Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Mały aparat - duże oczekiwania
Witam!

Mam spore zaległości.... mając na myśli aparaty kompaktowe.
Do mojej kieszeni nie zmieści się K10D.

Potrzebuję aparatu:
-MAKSYMALNIE MAŁEGO i LEKKIEGO
-SZEROKI KĄT OBIEKTYWU
-JAK NAJMNIEJSZE ZAGĘSZCZENIE PIXELI
-możliwie niska cena : )))
-nie musi być z najnowszych serii

Fuji, Pentax, Nikon....i inne wariaty - Wszystko mile widziane.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Ciężko już teraz dostać ale zaproponowałbym Fuji F30, F31 (kapitalna matryca Fuji SCCD 6mpix). Z nowszych to może Canon G11 (ale droogi) lub jego mniej wybajerzony braciszek S90? Do takich, jak piszesz, "kieszeniowych" zastosowań osobiście używam Panasonica FT1, bo nie muszę się o niego przejmować np. w deszczu na rowerze ;-) .
 

gajos007  Dołączył: 19 Cze 2008
piotrecius, looknij w moją sygnaturkę....powiem szczerze że się trochę zawiodłem ....serio
samo to że iso800 w fuji to to samo co iso400 w canonie...małe kłamstewko...
sam teraz szukam jakiś fajny kompakcik ale powiem że posucha straszna... fajna sigma dp1 ale te zabawy z RAW to nie dla mnie....no i wooooooolna jest cholernie

[ Dodano: 2009-12-28, 18:52 ]
piotrecius napisał/a:
używam Panasonica FT1
a powiedz jak filmiki i czy zdjęcia nie wychodzą "za mgłą"
 
sieman
[Usunięty]
niestety - cena może i nie mała ale miałem w reku pstrykadło Panasonic Lumix lx3 -mam oprócz K10 - kompakta Sonego R1 ,wielki ciężki ten zaś- Panasonic- maleństwo - ale nie odbiega jakością :jasne szkło ,szeroki kąt możliwość zewnętrznego palnika, i celownika oraz czegoś tam na szkło,metalowa obudowa, format video HD oraz "tylko" 10 MP.Drogi ale - lepszy niż różne kolorowe papierośnice za taką sama kasę
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
gajos007, zdjęcie z jakiegokolwiek kompakcika z małą matryczką będzie budziło niesmak u kogoś "skażonego" choćby APS :evilsmile: . Na szumy trzeba po prostu przymknąć oko (lub pooglądać sobie zdjęcia z kliszy kolorowej np. ISO 800 albo 1600 :-P ). Sądząc po przykładach wydaje mi się, że najniższy poziom niezadowolenia pozostaje po zdjęciach z tej matrycy Fuji 1/1.7" 6mpix ale mogę się mylić, bo sporo już czasu minęło od jej powstania.

Co do FT1 - miałem w życiu dwa kompakty Panasa i złego słowa nie mogę powiedzieć o ich obiektywach - w porównaniu z klasowymi konkurentami są naprawdę ostre, kontrastowe i niezłe pod światło.

Najbardziej brakuje mi w tym aparacie trybu manualnego - jest za to niezły tryb "P" (nazwany inaczej ale nie mam teraz pod ręką aparatu) z korektą ekspozycji (ale bez shifta - stosunek czasu do przysłony można wymusić obchodząc to durne ograniczenie przez zmianę czułości i minimalnego czasu migawki w menu). Poza tym multum trybów automagicznych, które zazwyczaj do niczego się nie nadają :evilsmile: - korzystam w sumie jedynie z trybu nocnego, bo tylko tam jest możliwość wybrania dłuższego czasu ekspozycji (15, 30 i 60sekund). Na pochwałę zasługuje pomiar światła - po prostu rewelacja - nie wiem jakie tam są algorytmy ale naświetla jak Z-1 :mrgreen: .

Odkryłem także, że przy pracy z lampą aparacik strzela najpierw pojedynczym błyskiem pomiarowym i potem dopiero głównym. Ale chyba za każdym razem błyska z taką samą siłą i dobiera tylko odpowiednią czułość/przysłonę. Da się to wykorzystać do sterowania zewnętrznymi lampami :mrgreen: . Ustawiam jedną lub dwie AF500ftz w tryb slave i w trybie manualnym lamp dobieram im połowę mocy błysku - tak, żeby zdołały błysnąć dwa razy pod rząd (moc można dobrać mniejszą w zależności od potrzeb). Lampy widzą wbudowanymi fotocelami pierwszy błysk Panasa i również błyskają pierwszy raz - Panas w swoich wyliczeniach bierze ich światło pod uwagę i zazwyczaj właściwie dobiera czułość/przysłonę do głównego błysku. Z uwagi na to, że jest to teraz moja jedyna "cyfra" i czasem przydałoby się coś szybko sfotografować bezcieniowo planuję wykorzystać jakiś światłowód, żeby połączyć nim lampę FT1 oraz fotocele pięćsetek i tym samym wyeliminować z kadru błysk aparatu, a zostawić samo światło zewnętrznych lamp ;-) .

Filmiki są niezłe jak na kompakt - 1280x720 30kl./s kodowane do AVCHD (bitrate 17000 kb/s, 13000 kb/s, 9000kb/s) lub motion jpeg (około 27000 kb/s) - osobiście poza objętością nie widzę różnicy w jakości :roll: więc zazwyczaj nagrywam na AVCHD 9000 kb/s. Ostatnio korzystając z NNC Video Convertera przekodowuję to z użyciem DivX 5.0.5 do AVI 7000 kb/s. Dołączony oryginalnie soft jest dość dziwny, zajmuje masę przestrzeni dyskowej, a umożliwia jedynie przycięcie początku i końca filmiku w AVCHD i nawet nie ma mozliwości konwersji do bardziej strawnego dla komputera formatu (albo ja nie potrafiłem tego z niego wykrzesać). Co innego wspomniany NNC Video Converter - zajmuje kilkanaście MB, jest intuicyjny i potrafi konwertować chyba wszystko na wszystko ;-) ale kosztuje ~40$ (polecam - wart swojej ceny).

Co (nie)ciekawe, w zależności od regionu Świata, filmiki mają limit czasowy - w Europie jest to 15 min. Amerykańska wersja jest ograniczona tylko pojemnością karty. Mnie to akurat nie przeszkadza, ale zaznaczam.

W trakcie nagrania można zoomować optycznie - aparat jakimś sposobem skutecznie usuwa ze ścieżki dźwiękowej bzyczenie silniczków poruszających soczewkami ale słychać wszelkie stuki i szuranie paluchami o obudowę i przyciski. Autofokus działa ciągle w trakcie zoomowania - i co ciekawe nawet nadąża :-P , więc nie ma takiego efektu, że po zmianie ogniskowej obraz jest rozmyty i dopiero AF zaczyna szukać ostrości (miałem to np. w fuji s9500). Zdarza się natomiast, że pozostając na jednej ogniskowej AF trochę gubi się w scenach ruchomych, lub mało-kontrastowych ale chyba nie bardziej niż jakikolwiek inny kompakt z tej klasy.

Nie ma możliwości zablokowania ekspozycji filmu. Nie można w trakcie nagrywania zmienić korekty ekspozycji ani zapauzować nagrania. Korektę można wprowadzić tylko przed nagraniem - więc zdarza się, że wychodząc z ciemnego pomieszczenia jasne obszary są chwilowo przepalone zanim pomiar światła dostosuje ekspozycję (poprzez czułość/przysłonę). Zaobserwowałem, że czasem w trakcie nagrania automat niepotrzebnie przymyka bardzo przysłonę i podnosi czułość przez co wyłażą szumy - nie wiem czym to jest spowodowane - prawdopodobnie przysłona nie ma możliwości płynnej zmiany choćby co jedną działkę EV tylko o kilka i resztę nadrabia zmianami czułości matrycy (z tego co widzę to często stosowane rozwiązanie w maluteńkich obiektywach kompaktów - tłumaczyłoby to brak trybów manualnych i to, że w exifach zdjęć ze słonecznej plaży na najkrótszej ogniskowej dopatrzyłem się tylko dwóch przysłon wybranych przez automat w trybie "P" f3.3 i chyba f10). Ale może za dużo bym chciał od zwykłego kompaktu :mrgreen: .

[ Dodano: 2009-12-28, 22:25 ]
Ale wysmażyłem posta :shock: mało komu będzie się chciało czytać ;-)
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Patrze realnie na sprawe...... i nie oczekuję jakości zdjęć jak z K10D w małym kompakcie ;-)

Coś za coś.... nie mam zamiaru nosić ze sobą codziennie K10D ;-) a jest tyle fajnych motywów aby tylko chwycić za kieszeń - strzelić zdjęcie i iść dalej... dlatego Minimalny rozmiar i waga mają tutaj klucowe znaczenie ;-)

Tymczasowo obstawiałem takie typy:
Pentax S10 / S12 - MEGA MAŁY... tylko brak szerokiego kąta
Sony DSC-WX1 - szeroki kąt ale mógłby być ciut mniejszy?
SIGMA Dp1 - ciekawa sprawa...... dużo plusów.... ale też kilka minusów (rozmiary i AF)

nie ma lekko!
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Dancer napisał/a:
a jest tyle fajnych motywów aby tylko chwycić za kieszeń - strzelić zdjęcie i iść dalej...

należy jeszcze wziąć pod uwagę lag migawki, niejeden raz zepsuło to entuzjazm oczekiwań od malucha.. :-)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Dancer, ja dodał bym aparatu jak to napisać z szybkim spustem
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
grzegorzgr, wpis wyżej - lag migawki.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
mnie pociąga ostatnio fuji f70 exr (co zresztą widać w sąsiednim wątku) - testy wychodzą nieźle, zdjęcia wyglądają obiecująco (szumią, owszem, ale destrukcja szczegółów nawet na wyższych ISO jest stosunkowo mała), cena też jest niezła, opinie użytkowników są jednak różne i jak zwykle człowiek popada w morze wątpliwości :-?
 

gajos007  Dołączył: 19 Cze 2008
Cytat
Ale wysmażyłem posta :shock: mało komu będzie się chciało czytać ;-)

mi się chciało >..... dodaj zdjęcia i sample video i masz minireview ;-)
jutro będę mógł w pracy się pobawić FT1, f70, w270 i jakieś 4 sztuki benq....pewnie jeden wybiorę dla siebie...
powiem że jednej rzeczy żałuje...że sprzedałem LX3 (1200zł z lampą i 2x bateria karta 8GB sandisk....) jakiś rok temu....
jutro opisze krótko co z tych aparatów jest na plus a co na minus....
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Po długich oględzinach internetu zostały 2 modele na prowadzeniu.......

Sony Cyber-shot DSC-WX1 vs. Fujifilm FinePix F200EXR

Fuji ma większą matrycę.... zaś Sony Exmor R CMOS..... : ) no ale chyba 1:0 dla Fuji?

Szeroki kąt u Soniacza to 24mm a Fuji 28mm 1:1 :]

Stabilizacja Sony - obiektyw vs. Fuji Matryca - 2:2 :-) dobrze, że jest

Sony ma jaśniejszy obiektyw 3:2 dla Sony :]

Większa rozdzielczość filmów u Sony... to takie info - za to punktu nie daje.
Czujnik położenia matrycy u Sony... też tylko jako info.
Hmmm Sony ma nieco mniejszy wyświetlacz, a tyle samo pixeli : )

Wymiary.... Sony 91 x 52 x 20 mm 149 g
Wymiary...... Fuji 98 x 59 x 23 mm 205 g

Ewidentnie 4:2 dla SONIACZA! :o

Do tego Soniacza włożyć matrycę FujiEXR i mamy kompakt idealny!!!

Już wiem co kupię ;-)
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
może samsung WB500?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
miałem dziś w rękach fuji70, podoba mi się - chyba jednak zdecyduję się na ten aparacik - w porównaniu z fuji 200 ma co prawda mniejszą matrycę, ale jednocześnie mniej Mpix, więc w sumie wychodzi prawie na jedno, do tego dłuższy zoom x 10 z szerokim kątem 27 mm, jest zgrabny, malutki (może nawet trochę za mały), mam nadzieję, że spisze się dobrze jako mobilny zamiennik K20D. Jeśli naprawdę go kupię, napiszę czy warto.
 

gajos007  Dołączył: 19 Cze 2008
Dobra trochę się pobawiłem dziś (zaznaczam trochę):

Panasonic FT1 - bardzo solidny,dla mnie podoba się wygląd, miniHDMI,ale mam lekkie zastrzeżenia do fotek..no nie wiem ale strasznie szumi.Szkoda że nie ma osłony obiektywu, bo znając możliwości niektórych użyszkodników to szybko można porysować ;-) No jeszcze jeden aspekt....cena ... trochę duża no ale mamy serio solidny sprzęt.O Video napisane wyżej więc już nic nie mówię.

Fuji F70 - tu wolałbym się nie wypowiadać...wiem że nie wiem czego chcę.Aparat robi znakomite fotki,ale trochę czuje niedosyt po sprawdzeniu trybu video...w sumie wystarczyłby porządny 640x480 przy 30fps , ale nawet ten potrafi szwankować (kolory+af+ostrość).Szkoda bo gdyby ten tryb był do przełknięcia na 100% aparat miałby dużo większe grono zwolenników
btw.aparat moim zdaniem do fotek ma power ;-)

Sony W270 - wcześniej kupiłem na prezent dla rodziny.Teraz wziąłem też dla siebie.Dlaczego?Bo robi w miarę dobre zdjęcia,bo jest mały, bo ma te funkcje które potrzebuje do fotek z doskoku.Następny kompakt do kolekcji.Myślę że w cenie do 700zł to bardzo dobry wybór(tym bardziej że dostałem futerał plus 8GB oryginalną kartę SONY.W porównaniu do Samsunga W550 na plus to oczywiście rozmiary i chyba jednak jakość fotek.Bałem się że siano straszne będzie ale fajno jest.
 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
To podczepię się tutaj.

Też aktualnie jestem na etapie zakupu kompaktu. Przy tej ilości sprzętu ciężko jest się na coś zdecydować. Wielkich wymagań co do aparatu nie mam. Nie potrzeba mi trybów manualnych, chociaż przydałby się choć jeden tryb dający jakąkolwiek kontrolę nad zdjęciem ;-) .
Główne mile widziane cechy:

-szeroki kąt (poniżej 30mm)
-filmy HD (podstawa)
-mały
-cena w okolicach 800zł

Wybrałem jak na razie dwa modele panasonica zx1 i fx150. Między tymi modelami też mam problem na co się zdecydować, bo każdy ma jakieś za i przeciw.
Czekam na jakieś podpowiedzi, może jeszcze jakieś modele na które warto zwrócić uwagę?
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
Ja mam dwa typy Samsung WB500 i Canon SX 120 IS nie wiem co wybrać. :roll:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
TomaSzSz, sx 120 ma dość ubogi szeroki kąt - niestety..
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
matth, wiem, ale jak widze sample z samsunga to jakieś przepały i kolory lipa nie mówiąc o odwzorowaniu detali, albo wydaje mi się :?:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Nie wiem.. Ja w końcu nie wiem co kupię. Pewnie skończy się na tym, że wezmę siorze jakąś małą lustrzankę..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach