tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Prawdopodobny czas ukończenia zadania: wrzesień 2009.

Pod warunkiem że skaner twój nie cierpi na FF/BF
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Tomecki, -1pkt.

A ciekawe czy kiedyś się zdarzyło żeby moda zbanowali? :mrgreen:
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Mam.
Papierzaną i jakąś bez obrazków.
Ad. papierzanej pierwszy był Michu
Ad. bez obrazków wgrałem na ftp (sprzet_instrukcje\Z-1p PL)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Plizzz, plizzz, powiedźcie, że to wystarczy i nie będę musiał skanować, plizzzzz....
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Nabyłem właśnie Pentax-a ME Super.
Mam pytanie odnośnie 2 rzeczy:
1. Dźwignia naciągu posiada 2 stany- jeden jałowy- wyraźny skok, drugi stan naciąga kliesze.
Czy tak ma być? po co te 2 stany?
2. Do czego służy położenie L w nastawie B, 125x, M ?
Reszta intuicyjna jak w lustrzankach analogowych.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Położenie pośrednie dźwigni służy wyłącznie temu, żeby było wygodnie trzymać pod nią kciuk do błyskawicznego "zarepetowania" po strzale.
Ustawieni koła nastaw na L blokuje spust. Ciągnąc porównanie strzeleckie, aparat jest "zabezpieczony". Nigdy tego nie używałem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
PiotrR napisał/a:
Ustawieni koła nastaw na L blokuje spust.
I wyłącza pobór prądu z baterii.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
PiotrR dzięki
Cytat
I wyłącza pobór prądu z baterii.

Tylko ciągie prąd czy może służy do testowania baterii?
Sorki, odwrotnie przeczytałem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Testowanie baterii jest poprzez pierwsze naciśnięcie spustu PO przestawieniu pokrętła z pozycji L w pozycję Auto. Powinny błysnąć wtedy krótko wszystkie diody, a następnie świecić ciągle jedna (właściwa dla pomiaru).
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Jeszcze raz wielkie dzięki.
Chciałem mieć jakiegoś analoga Pentaxa i mam.
Porównuję go teraz z Zenitem EM- niestety światłomierz już dużo przekłamuje (selenowy) i albo wg mnie lepiej leży w ręku od pentaxa, mocniej kopie- jest dużo głośniejszy, solidniej zbudowany, pokrowca można użyć w samoobronie albo mam sentyment do niego i gdybym miał wybierać z dwóch, wybrałbym jednak zenita.
Na super + przemawiającym za pentaxem jest super jasna matówka.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W Zenicie widać tylko około 60 % powierzchni kadru a w ME-Super 92%.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Poza funkcjami obronnymi to raczej wszystko przemawia za Pentaxem. Dokładniejszy pomiar światła, większy zakres czasów (na Av bezstopniowo), wielkość i jasność wizjera itd, itd.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
to chyba jednak sentyment pozostał :-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Dada, a MeSuper ciągnie prąd z baterii po tym, jak samoczynnie wygasi elektronikę? Zawsze mi tych baterii starczało raczej na długo, więc się nigdy tym przestawianiem w pozycję L nie przejmowałem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Szczątkowo coś tam płynie. W pozycji L i tak jest światłomierz nieczynny (bo spust zablokowany), ale migawka jest elektroniczna i i jakieś mikroampery tam płyną. Największy pobór prądu jest w trakcie otwierania migawki.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Mam jeszcze pytanie o P ME Super.
Czy poprawnie działa w nim światłomierz, czy lubiał szwankować przy słabszych bateriach itp?

Od kilkunastu lat nie robiłem analogami fotek, naście lat temu bez światłomierza mogłem mniej więcej określić warunki naświetlenia.
Dzisiaj porównałem Pentaxa ME S z zenitem EM- u niego światłomierz 30 letni selenowy i wydaje mi się, że pokazuje poprawnie.

Obiektyw kieruję na ten sam obiekt, obiektywy identyczne ( Helios 44 m7) w pentaxie przez przejściówkę.
Przysłona 8.
Pentax pokazuje czas 1/1000, Zenit 1/125 - różnica jak widać kolosalna.
Wziąłem cyfrowy K100ds-- pokazuje na przysłonie 8 czas 1/250 (obiektyw SMC Takumar z przejściówką)
K30 i Sigma 17-50. Na przysłonie 8 i ogniskowej 50 ok 1/250s
Gdy w analogowym pentaxie zmienię EV na 4x wtedy pomiar jest porównywalny z zenitem i z cyfrówkami.
Ktoś powie, czemu pytasz a nie robisz fotek i sam do tego dojdziesz?
Też tak myślę, ale szkoda niszczyć film. Może ktoś porównywał, spotkał się z tym, zna tego typu przypadłości? Może wina baterii?

I jeszcze jedno:
Czy będzie poprawną rzeczą wykonywać pomiar światła cyfrą i ustawienia przenieść do analoga? tutaj chyba będzie miała wpływ taka sama ogniskowa?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Bogdan napisał/a:
obiektywy identyczne ( Helios 44 m7) w pentaxie przez przejściówkę.
Przysłonę przymknąłeś ręcznie ? Pomiar bez filmu oczywiście, a przesuń kilka klatek na ślepo.
Bogdan napisał/a:
światłomierz 30 letni selenowy
z definicji nie powinien działać dobrze :-D Fotoelement selenowy starzeje się po ok. 20 latach dość skutecznie.

[ Dodano: 2014-05-22, 17:09 ]
Bogdan napisał/a:
Czy będzie poprawną rzeczą wykonywać pomiar światła cyfrą i ustawienia przenieść do analoga? tutaj chyba będzie miała wpływ taka sama ogniskowa?
Zasadniczo tak.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
tak, przysłonę ręcznie ustawiłem.
jeśli chodzi o działanie selenowego światłomierza to rzeczywiście powinien działać ok 20 lat, w moim przypadku cały czas aparat jest w pokrowcu jedynie w czasie robienia fotek jest wystawiony na światło.
pewnie dla tego jeszcze w miarę możliwie wskazuje światło.
a co może być przyczyną tak fatalnego pomiaru pentaxa ?
będę musiał albo posiłkować się cyfrą albo ustawiać ev x4.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Bogdan napisał/a:
co może być przyczyną tak fatalnego pomiaru pentaxa

Wartości ISO są takie same na wszystkich korpusach?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak masz ustawiony pomiar światła w K100d super?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach