Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
A mimo wszystko nie sądzę, żeby różnica między szkłami zeissa i SMC była jakaś znacząca.
- staaaarrrrryyyyy! no wiesz ?!?!!? przy 4000dpi na 100% zobaczysz roznice..... :-P :mrgreen:
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Tanich szkiel Zeissa (DDR) jest kilka wartych grzechu, mozna je zliczyc na palcach jednej reki, no moze troszke wiecej...

Ze szkiel Zeissa Oberkochen bardzo dobry stosunek jakosc/cena maja jedynie obiektywy 50mm i to uzywane dla systemu Contaxa (niestety do Pentaxa ich nie podepniemy).

Swietne sa Sonnary, niewyobrazalna wrecz jakosc oferuje Distagon 21mm, jezeli kogos stac na wydanie 2-3k$ za dwudziestoletnie szklo manualne...

K1D z FF zapewne bylby poza moim zasiegiem, ale szczerze mowiac chcialbym zeby taka puszka sie pojawila i znalazla swoje miejsce na rynku...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ze wzrokiem błądzącym pośród skłębionych obłoków niknących za zamglonym horyzontem zadumałem się nostalgicznie nad ową tajemniczą nową puszką. Pamiętając dotychczasowe dokonania naszej firmy (chociażby serię MZ) wydawać by się mogło, że będzie to jednak kolejna puszka z segmentu entrylevel. Ale ciężko byłoby coś wyciąć z K100/110 - a puszki te sprzedając się nieźle, nie potrzebują raczej upgradu. Puszka pomiędzy Kasetką a Kadyszką też raczej nie wchodzi w rachubę. Raz, że za mała przestrzeń finansowa między nimi a dwa: na czym miałaby polegać jej funkcjonalność? Albo dodaliby 10MPxl matrycę do Kasetki albo.. No właśnie, by obciąć koszty, zapewne z Kadyszki wycięto by uszczelki, pryzmat zastąpiono lustrami i obcięto by bufor. Jest sens? Nie bardzo chyba. Pozostaje więc coś więcej niż K10. O FF w ogóle nie podejrzewam tej firmy - bądźmy realistami. Co więc musiałaby mieć owa puszka, by była pozycjonowana wyżej i miała cenę o ok 300$ wyższą? Z pewnością najkrótszy czas 1/8000, gniazdko synchro, szybkość 5-6 klatek na sekundę, i...? Trochę mało. Podejrzewam więc, że będzie to wymienna (w serwisie) matryca - taka proteza tylnej ścianki. Z pewnością bez możliwości stosowania filmów - nie oszukujmy się: czasy analoga odeszły już do lamusa.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Podejrzewam więc, że będzie to wymienna (w serwisie) matryca - taka proteza tylnej ścianki.
no tozes zaszalal ;-) A ja sobie mysle ze jednak znacznie skromniej, czyli maly krok od K100D w strone K10D (nazwa K200D albo K10Ds, czy cos kolo tego) - wiekszy wizjer, bufor i szybkosc, i wsparcia dla szkiel SDM. I pewnie 10Mpx sensor z PRIME - zeby nie odpasc za daleko od konkurencji w rankingach dla amatorow :-/ .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
_________________________________________________________________________
Rozmarzywszy się wziłął kubek herby do ręki i przystawił do ust. Popił łapczywie wielkimi haustami, aż do zupełnego opróżnienia naczynia. Zapanowała pustka, pustka nie tylko w naczyniu, ale też w jego głowie...
_________________________________________________________________________

Tak ładnie opisałem mój stan po przeczytaniu tego wątku. Michu ma trochę racji. Nie mają za bardzo czego wycinać z K100 i K10. Coż zatem dodać? IMHO za mało czasu minęło, żeby wypuścili zupełnie nową puszkę, więc siłą rzeczy musi bazować na obecnych (nowych przecież). No, chyba, że zrobili myk małketingowy i nic nie powiedzieli o pracach nad kilkoma korpusami jednocześnie (i po cichu robili właśnie ten przyszły)-to podobne do naszej firmy, ale jednak nie podejrzewam.
Zatem co dodać, żeby była nowa skorupka żółwiowa, w którą użytkownicy chętnie wkręcą główki w postaci szkieł? Ano właśnie czas 1/8000, może ISO wyższe, może taki gadżet w postaci robienia fotek co zadany czas np. co 10minut (dobre do filmów poklatkowych), synchro z błyskiem 1/250, bracketing balansu bieli (chociaż może nie trzeba), większy bufor do seryjnych.
Propozycja Micha o wymiennej matrycy to dla mnie daleko posunięty optymizm, ale chętnie bym zobaczył to w Pentaksie. Chyba idę robić zdjęcia.
________________________________________________________________________
Podnióslszy głowę znad klawiatury popatrzył przez okno. "Jaki piękny ten świat"-pomyślał. Słońce przedzierało się właśnie przez gęstwinę bladych obłoków odsłaniając nieco błękit nieba. "Nadchodzi światło" - powiedział do siebie, wciągnął spodnie i zaczął pakowanie sprzętu. 'Chwila' czeka na uwiecznienie, gdzieś jest 'chwila' tak bardzo pragnąca zdjęcia. Poszedł ją odszukać...
________________________________________________________________________
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Rynek wg mnie nie jest jeszcze gotowy na wielka aprobatę i przyjęcie PRO body pentaxa dla bardziej wymagających.
Sądze że Pentax zrobi to co zrobił Nikon (planowane d60).
Będzie to cos pomiędzy tymi aparacikami, nowa puszka raczej będzie to w puszce kadychy lub kasety.
w przypadku kasety to wiadomo dodadzą 4mpixele i pryzmat, sam nei wiem co by musieli obciac z k10d zeby byl posrodku....odjąc matrycę na bank nei bo to lep na muchy dla ludzikófff, pryzmat zastąpić ukladem luster tez troszke dziwne by było, wyjąc czyszczenie matrycy - można ale po co i o ile mniej? to samo z uszczelnieniem....
Wg mnie będzie to pucha kasety cos w rodzaju K100DS z matrycą od k10 i z pryzmatem od starych dobrych Dsów - czyli aparacic za 3000 złotych .
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
No to Michowi się włączyło wizjonerstwo przez duże W ;-) Fajny byłby bajer, ale moim zdaniem takie rzeczy to raczej w średnim formacie pozostaną. Choć jeśli miałby tego dokonać ktoś w cyfrankach, to chyba właśnie Pentax. Co do zaś K1 to myślę, że jest duża szansa -choćby logika nazewnictwa na to wskazuje
Michu napisał/a:
Co więc musiałaby mieć owa puszka, by była pozycjonowana wyżej i miała cenę o ok 300$ wyższą? Z pewnością najkrótszy czas 1/8000, gniazdko synchro, szybkość 5-6 klatek na sekundę, i...? Trochę mało.

Czas synchro przynajmniej 1/250, nieszczęsny czujnik TTLu, może nawet nieobcięty bagnet, równoległy zapis na dwóch kartach, magnezowe body, jeszcze większy bufor i nie wiem co tam jeszcze maja obecne puszki profi. Nikon D200 od kadyszki (albo od D80) różni się głównie szybkością i jest to dla wielu osób wciąż dobry argument aby go kupić, pomimo wyższej ceny. Myślę, że znależliby się chętni zapłacić sporo więcej za cyfrowego "Z1P". Tylko, że do takiego K1 to szklarnia Pentaxa trochę nie przystaje -zwłaszcza w kategorii tele jest pustka straszna. Tu przede wszystkim muszą nadrobić.
Natomiast w 100% zgadzam się z tym:
Michu napisał/a:
Z pewnością bez możliwości stosowania filmów - nie oszukujmy się: czasy analoga odeszły już do lamusa.

Czy nam się to podoba, czy nie...
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
A ja już wiem co to będzie, tylko pewnie zaraz bana dostanę ale co tam ryzyko pisarza ;-)
Zaprezentują po prostu sprawną kadyszkę :oops: bez tych wszystkich FF/BF, bandingów i cholera wie czego jeszcze, po prostu sprawny aparat za rozsądne pieniądze i będzie działał tak jak trzeba i bezproblemowo współpracował z tym wszystkim do czego został ów korpus stworzony.
Teraz można wyżywać się na mnie do woli, kolejka dla wszystkich :-B
P.S. Tref świetny tekst masz poezyjne zacięcie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
tomecki napisał/a:
P.S. Tref świetny tekst masz poezyjne zacięcie.
dziękuję!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
bracketing balansu bieli (chociaż może nie trzeba)
To akurat chyba jest i nie tylko to. Także kontrast i inne pierdółki ale tylko dla jpg. Chyba nawet robi za jednym pstryknięciem, ale nie próbowałem.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
W/g mnie przede wszystkim w K100D brakuje wsparcia do nowych szkieł z wbudowanym silnikiem - więc można się spodziewac, że Pentax zechce go wycofać. Tylko - czym zastąpić? Pesymistyczny wariant to K100Dn wzbogacony tylko o moiżliwość sterowania silnikiem obiektywu. Optymistyczny to dwie nowe lustrzanki - entry level K1000D (być może uznają, że K110D spełnia wystarczająco dobrze tę funkcję) i coś pośredniego między K100D a K10D - czyli K100D z dołożonym sterowaniem silnikiem obiektywu, pryzmatem i/lub matrycą 10Mpix, być może również większym buforem i nowym procesorem obrazu.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
coś pośredniego między K100D a K10D
to tak jak ja :)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
K100D z dołożonym sterowaniem silnikiem obiektywu, pryzmatem i/lub matrycą 10Mpix, być może również większym buforem i nowym procesorem obrazu

A ja myślę, że na pryzmat nie mamy co liczyć -Pentax chyba nauczył się liczyć (co ma niestety też złe strony) i nie sądzę aby w amatorskim aparacie dali pryzmat. Ilu amatorów (nie mówię o zboczeńcach takich jak my) widzi jakikolwiek problem patrząc w wizjer Canona 350D? Choć mimo wszystko chciałbym się mylić w tej kwestii. :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
argawen napisał/a:
tref napisał/a:
bracketing balansu bieli (chociaż może nie trzeba)
To akurat chyba jest i nie tylko to. Także kontrast i inne pierdółki ale tylko dla jpg. Chyba nawet robi za jednym pstryknięciem, ale nie próbowałem.
Ty masz ten sprzęt, a ja nie, więc może się mylę i chętnie posłucham sprostowania- nie chodzi mi o ręczne ustawianie stopni -no ta "mapka"-jest rewelacyjna, miałem za to na myśli coś na wzór zwykłego breakingu -500/ 0/ +500. Jest coś takiego?
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Ciekawe, czy ten mały romans z Samsungiem nie spowoduje tego, że Samsung na bazie K10D zacznie rozwijać swoją linię aparatów. Może wszystkie życzenia dotyczące nowego Pentaxa znajdziemy w Samsungu?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
nie chodzi mi o ręczne ustawianie stopni -no ta "mapka"-jest rewelacyjna, miałem za to na myśli coś na wzór zwykłego breakingu -500/ 0/ +500. Jest coś takiego?
Jest tylko coś takiego, ale powtarzam, odnosi się tylko do jpg. To jest raczej dostrajanie WB
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
To i tak więcej niż nic. W sumie w RAW bez sensu i tak trzeba konwertować. Coraz fajniejsza ta puszka!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen, - dzieki....wlasnie wyjasnilo sie po co jest to cholerstwo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fafniak, chyba jednak czasem przydaje się ta instrukcja! Ale ja też jestem twardy i rzadko je czytam.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref, Fafniak, ale ja dopiero zajrzałem do instrukcji, jak znalazłem przypadkowo tą opcję w menu :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach