DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Rybki- bynajmniej nie filety!
Witam!

Będąc ostatnio u kolegi zobaczyłem, że ma żółwia z rybkami. Jako, że już kiedyś, kilka lat temu byłem zdecydowany założyć akwarium (jednak coś nie wyszło), przypomniało mi się wszystko i na nowo zacząłem kombinować! Miejsce jest, na około 52l.

One są takie piękne, ta roślinność wodna... :-> :-D (ogólnie :-P )

Ktoś jest tutaj zapalonym akwarystą?

 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Nie widać fotek.
Zapalonym nie ale mam w pokoju 375l i trzy Pielęgnice Pawiookie i Gibbicepsa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
DrEwNiAK napisał/a:
Miejsce jest, na około 52l.

To jest niezwykle mało miejsca na jakieś bardzo drobne ryby w niewielkiej ilości. Ogólna zasada mówi, że na 1 cm długości ryby trzeba 2 do 3 l wody więc widać, że to bardzo niedużo.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Wiem, że niedużo, ale kilka małych rybek można ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
DrEwNiAK, no małe stadko rybek pokroju gupików ;-)

żart

przez wiele lat (od malucha aż do wyjazdu na studia) prowadziłem akwarium - mieściło mi się akurat 80L - i w takiej wielkości można było pomyśleć już o parce Gurami, stadku mniejszych rybek + kilka ślimaków i coś żyjącego na dnie (glonojady lub kiryski)

pamiętaj żeby nie przeładować akwarium rybkami, bo nikomu to na dobre nie wyjdzie

ech, gdybym miał miejsce, to bym coś sobie wstawił

na studiach tak mi było tęskno do akwarium, że miałem 10L "akwarium" w akademiku ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli byłby to zbiornik wąski i niski lecz długi to nadawałby się na jakieś guramiowate.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk, fakt, ale pewnie to jest standardowe akwarium - czyli bardziej wysokie niż głębokie
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Chciałem: 50x30x30- lecz przednia szyba profilowana. Czyli licząc tak jak podają popularnie 50x35x30. Kiryski panda!
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Takie przeliczanie na cm to tylko orientacyjnie bo pamiętać trzeba o gatunkach terytorialnych, stadnych oraz ryb z dużą przemianą materii. Przy takim szkiełku można pomyśleć o jednogatunkowej obsadzie czy kilku rybkach z tego samego biotopu czy np. Być bardzo hojnym i przeznaczyć go dla Bojownika Syjamskiego.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
k33l napisał/a:
Być bardzo hojnym i przeznaczyć go dla Bojownika Syjamskiego.

niegodny on jest żeby całe akwarium na niego przeznaczać ;-)
zawsze większą sympatią darzyłem Gurami, jeżeli obracamy się wśród rybek labiryntowych

co do stadka - fajnie by wyglądało stadko np brzanek sumatrzańskich albo daniów pręgowanych (nie wiem jak odmienić "danio pręgowany" :-P )
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Brzanki są świetne, ale chyba za małe pomieszczenie dla nich ;-)
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Danio ładne są i stadne, miałem u siebie 20 sztuk jako testerzy warunków wody i pięknie pływały w ławicy. Bojownik jest tego warty aby w takim akwarium go hodować :D, pięknie zazielenione akwarium i Bojek :D mam takie właśnie plany takiego Bojka w kostce sobie hodować.

Edyta: Nie polecam ryb żyworodnych typu gupik, mieczyk czy molinezje bo mają one ogromną przemianę materii i paskudzą jak ryby o wiele większe :D

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
DrEwNiAK, 8 brzanek powinno się zmieścić ;-)
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Tam nawet moje pielęgnice się zmieszczą ale pływać już raczej nie będą :evilsmile:
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Myślałem nad Razborą klinową i kiryskiem panda. Ławica+dno.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Najważniejsze żeby zachować równowagę biologiczną(odpowiedni stosunek roślin do ryb),wtedy zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do minimum.W 120 litrowym akwarium miałem 3 samce Pielęgnic Mekka i 4 samice.Co 3 tygodnie "odkurzałem" podłoże i dolewałem ok 5l wody.Wody nie wymieniałem 3 lata.
Cytat
co do stadka - fajnie by wyglądało stadko np brzanek sumatrzańskich albo daniów

Pięknie wyglądają Neony Innessa w stadku-ławicy.
opiszon napisał/a:
zawsze większą sympatią darzyłem Gurami, jeżeli obracamy się wśród rybek labiryntowych

Szczególnie Gurami mozaikowy.
DrEwNiAK,To jak urządzisz akwarium zależy wyłącznie od ciebie.Najlepiej jednak stworzyć akwarium biotopowe.Skoro podobają ci się rośliny to rozważ akwarium holenderskie-piękna sprawa.
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Ja obecnie posiadam 500l z paletkami, ale od zawsze interesowały mnie ryby Ameryki Południowej i zaczynałem od 40l z parką pielęgniczek Ramireza. Jeżeli 50x35 to wymiary dna, to jak najbardziej nadaje się dla takiej parki, lub dla 2 samiczek i samca Kakadu - łatwiejsze w hodowli. Obserwowanie jak pielęgniczki opiekuje się stadkiem narybku to coś wspaniałego. Dodatkowo można dołożyć kilka neonów czerwonych na górę. Trochę korzeni do środka, jakaś grota z kokosa, roślinki itd... Jedna dodatkowa uwaga zawsze łatwiej zapewnić stabilniejsze środowisko w większym zbiorniku, dlatego ja na początek polecam ok. 100l, ale od 50l też można zaczynać, tylko trzeba więcej uwagi poświęcić.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
DrEwNiAK, razbora jest ok - w akademiku kisiłem 3 razbory na 10litrach ;-)

co do kirysków, to zawsze miałem problem z ich hodowlą - zdecydowanie dłużej utrzymywały mi się zbrojniki niebieskie

a i pomyśl jeszcze nad ślimakami Ampularius - świetnie czyszczą akwarium (także ze zdechłych rybek - często nie zdążyłem zauważyć padnięcia rybki - tylko zgrupowanie ślimaków w jednym miejscu) - trzeba uważać tylko, żeby ich sobie za dużo nie rozmnożyć ;-)

2 ślimaki na to akwarium powinny wstarczyć
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
oj kiedyś pasja moja to była miałem swego czasu 3 akwaria w domu od mniejszych po 250 litrów
Żółw z rybami to żółw pomysł ..kwestia czasu kiedy potraktuje je jako pokarm ;)
tkos napisał/a:
Jedna dodatkowa uwaga zawsze łatwiej zapewnić stabilniejsze środowisko w większym zbiorniku, dlatego ja na początek polecam ok. 100l, ale od 50l też można zaczynać, tylko trzeba więcej uwagi poświęcić.

racja, wbrew pozorom im większe akwarium tym mniej roboty ;)

 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
andybond napisał/a:
Wody nie wymieniałem 3 lata.

Sprawdzałeś parametry tej wody :?: Dużo miałeś roślin w tym akwarium po poziom NO3 miałeś chyba przekroczony, dla porównania ja przy 3 Pielęgnicach Pawiookich po 25cm wymieniam co tydzień połowę wody, do tego czyszczę dno co drugi dzień. Zbiornik 150x50x50 czyli 375l netto ale na dnie jest 80kb piasku kwarcwego a pod tym plennum na prawie całej powierzchni dna oraz kubełek 27l 2000l/h i po tygodniu z 10mg NO3 mam 40mg NO3. Norma dla NO3 to 80mg powyżej jest już mocne podtruwanie ryb i problemy zdrowotne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach