Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
Aspius napisał/a:
no dobra.. ale czym to tak na prawde rozni sie od potwierdzenia ostrosci ? i tak aparat decyduje kiedys ostrosc jest a kiedy nie.. probowalem na szybko z piecdzisiatka i przy wcisnieciu spustu wyzwala mi migawke od razu, bez wzgledu na ustawienia (MF/AF) oraz rodzaj AF


u mnie (K100D Super) z tytułowym Pentaconem też wyzwala migawkę od razu, niezależnie od tego czy obiekt jest ostry, czy nie.

Kilka zdjęć z tego zestawu tutaj :-) (drugie, szóste i siódme z kita)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sadorg napisał/a:
u mnie (K100D Super) z tytułowym Pentaconem też wyzwala migawkę od razu

Czy aparat był na pewno w trybie AF.S :?:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
plwk napisał/a:
Czy aparat był na pewno w trybie AF.S

K100D nie ma takiego przełącznika. Tryb AF zależy od programu, o ile pamiętam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ma przełącznik na body MF/AF a w menu trzeba wybrać AF.S z opcji AF.S/AF.C
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
MiQ27 w ustawieniach w menu masz możliwość wybrania AF-S single albo AF-C. I nie zalezy to od programu, tzn. możesz to zmienić w Av Tv i M, innych trybów nie używam więc nie wiem.



.........(eh.. znów nie zdążyłem ;) )
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
plwk napisał/a:
w menu trzeba wybrać AF.S z opcji AF.S/AF.C

Faktycznie. Ale to działa tylko na tryby PASM. Zasugerowałem się, że tryb AF jest na stałe przypisany do "sceny". W tym sensie, że robię na AF.S a jak potrzebuję AF.C to prościej przełączyć na tryb "sportowy" niż grzebać w menu. No i zapomniałem o tym menu... :oops:
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
Czy aparat był na pewno w trybie AF.S :?:


Tak.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Będę drążył dalej - czy robiłeś w jakimś trybie tematycznym, czy może M lub Av
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
Będę drążył dalej - czy robiłeś w jakimś trybie tematycznym, czy może M lub Av


Tryb Av.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To nie rozumiem :-/
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
To nie rozumiem :-/


hmm... to ma działać tak, że najpierw wciskam spust migawki, potem kręcę pierścieniem ostrości i gdy aparat złapie ostrość (zadziała potwierdzenie) to migawka jest wyzwalana?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dokładnie
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
Dokładnie


no to nie działa :-/
Aparat robi zdjęciu momentalnie po naciśnięciu spustu migawki, niezależnie od ustawionej ostrości.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Sadorg, To spróbuj tej wersji, której ja używam. Naciśnij migawkę do połowy i wtedy, patrząc w wizjer, kręć pierścieniem ostrości. Jak jest obraz ostry, to na pasku na dole wyświetlacza ( w wizjerze), pojawi się szściokąt. Oznacza to, że masz ostry obraz w tym momencie. Naciśnij spust do końca, ... sprawdź.
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
corn napisał/a:
Sadorg, To spróbuj tej wersji, której ja używam. Naciśnij migawkę do połowy i wtedy, patrząc w wizjer, kręć pierścieniem ostrości. Jak jest obraz ostry, to na pasku na dole wyświetlacza ( w wizjerze), pojawi się szściokąt. Oznacza to, że masz ostry obraz w tym momencie. Naciśnij spust do końca, ... sprawdź.


i nawet "zapika", to wiem... Potwierdzenie ostrości działa.

Ale tu pisali inni o "pułapce ostrości" i coś takiego byłoby świetne do łapania obiektów w ruchu, co zdarza mi się czynić dość często ;)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A jeśli podłączę obiektyw z AF, ale taki z przełącznikiem AF/MF (np.: Tamron Di Ld 70-300 makro) i przełącze go na tryb MF, to będzie on rozpoznawany przez aparat jako obiektyw bez Af i będzie działała pułapka ostrości?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Pułapka ostrości zadziała ze szkłami MF, albo jesli minimalnie "wypniesz" obiektyw z bagnetu. Tak, żeby na wyświetlaczu pojawiło się "F--". Wtedy to działa.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Czyli obiektyw z przełącznikiem AF/MF, przełączony na manual focus nie będzie się zachowywać tak samo jak obiektyw bez autofocusa?

Gwiazdor napisał/a:
Tak, żeby na wyświetlaczu pojawiło się "F--". Wtedy to działa.


Mówimy tu przecież o obiektywach bez autofokusa a nie bez automatyki przysłony. przecież mi działa pułapka ostrości z SMC-A 50mm 1.7 na pozycji "A" na pierścieniu przysłon, wtedy nie mam wcale "F--".

Pozdrawiam
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
czy ktoś kto posiada tytułowe szkiełko (Pentacona 4/200) mógłby sprawdzić, czy pułapka ostrości u niego "funguje"? :->
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Witam,

a może pułapka działa tylko w kadyszce?
ja mam kasetkę i też próbowałem różnych kombinacji (z obiektywem na M42)i nic..

Spójrzcie do instrukcji K100D Super na stronie 125, zakładka memo, punkt 3 jest coś napisane, że migawka nie może być zwolniona, dopóki obiekt nie będzie ostry.
Nie wiem czy to ma związek z pułapką ostrości.

Czy ktoś z użytkowników kasetki może potwierdzić, że działa mu pułapka?
Jeżeli tak to z jakim obiektywem, na bagnecie, na adapterze, jeżeli adapter, to czy zwiera styki?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach