luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
lepsza rozdzielczość + mniejsze szumy? Nie ma problemu!
Jak wiadomo, obrazki z matrycy K10D nie są idealne. Szumi, i dosyć słaba rozdzielczość. Postaram się opisać, jak polepszyć oba parametry, bez zmiany wielkości zdjęcia, oraz jak polepszyć zdjęcie do pomniejszenia.

Wszystkie operacje robione są na DNG przekonwertowanym do TIFF-a, na domyślnych ustawieniach ACR.

Oto obrazek, pierwotnie jest mało ostry, dlatego celowo się nim posłużę:

I crop oryginału:


Irfan:
Oryginał powiększamy, raz do 5000px na dłuższym boku, później ponownie do 9000px. Następnie zmniejszamy z wyostrzeniem do rozmiarów oryginału, bądź innego, mniejszego od oryginału.

Ps:
Oryginał powiększamy, raz do 5000px na dłuższym boku, później ponownie do 9000px. Obraz powiększony odszumiany, następnie zmniejszamy z wyostrzeniem do rozmiarów oryginału, bądź innego, mniejszego od oryginału. Na końcu wyostrzamy opcją "smart sharpen" w zakładce filtry. Każdy obrazek zapisywałem w jpeg.

Porównanie szumów, cropy z samego rogu:

-Oryginał pomniejszony w irfanie do 2500px z WYOSTRZENIEM:

-Zdjęcie po całej obróbce w ifranie:

-Zdjęcie po całej obróbce w PS:


Porównanie ostrości:

-Oryginał pomniejszony w irfanie do 2500px z WYOSTRZENIEM:

-Zdjęcie po całej obróbce w ifranie:

-Zdjęcie po całej obróbce w PS:


A tutaj porównanie całych zdjęć, pełne wersje 2500px:

-oryginał, wyostrzony:

-po obróbce w ps:


Przykład 2:

Fotka (zdjęcie również celowo w gorszej rozdzielczości, robione M50 + 50mm pierścieni pośrednich):

Crop oryginał:

Crop po PS:


I pełne zdjęcia, PS:

Oryginał:


Dodam, że wszystko nie było robione dokładnie. Można znacznie poprawić jakość. Daje to znacznie lepsze efekty, niż odszumienie i wyostrzenie oryginału.

I jak ta cała operacja wpływa na szumy (K10d, iso 1000 lekko niedoświetlone, dużo czarnego), wersje po 2000px. W centrum kadru na twarzach widać, że ostrość się nie zmienia.

Oryginał:

Obrobione:
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Generalnie gra warta świeczki, ale popatrz na kolegę w zielonym, jego bluzka zmieniła odcień a napisy są nieczytelne.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Nie ma czegoś z niczego. Te operacje spowodują, że zgubisz część szczegółów.
U mnie (na kiepskim, laptopowym monitorze) na niektórych cropach z PS wyszedł dodatkowo banding, którego nie ma na oryginale.
Prawdopodobnie (gdzieś czytałem publikację czy książkę o tym) jest to efekt dodatkowego wyostrzania, aplikowanego "w tle" operacji skalowania. Więc tak naprawdę całość sprowadza się do kilkukrotnego zaaplikowania wyostrzania. Na ekranie wygląda nieźle, na odbitce prawdopodobnie oryginalne zdjęcie będzie lepsze...
Takie moje 0,03 zł.
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
1. bardzo ładne pierwsze zdjęcie

2. ładna dziewczyna na pierwszym zdjęciu

3. obczaj światła niebieskie na ostatnim przykładzie - wygląda to jak "znajdz różnicę"

4. mi już przeszło zboczenie i takich minimalnych szumów nie widzę, jedynie patrzę na zdjęcie

5. wydrukuj, daj w ramkę, powieść jakieś zdjęcie w 2 formach i sprawdz różnicę
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Spoko Panowie, generalnie to tylko zabawa kilkoma zdjęciami- chory leżę w domu. :mrgreen:
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Yyyyyyy, mnie się pierwsze zdjęcie podoba :-> Efekt finalny wydaje się być przeostrzony...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach