Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 039
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
- stosowanie narzędzia Split Toning (Tonowanie) globalnie na skanach czarno-białych; dopuszczalne kolory tonowania to: sepia, niebieski, złoty
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)
- zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.
Każdy uczestnik może przysłać jedną pracę.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to godz. 22:00 5 stycznia 2010 (wtorek).

[ Dodano: 2010-01-05, 22:00 ]
1. alkos


2. dybon


3. gezeb


4. Jarek Dabrowski


5. Kuzol12
Kuzol12 napisał/a:
Do wykonania użyłem opcji negatyw [...]. Cała reszta to wynik zabawy suwakami (opcje levels, exposures i curves).



6. mario633


7. opiszon


8. pawelek-79
pawelek-79 napisał/a:
Obróbka w całości w GIMPie, czyli odwrócenie i poziomy.



9. zbyllu
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ciekawe.

Zdecydowanie alkos
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
jw. alkos

a ja zapomniałem :-/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
alkos
ta zieleń tych dźwigów, tak, chyba tak powinno być :-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jesteście mało oryginalni. Mi najbardziej spodobała się wersja opiszona, następnie mario i Jarek, a potem alkos i zbyllu. Jak porównuję swoją, to wychodzi mi, że za mało wyszło mi rdzy. Ale moje zdanie może się zmienić, gdy obejrzę zdjęcia na tym monitorze, na którym obrabiałem swoje zdjęcie, bo wydawało mi się żywsze.
A tymczasem siedzę w pracy. :-/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pawelek-79, łączę się w bólu - spokojnej pracy życzę, bo najgorsze co może się stać na nocnym dyżurze, to nawał roboty :-/
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Zdecydowanie alkos
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czas otworzyc interes... :-P

(ziemia mi troche za czerwona wyszla...)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mnie frapuje to, że wam wyszły chmury, a mi nie :-/
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ja obstawiam mario
 
JaZ99  Dołączył: 06 Sty 2010
Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

mam pytanie do autora skanu PC_039 - jak ten skan został uzyskany? Pytam się, ponieważ popełniłem skrypt negfix7, który automatyzuje odwracanie negatywu kolorowego.
Moje skany mają pomarańczową maskę (taka, jak powinna być), natomiast skan PC_039 ma maskę intensywnie ceglastą. Wynik jest taki, że negfix7 generuje prawie idealny (IMHO) wynik z PC_039, natomiast dla moich skanów zawsze muszę poprawiać jasność/kontrast.

Pozdrawiam, JaZ.

PS. żeby nie było, że jestem ciałem obcym na tym forum - używam intensywnie pentaksa 67II ;)

PS2. w FAQ nie ma działającej informacji: jak mogę dodać załącznik?
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
alkos napisał/a:
(ziemia mi troche za czerwona wyszla...)

Alkos, wg mnie bardzo dobrze Ci to wyszlo. Tam ziemia mniej wiecej wlasnie wpada w czerwien.

JaZ99 napisał/a:
mam pytanie do autora skanu PC_039 - jak ten skan został uzyskany?

Skanowałem Vuescanem do RAWa.
Film to przeterminoane Fuji Pro160S
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mateo_m napisał/a:
Skanowałem Vuescanem do RAWa.
Film to przeterminoane Fuji Pro160S


A jaki skaner?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
alkos napisał/a:
A jaki skaner?

Nikon Ls-50
 
JaZ99  Dołączył: 06 Sty 2010
mateo_m napisał/a:
Skanowałem Vuescanem do RAWa.


Dzięki za info! Wygląda na to, że Vuescan coś robi ze zdjęciem, ale nie wiem, co.

A oto wynik działania skryptu (bez żadnych modyfikacji)


wypadałoby trochę rozjaśnić cienie, tak poza tym, to wyszło podobnie do alkosa

PS. plwk - dzięki za info.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
JaZ99 napisał/a:
Dzięki za info! Wygląda na to, że Vuescan coś robi ze zdjęciem, ale nie wiem, co.


No wlasnie w tym trybie (RAW) nie robi nic.
 
JaZ99  Dołączył: 06 Sty 2010
alkos napisał/a:
JaZ99 napisał/a:
Dzięki za info! Wygląda na to, że Vuescan coś robi ze zdjęciem, ale nie wiem, co.


No wlasnie w tym trybie (RAW) nie robi nic.


Zobacz dyskusję tutaj: http://www.korex.net.pl/f...p?p=30410#30410

Ja nie mam VueScana. Kiedyś testowałem demo, ale zupełnie mi się nie spodobał, tak więc pozostałem przy silverfaście.

Wracając do skanu - albo wywołanie C41 było mocno niestandardowe, albo jednak vuescan coś zmienił - w życiu nie widziałem tak ceglanej maski.

JaZ
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
JaZ99, mnie się wydaje, że to może zależeć bardziej od skanera niż VueScanowego rawa. Nikony świecą ledami i może to przez inną temperaturę światła maska jest bardziej ceglasta. Mam dedykowanego do małego obrazka Plusteka 7300 świecącego katodą i ledowego płaszczaka Canona 8800f i skany łatwiej odwraca mi się jednak z tego płaszczaka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach