Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
homemade 4x5
Mam plan zrobić drewniany, składany aparat wielkoformatowy 4x5. Chodziło mi to po głowie od dawna, ale dopiero parę dni temu coś się ruszyło w tej sprawie. Prawie wszystko już mam właściwie zaplanowane. Mam też trochę nietypowe pytanie w tej sprawie. Jak już zrobię aparat, to przydałby się do niego jakiś obiektyw. Wpadłem na pomysł, że będę robił 2 sztuki jednocześnie i jedną sprzedam, żeby zarobić na szkło. Jak sądzicie, znalazłby się ktoś chętny do kupienia takiego aparatu za rozsądne pieniądze? Nie wiem, czy jest sens rzucać się na dwa egzemplarze.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A ile to mniej wiecej jest "rozsadne pieniadze"? Bardziej w setkach, czy tysiacach pln?

:-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Tyle, żeby starczyło na obiektyw. :P Do tysiąca myślę. Zależy, jak mi wyjdzie.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
IMO przyzwoicie...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Stachu napisał/a:
Tyle, żeby starczyło na obiektyw.


Ja widziałem obiektyw za 60zł. Nawet dobry był i migawka centralna pracowała jak trzeba (chociaż trzymania czasów nie byłbym pewien ;-) ).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Stachu napisał/a:
Mam plan zrobić drewniany, składany aparat wielkoformatowy 4x5.

A sezonowane drewno wisniowe masz? ;-) Jak go nazwiesz? Stachihara? Stachu, śmichy-chichy, ale czy nie myślałeś, żeby zrobić aparat na ławie optycznej? Będzie miał o wiele więcej możliwości. Zwykły składany to tylko duży negatyw ze wszystkimi jego konsekwencjami. Ława optyczna daje możliwość pokłonów, przesuwania standardów, skręcania osi optycznej... To dopiero jest jazda! Ale - powodzenia!
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Składane też dają możliwość pokłonów. Nie wiem co znaczy przesuwanie standardów i skręcanie osi, ale domyślam się, że chodzi o pokłony i shift w dwóch osiach. To też ma być. W ograniczonym stopniu, ale IMHO wystarczającym.
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
Stachu, może natchnie Cię ta strona: http://www.ito.netidea.pl...=t&id=117&el=xd
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie potrzebuję natchnienia. Projekt jest gotowy i już się rwę do wycinania elementów. Za linka jednak dziękuję. Przyda się, może coś jeszcze podpatrzę. :)
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
No, to powodzenia. Kiedyś też miałem zamiar coś sklecić, niestety skończyło się na zamiarze. Brak czasu niestety :-|
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
"Przesuwanie" to góra - dół, a "skręcanie" to tak jak na tym zdjęciu z pokręconym miechem. Polecam książkę Leonarda Karpiłowskiego "fotografia wielkoformatowa" - jest tam dużo o obiektywach i wiele innych ciekawych rzeczy. No, Stachu, jak Ci się uda, to szacun. W którymś numerze FOTO z 1992 r. jest artykuł Włodzimierza Echeńskiego o tym jak sam zrobił aparat wielkoformatowy, ale metalowy.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Stachu napisał/a:
Nie wiem, czy jest sens rzucać się na dwa egzemplarze.

Nie ma sensu nawet na 1 egzemplarz, te czasy kiedy to ewentualnie było jedyną tanią drogą na aparat 4x5 dawno już minęły i mam nadzieję nie wrócą.
Nie znam oczywiście Twojej sprawności w majsterkowaniu ani możliwości technicznych, ale zwróć uwagę na taki fakt, że jeśli chcesz używać (kupić) dobry obiektyw (minimum ok. 700 zł) to wymaga on także odpowiednio precyzyjnego aparatu, a drewniany home made raczej takim nie będzie.
Nie chcę Ciebie absolutnie zniechęcać do tak ambitnego zamiaru, jeśli zbudowanie takiej kamery da Tobie satysfakcję to zabieraj się za robotę, ale raczej nie licz że ktoś kupi za bardziej uczciwe pieniadze drugi egzemplarz.
I nie zapominaj o kosztach fotografii w formacie 4x5 ...........
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Yeti napisał/a:
Nie znam oczywiście Twojej sprawności w majsterkowaniu ani możliwości technicznych

Stachu, czuj się znieważony! :-D
Yeti napisał/a:
ale raczej nie licz że ktoś kupi za bardziej uczciwe pieniadze drugi egzemplarz.

Obawiam się, że kolega Yeti może mieć rację :-?
Myślę jednak, że to Cię, Stachu, nie zniechęci :-D .
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ta zniewaga krwi wymaga! He he. To mnie nawet bardziej zmobilizuje. Pokażę, że potrafię! Najwyżej się nie uda. :P
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Za 1000 zł kupisz fabrycznej produkcji używany w dobrym stanie. Przez wiele lat fotografowałem formatem 4x5 i dwa lata temu zrezygnowałem ze względu na koszty obróbki materiału, weź to pod uwagę, sam aparat to tylko mała część kosztów.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dlaczego go zniechęcasz? Jeśli koszty przerosną chęci to sam podejmie decyzję.
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Jeśli przygotowywałeś się również w sieci, to prawdopodobnie trafiłeś też na bulldoga. A jeśli nie, to tym samym informuję, że jest (był) taki kit do samodzielnego montażu (o ile pamiętam za 160 funtów).

Zajrzałem na stronę domową, ale jest nieaktywna (http://www.camerabellows.com/Bulldog.html). Tu trochę o tym: http://www.youtube.com/watch?v=W9z-gIofWC0
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Znam Bulldoga. Nie podoba mi się. :P Koszty fotografii wielkoformatowej mniej więcej też znam. Teraz bawię się 9x12 i wiem na czym to polega. Aparat postanowiłem budować głównie dla frajdy i satysfakcji. To nie ma być narzędzie pracy, tylko zabawka, którą będę się bawił raz na jakiś czas. Poprzednich postów nie traktuję jako zniechęcanie, tylko dobre rady i obiektywne opinie, za które dziękuję.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jurek, a znasz jakies hobby, ktore samo na siebie zarabia?

Niestety - to jest rzecz do ktorej sie doklada - czasem kupe kasy :-) - czy to chodzi o pszczelarstwo, czy krecenie bizuterii, modelarstwo kolejowe, fotografie, nalewki i wina domowe...

Ja trzymam za Stacha kciuki - i wierze, ze mu sie uda :-)
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
a jak mu sie uda, zaprosze na wspolna sesje wielkich formatowcow. kilka pomyslow mam, a pewnie bedzie wiecej :evilsmile:

[ Dodano: 2009-12-05, 11:13 ]
poza tym w ogole sie dziwie, ze na forum fotograficznym - amatorskim (sic!!!!) - poruszany jest argument kosztow hobby... rozumiem, forum zbieraczy kamieni z pola i lasu, ale fotograficzne?! :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach