CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Neopan 400, FP4 - pomocy ! ! !
Cześć

A wiec tak... :-?

... mam sobie 3 rolki neopana 400 do wywołania oraz jedną dolkę fp4 125 i jeden wielki zgryz :-P (sporo fajnych street kadrów).

Jak to cholerstwo wywołać?
Poprzednie neopany 400 lekko przewołane wyszły jak kserówki. Miałem duże problemy na powiększalniku z wydobyciem jakichkolwiek szarości.
Zastanawiałem się czy to przypadkiem nie przez bełtanie (za często, ale tylko jak się zagadam ;-) )

Macie jakieś sposoby na tego japońca?

Fp4 chyba wypiorę tak jak bozia nakazała.

Pozdrawiam
Lupus
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
CanisLupus napisał/a:
lekko przewołane wyszły jak kserówki
Informacja jest niekompletna bez podania rodzaju wywoływacza. Ja całą paczkę Neopana 400 zużyłem używając jedynie D-76 w rozc. 1:1 i nie narzekam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A moze problem jest z technika powiekszalnikowa? Jeszcze nie widzialem tak przewolanego materialu zeby sie dobry kondensor przez niego nie przebil ;-)

Chociaz czekaj, wlasnie sie suszy niezle przypieczony HP5 w rodinalu. Dam znac :-)

CanisLupus napisał/a:
Macie jakieś sposoby na tego japońca?


Tak jak producent gada zazwyczaj mi sie sprawdza. W czym wolasz?
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Zagalopowałem się :-> , Zapomniałem dodać że wywoływaczem jest D76.

Przyznam szczerze że w technikach ciemni jestem jeszcze zielony i wiele zakrętów jeszcze przede mną.
Negatywy neopana 400 po wywołaniu są bardzo kontrastowe ale ze szczegółami w cieniach i swiatłach. Na papierze kontrasty są olbrzymie ale szczgóły znikają. :evil:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
CanisLupus napisał/a:
Negatywy neopana 400 po wywołaniu są bardzo kontrastowe ale ze szczegółami w cieniach i swiatłach. Na papierze kontrasty są olbrzymie ale szczgóły znikają. :evil:


Na jakim papierze? Stala gradacja czy multikontrast? Jaka filtracja? Jesli piszesz ze na negatywie widzisz wszsytkie szczegoly, cos nie tak robisz w ciemni.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Dzięki chłopaki za pomoc.
Papier to: Multigrade na plastiku.
Filtry na stałe wbudowane w powiekszalnik. Z reguły podaję czerwonego w skali 0-70 lub żółtego 0-50.

Alkos, jutro będę w ciemni to postaram się powalczyć z tymi neopanami a potem zeskanuję swoje wypociny. Ciekawe co z tego wyjdzie.

Myślałem jeszcze aby skrócić czas wywoływania przez co uzyskam mniejsze kontrasty.
Sam nie wiem. Zobaczymy jutro.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jaki to powiekszalnik dokladnie?

Znajdz sobie odpowiedniki ustawien dla roznych filtrow Multigrade od 00 do 5 i stosuj zgodnie z zasada: za szare/mdłe - zwiekszasz numer, gubisz szczegoly w skrajnych swiatlach/cieniach - zmniejszasz.

Cytat
Myślałem jeszcze aby skrócić czas wywoływania przez co uzyskam mniejsze kontrasty.
Sam nie wiem. Zobaczymy jutro.


Jesli mowisz o papierze to nie - to bardzo zla praktyka. Z negatywem redukcja o 10% nie zaszkodzi, ale zacznij lepiej od potrenowania ciemni.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Myślałem o niedowołaniu filmu a nie o papierze.

Co do powiekszalników to mamy ich w ciemni ok 20.
Ja używam LPL ze średniej pułki, potem albo zabawa w kuwetach albo wywołuję wywoływarce automatycznej.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wg. tej strony powiekszalniki LPL maja skale filtracji Kodaka:

http://www.rhdesigns.co.u...r_settings.html

No i poczytaj jeszcze o kontrascie ("multigrade")
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A dzis zastanowilo mnie to, ze dwa Neopany 400@400 (135 i 120) wywolywane w tym samym i tak samo (D76 1+1, 9:45 min, cala chemia z tych samych beczek) dosc znaczaco roznily sie od siebie co mozna bylo zauwazyc jak obok siebie lezaly: 135 normalny kontrastowy a 120 taki bardziej miekki, stonowany, wyraznie inny. Ciekawostka.
 
Mauros  Dołączył: 12 Lip 2007
TUTAJ Masz trochę więcej o filtrowaniu w ciemni w ojczystym języku. Swoją drogą ile mieszasz?
Neopany w xtolu wychodzą mi zawsze bardzo mało kontrastowe a tri-x wręcz przeciwnie. Mieszane pierwsze 30 i potem 10 sek każdej minuty.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach