Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
K-5 vs FGZ 540
Wrzuciłem to do innego wątku trochę z rozpędu, w każdym bądź razie

Po zmianie K200 na K-5 jedyne co mnie od jakiegoś czasu zastanawiało to praca z zewnętrzną lampą, o ile K200 raczej nie doświetlał (i był przy tym dość niepowtarzalny) o tyle na K-5 na razie skończyłem ze stałą korekcją -1 i jest to dość powtarzalne

jak zacząłem na ten temat czytać to znalazłem coś takiego
http://forums.dpreview.com/forums/post/41163278

wychodzi na to że 540stka ma "fine tuning"

próbował, ktoś z forum się tym bawić?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Jak miałem kiedyś system Sony to w lampie która była odpowiednikiem FGZ540 też było takie pokrętełko do regulacji. Była to regulacja mocy błysku pomiarowego. Odpowiednie kręcenie tym pokrętłem dość skutecznie pomagało właśnie na loteryjność błysku. Jeśli w lampie Pentaksa ten regulator ma tą samą funkcję to jest duża szansa że rozwiąże to problemy przepalaniem/niedoświetlaniem. Sam spróbuje poregulować bo moja lampa z nie dość że zachowuje się trochę losowo to niestety inaczej z K-5 a inaczej z K-5IIs.

[ Dodano: 2013-01-19, 23:34 ]
Dziś znalazłem chwilę czasu na kręcenie tym mikropokrętełkiem :-> w AF-540FGZ i niestety mojej lampie się pogorszyło. :mrgreen: Miałem trochę mało czasu żeby dokładnie przeanalizować co się zmienia i dlaczego. Niby jedno pokrętło ale jednak zbyt dużo zmiennych się pojawiło. :roll:
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
a u mnie wygląda na to, że ten sposób działa :!:

regulacja jest bardzo precyzyjna, wystarczyło kilkanaście stopni z godnie ze wskazówkami zegara i korekcję -1EV mogę ustawić na zero,
co ciekawe to nie działa jako potencjometr raczej istotna jest końcowa pozycja śrubki bo jak się bawiłem dalej to można uzyskać efekt od "totalnego przepału" do "lampa prawie nie błyska", które nie następują po sobie w jakiś logiczny sposób, a przynajmniej moje krótkie badania tej logiki nie znalazły
jak będzie z powtarzalnością dla różnych warunków czas pokaże

ZbyszekB zaznacz sobie punkt na tej śrubce (przy jej wielkości to nie proste ale bardzo ułatwia) i sprawdzaj co kilka stopni, u mnie złoty środek od przepala jeszcze gorzej dzieliła micro różnica

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach