chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
k10d + soligor 30Da (jest tez instrukcja)
Postanowilem zalozyc nowy watek, bo informacje sa strasznie porozrzucane i niekompletne
Jestem posiadaczem Soligora 30DA i K10D
Mam pytanko do posiadaczy tej lampy: jak z niej korzystacie?
1. Czy przelacznik M/A1/A2 macie w jakiejs konkretnej pozycji ustawiony
2. Czy ta przesuwana tabelka na reflektorze ma wplyw na sile lampy (ten przelacznik iso na gornej, odchylanej czesci lampy
3. Czy dzialaja w polaczeniu z K10D tryby automatyki A1 i A2 (przeciez ma wbudowany sensor)
4. W jakiej pozycji macie ustawiony przelacznik dedykacji
5. Czy macie zaklejone styki "systemowe" w stopce, czy wpinacie ta lampę normalnie

pytam, bo jak na moj gust lampa dziala caly czas tak samo (moze sie myle) bez wzgledu na ustawienia przelacznikow.
Help Please

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pokaż tylną ściankę (zdjęcie zrób) i wrzuć tutaj - z Twoich opisów wynika, że ta lampa działa tak samo jak większość tyrystorówek z programami.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
mialem tego soligora, calkiem fajna lampka. Nauczylem sie na niej, o co w ogole chodzi z tym blyskaniem - w sensie technicznym a nie artystycznym, zastrzegam 8-)
no wiec tak, najpierw ustawiasz sobie iso na obu suwakach - takie samo na lampie i w aparacie. W zaleznosci od odleglosci, masz do dyspozycji dwa programy A1 i A2 - ich zasieg (pozioma linia) jest pokazany kolorowymi liniami na skali ponizej suwaczka iso. Oprocz tego, pionowa kreska oznacza przeslone jaka powinienes ustawic w apracie pracujac na danym programie przy danym iso. Zatem sprawdzasz na lampie, jaka musisz miec przeslone i ustawiasz ja na aparacie w trybie M, dajac czas na synchro lub dluzszy. Jesli chcesz wprowadzic korekte ekspozycji, zmieniasz o odpowiednia wartosc przeslone. Jasne? :mrgreen:
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
jak masz ustawiony przelacznik dedykacji / czy to ma jakies znaczenie?
czy masz zaklejone styki deydkacji?
co w ogole robi taka pesudodedykacja? skoro lampa ma wlasny program
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
dedykacje mozesz smialo olac. W najlepszym przypadku pokaze Ci w wizjerze gotowosc lampy do blysku - ja uzywalem jej z Ricohem, wiec w ogole nie weim o co chodzi ;]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To jest zwykła tyrystorówka + jakaś multidedykacja, która nie wiem nawet na czym polega.

1. Suwakami ustawiasz na lampie ISO, takie jak na aparacie.
2. Masz dwa "programy" - niebieski A1 dla f2.8 i czerwony A2 dla f5.6.
3. W aparacie ustawiasz jedną z tych przysłon, i na lampie ustawiasz odpowiednio A1 lub A2.
4. W górnym okienku masz aktualny zasięg działania automatyki lampy, dla danego ISO i przysłony.
5. Czasem w aparacie regulujesz udział światła zastanego, nie może być krótszy niż synchro (w K10D to ile jest - 1/180?)

To wszystko.
Tryb M, to chyba pełna moc lampy, wtedy zasięg błysku regulujesz wyłącznie przysłoną w aparacie wg wzoru:
odległość = LP (liczba przewodnia) / przysłona, dla ISO 100.
Liczbę przewodnią powinieneś mieć w instrukcji (pewnie ok. 30).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Masz dwa "programy" - niebieski A1 dla f2.8 i czerwony A2 dla f5.6.

ale przeslona sie zmienia w zaleznosci od iso - po to jest ten gorny suwak :-P
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
nie stwierdzilem zadnego wplywi na zdjecia jesli chodzi o dolny przelacznik ISO. Identyczne histogramy
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Masz dwa "programy" - niebieski A1 dla f2.8 i czerwony A2 dla f5.6.

ale przeslona się zmienia w zaleznosci od iso - po to jest ten gorny suwak :-P
No tak, ja opisałem jak jest na obrazku. Dobrze, że wyprostowałeś.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No tak, ja opisałem jak jest na obrazku

no to zgoda 8-)

chomik napisał/a:
nie stwierdzilem zadnego wplywi na zdjecia jesli chodzi o dolny przelacznik ISO. Identyczne histogramy

gorny suwak iso to tylko drabinka z informacjami dla Ciebie, a nie dla elektroniki lampy :-D Tak sie zastanawiam, co moze robic ten dolny suwak, bo jakby tak pomyslec, to ta lampa zawsze blyska tak samo - zmieniaja sie tylko ustawienia aparatu :mrgreen:
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
no wlasnie... gorny switch to tylko przelaczanie tabelki
a dolny... nie widze żadnej roznicy jesli nie zmieniam nic na apracie, to czy dolny jesty na 64 czy na 1000 to nie ma roznicy (obojetnie czy lampa w M A1 czy A2.
Jest natomiast roniza, czy lampa jest w M czy A1(A2) (w M przepala)

[ Dodano: 2007-02-05, 21:24 ]
przekopalem pol netu ale instrukcji do tek 30tki niet

[ Dodano: 2007-02-06, 01:30 ]
dobrze, skoro nikt nie wie.... to po bardzo dlugiej walce z googlem zamieszczam pare zbiorczych informacji na temat tej lampy dla Was
wiec owa "dedykacja" do roznych body oznacza ni mniej ni wiecej niz
1. body wyswietli informacje o gotowsci lamy w wizjerze (oczywiscie z k10d to nie banga)
2. canony ustawia sobie przyslone
Dedykacja nie ma nic wspolnego z pomiarem swiatla, gdyz lampa nie ma ttl-a
3. Lampa ma programy A1 i A2 dla roznych przyslon, ktore dzialaja automatycznie (lampa ma czujnik i komputerzek - tu ameryki nie odkrywam), i działa calkiem nienajgozej

może będę mógł coś komuś pomóc, więc pytajcie, chętnie potestuje dla Was
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Witam
Ja też nie wiedziałem o co chodzi z tymi wszystkimi suwaczkami.
Dlatego bez "krępacji" napisałem do Soligora o pomoc. Dostałem od miłej pani xerówkę instrukcji obsługi. Jeśli jesteście zainteresowani, to przerobię to do jpegów / pdf'a i wystawię gdzieś. Instrukcja w j. angielskim.

--
Grendel
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
błagam do it... now ! :D :-B :-B :-B :-B :-B :-B
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Postaram się dziś wieczorem poskanować. B patient ;)
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
na http://nieprzeplacaj.ovh.org/ wrzuciłem instrukcję w PSJ (Papieskim Starogermańskim Języku): format: PDF
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
JA mam ta lampe, uzywam prawie wylacznie swiatla odbitego od sufitu. Co do multidedykacji to ona dziala, aparat wie kiedy lampa jest gotowa do blysku, oraz na P dobiera czasy...
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
mi jakos strasznie niedoswietla przy odbijaniu od sufitu... masakra.... ale moze iso 100 to za malo wtedy na body.... jak ustawiasz parametry np. w pokoju 4/5m wysokim powiedzmy 3m... bo jak daje ISO 100 / migawka 100 / pszyslona dosc otwarta mocno (5,6 powiedzmy.... 4,5) to mam strasznie ciemne. Tak ma byc?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ja ustawiam w DL'u iso 400[szumow brak] przyslone 5.6 [dla kita wtedy jest rowno] czas 1/30 i jest cacy :) Warto tylko zrobic manualny WB bo biale sufity maja rozna 'bialosc'.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
popróbuje

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach