lamina  Dołączył: 15 Gru 2008
jak zoom? FALCON vel Samyang 85-290 f=1.4-4.8
w ramach relaksu postanowiłem popełnić takie małe porównanie możliwości FALCON'a jako telezooma o parametrach podobnych to szkieł stałych i tak po kolei 4 testowe zdjęcia wszystkie na maksymalnym otworze dla danej ogniskowej bo o to nam chodzi, po to kupujemy jasne szkło.

1. wszystkim znane i testowane wiele razy 85mm f=1.4 (iso 200) focus manualny



link do RAW

2. mniej znany ale bardzo go lubie 144mm f=2.4 (iso 200) AUTOFOCUS



link do RAW

3. taki troszke dzikus ale jest ok 170mm f=2.8 (iso 200) focus manualny



link do RAW

4. i ostatni tele który konkuruje z moim TAIR'em 290mm f=4.8 (iso 200) AUTOFOCUS



link do RAW

teraz podsumowanie, stosowałem tele tokiny X2 ze stykami dla ogniskowych 3 i 4.
dla 1 jest zwykły falcon 85mm a dla 2 i 4 dodatkowo tele pentaxa AF x1.7 (dla pozycji 4 zamontowane oba konwertery. na wszystkich zdjęcia podciągniete w body na +1EV i tylko dlatego ostatnie jest tak jasno, wszystkie zdjęcia robione ze statywu w ten sam punkt, dla wersji 2 i 4 ostrzone autofocusem.

Myślę ze dla wersji 3 i 4 sporo lepsze efekty dałby konwerter MC7 z 7 soczewkami, mialem niestety tylko zwykły ale wydaje mi się że i tak jest OK ale to on jest chyba przyczyną aberacji na 4 zdjęciu, która moim zdaniem specjalnym problemem nie jest, 2 ruchy suwakami w programie nawet pentaxa i problem znika. zreszta zainteresowani sami ściągną ostatnie zdjęcie i zobaczą że to nie problem, za to strosc nawet w tym ostatnim jest moim zdaniem co najmniej zadowalająca (oczywiscie po poprawie aberacji i naswietlenia bo jpg w przykladzie jest bez jakiejkolwiek obrobki, tylko zmniejszenie)

cały zmontowany zestaw jest MNIEJSZY od sigmy czy tamrona 70-300 na pełnej ogniskowej no i znacznie jaśniejszy.

w wersji z konwerterem AF ostrzy bardzo szybko, dla ostrości ręcznie ustawionej na nieskończoność konwerter ostrzy od około 3 metrów do nieskończoności, przy pierścieniu ustawionym na około 2m konwerter pokrywa autofocusem praktycznie cały zakres.

podane przykłady dodatkowa potwierdzają że FALCON ma bardzo dobrą rozdzielczość optyczna.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Re: jak zoom? FALCON vel Samyang 85-290 f=1.4-4.8
lamina napisał/a:

podane przykłady dodatkowa potwierdzają że FALCON ma bardzo dobrą rozdzielczość optyczna.


Jakoś tego nie widzę...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach