noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
  kontrastowe BW
Szukam jak najbardziej kontrastowej rolki BW. Interesuje mnie raczej negatyw. Wiem, że kontrastowość nie idzie w parze z gruboziarnistością może jednak znacie taki materiał? Nie interesuje mnie Fuji Superia 400 połączona ze skanowaniem i zabawą suwakami i zamianą na odcienie szarosci (a tak niektórzy swego czasu mi radzili), chciałbym dostać materiał z którego odrazu bedę w stanie wykonać normalną odbitkę bez zabawy z PSujem lub inszym tego typu wynalazkiem.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Może Ilford XP2?
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Nigdy nie używałem, mam nadzieję, że to nie wynalazek do C-41? Bo te wychodzą nie czarno-białe a szaro-szare ;-)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ilford XP2 to jak najbardziej C41.
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Potrzebujesz niskoczulego kontrastowego filmu (50, 25 asa) i kontrastowego papieru.
O wywolywaczach nie wiem wiele, ale pewnie jest mozliwosc zwiekszenia kontrastu w trakcie wywolywania kliszy.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
wkrass napisał/a:
Potrzebujesz niskoczulego kontrastowego filmu (50, 25 asa) i kontrastowego papieru.
O wywolywaczach nie wiem wiele, ale pewnie jest mozliwosc zwiekszenia kontrastu w trakcie wywolywania kliszy.


przede wszystkim w procesie wywołania regulujesz kontrast!
potrzeba jakiegokolwiek filmu, wywołać ziarniście go ((jedne materiały bardziej inne mniej są ziarniste, więc zależnie od potrzeb) i mocno kręcić czy przewracać
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kodak Technical Pan w HC-110 albo D-19. Wszystko masz tutaj:
http://www.kodak.com/glob...p255/p255.jhtml i
Tylko nie wiem, czy jeszcze mozna dostac. Poszukaj w googlach, jest duzo stron na ten temat.

pozdrawiam
dz.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
XP2 szaro-szary? To jużzależy raczej od labu. Nigdy nie narzekałem na kontrast z tego filmu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Michu napisał/a:
XP2 szaro-szary?
chyba chodzi o to, ze przez maske, ciezko wyciagnac kontrast w normalnym procesie cz-b.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wszyscy sie troche mylicie :-)


Primo: po co ci taki film? Jesli wychodza ci za szare odbitki, moze podkrec kontrast pod powiekszalnikiem - w ta strone latwo to zrobic... w druga juz nie. A jesli skanujesz - to juz zupelnie nie radze pchac sie w kontrast... skanery nie radza sobie z nim w ogole, w przeciwienstwie do powiekszalnikow.

Secundo: niskoczule filmy SA bardziej kontrastowe niz wysokoczule. Jednak nie w takim stopniu, ktory potrafia dac kontrastowe wywolywacze graficzne, jak np. D-19 Kodaka.

Tertio: Wywolac kontrastowo nie zawsze znaczy ziarniscie. I nie znaczy tez przewolac, bo dzieki temu oprocz kontrastu wzrosnie tez zadymienie. Ale to juz inna para kaloszy.



Moze napisz, co chcesz osiagnac albo z czym masz problem?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
mi się wydaje, że chodzi coś w stylu apx 100 + rodinal, kontrastowe ze szczegółami i ziarno (ale rodinalu kombinacji więcej niż kamasutry, więc ..:)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
(ale rodinalu kombinacji więcej niż kamasutry, więc ..:)


o!

:-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
guerilla napisał/a:
coś w stylu apx 100 + rodinal


Narzekajcie sobie na Rodinal ale dla mnie takie polaczenie jest malina... :-P

Pzdr
Spinner
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
guerilla napisał/a:
coś w stylu apx 100 + rodinal


Narzekajcie sobie na Rodinal ale dla mnie takie polaczenie jest malina... :-P

Pzdr
Spinner


a kto narzeka ? takie połączenie b.ładne to prawda !
ale nie chce mi się teraz próbować apx - 17pln za rolkę brutto to za dużo dla mnie, neopana mam za 14 a polypana pół darmo :P
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
No ja mam jeszcze troche zapasu APX ale tez nie wiecej niz kilkanascie rolek... A polypana w k.... znaczy sie duzo - do treningow...;-)

Pzdr
Spinner
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Niskoczyły film, no i tego się obawiałem. Nie chcę używać lampy, choć pewnie czasmi byłaby pomocna. Możecie podać mi jakiś tandemik, czyli film + papier? Mogę sobie pokombinować. Ewentualnie jaki do C-41 i jaki papier?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
noel napisał/a:
Niskoczyły film, no i tego się obawiałem. Nie chcę używać lampy, choć pewnie czasmi byłaby pomocna. Możecie podać mi jakiś tandemik, czyli film + papier? Mogę sobie pokombinować. Ewentualnie jaki do C-41 i jaki papier?


papier kup agfy multicontrast - widziałem, że już produkują z powrotem (chyba)

raczej tandem wywoływacz+film, musisz wejść sobie na pl.rec.foto i przeszukać archiwum, masz tam info o prawie wszystkim
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
dziękować :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach