze jest lepszy od PPLa. Ale w ostatecznym rozrachunku - najgorzej zinterpretował kolory.
Bibble: Zaskoczył mnie ten soft. Po pierwsze rewelacyjna szybkość działania - zdecydowanie najszybszy - zdeklasował konkurencję. Do tego świetne kolory. Po wnikliwej analizie okazało się, że jest to wynikiem zwiększonego nasycenia gratisowo dorzucanego przez algorytm programu. Gorzej (trochę) za to z kolorem granatowym. Niestety, zdarzyło mi się, że kilka razy wykazał niestabilność działania.
PPL: Wiadomo - kolory. Użyłem go jedynie jako odnośnika. Mimo drobnej, miejscowej przewagi konkurentów, chciałbym zawsze otrzymywać takie kolory, jak z tego programu.
RSE: Wykupiony przez Adobe i wraz z ACRem stworzył Lightrooma. Niestety nie wróży to najlepiej kolorystyce tego programu. Chyba, że programiści zrobili brzdęk i naprawili ów feler. Ogólnie RSE najgorzej poradził sobie z granatowym kubkiem. Do tego ma za mocno wypraną czerwień.
SilkyPix: Sądziłem, że lepiej sobie poradzi z kolorem czerwonym. Trochę wyprany jest jednak. Pozostałe kolory jak najbardziej OKO. Przy czym w przypadku tego programu, najłatwiej jest "naprawić" kolory. Silky ma obniżony kontrast - wystarczyło krzywą w cieniach lekko podnieść, by kolory "wróciły" na swoje miejsce.
C1 PRO: Czerwienie może nie tragiczne, ale to nie jest to. Sam program milusi w użytkowaniu i dość szybki.

Następne ujęcia, to ta sama scena zrobiona na ISO 1600. Crop 1:1.
ACR:


Bibble:


PPL:


RSE:


SilkyPix:


C1 PRO:


LightZone:


To, co zastanawia, to odmienny szum Bibble.
Przy okazji - na tych zdjęciach widać lepiej różnice w kolorach.


Jakieś wnioski? Poza tym, że bez sensu obciążam Wam łącze?

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bibble ma wbudowany algorytm Noise Ninja (tylko nie wiem, czy w wersji trialowej też) - to może być wytłumaczenie dla szumu.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
IMHO ACR tylko trochę za mocny ten proszek do prania. Może nie rysuje powierzchni i oste zostawia szczegóły, ale mocno ingeruje w kolor. Nie wiem, sam mam zagwostkę.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu, wywoływałeś PEF czy DNG (z kadyszki)? W przypadku PEF kolory biorą się z kalibracji jaką producent wbudował w program, natomiast DNG zawiera dane kalibracji prosto z aparatu, i to dosyć dokładne (wg moich prywatnych testów z Color Checker).

[ Dodano: 2007-01-31, 21:49 ]
.... aaa już widzę. PEF. Czyli, jeżeli chodzi o odzworowanie kolorów to oceniasz kalibrację wbudowaną w program.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek - W Bibble Nos Nindzy był wyłączony.
Bronek - Aparat to DL.
Tref - chodziło mi tylko o kolory a nie o ostrość.

A! I jeszcze jedno. Gruszkę lekarską dodałem, bowiem chyba większość z nas ma ją domu i na tej podstawie może organoleptycznie sprawdzić kolory - a przynajmniej ten jeden.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
chodziło mi tylko o kolory a nie o ostrość.
w takim razie:
Bibble lub SilkyPix
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeszcze tylko dodam w sprawie czerwieni produkowanych przez soft Adobe (ACR/Lightroom) - bardzo pomaga ustawienie reds hue na minus i reds saturation na plus (doświadczalnie ok. -20, +20). Temat poruszał kiedyś Żorżyk i wyszło mu mniej więcej to samo.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oto pliki z ACRa z ustawieniami, jakie wykombinował Żorż:

a tu po kalibracji Alkosa:

I crop 1:1 z 1600DPI Żorża:

I Alkosa:

Jak widać, czerwienie rzeczywiście zyskały. Natomiast żółty nożyk Olfy nadal ma nie ten kolor. Podejrzewam więc, że ów myk nie odnosi się do barw zawierających czerwień jako mniejszą składową barwy.

[edit - alkos] moje ustwienia wziely sie ze skalibrowania K10D kartą Macbetha pod AdobeRgb - wiec w zasadzie nie pasuja w tym przypadku... chcialem tylko zobaczyc, co zdzialaja ;-) )


Bronek - zastanawiałem się nad tym, o czym pisałeś: PEF vs. DNG. Coś mi się pląta po zwojach, że widziałem konwersję tego samego pliku z owych formatów i PEF wyglądał o wiele lepiej. Mógłbyś (w wolnej chwili) strzelić jakąś fotę z dużą ilością kolorów (zwłaszcza czerwieni), dokonać konwersji w PPL i zamieścić tutaj? Może też dodatkowo sample z jakiegoś innego konwertera?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no wiec wedlug mnie konwersja PEF-DNG wcale barwom nie pomaga - robilem takie porownanie.....jak znajde jeszce pliki wozkow to wrzuce....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, Bronkowi chodzi chyba o to, że w DNG wyprodukowanym w aparacie (K10D) siedzą informacje o kolorach. W DNG powstałym z PEFa czegoś takiego nie będzie, bo i w PEFie tego nie ma.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, dokładnie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
acha - rozumiem....
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
a czemu C1 nie ma w szrankach? triala mozesz pobrac...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mily napisał/a:
a czemu C1 nie ma w szrankach? triala mozesz pobrac...
Bo WB ma skopany do Pentaxa. Niby używałem go do DS-a, ale po przesiadce na K100D/K10D przestałem. Nie ma profili do K100D i K10D. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to mnie nawet pasował.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
argawen, okazuje się że C1 w kolejnej wersji (3.7.7 ??? ) ma obsługiwać K10D
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek, dzieki za info, ale juz chyba pozostanę przy Silkypix. C1 za słono kosztuje. Program bardzo mi pasował, jeśli chodzi o obsługę, ale ta cena i brak profili, więc zainwestowałem w coś innego.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Można było jeszcze dodać program który używa dcraw ( np. jego rozwinięcie UFraw lub Lightzone). Gdybym miał tego Pefa, mógłbym to chętnie zrobić.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Uzupełniłem zestawienie o Capture One.
Tm: jeśli chcesz - zapodaj mi swój mail, prześlę Ci w załączniku owe dwa PEFy.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
 

Kcysiu  Dołączył: 13 Paź 2006
Hejka

Jak zaczeliscie ten temacik to mam do Was male pytanko odnosnie programu do konwersji. Mam K100D ale nie wszystkie programy chca otwierac PEF-y z tej puszki. I pytanie ktory program polecacie i ktory otworzy te pliki ??

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach