wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
G…prawda! Już na początku XX w. osiągnięto właściwie wszystko. Najlepsze współczesne obiektywy do wielkiego formatu są właśnie rozwinięciem tamtych konstrukcji – przeważa system podwójnego anastygmatu. Oczywiście, powłok wtedy nie znano, ale jak widać na zdjęciach z epoki, nie były wcale takie niezbędne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wiktor33 napisał/a:
Już na początku XX w. osiągnięto właściwie wszystko.


G...prawda!





... i ostrzegam.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
A na ebayu handlarze zaczynają się już dobierać do tej Komury.

[ Dodano: 2009-12-22, 17:44 ]
alkos napisał/a:
... i ostrzegam.

bo co?
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Stare obiektywy maja wartosc kolekcjonerska, wtedy sa te ceny. Zazwyczaj wiele mosieznych obiektywow mozna dostac w cenie 100-200 dolarow w aukcjach "kup teraz". Te, ktore sa na rynku wymagaja przed uzyciem profesjonalnego serwisu. Sa fotografowie, ktorzy poluja na takie obiektywy, restauruje je i robia piekne zdjecia. Nie wiem czy robia to dla pasji czy dla uzyskania stalego dochodu. Nie powoduje to jednak sytuacji , ze obiektem pozadania dla ludzi, ktorzy przede wszystkim robia LF sa obiektywy o wiele bardzie zaawansowane konstrukcyjne, z lepszymi soczewkami, umozliwiajace wieksza sprawnosc przy wykonywaniu zdjec. I to bez wzgledu na to czy negatywy pozniej sie skanuje i printuje czy wykonuje sie odbitki. Zostalo postawione pytanie o obiektyw do portretu i po prostu odpowiedzialem. Jaka roznica miedzy studiem a innym miejscem - nie jest dla mnie zbyt istotne. Jestem poczatkujacym amatorem i bardziej mnie interesuje aby sie nauczyc wykorzystywac srodowisko, w ktorym robie zdjecie do zrobienia akceptowalnej fotografii niz to jakim sprzetem. Naprawde nie jest dla mnie problemem czy ktos robi zdjecia Zenitem z Heliosem czy Hasselem z Distagonem za 2k. Chce zobaczyc zdjecia i tyle bo to wtedy mi cos mowi.
A tak w ogole to kazdy kto sie zabiera za LF powinie sobie kupic elementarz
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
no nic, komura poszła za 239 dolarów - postawiłem 175 więc trochę za mało.
poluje dalej, może coś po świętach utrafię.
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Do portretu poszukaj starej,"bialej" optyki, jeszcze bez powlok. Moze jakiegos Dagora?

Ogniskowe w porownaniu do malego obrazka wystarczy podzielic/pomnozyc przez 3x.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach