cdn2010  Dołączył: 09 Sty 2010
Portret o zachodzie słońca
Witam Was!
Jestem po raz pierwszy na tym wspaniałym forum.
Proszę o pomoc ,jako amator mam problem w prawidłowym wykonaniem portretu przy zachodzie słońca.Chodzi mi oto by osoba była prawidłowo oświetlona jak również niebo było prawidłowo naświetlone .Bardzo proszę o kilka wskazówek w tym kierunku.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mierzysz ekspozycję na niebo (korekcja w zależności od pory zachodu słońca), portret doświetlasz lampą w trybie slow synchro.
Możesz skorzystać też z trybu tematycznego. W K110D miałem tryb - zdjęcie o zachodzie Słońca. Nie wiem, jakim aparatem dysponujesz, więc trudno zaproponować ci wykorzystanie trybów tematycznych.
Ja proponuję zrobić to tak:
- Ustawić tryb M
- ustawić pomiar światła - punktowy
- ustawić ISO (100-400)
- ustawić żądaną przysłonę
- nakierować aparat na niebo i wcisnąć zielony guzik(upewnij się w ustawieniach, że będzie zmieniał się czas, a nie przysłona)
- teraz wydłużyć czas dwukrotnie (jak był 1/80, to zmienić na 1/40, czyli korekta o 1 EV)
- podnieść lampę błyskową
- wykonać zdjęcie

Chyba niczego nie pominąłem. Takie ustawienia powinny dać w miarę przyzwoite zdjęcie z zachodem i z dobrze naświetloną osobą, o ile nie będzie za daleko od lampy błyskowej.
 
cdn2010  Dołączył: 09 Sty 2010
Drogi pawelek-79 serdecznie Ci dziękuję za tak szybką odpowiedź .
A co do aparatu to posiadam K20 . Jak tylko będzie piękny zachód to wypróbuję te ustawienia .
Jeszcze raz bardzo dziękuję
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
cdn2010, poćwicz wcześniej. Inaczej ci nie wyjdzie. A ćwiczenie jest proste. Zrób zdjęcie z lampą w mieszkaniu w ciągu dnia z oknem w tle. Mieszkanie ma być doświetlone lampą (może być wbudowana) i równocześnie to co za oknem ma być widoczne, a nie przepalone, czy niedoświetlone.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
No i balans bieli ustaw na "chmurkę" albo rób w RAW, bo inaczej automat aparatu zje ci złotą poświatę słońca...
 
cdn2010  Dołączył: 09 Sty 2010
Jestem pozytywnie zaskoczony że są jeszcze ludzie którzy pomagają bezinteresownie ! Wraca wiara w ludzi !! A jeżeli chodzi o ćwiczenia w życiu bym nie wpadł na tak prosty a zarazem genialny pomysł.

Pozdrawiam
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
cdn2010, zerknij na ten dokument, mimo że jest po angielsku z uwagi na dużą ilość przykładów i mało słów powinien ci wiele wyjaśnić.

Jak mniemam, chodzi ci o zrobienie zdjęcia w stylu ostatniego z tego dokumentu :D
 
cdn2010  Dołączył: 09 Sty 2010
Witam Cię romeoad
O właśnie taki efekt jak w ostatnim zdjęciu pragnę uzyskać .
Myślę że okupię to wieloma nieudanymi fotkami zanim osiągnę sukces .

Jak macie Panowie jakieś rady (na co mam w szczególności zwrócić uwagę ,jakim obiektywem było by najlepiej itp.) to piszcie ?!

Pozdrawiam wszystkich.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
cdn2010 napisał/a:
na co mam w szczególności zwrócić uwagę

Na prawidłową ekspozycję.

cdn2010 napisał/a:
jakim obiektywem było by najlepiej

Przy lampie wbudowanej dużego wyboru nie masz, bo jej zasięg niewielki. A konkretna ogniskowa zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.
 
cdn2010  Dołączył: 09 Sty 2010
Wielkie podziękowania za tak trafne i cenne uwagi które pomogą mi w dalszej przygodzie z fotografią .Jestem przekonany ,że w przyszłości i ja będę mógł pomóc innym początkującym amatorom fotografii .

Pozdrawiam i życzę udanych ujęć !!
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Mozesz skorzystac z trybu Portret Nocą. Ale masz wtedy niewielka kontrole nad expozycja - nie wiesz jaka przyslone wybierze aparat i jak mocno naswietli lampą ;-)

Nie napisales czy masz zewnetrzna lampe. Jesli nie, wbudowana bedzie pewnie za slaba by z odleglosci rzedu 2-3metrow oswietlic postac na domknietych przyslonach (f/8-f/11). Stad uzyj wiekszych otworow (f/3.5-f/5.6).

Ustaw sobie w ten sposob:
natychmiastowy podglad by pokazal ci czy nie przepaliles slonca w tle oraz postaci lampą.
Jesli przepaliles slonce to skroc czas expozycji - a jesli dojdziesz do 1/180s, to niestety pozostaje juz tylko zamykanie otwory przyslony. Jesli wtedy rowniez postac zacznie sie sciemniac - oznacza to, iz moc lampy jest zaslaba. Mozesz wtedy podejsc blizej postaci by ulatwic prace lampie.

Ja uzywam takiego ustawienia ekranika po zrobieniu zdjecia:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach