matb  Dołączył: 02 Lis 2006
  [obiektyw] Pentacon 4/200 - nie funguje mi czy tak po prostu
Wynalazłem Pentacona 4/200 na m42 i tak mnie zastanawia pewna przypadłość mojego obiektywu. Bo mogę ustawić (płynnie oczywiście) przysłonę tylko w zakresie 4-8. A bardziej przymknąć nijak nie idzie, choć podziałkę ma do 22. Ale przy pierścieniu na obudowie jest taka czerwona kropka i na pierścieniu jest taka czerwona kropka przy 8. I ta czerwona kropka przy 8 nie może "wyjść" (a raczej nie da się jej przesunąć) poza tę czerwoną kropkę na obudowie.
Poza tym jest wszystko cacy - listki czyściusieńkie, pierścień chodzi płynnie i bez zacięć. Oczywiście oprócz tego zacięcia "ostatecznego" - przy f8.
I teraz nie wiem - coś nie tak z obiektywem, czy on prostu tak ma (znaczy minimalna dziura to f8)? Czy może żeby bardziej przymknąć to trzeba jakieś czary-mary zrobić?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Może jest zablokowany na 8. Kiedyś taki "fiuczer" był w Pentaconach. Ostrzyło się na otwartej przysłonie, a później przymykało na ustawioną, bez patrzenia na pierścień.Chyba odciąga się pierścień przesłony albo coś innego i ustawia na najmniejszą wartość. Ale nie jestem tego pewny, więc...może ktoś inny się wypowie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: Pentacon 4/200 - nie funguje mi czy tak po prostu ma?
matb napisał/a:
bardziej przymknąć nijak nie idzie

Nazywa się to dumnie "preselekcja przysłony". Zakładasz, że taką chcesz, ustawiasz, ostrzysz, domykasz na oślep nie odrywając oka od wizjera i pstryk. Chwyć pierścień przesłony, odciągnij w górę (powinien lekko sprężynować)- w kierunku przedniej soczewki i przesuwaj do woli na "+" lub "-" do żądanej wartości. I tyle. Puszczasz, sam zaskakuje (przynajmniej powinien) i tam gdzie masz kropeczkę, do takiej wartości domkniesz normalnie obracając pierścieniem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ha, ha! Dzięki, działa! :-D Że też takie skomplikowane ustrojstwo wymyślili...
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
matb napisał/a:
działa!

Nie ma innego wyjścia. Za tak śmieszne pieniądze, to bardzo dobry obiektyw, choć ciężkawy nawet na statyw. Już mam pomysła jak dorobić mocowanie.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
rychu - może się podzielisz swoim rozwiązaniem z innymi posiadaczami?

hmm mam Pentacona auto 4/200 MC i nie mam żadnej kropki wsjo działa, inna wersja??

przy okazji jako nowicjusz mam pytanko. Pentacon ma taki fajny przełącznki M/A i w pozycji A przestawienie pierścienia przysłony powoduje jej faktyczna zmianę (obiektyw pracuje na przysłonie roboczej?) i wszystko ok czyli obiektyw działa tak jakby bolec popychacza przysłony był cały czas wciśnięty.
Posiadam kilka innych obiektywów m42
Pentacon 50mm 1/7
Helios 58 2.8
i jeszcze 37mm 2,8 mir-1b?? on znowusz ma dodatkowy pierścień którym można przymykać przysłonę

Moje pytanie:
Jak zablokować na stalę popychacz przysłony w 50 i 58 ?? - nie mogę niczym zakleić 50 nie moja i nie mogę jej modyfikować - jakieś praktyczne doświadczenia??

cześć
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
awakqwq napisał/a:
hmm mam Pentacona auto 4/200 MC i nie mam żadnej kropki wsjo działa, inna wersja??


Mój nie jest "auto" ;-)
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Kurcze ze 4 lata mam tego Pentacona i dopiero po przeczytaniu znalazlem kropke na pierscieniu nad przeslona... u mnie byla na 22 wiec nie przeszkadzalo mi to.. faktycznie czlowiek uczy sie cale zycie ;) matb, a jak fotki z niego zadowlony jestes ?
Grzesiek
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
ghrrrr.... zgubiłem przejściówkę na m42 :evil: i nie mogę nim zdjęć robić. Usilnie od pewnego czasu jej poszukuję, ale przekopałem całe niemal mieszkanie i nie ma... Mam dziwne wrażenie, że schowałem ten reduktor, żeby nie zginął - tylko nie pamiętam gdzie.
Ale jak testowe zdjęcia robiłem (zanim mi ten pierścień wcieło) to obiektyw spisywał się poprawnie. W każdym razie lepiej, niż SMC F 100-300. Ale to ostanie to może mam walnięte zwyczajnie, bo jakoś podejrzanie kiepskie jest.
Jak chcesz, to dam pomacać i samemu popróbować.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Ttroche sie u siebie boje robic nim zdjecia bo wywalilem z przejsciowki blaszke i przy tej masie to obiektyw niezle lata... mam za to problemy z ustawianiem ostrosci. Byc moze zawodzi moje oko, byc moze obiektyw ma jakies BF/FF inna sprawa, ze przy takiej ogniskowej glebia potrafi byc na prawde plytka na duzej odleglosci i wtedy nawet potwierdzanie ostrosci nie pomaga ;) Nie mniej jak sie go podepnie to robi wrazenie ;) ale juz do mnie jedzie nowa zabawka wiec pewnie Pentacon pojdzie na allegro.
Grzesiek
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Aspius napisał/a:
Ttroche się u siebie boje robic nim zdjecia bo wywalilem z przejsciowki blaszke i przy tej masie to obiektyw niezle lata...

Ja miałem taką oryginalnie bez blaszki i nic nie latał - jak się go dobrze wkręciło.

Aspius napisał/a:
mam za to problemy z ustawianiem ostrosci

A na "pułapce ostrości" próbowałeś?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
awakqwq napisał/a:

1. mam Pentacona auto 4/200 MC
2. Pentacon ma taki fajny przełącznki M/A
3. Pentacon 50mm 1/7, Helios 58 2.8, 37mm 2,8 mir-1b
Moje pytanie:
Jak zablokować na stalę popychacz przysłony w 50 i 58 ??

ad1. auto, czyli przysłena na popychcz, więc mechaniczna preselekcja zbędna
ad2. szczerze, to nie wiem, bo nie znam budowy. Miałem zoom Revuenona, tam był dostęp, więc zdemontowałem sprężynkę na dźwigni dociskającej. Jeśli masz wersje auto, to nie ma problemu - przełączasz na manual, tyle, że trzeba o tym pamiętać. Używam Sonnara auto i mi to nie wadzi. Inna sprawa, jeśli obiektyw ma bolec bez możliwości wyłączenia. Tu nie pozostaje nic poza ingerencją w bebechy. Odkręcenie pokrywy chyba nie nastręcza problemów. GDzieś czytałem o numerze z końcówką wkładu długopisu, można też z inną tulejką spróbować, owinąć nicią i kropelka (ale to raczej na wieczność).
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
matb napisał/a:
Że też takie skomplikowane ustrojstwo wymyślili...

Wymyślili jak jeszcze nie było aparatów ze światłomierzem. Działało to tak, że z zewnętrznego światlomierza czytałeś przysłonę i migawkę, ustawiałeś to na aparacie i potem mogłeś przy jakiejś szybkiej akcji ostrzyć na otwartej przysłonie i przymknąć do roboczej tuż przed zrobieniem foty -taki automat przysłony w wersji prototypowej.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
matb napisał/a:

A na "pułapce ostrości" próbowałeś?


Czyli z wykorzystaniem potwierdzenia, czy masz na mysli jeszcze jakis inny sposob ? generalnie po dzisiejszym spacerze definitywnie pozegnalem sie z Pentaconem ;) Chcialem podpiac go i jak zwykle przekrecilem przejsciowke w bagnecie. Kurde nie dosc ze nie moglem jej wyciagnac to jeszcze snieg zaczal sypac... dosc ekstramalne warunki. Czekam na Soligora od Spinnera i na razie pentacon idzie do drugiej torby.
Grzesiek
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Aspius napisał/a:
Czyli z wykorzystaniem potwierdzenia, czy masz na mysli jeszcze jakis inny sposob ?


AF Mode ustawiasz na AF.S (nie wiem, czy to warunek niezbędny, ale ja tak ustawiam). No i tryb AF (a nie MF). Łapiesz kadr i wciskasz spust. Nic się nie powinno zdarzyć. A potem kręcisz pierścieniem ostrości (cały czas trzymając wciśnięty spust). Jak złapie ostrość w kadrze, to dopiero wtedy odpali migawkę. I teoretycznie masz ostre zdjęcie.
Normalnie ten patent się stosuje, jak masz ustawioną ostrość na jakiś punkt i czekasz, aż poruszający się obiekt wejdzie w kadr i zajmie pożądane miejsce, ale w wyżej opisany sposób też działa.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Pułapka polega na ustawieniu AF na korpusie i zapięciu manualnego szkła. Naciskasz spust i ostrzysz -dopóki jest nieostro to aparat nie robi zdjęcia, jak zrobi sie ostro to fotka "robi się sama". Jak coś pokręciłem to proszę mnie poprawić.

[ Dodano: 2007-02-10, 22:51 ]
matb, szybki jesteś, ale jeszcze zobaczysz!!! ;-)
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
no dobra.. ale czym to tak na prawde rozni sie od potwierdzenia ostrosci ? i tak aparat decyduje kiedys ostrosc jest a kiedy nie.. probowalem na szybko z piecdzisiatka i przy wcisnieciu spustu wyzwala mi migawke od razu, bez wzgledu na ustawienia (MF/AF) oraz rodzaj AF
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
znalazłem taki sposób http://mkropa.republika.pl/m42_2.htm

cześć
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
znalazłem taki sposób http://mkropa.republika.pl/m42_2.htm

bardzo skuteczny - mam tak zrobionego heliosa. Polecam te metode, nawet jesli szklo ma przelacznik A/M :!:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Pułapka polega na ustawieniu AF na korpusie i zapięciu manualnego szkła. Naciskasz spust i ostrzysz -dopóki jest nieostro to aparat nie robi zdjęcia, jak zrobi się ostro to fotka "robi się sama". Jak coś pokręciłem to proszę mnie poprawić.


Eeee, zaraz, IMHO "pułapka ostrości" to jest ustawienie ostrości na stały punkt i poczekanie, aż obiekt się w nim znajdzie. Robi się to, gdy AF nie wyrabia, lub gdy AF nie ma, a trzeba zafocić coś, co się szybko porusza (wyścigi, sport itp). Przynajmniej tak to znałem. Ale ten sposób co opisujecie też ciekawy, muszę wypróbować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach