piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
[korpus] Przesiadka z analoga na cyfrę. Moje boje i wrażenia
Witam

Chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami po świeżym przeskoku z analoga w postaci Z1-P na cyfrę K20d.
Niezaprzeczalną zaletą Pentaxa jest zgodność starych szkieł z nowymi aparatami. I faktycznie, można robić zdjęcia obiektywami z lat '70. Sęk w tym, że jest tutaj trochę pułapek, i z nie wszystkich zdawałem sobie sprawę zanim nie zacząłem testować ich z k20D (oczywiście te same problemy dotyczą każdej innej puszki cyfrowej Pentaxa). Po kolei.

Jeśli dysponujemy obiektywem z bagnetem K lub M.
- Pomiar expozycji odbywa się w trybie Av tylko na w pełni otwartej przesłonie. Dziękujemy więc trybowi Av. W trybie M natomiast musimy wcisnąć magiczny zielony przycisk, aby uzyskać poprawny pomiar. Sęk w tym, że dla kogoś kto używał Z1-P i głównie programu HyperManual (a to jest najlepsza rzecz jaką wymyślono, mogłyby wszystkie inne Av, Tv i reszta nie istnieć) ukaże się przykra niespodzianka. Nie działa drabinka expozycji! Można więc pomachać na dobranoc precyzyjnemu pomiarowi dynamiki sceny spotem.

- Wbudowana lampa (jak i Mz 32 Z-2 z kostką 3701) wali zawsze na maxa. Praktycznie zero kontroli nad nią. Zapewne inne lampy zachowają się tak samo.

Jeśli dysponujemy obiektywem z bagnetem A.
Jest lepiej oczywiście, ale nadal są pułapki. Oczywiście obiektyw ustawiamy w tryb A.
- Pomiar expozycji w Av jest normalny, jak z nowszymi obiektywami. JEst ok. W trybie M mamy w końcu działającą drabinkę. JEst OK, działa nam HyperManual. Uwaga dla posiadaczy Z1-P, drabinka expozycji ma zakres -+3EV, więc lepiej (tam było tylko -+2EV), ale nadal słabo. W końcu możliwości matrtcy to ponoć ok 9EV, a drabinka nam daje zaledwie 6EV. Szkoda. Aha, pułapeczka mała, drabinka ma 6EV jeśli ustawimy krok zmiany expozycji na 0,5EV, jeśli natomiast wybierzemy 0,3EV, to skucha, drabinka nam się kurczy do 4EV.

- Współpraca z lampą wbudowaną. W trybie Av mamy od razu na sztywno ustawiony czas 1/180s i kaplica. Ja nie wiem o co tutaj chodzi. Lampa strzela jakimś światłem, obraz na scenie jest (dominuje oczywiście światło lampy przy takim czasie) poprawny, ale daleko mu do zamierzonego efektu gdybym chciał zrobić tylko dopełnienie lampą. Nie mogę po prostu ustawić innego czasu niż 1/180. Co ciekawe, tuż po wyzwoleniu migawki w wizjerze na moment pojawia się informacja o czasie zmierzonym ze sceny (czyli takim jaki dałby prawidłową expozycję bez lampy). Po co? W trybie M jest lepiej. Tzn mogę ustawić expozycję pod światło zastane i lampa błyśnie. Efekt jakiś jest. Tzn lampa daje na moje oko poprawny obraz, działa korekcja siły błysku. Ale to na moje oko, ja z fleshem mało pracowałem. Wciśnięcie zielonego pstryka ustawi nam czas 1/180s.

- Lampa zewnętrzna (Metz Mz 32 z-2, kostka 3701). Kompletna klapa. Lampa ustawiona na tryb TTL daje efekt białej sceny. Nic nie widać. Tzn widać białość. Nie ma TTL w K20D czy jak?

To tyle moich wypocin. JAk widać, jeśli chce się wygodnie fotografować, to inwestycja w nowoczesny obiektyw jest konieczna. Stare manuale są ok, ale z ograniczeniami o jakich wyżej napisałem. Chyba że coś mi umknęło, proszę wtedy o sprostowanie.

Jeszcze do samego korpusu K20D. Przesiadka z Z1-P na K20D pod kątem ergonomii jest bolesna. Rozmieszczenie pokręteł, szczególnie tego koło spustu jest niefortunne w K20D. Znacznie lepiej to zrobili w Z1-P. Zmiana trybu pomiaru światła znacznie lepiej jest zrobiona w Z1-P (elektronicznie, nie mechanicznie stąd od razu wiemy czy z danym obiektywem możemy np pracować z matrycowym pomiarem, czy nie). Z1 jest trochę lżejszy i mniejszy, a mimo to lepiej w ręce leży. dłonie mam raczej duże. Kiedyś napisałem, że jeśli coś zmieni się w nowszym body w stosunku do Z1-P, to zmieni się na gorsze. Jak dotąd nadal się ze sobą zgadzam ;-)

Pozdrawiam
P.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
piotrlg napisał/a:
Nie ma TTL w K20D czy jak?
Nie było, nie ma i nie będzie. Cała reszta też zresztą wielokrotnie była opisywana.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Re: Przesiadka z analoga na cyfrę. Moje boje i wrażenia
piotrlg napisał/a:


- Lampa zewnętrzna (Metz Mz 32 z-2, kostka 3701). Kompletna klapa. Lampa ustawiona na tryb TTL daje efekt białej sceny. Nic nie widać. Tzn widać białość. Nie ma TTL w K20D czy jak?

TTL nie ma, ale zawsze możesz użyć automatyki własnej w lampie. Metz naświetla lepiej niż p-ttl pentaksa.

piotrlg napisał/a:

To tyle moich wypocin. JAk widać, jeśli chce się wygodnie fotografować, to inwestycja w nowoczesny obiektyw jest konieczna. Stare manuale są ok, ale z ograniczeniami o jakich wyżej napisałem. Chyba że coś mi umknęło, proszę wtedy o sprostowanie.

Bez przesady. Ja używam wyłącznie obiektywów z analogów i o dziwo działają bez problemów.
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
Re: Przesiadka z analoga na cyfrę. Moje boje i wrażenia
michal5150 napisał/a:


TTL nie ma, ale zawsze możesz użyć automatyki własnej w lampie. Metz naświetla lepiej niż p-ttl pentaksa.


To nie robota. Np: gdzie korekcja błysku? Mój Metz ma tylko trzy tryby włąsne, trzeba się chwilę zastanowić i ręcznie poustawiać aparat zgodnie z ustawieniami na lampie.

michal5150 napisał/a:

Bez przesady. Ja używam wyłącznie obiektywów z analogów i o dziwo działają bez problemów.


Ja nie pisałem, że one nie działają. Zakładam, że u mnie i u Ciebie zachowują się dokładnie tak samo (?). Po prostu nie są wygodne w kilku opisanych sytuacjach.

P.

[ Dodano: 2010-12-05, 23:06 ]
Dada napisał/a:
piotrlg napisał/a:
Nie ma TTL w K20D czy jak?
Nie było, nie ma i nie będzie. Cała reszta też zresztą wielokrotnie była opisywana.


Nie znalazłem takiej informacji zebranej do kupy.

A brak TTLa mnie mocno zdziwił. Toż to standard jest. Jak rozumiem do mojego Metza nie znajdę kostki kapującej P-TTL?

P.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Re: Przesiadka z analoga na cyfrę. Moje boje i wrażenia
piotrlg napisał/a:

A brak TTLa mnie mocno zdziwił. Toż to standard jest.

Raczej był, cyfrowe Pentaksy od dawna mają tylko P-TTL...
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
Może i był, nie wiem jak w innych systemach, ale oznacza to, że moja lampa już nie pogada sobie z nowym aparatem, jak ze starym.

Czytam teraz wątki o duecie aparat Pentax + lampa błyskowa i mam wrażenie, że nie jest to najlepiej dobrana para. Inne systemy chyba (?) są o epokę dalej.

P.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
piotrlg napisał/a:
Czytam teraz wątki o duecie aparat Pentax + lampa błyskowa i mam wrażenie, że nie jest to najlepiej dobrana para. Inne systemy chyba (?) są o epokę dalej.

P.

Są. Ale ze starą lampą ttl działałyby tak samo źle.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
piotrlg napisał/a:
To nie robota. Np: gdzie korekcja błysku? Mój Metz ma tylko trzy tryby włąsne, trzeba się chwilę zastanowić i ręcznie poustawiać aparat zgodnie z ustawieniami na lampie.

to proste:
-korekcję błysku robisz pierścieniem (kółkiem) np. przysłony.
-tylko raz ustawiasz aparat zgodnie z automatyką lampy.
-niestety , robienie zdjęć wymaga zastanowienia.

jak to jest....... większość preferuje M, AV, TV gdzie ciągle trzeba wprowadzać korekty, ale lampę ustawia na "zielony auto" ;-) a potem jest że p-ttl nie działa :evil:
 
Sir  Dołączył: 13 Lis 2010
Tak, uchwyt Kx też jest niewygodny.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
:-( ?
Sir napisał/a:
Tak, uchwyt Kx też jest niewygodny.

nie wiem jak Kx ale ja mam K-xa i nie narzekam.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Sir napisał/a:
Tak, uchwyt Kx też jest niewygodny

W K-x jest całkiem całkiem :mrgreen:
Tylko co to ma wspólnego z przesiadką z analoga na cyfrę :?:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kwrom napisał/a:
nie wiem jak Kx ale ja mam K-xa
Sołtys by się ucieszył z takiej pisowni. ;-)
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
daśko napisał/a:
W K-x jest całkiem całkiem :mrgreen:
Tylko co to ma wspólnego z przesiadką z analoga na cyfrę :?:

piotrlg wywód dotyczy K-20 :-D
piotr_luk napisał/a:
Sołtys

o ile pamiętam często o tym pisze :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kwrom napisał/a:
piotrlg wywód dotyczy K-20 :-D
k20d

tym razem sołtys nie byłby zadowolony 8-)
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
fakt mój błąd :oops:

[ Dodano: 2010-12-06, 10:33 ]
O widzę ze temat przeskoczył do innego działu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotr_luk napisał/a:
kwrom napisał/a:
nie wiem jak Kx ale ja mam K-xa

Sołtys by się ucieszył z takiej pisowni.

True! True! 8-)

[ Dodano: 2010-12-06, 10:35 ]
opiszon napisał/a:
kwrom napisał/a:
piotrlg wywód dotyczy K-20

k20d

tym razem sołtys nie byłby zadowolony

True! True! 8-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
kwrom napisał/a:
O widzę ze temat przeskoczył do innego działu.

Przerzuciłem tutaj, bo w "pierwszych krokach" uległ by samo-destrukcji po jakimś czasie, a ten wątek to książkowy przykład na to, że czasami warto zaglądnąć do instrukcji obsługi aparatu, zwłaszcza przed zakupem (można poszukać elektronicznej wersji).

piotrlg napisał/a:
Nie ma TTL w K20D czy jak?

piotrlg napisał/a:
Może i był, nie wiem jak w innych systemach

Nie ma TTL w praktycznie żadnym korpusie cyfrowym poza dosłownie kilkoma wyjątkami (a może tylko w istDSie był?)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
piotrlg napisał/a:
Jak rozumiem do mojego Metza nie znajdę kostki kapującej P-TTL?
Tabelka metza podaje, ze potrzebujesz SCA 3702 M i wyzsze (M1 lub M2).
http://www.metz.de/filead..._Archive_GB.pdf
Najlepiej pewnie kupic M2, wtedy bedziesz mial jak znalazl jesli zdecydujesz sie kupic nowa lampe.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Nie ma TTL w praktycznie żadnym korpusie cyfrowym poza dosłownie kilkoma wyjątkami (a może tylko w istDSie był?
TTL był w *istD, *istDS, *istDS2 i jego Samsungowym klonie. Zaraz przyjdzie tu pawel1967 i napisze, że działał dobrze z jego lampą AF-500FTZ.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
sołtys napisał/a:
a może tylko w istDSie był?

W DS2 aka Samsung GX-1s też był. Jest. No przynajmniej u mnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach