wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Zmiana systemu
Temat i opis przyciągnął? Dobrze :)

Kilku wieloletnich forumowiczów zmieniło w ciągu ostatnich miesięcy system, porzucając pentaxa na rzecz stajni C lub N. Sprawiło to, że sam zacząłem się zastanawiać nad celowością takiego kroku.
Najpierw poszukałem ewentualnych przyczyn takiej decyzji.
1.) w innym systemie znajdę sprzęt, który pozwoli mi fotografować łatwiej/wygodniej/lepiej;
2.) w innym systemie podobnej klasy sprzęt mogę mieć taniej;
3.) pentax wkrótce upadnie, a ja zostanę z masą gwałtownie przecenionego sprzętu, bez nadziei na nowe szkła i korpusy
4.) magiczna pełna klata rulez, pentax jej nie ma, więc niech spada na drzewo!

Powyższe rozważam z punktu widzenia amatora, który fotografię traktuje jako hobby, a nie pracę zarobkową - czyli z MOJEGO punktu widzenia.

ad 1) Każdy system ma swoje plusy i minusy. Tym niemniej, tak naprawdę to różnią się one coraz mniej, a nie coraz bardziej, dlatego że w każdym systemie wady są poprawiane. Dotychczas to co denerwowało pentaxiarzy, to:
- wolny AF - ale K-7 pokazało, ze i pentax zaczyna równać z najlepszymi;
- szumy na wysokim ISO - ale K-x pod tym względem jest co najmniej tak dobry jak konkurencja, nawet ta z wyższej półki;
- brak SDM - i nadal budżetowe szkła go nie mają; jednak przypuszczam, że w przyszłości większość szkieł będzie już miał SDM, skoro nawet sigma wypuszcza swoje szkła do pentaxa z podobnym systemem ostrzenia.
- mały zakres tonalny - i znowu k-x pokazał, że pentax potrafi. Mało który aparat konkurencji (a już na pewno nie na tej półce cenowej) ma taki zakres jak on.

Tak więc największe bolączki Pentaxa są właśnie eliminowane (podobnie korpusy canona nie są już delikatnymi plastikowymi wydmuszkami z długim wąskim tunelem zamiast wizjera...), co raczej powinno zachęcać do pozostania w systemie, a nie do ucieczki z niego. Tym bardziej, że zalety (bardzo solidna budowa, uszczelnienia, stabilizacja w korpusie, seria stałek ltd której może zazdrościć każda inna stajnia, świetne wizjery, kompaktowość K-7 i wspomnianych limitedów...) pozostały.

ad 2.) Inne = tańsze. Czasami tak, czasami nie. Zazdroszczę kanonierom 50-ki za niecałe cztery stówy, a jeszcze bardziej 85/1.8 za 1400zł (nowa!). O tym pentaksiarz może sobie pomarzyć.
Ale: i tak większość moich szkieł to psiaki (sigmy i tamrony) - które w obu systemach kosztują tyle samo. Co więcej, w pentaksie wiem,że będą one działały również w nowych korpusach (co na przykład u Canona nie zawsze miało miejsce). Wiem też, ze mogę kupić za nie tak duże pieniądze szkła manualne, które będą działać z potwierdzeniem ostrości, stabilizacją a nawet przeniesieniem przysłony. Poza tym - takiego szkła jak np. FA 35/2 (obecnie już nieprodukowane, niestety) w innych systemach nie ma (tzn są, ąle gorsze lub duuużo droższe ;-P )

ad 3.) O upadku Pentaxa słyszę od czasu, jak kupiłem pierwszego (będzie już chyba ze 4 lata). Jakoś upaść drań nie chce, ba, wypuszcza coraz to lepsze korpusy. Gdyby jednak jutro na wszystkie fabryki pentaxa na świecie spadły meteoryty i zamieniły je w kupę gruzów, pojutrze inny producent zacząłby produkować korpusy i obiektywy z bagnetem K. Na świecie jest ogromna liczba posiadaczy pentaxa. Skoro opłaca się lansować zupełnie nowe mocowania (samsung wypuszcza właśnie swojego NX...) to na pewno jeszcze bardziej opłacało by się przejąć już istniejący, ogromny rynek klientów. Myślę, że dawni użytkownicy Minolty jakoś przeboleli nowe logo na swoich korpusach - ja też bym przebolał.

ad 4.) O pełnej klatce było już tyle bzdur napisanych, że aż strach dotykać tego tematu. Osobiście przypuszczam, że Pentax nigdy nie wypuści korpusu FF. Z mojego punktu widzenia:
- FF ma dawać możliwość stosowania bardziej szerokokątnych obiektywów. Mam sigmę 10-20, która na FF jest odpowiednikiem 15-30mm W czasach analogowych nigdy nie miałem tak szerokokątnego obiektywu. Nie widzę również potrzeby posiadania szerszego. Argument ten dla mnie jest zupełnie bezsensowny - nawet gdyby na APS-C były obiektywy szersze (zresztą: są) to i tak nie chciałbym ich mieć
- FF ma dawać mniej szumów i lepszy obraz. Lepszy od czego? Ilu użyszkodników drukuje coś większego od A4? Ilu drukuje wyłącznie format pocztówkowy? 99% moich zdjęć drukuję w formacie 13x18. Na tym formacie między dobrym APS-C i dobrym FF różnic można szukać z lupą. Co do szumów - postęp w jakości matryc jest co najmniej tak samo ważny jak wielkość matrycy. Szumy obecnych matryc APS-C są dla mnie pomijalne przy ISO, których używam w 95% przypadków.
- FF daje większe rozmycie przy tej samej przysłonie i tym samym polu widzenia (bo używa większych ogniskowych dla uzyskania tego samego obrazu). Fakt. Czasem to zaleta,a czasem wada. Zaleta przy portretach, zdecydowanie wada przy makrofotografii czy street photo. Dla krajobrazów za to raczej bez znaczenia.
- w APS-C obiektywy są z reguły mniejsze i lżejsze, z grubsza dotyczy to również korpusów;
- w APS-C,jak już pisałem, szeroki kąt jest dla mnie wystarczający, za to bonusa dostajemy przy obiektywach tele, przeliczających sięw naszym systemie x1,5. Co mi osobiście baaaardzo odpowiada.

Podsumowując: nie mam jakiegoś "parcia na pełną klatę" ;)

Wychodzi mi z tego, że zamiast zmieniać system, lepiej pójść zrobić jakieś zdjęcia...
Ech, rozpisałem się strasznie...
 

mic_kas  Dołączył: 11 Kwi 2008
Re: Zmiana systemu
wojtek_c napisał/a:

Wychodzi mi z tego, że zamiast zmieniać system, lepiej pójść zrobić jakieś zdjęcia...


Zależy ile masz kasy na sprzęt. Czy chcesz lepszy, czy może w tej samej klasie cenowej kupić co Twój dotychczasowy Pentax.
Spotkaj się z Ludźmi z Twojej okolicy co maja konkurencyjne puchy i szkiełka.
zobacz po prostu co Ci bardziej odpowiada i rób zdjęcia.
Amen.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wojtek_c , a te rozważania to w jakim celu uzewnętrzniłeś? Z 10% postów na tym forum dotyczy takich deliberacji.Nie lepiej było "pójść zrobić jakieś zdjęcia... ? " ;) ;)
 
Mi1980  Dołączył: 13 Maj 2008
Ja zmieniłem na N :lol:

1. Tańsze obiektywy z 2-giej ręki (Tamron 17-50, Sigma 10-20, różnica jest wyraźna)
2. Lepsza praca z lampą błyskową
3. 50 1,8 D, tanie, świetne szkło

Nie żałuję :evilsmile:
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Chciałbym zmienić na N ale zmienię na C, nie wytrzyma bym rozwodu z M42. :-)
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Blesso napisał/a:
Wojtek_c , a te rozważania to w jakim celu uzewnętrzniłeś? Z 10% postów na tym forum dotyczy takich deliberacji.Nie lepiej było "pójść zrobić jakieś zdjęcia... ?


A po co w ogóle piszemy na forum?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
wojtek_c napisał/a:
Blesso napisał/a:
Wojtek_c , a te rozważania to w jakim celu uzewnętrzniłeś? Z 10% postów na tym forum dotyczy takich deliberacji.Nie lepiej było "pójść zrobić jakieś zdjęcia... ?


A po co w ogóle piszemy na forum?


Bo w Białymstoku było w nocy -30*C ? ;-) i z domu Ciężko się ruszać?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Niektórzy, jak widać chcą migrować na Pentaxa ;P
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
trzeba coś robić, siedzieć na forum :-)
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
wojtek_c, kilka razy już myślałem zmieniać system i za każdym razem wychodzi mi na to że nie ma sensu bo:
a) gdybym zarabiał na tym z pewnością byłby to C lub N z półki PRO, bo sprzęt zarobiłby na siebie,
b) amatorsko P wystarcza z dużym naddatkiem.

Zamiast zmiany systemu postanowiłem dokupić drugie body w postaci k-x i będę mógł wykorzystać to co najlepsze w K20 i k-x. Praca z moim K20D-x :mrgreen: będzie wiele wygodniejsza bez częstej zmiany szkiełek co jest wkurzające np. podczas meczu siatkówki. ;-)

 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
ja bym chętnie zmienił na N tego najnowszego, chyba D800 będzie , ale jak znam życie to nie stać mnie będzie. Choć generalnie bardzo zadowolnony jestem z mojego k10d.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
wojtek_c, parę osób wypominało rzeczy, o których zapomniałeś. Podsumowując


* fakt Af k7 jest znacznie ulepszony, ale do tego oferowanego w nikonie czy canonie wciąż mu brakuje
*jeśli o szumy chodzi- to nie ma fizycznej możliwości, żeby przy zbliżonych technologiach szum z apsc był mniejszy od szumu z ff. Tutaj nie da się już oszukać praw fizyki. Każdy sam powinien ocenić jakie szumy dla niego będą ok
* praca z błyskiem. Bardzo chwalone nikony. Chociaż z moich porównań canon też nie jest zauważalnie gorszy.
*obecność w systemie profesjonalnych lamp. Coby nie mówić 540 pentaxa nie ma uszczelnień, ładuje się 3x wolniej niż 580ex2 canona (po mocnym błysku 6-8s vs 2 sek- wg moich porównań) i bardzo szybko się wyrabia (chociażby blokada obrotu palnika)
*rynek niefirmowych obiektywów. Jeśli chodzi o używki to wielokrotnie większy rynek wtórny, a te same produkty też naprawdę spore różnice cen potrafiły mieć. Pamiętam np. używana sigma 10-20 w canonie potrafiła kosztować 1200, a w pentaxie 1700, przy czym do canona miała HSM
*dostępność- pamiętam jak 3 lata temu szukałem sigmy 10-20. Była w JEDNYM sklepie w Polsce. Obdzwoniłem może z 10 sklepów i nic. To dla niektórych też sie liczy. teraz jest lepiej, ale dysproporcje w dostępności dalej rażą.
*premiery obiektywów sigmy czy tamrona zazwyczaj są dla C i N. Inne systemy często maja znaczne opóźnienia (czasem i pół roku)
*HSM w canonie czy nikonie to standard i jest chyba w każdym sprzedawanym obiektywie Sigmy (w sonym tez chyba większość ma HSM). U pentaxa to nowość niestety.
* tzw tani szeroki kąt na FF. Zobacz ile kosztuje 24, 28, 35 czy 50 canona. A teraz porównaj z odpowiednikami Pentaxa na apsc jeśli takie istnieją. Różnica w cenie za ten sam kąt widzenia jest naprawdę na wielką niekorzyść dla Pentaxa.

*jeszcze o współpracy coś dorzucę. Jako, że systemy C i N są liczniejsze w użytkowników to i głosy niezadowolenia ze współpracy będą większe. Z obiektywów sigmy jakie miałem jedynie 10-20 nie wymagał korekty bf/ff. Natomiast 70-200 ex 28-70 ex 105 ex czy tamron 90 potrzebowały korekty na przynajmniej jednym body, których używałem. Nie wspomnę o 16-50* i 77 bo te na jednym korpusie działały idealnie, a na innym wielki BF. W canonie póki co tego nie zauważyłem- niezależnie czy firmowe szkło czy kundel. Podejrzewam, że jeśli canonierowi zdarzyłyby się takie problemy wewspółpracy jak mi w pentaxie- to nie zostawiłby on suchej nitki na tym systemie.


Dlatego ważne jest zrozumienie własnych potrzeb. Jakie zdjęcia robię, czy potrzebuje czegoś lepszego czy stać mnie na to? Czy będę w stanie obejść się bez tego co utracę po zmianie systemu?

Sam też doceniałem kiedyś niszowość pentaxa i na moje ówczesne kryteria był to sprzęt idealny. Niestety wymagania się zmieniły, a sprzęt nie potrafił im sprostać. Zrozum jedno- zmieniając system nikomu nie robisz krzywdy. Wybierasz po prostu narzędzie, które spełnia twoje wymagania- ale tego musisz być pewny.

[ Dodano: 2010-01-05, 00:09 ]
Żeby nie było, że uważam, że Pentax to system bez przyszłości to napiszę jeszcze o jego zaletach w porównaniu z innymi systemami z perspektywy innego systemu.

*Pentax to wymarzony sprzęt dla pstrykacza amatora. W konkurencyjnej cenie oferuje on wielemające puszki (SR nei znajdę w canonie czy nikonie). Pozwala na doskonała wspołpracę wsteczną o jakiej inne systemy moga marzyć. Dla mnie kiedyś była to ogromna zaleta- niestety od tego czasu stare obiektywy zdrożały może i ponad dwukrotnie.
*Pentax oferuje małe i bardzo dobrze zbudowane puszki z uszczelnieniami. Na wycieczki w góry czy na rower wielkość sprzętu(a raczej jego małość) to poważna zaleta.
Dlatego dalej uważam, że dla amatora fotografii system pentaxa ma najlepszy współczynnik cena/możliwości przy zachowaniu wysokiej jakości
*Pentax ma unikalną w innych systemach serie limitetów i limitetów naleśników, które nie dość, że wyglądają uroczo to tworzą z korpusem zgrabny mały komplecik.


Dlatego też dziwią mnie te wszystkie próby porównywania Pentaxa z innymi systemami w pewnych kwestiach. Wybierając go każdy użytkownik powinien być świadom jego mocnych i słabych stron i nie przejmować się biadoleniem co poniektórych troli usilnie obwieszczających wyższość jednego nad drugim.
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Gringo napisał/a:
* fakt Af k7 jest znacznie ulepszony, ale do tego oferowanego w nikonie czy canonie wciąż mu brakuje


Zapewne tak. Pytanie - czy AF z k-7 (choć nie jest najlepszy na rynku) jest dla mnie/ciebie wystarczający? Dla mnie jest.... Ale nie dla każdego musi.

Gringo napisał/a:
jeśli o szumy chodzi- to nie ma fizycznej możliwości, żeby przy zbliżonych technologiach szum z apsc był mniejszy od szumu z ff


Jasne, że nie, i wcale tak nie pisałem. Pisałem natomiast, że poziom szumów z takiego k-x całkowicie mnie zadowala. Mogą być mniejsze? To fajnie, tylko dla mnie jest to niewielki zysk. Różnica między szumami w K10 i k-x jest IMHO większa, niż między k-x a obecnymi aparatami FF. Jak bardzo ta różnica będzie widoczna na odbitce 13x18? Jak często drukujesz większe?
Na Twojej stronie - to broń Boże nie zarzut, po prostu stwierdzenie faktu - w ofercie fotografii ślubnej podkreśliłeś, że robisz zdjęcia aparatem pełnoklatkowym. Ile w tym Twojego przekonania, że dzięki temu zdjęcia są lepsze, a ile marketingu?.... Bo to trochę brzmi, jakby to już nie fotograf robił zdjęcia, tylko aparat... koniecznie pełnoklatkowy, oczywiście.

A co od pozostałych argumentów - masz sporo racji. Dostępność obiektywów większa, HSM w standardzie, tańsze stałki - to są ważne rzeczy. Nie zgadzam się tylko z brakiem FF/BF w innych systemach. Kiedy szukałem dla siebie tamrona 17-50, objeździłem parę sklepów i sprzedawcy zgodnie twierdzili, że mają z tego powodu zwroty w podobnym procencie bez względu na system.

Gringo napisał/a:
Zrozum jedno- zmieniając system nikomu nie robisz krzywdy. Wybierasz po prostu narzędzie, które spełnia twoje wymagania- ale tego musisz być pewny.


Ej, nie po oczach ;-) Ja nie toczę wojen systemowych i nie przywiązuję się do logo na aparacie. Nie ma dla mnie znaczenia, jakim aparatem robimy zdjęcia, tylko jak te zdjęcia wyglądają. Natomiast próby porównywania systemów muszą być, w końcu sam to robiłeś, kiedy zmieniałeś system, prawda?
 
no_name  Dołączył: 01 Cze 2009
Taaaa.....
O temacie pt" zmiana systemu - co jak, dlaczego, po co" Na tym forum napisano chyba wszystko. I nie raz czerwienią spłynęła ta dysputa.

Masz zmienić to zmień. Nie roztrząsaj tematu tylko zmieniaj. To drażliwy temat. Przyjdzie taki Benek i wcześniej czy później będzie z tego wojenka.
Jak Ci pentax wystarcza to w nim zostań. Odnoszę wrażenie że potrzebujesz aby lud poklepał cię po ramieniu i utwierdził w przekonaniu że dobrze robisz będąc w pentaxie......

Gringo sprawnie streścił "za i przeciw". Wnioski wyciąg sam a temat powinien być zakluczony.

Tematy pt "Moje osobiste rozterki o zmianie systemu" powinny być zabronione.

P.S Najszybciej zmieniają system Ci którzy najmniej o tym gadają.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
wojtek_c napisał/a:
Kilku wieloletnich forumowiczów zmieniło w ciągu ostatnich miesięcy system, porzucając pentaxa na rzecz stajni C lub N. Sprawiło to, że sam zacząłem się zastanawiać nad celowością takiego kroku.
Najpierw poszukałem ewentualnych przyczyn takiej decyzji.


Tu zawarta jest piąta przyczyna: bo inni "wieloletni" to zrobili.

Może faktycznie mieszanie innych forumowiczów w ten proces powinno być zakazane :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jorge.martinez napisał/a:
bo inni "wieloletni" to zrobili.

Wielcy Przedwieczni ;-)

IMHO każdy sam powinien się zastanowić co chce zrobić, i zmienić albo nie, bez tragedii na forum
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
:shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prawdę mówiąc, też nie rozumiem tego całego roztrząsania. Dla każdego zmieniającego to jego kasa i jego problem i żadne najlepsze rady tego nie zmienią. Ostatecznie i tak samemu trzeba podjąć decyzję. Przygotować się do tego można bez wywoływania, wokół siebie, zamieszania.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
White, gratuluję fajnych kadrów i w większości przypadków świetnie dobranej obróbki.
Jesli można zapytać, to te zdjęcia z wrakami aut z jakiego są miejsca?

Jak widać po powyższym przykładzie, do dobrych zdjęć nie potrzeba ani szybkiego autofokusa, ani drogich szkieł, ani pełnej klatki, ani wypakowanej pikselami matrycy.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie pomyliłeś wątków?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach