Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
  MZ-6 i manualny SMC-A 50/1,7
Witam,

dzisiaj po raz pierwszy w zyciu podpialem do MZ-6 manualnego Pentaxa 1.7 SMC-A zanabytego na Allegro. Musze go sprawdzic zanim dam komentarz i wlacze sie do dyskusj o ostrosci 1,7, ale najpierw zdziebko zglupialem.
Po pierwsz nie ma on _stykow_ tylko _styk_ (jeden znaczy sie ;-) )
Niby wszystko dziala "normalnie" poza rodzjem pomiaru swiatla i ruchami przyslony przy wyzwalaniu migawki. A konkretnie to:
a) nie ma pomiaru punktowego.
b) po nacisnicu spustu migawki przeslona domyka sie do nastawionej wartosci, po czym po zamknieciu migawki zamyka sie do konca i dopiero wtedy otwiera na pelna dziure.

Czy to tez _normalne_?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Adampio napisał/a:
b) po nacisnicu spustu migawki przeslona domyka się do nastawionej wartosci, po czym po zamknieciu migawki zamyka się do konca i dopiero wtedy otwiera na pelna dziure.

w deelu tez tak mam, nie wiem tylko czy z wszystkimi szklami. A jakie to ma znaczenie? :-)
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Po prostu chcialem wiedziec czy nie walniety obiektyw (np brak jakiegos ogranicznika),
Ale zainstpirowales mnie i sprawdzilem moje zoomy. Tez tak maja ale nie rzuca sie to tak w oczy jak przy jasnym obiektywie. :oops:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Adampio napisał/a:
a) nie ma pomiaru punktowego.


Nie kumam - masz spota w MZ-6 tylko pod AE-L...

Pzdr
Spinner
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Spinner napisał/a:
Adampio napisał/a:
a) nie ma pomiaru punktowego.

Nie kumam - masz spota w MZ-6 tylko pod AE-L...

Ze pod prawym kciukiem mam spota to oczywiscie wiem ale jak zapne ten obietyw i nacisne AE-L to gwiazka sie wyswietla ale pomiar na zarowke w centrum i w rogu kadru daje taki sam odczyt (inaczej niz z kazdym zoomem AF) co by sugerowalo ze z tym obiektyem nie ma pomiatru punktowego, lub przynajmnje ja nie potrafie go uzyskac :-(
Stad moja prosba o sprawdzenie u siebie.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Chetnie bym pomogl ale nie mam ani tego korpusu ani tego szkla...;-(

Pzdr
Spinner
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Nie mam MZ-6, ale sprawdziłem z A 50/1.4 z Z1p i K10D - w obu spot działa z tym obiektywem.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Spinner napisał/a:
Nie kumam - masz spota w MZ-6 tylko pod AE-L...

Wojtek troche wyraziłeś się mało precyzyjnie.
Sposób pomiaru światła ustawiamy w PF(Funkcje Pentaksa) wybierając F5.
W ramach funkcji F5 przyciskiem AE-L wybieramy
1- pomiar punktowy
2-pomiar matrycowy
W momencie wykonywania fotki AE-L służy jedynie do blokady ekspozycji.
Pozdr.
Wiktor

[ Dodano: 2007-01-30, 07:39 ]
MZ-6 nie pokazuje sposobu pomiaru swiatła.
Przynajmiej jak naradie nie udało mi się tego ustawić.
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Wiktorze: masz moze obiektyw A zeby rozwiac moje watpliwosci? Bo ja na F5 mam SP i jak zapne te moja 50-tke to po naciskaniu AE-L nie widac roznicy przy pomiarze silnego zrodla swiatla (gola zarowka w centrum kadru) i ciemnego tla tuz obok (zarowka nadal w kadrze ale z boku), podczas gdy z zoomem AF nastawionym na 50mm ten efekt wystepuje.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Adampio napisał/a:
po naciskaniu AE-L nie widac roznicy przy pomiarze silnego zrodla swiatla

Wiktor napisał/a:
W momencie wykonywania fotki AE-L służy jedynie do blokady ekspozycji.

Nie cztasz dokładnie tego co napisałem.
Nie bardzo rozumiem dlaczego oczekujesz zmiany warunków ekspozycji jeżeli wcześniej użyłes przycisku AE-L który te warunki blokuje :?:
SP znajduje się poniżęj F5 a po prawej stronie wyświetlacza masz 1 ,którą możesz zmienić na 2 i wtedy znika SP.
SP znaczy spot.
Pozdr.
Wiktor
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Nie wiem jak w Pentaxach ale zapinając manualne (M42) szkiełko do Minolty mam wyłącznie pomiar CW. I w przypadku Minolty jest to normalne.
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
No, burza mozgow skonczyla sie pozytywnie :-) .
Potwierdzam niniejszym to co jest na stronie Sectora i w instrukcji do MZ-6: obiektyw manualny z pozycją A daje pomiar punktowy ale tylko wtdedy gdy... mu sie na to pozwoli :oops:
Jakimś cudem podczas moich prob mialem ustawione F5 = "--" (czyli matryca). Po ustawieniu na "SP" obiektyw mierzy tak jak ja chcialem a on powinien.
To znaczy jak wyceluje sie obiektyw na zapalona zarowke (znajduje sie ona w koleczku wizjera), zmierzy ekspozycje spustem wcisnietym do polowy a potem nacisnie AE-L to wskazania swiatlomierza zmieniaja sie w kierunku silniejszego swiatla czyli zgodnie z przewidywaniami bo najpierw mamy pomiar matrycowy z zarowka a potem punktowy samej zarowki.
Przepraszam za zamieszanie, ale kamien spadl mi serca i do tego nie spadl na palce u nóg :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach