ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Canon EOS 5D i obiektywy z bagnetem Pentax K
Z racji tego, że mam Canona 5D (chwilowo, czekając na FF pentaxa) i kilka szkieł K, postanowiłem to razem pożenić. Okazało się, że canon zastawił pułapkę na takich spryciarzy jak ja - wielkie lustro blisko tyłu obiektywu. Kilka rzeczy z obiektywu PK może powodować problem: popychacz przysłony (zawsze), jego osłona (nie we wszystkich obiektywach jest) i osłona tylnej soczewki (czasami) mogą zahaczać o lustro w trakcie jego ruchu.
Z tego powodu aby nie uszkodzić obiektywu (i samego lustra) zanim założy się go do 5D trzeba pozbyć się problematycznych elementów.
Na początek zrobiłem oględziny tego, co miałem przy sobie, reszta niebawem. Plusem oznaczyłem udaną przeróbkę, minusem - klęskę.

- SMC Pentax-A Dental Macro 1:4 100 mm - osłona tylnej soczewki i popychacza - 3 śrubki wkręcone w bagnet. Popychacz wchodzi bardzo daleko w głąb obiektywu i ja osobiście nie widzę możliwości jego demontażu bez pomocy fachowca. Jednym słowem - porażka. Za kilka dni sprawdzę jak ma się sytuacja ze szkłami 100/4 macro w odmianach K i M, niestety przypuszczam, że popychacz będzie zbudowany w ten sam sposób.
+ SMC Pentax-A Zoom 1:3.5-4.5 35-135 mm - osłona tylnej soczewki i popychacza przysłony - 3 śrubki wkręcone w bagnet. Popychacz przykręcony dwoma śrubkami, dostępnymi po zdemontowaniu osłony.
- SMC Pentax-M 1:4 20 mm - osłona tylnej soczewki i popychacza przysłony - 3 śrubki wkręcone w bagnet. Popychacz mocno zintegrowany z konstrukcją obiektywu - jak dla mnie niemożliwy do zdemontowania.
+ SMC Pentax-FA 1:1.8 31 mm AL Limited - osłona tylnej soczewki i popychacza przysłony - 3 śrubki wkręcone w bagnet. Popychacz przykręcony dwoma śrubkami, dostępnymi po zdemontowaniu osłony i ustawieniu pierścienia przysłon na 11.

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Tu jest lista obiektywów, które nadają się do przeróbki i jakie trudności trzeba pokonać:
http://ricehigh.blogspot....full-frame.html
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a jest tez taka tabelka dla nikona? :evilsmile:
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Pentagram, dzięki, tam autor skupił się na szkłach AF więc ja zbadam MF.
Jest jeszcze strona z opisem i zdjęciami adaptacji limitedów, niestety po chińsku (dobrze, że zdjęcia są po polsku ;-) ):
http://stevenlins.blogspo...k-canon-ef.html

[ Dodano: 2009-12-08, 17:09 ]
Fafniak, jest. W lewej kolumnie jest lista szkieł PK, w prawej napis "kup nikkora". :-P
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
ebelbeb, wow, pokażesz efekty z 31? :mrgreen:
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Zostawcie Titanica!
Uprasza się o niepodkradanie szkieł od Pentaksa!!! :roll:
Jak tak to wszyscy piszą: przechodźcie do Nikona, do Canona, bo tam jest mnóstwo szkieł, można je kupić w każdym kiosku, w dodatku pełen wybór firmowych i do tego kundelków Sigmy, Tamrona, oraz szkła Pentaksa pod logiem Tokiny i do tego taniej! Będziecie mieć pełną klatkę, małą klatkę i chudą klatkę, do tego szybki jak Spiderman AF i kontrolowane błyski jak u X-Man-ów...
A jak przyjdzie co do czego to trzeba szkiełka od Pentaksa podwędzać!
Oj wstydźcie się :evil: :-> :mrgreen:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ebelbeb napisał/a:
Jest jeszcze strona z opisem i zdjęciami adaptacji limitedów, niestety po chińsku (dobrze, że zdjęcia są po polsku
Przecież to ten sam link, który podałem Ci w bokehowym wątku.
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=605854#605854
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Pentagram, wiem, nie podałem go tutaj dla Ciebie, tylko dla tych, którzy nie śledzą na bieżąco wszystkich OT w wątku o bokeh.

[ Dodano: 2009-12-09, 00:35 ]
dsk napisał/a:
ebelbeb, wow, pokażesz efekty z 31? :mrgreen:

Za kilka dni, jak tylko dostanę dobrą przejściówkę. Obecnie mam krzywy szajs, który nie nadaje się do zapięcia obiektywu. Czekam też na matówkę z klinem i rastrem, powinna przyjść w przyszłym tygodniu. Ze zwykłą matówką próbowałem zabawy z takumarami i bez potwierdzenia ostrości nie jest dobrze.

[ Dodano: 2009-12-09, 12:11 ]
gebi, kopytko. ;-)

[ Dodano: 2009-12-10, 10:08 ]
- SMC Pentax-M Macro 1:4 100 mm - ten sam problem, który miałem z wersją A - popychacz zamocowany zbyt głęboko w obiektywie.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
gebi napisał/a:
A jak przyjdzie co do czego to trzeba szkiełka od Pentaksa podwędzać!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
- SMC Pentax Macro 1:4/100 - ten sam problem, który miałem z wersjami M i A - popychacz zamocowany zbyt głęboko w obiektywie. I to wszystko w temacie macro 100 mm z bagnetem K. Dobrze, że istnieje jeszcze dziadek tych szkieł - S-M-C Maxro-Takumar 1:4/100. :-)
- SMC Pentax 1:1.8/55 - osłona tylnej soczewki i popychacza przysłony - 3 śrubki wkręcone w bagnet. Popychacz mocno zintegrowany z konstrukcją obiektywu - jak dla mnie niemożliwy do zdemontowania.
- SMC Pentax-M 1:2.8 120mm - jw.
- SMC Pentax-M 1:1.4 50mm - jw.
+ SMC Pentax-FA 1:1.9 43mm Limited - osłona tylnej soczewki i popychacza przysłony - 3 śrubki wkręcone w bagnet. Popychacz przykręcony dwoma śrubkami, dostępnymi po zdemontowaniu osłony i ustawieniu pierścienia przysłon na 11.

[ Dodano: 2009-12-14, 16:36 ]
MacRayers, i co się cieszysz ? I tak masz pentaxa. ;-)

 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Ciekawe jakie obrazki daje 77-ka na 5D? :-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Marcinicus, muszę odesłać do cudzych zdjęć bo tego FA Ltd. jeszcze nie mam.

[ Dodano: 2009-12-14, 22:31 ]
Sprawdziłem wszystkie manualne szkła pentaxa z mojej stopki, a dodatkowo A28/2.8, A50/1.4, A100/2.8, A200/4. Zostało kilka kundelków, ale one się nie liczą. Wniosek z tej akcji jest niewesoły - jedyne moje manualne szkło nadające się do użycia z 5D to zoom A35-135/3.5-4.5.
Wszystkie stałki manualne mają popychacz niemożliwy do zdemontowania bez poważnej ingerencji w mechanizm obiektywu. Ja, ze swoimi zdolnościami manualnymi lewej nogi, nie podejmuje się tego. Może taki magik sprzętowy jak Stachu dałby radę. Trzeba poczekać, może kiedyś zmieni pentaxa na 5D. ;-)
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Marcinicus, muszę odesłać do cudzych zdjęć bo tego FA Ltd. jeszcze nie mam.


Więcej, więcej proszę! Wygląda to rewelacyjnie. Canonowska 85/1.8 po prostu przegrywa na całej linii...szkoda, że nie ma przejściówek...nie sprzedawałbym tego szkła.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Marcinicus napisał/a:
szkoda, że nie ma przejściówek

Jak to "nie ma przejściówek" ? A o czym jest ten temat ? O podłączaniu szkieł pentaxa do canona 5D, przez przejściówkę oczywiście, przecież nie sklejam ich na smalec. ;-)
Chyba, że chciałeś powiedzieć "nie mam przejściówek" - łatwo można dostać, choćby na allegro.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
ebelbeb, moim zdaniem chodziło o to, że jeśli trzeba rozkręcać obiektyw to tak naprawdę nie ma przejściówki tylko prowizorka, przynajmniej jeśli chodzi o 5d, bo na niepełnoklatkowych canonach można uzywać szkieł z K bez problemu.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Na szczęście nie trzeba rozkręcać właściwego obiektywu, nie podjął bym się tego. Obudowa, soczewki, bagnet - pozostają nie ruszone. A do zdemontowania popychacza i jego osłony wystarczy mały wkrętak krzyżak. Skoro takie roztrzęsione łapska jak moje poradziły sobie z wykręceniem łącznie 5 śrubek dostępnych z zewnątrz, to chyba każdy da radę. :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Widzę, że coraz więcej osób wpada na ten pomysł.
http://www.youtube.com/wa...feature=related
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Pentagram napisał/a:
Widzę, że coraz więcej osób wpada na ten pomysł.

Dziwne, przecież wszystkie szkła i tak znajdą w nowym systemie. Nawet 85/1.8, 35/1.8 znajdą... :-P Nie to bym miał coś przeciwko - każdy niech robi to, na co ma ochotę... ;-)
 
hasky  Dołączył: 23 Maj 2010
Wszyscy narzekają , że szkła pentaxa są drogie ?!
Nic dziwnego , jak ludziska z innych systemów wyciągają po nie łapska... ;D
Popyt jest to i cena rośnie. :roll:
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
że szkła pentaxa są drogie :!: bo są DOBRE :!:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach