sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry, choćby dla samego zestawienia warto :-B
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
sołtys napisał/a:
Spinner, a czy możnaby się dowiedzieć czemuż to sprzedajesz? :roll:


Bo czeka mnie przeprowadzka a sprzetu mam "nieco" za duzo a z dalmierzy wole jednak F-ke - malutka, plaska i nie rozprasza mnie jakimis dziwnymi ustawieniami jak czas np... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dzerry, sprzedaj E albo F, to którąś kupię za miłą cenę! :evilsmile:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Pewnie juz pokazywalem ale male porownanie rozmiarow:




i sama F-ka w porownaniu do akku AA:

ale nie zawsze jest tak porecznie, ponizej (na szybko pstrykniete) porownanie MESuperka z 40/2,8 z Yashica Electro :mrgreen:


Pzdr :-P
Spinner
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Trochę się pogubiłem... Czy wszystkie z tych małych RF mają korekcję paralaksy? I co jest jeszcze z jasnym obiektywem, ale wielkości Hi-matica F.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciej, sprawdź Koniki
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Są też Ricohy, np. 500G lub niewielka Yashica elektro 35 FC.

[ Dodano: 2007-09-10, 18:04 ]
Jest też Rollei XF 35 (chyba nawet wystawiony na Allegro).
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Napiszę na czym mi zależy. Bo niektóre modele są podobne, a jednak się różnią, a nie można nieraz tego doczytać.
Jasne, dobre szkło, duży zakres czasów (jak w hi-maticu F ; 2-1/100 s), korekcja paralaksy, światłomierz, tryb A lub kompletny auto, wielkość (mniej więcej F)

Jak bym przebolał szkło, to wziąłbym F (jakie tryby ma F?), a jak zakres czasów, to Canoneta QL17 GIII. Ale może jest jakaś alternatywa. :evil:


A o XF prawie nic nie jest napisane w sieci...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sołtys napisał/a:
Maciej, sprawdź Koniki

Konica S3 Auto - droga jak zboze

powalos napisał/a:
Są też Ricohy, np. 500G

Rikenon 40/2.8

powalos napisał/a:
Yashica elektro 35 FC.

Yashinon 40/2.8

powalos napisał/a:
Jest też Rollei XF 35

Sonnar 40/2.3

To jednak nie sa do konca jasne obiektywy. Spedzilem godziny na googlach i wnioski jakie wyciagnalem to, ze jesli zalezy nam na jasnym, dobrym szkle i malym body, to wybor trzeba ograniczyc do Hi-matikow E i 7SII, Canoneta Canoneta QL17 GIII i Koniki S3 Auto.

Maciej napisał/a:
Czy wszystkie z tych małych RF mają korekcję paralaksy?

Niestety tylko niektore. Na pewno Hi-matic E i Canonet QL17 GIII.

dz.

[ Dodano: 2007-09-10, 19:26 ]
Maciej napisał/a:
Jak bym przebolał szkło, to wziąłbym F (jakie tryby ma F?)
Tylko full automat. Jak przebolejesz korekte paralaksy, to jednak 7SII jest dla ciebie.

dz.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dzerry napisał/a:
Tylko full automat. Jak przebolejesz korekte paralaksy, to jednak 7SII jest dla ciebie.

dz.

A jak właściwie jest z tą korektą paralaksy? (bo jedyne co wiem, to to, że się tak to nazywa. co ona daje (no wiem co, ale tak w użytkowaniu) i czy jest niezbędna?). A, i czy F ją posiada? Nie wiem czy nie lepiej przeboleć szkła... dzerry, ciekawe jak rozwiążesz swój dylemat.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Spedzilem godziny na googlach i wnioski jakie wyciagnalem to, ze jesli zalezy nam na jasnym, dobrym szkle i malym body, to wybor trzeba ograniczyc do Hi-matikow E i 7SII, Canoneta Canoneta QL17 GIII i Koniki S3 Auto.

no właśnie, przed zakupem też googlałem sporo ii z tej całej zgraii wybrałem E - jak dla mnie bomba (choć wolałbym szerzej, choćby tak 28, ale niestety w tej klasie, w tej cenie, w tej wielkości i w tej dostępności czegoś takiego brak). Staram sobie wyrobić umiejętności ustawienia ostrości bez przykładania aparatu do oka i szybkiego kadrowania "nogami" :mrgreen:
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Minolta TC-1 byłaby idealna. (zaraz pojawi się alkos i będzie krzyczał! :mrgreen: )
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
TC-1 Jest fajna Zi tym na slajdzie robił :evilsmile:

Filtry do cz/b w sam raz są w dalmierzu ;P
A co do czujnika to filtru tu działa IN + bo czujnik nie dostaje lewego światła z nieba, tak w ogóle zalecane jest tego typu aparatami dokonać pomiaru (focac kadr z niebie które czasem lubi namieszać) w ziemie bardziej tak jak w starych zenkach z selenem ;P
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
Spedzilem godziny na googlach i wnioski jakie wyciagnalem to, ze jesli zalezy nam na jasnym, dobrym szkle i malym body, to wybor trzeba ograniczyc do Hi-matikow E i 7SII, Canoneta Canoneta QL17 GIII i Koniki S3 Auto.


i tańsze Revue 400SE i Vivitar 35ES - oba 40mm 1,7, być może ten sam co w minolcie 7sII bo chyba wszystkie mają 6 elementów w 5 grupach, ostrość od 0,9m i wyglądają identycznie.

gilby
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
gilby napisał/a:
i tańsze Revue 400SE i Vivitar 35ES - oba 40mm 1,7, być może ten sam co w minolcie 7sII bo chyba wszystkie mają 6 elementów w 5 grupach, ostrość od 0,9m i wyglądają identycznie.
Masz racje, zapomnialem o nich. Te dwa aparaty to praktycznie to samo co Hi-matic 7SII, z ta roznica, ze nie maja trybu manualnego, poniewaz pierscien na obiektywie sluzy do ustawiania GN, a nie czasu. Co juz mniej istotne, Vivitar nie ma zewnetrznego gniazda lampy blyskowej. Panuje opinia, ze te aparaty robila sama Minolta, badz Cosina. Obiektyw jest dokladnie taki sam jak w 7SII i E.

dz.

[ Dodano: 2007-09-11, 09:44 ]
Istreed napisał/a:
A co do czujnika to filtru tu działa IN + bo czujnik nie dostaje lewego światła z nieba,
Aha! Bingo! Praktycznie wszystkie moje zdjecia z hi-matika robilem z nakrecona oslona przecisloneczna i dlatego mi gorne swiatlo nie falszowalo pomiaru ;-) Teraz juz wiem, dlaczego niedawno oryginalna oslona do hi-matika poszla na ebayu za 30 i kilka dolarow ;-)

[ Dodano: 2007-09-11, 09:50 ]
Maciej napisał/a:
A jak właściwie jest z tą korektą paralaksy? (bo jedyne co wiem, to to, że się tak to nazywa. co ona daje (no wiem co, ale tak w użytkowaniu) i czy jest niezbędna?). A, i czy F ją posiada? Nie wiem czy nie lepiej przeboleć szkła... dzerry, ciekawe jak rozwiążesz swój dylemat.


Prawie kazdy RF ma w wizjerze ramki, ktore wyznaczaja granica kadru. Problem polega na tym, ze gdy robisz zdjecie z niewielkiej odleglosci, to na skutek niekorzystnego zjawiska paralaksy, faktyczny kadr jest nieco przesuniety w stosunku do tych ramek - stad poobcinane glowy na zdjeciach z RF. W RF'ach z korekcja paralaksy, te ramki poruszaja sie w wizjerze gdy krecisz pierscieniem ostrosci, oddajac zmiane wynikajaca ze zjawiska paralaksy. W sumie, jesli pamietasz o tym, mozesz ta korekte sam wprowadzic, ale przynajmniej ja, czesto o tym zapominam, dlatego dla mnie, to bardzo przydatna funkcja.

dz.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Istreed napisał/a:
tak w ogóle zalecane jest tego typu aparatami dokonać pomiaru (focac kadr z niebie które czasem lubi namieszać) w ziemie bardziej tak jak w starych zenkach z selenem ;P

o właśnie - czy pomiar w Hi-maticu E jest blokowany przez wciśnięcie spustu do połowy?? :roll: właśnie się nad tym zastanawiałem, a w instrukcji nie ma o tym wzmianki, tak więc chyba nie ma blokady :-|
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sołtys napisał/a:
o właśnie - czy pomiar w Hi-maticu E jest blokowany przez wciśnięcie spustu do połowy??
Chyba nie. Tak ma tylko Konica Auto S3 i 7SII. Ale moze ma, w koncu tak prawde mowiac, E jest bardziej zaawansowanym aparatem niz 7SII. Jak nie masz filmu, mozesz sprawdzic - zmierz swiatlo z czegos jasnego, wcisnij spust do polowy, zakryj obiektyw dekielkiem i pstryknij. Jak bedzie krotki czas - to znaczy, ze jest blokada ;-)

dz.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry, no niestety świerzą rolkę założyłem tak więc chwilkę będę musiał poczekać z testami :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Chyba nie. Tak ma tylko Konica Auto S3 i 7SII.


I canonety. I jaśka GX o ile dobrze pamietam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach