Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jaka lampa do canona (pytanie nie tylko dla innosystemowców)
Witam

Po ostatnich szaleństwach lampowo-studyjnych postanowiłem kupić lampę.
W zasadzie najważniejsza dla mnie sprawa to możliwość skierowania jej do tyłu, zauważyłem jednak, że niektóre lampy mają ten obrót źle rozwiązany.

Chciałem zrobić pionowy kadr i mieć lampę skierowaną do tyłu i mniej więcej pod kątem 45 stopni w górę, Canona 430 EX II nie dało się tak ustawić. Nie jest to aż tak straszne bo lampa nie musi być idealnie tak jak napisałem, ale jeśli któraś z tych trzech tak ma to by był dla niej poważny plus.

A więc szukam lampy pomiędzy 400-500zł, u Czesia widzę:

- Nissin Speedlite Di622 za 412,99zł

Liczba przewodnia (ISO 100): 44 (ogniskowa 105mm)
Kąt stożka błysku [mm]: 24-105
Kąt stożka błysku z rozproszeniem [mm]: 16
Zasilanie: 4 x AA
Czas ładowania przy nowych bateriach [s]: 4
Temperatura barwowa [K]: 5600
Czas trwania błysku pełnego [s]: 1/800
Czas trwania błysku kontrolowanego [s]: 1/800 - 1/20.000
Wymiary [mm]: 77 x 130 x 103
Waga [g]: 315
Ekspozycja błysku automatyczna: E-TTL, E-TT II
Ekspozycja błysku manualna: sześciopoziomowa
Pamięć ekspozycji błysku: blokada FE
Gwarancja: 2 lata


- Sunpak PZ42X

Liczba przewodnia (ISO 100): 24-42
Systemy sterowania: Canon: E-TTLII, E-TTL
Czas ładowania: baterie alkaliczne 4x AA: ok. 3,5sek.
akumulatorki Ni-MH 4x AA: ok. 3sek.
Liczba błysków: baterie alkaliczne 4x AA: ok. 220
akumulatorki Ni-MH 4x AA: ok. 240
Efektywny zasięg (przy f=35mm): TTL Auto 1,5m - 21m
Regulacja mocy błysku: 1/1,1/2,1/4,1/8,1/16,1/32,1/64
Kąt doświetlania: pełne doświetlenie przy ogniskowej 24mm lub wyższej (16mm dla formatu cyfrowego APS-C)
Efektywny zasięg diody wspomagającej AF: 1-5m
Czas błysku: ok 1/500 – 1/13000 sek.
Reflektor: pochylany pionowo do 90°, w lewo do 180°, w prawo do 120°
Wbudowany dyfuzor: dla ogniskowych od 13mm (dla fomatu cyfrowego APS-C), od 20mm (odpowiednik dla małego obrazka)
Zakres zoom: wielostopniowy automatyczny reflektor Power-Zoom 24-105mm (24, 28, 35, 50, 70, 85, 105mm, odpowiednik dla małego obrazka), 16-70mm(16, 19 ,24 ,34 ,48, 58, 70mm, dla formatu cyfrowego APS-C)
Wymiary: 116x64x102mm
Waga: ok. 260g


Początkowo byłem już zdecydowany na Nissina, ale zobaczyłem inne lampy w podobnej cenie i stwierdziłem, że warto by się poradzić, zarówno niepentaksiarzy, którzy mogli mieć z tymi lampami styczność, jak i każdego kto zna się na lampach i po samych parametrach może mi doradzić co jest lepsze (nie znam się na lampach).

Oczywiście fajnie by było mieć coś z odpowiednikiem hss'a ale przypuszczam,
że taka przyjemność kosztuje już ze 2x tyle (bo np. lampa Canon 420 EX za 350zł to ma ale zdaje się, że działa tylko z analogami Canona).

WYWALIŁEM FOMEIA BO NIE ZAUWAŻYŁEM WCZEŚNIEJ, ŻE NIE OBRACA SIĘ W POZIOMIE.
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
Osobiscie chyba bym wybral sunpaka z tych dwoch lamp, chyba ma wiecej mozliwosci dzialania, bo ten nissin to raczej prosta lampka ;-) z tego co wiem z nissinow jak juz brac to ten najwyzszy model 866, a ta reszta to taka sobie. Tym sunpakiem sie bawilem na canonie i wydal mi sie dosc w porzadku.
Sam tez sie jakos specjalnie na lampach nie znam, osobiscie bym i tak ani tej ani tej nie kupil tylko wydal kase na 580EXII (i tak mam nawet zamiar) bo reszta to sa pol srodki, a jedna chociaz lampe warto miec dobra. ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Hasek, biorę też pod uwagę Metza 48 AF-1 za 800zł bo ma HSS (tylko czy z canonem też?)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Z tych dwóch wybrałbym Canona 580II :roll: bo wstyd się przyznać, ale tylko takich używam w Canonie :oops:
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
Jezeli wersja do canona tego metza to posiada to powinno bez problemu dzialac. Ale to juz musisz sobie sprawdzic, bo ja o metzach to wiem najmniej :-P

[ Dodano: 2010-01-27, 14:04 ]
Pentagram, tylko zauwaz, ze cena jest dwa/trzy razy wyzsza od tych lamp, ktore Eldred ma na oku....
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jestem prawie zdecydowany na Metza 48 af-1, chociaż w podobnej cenie jest też Canon 430 EX II, dziewczyna stwierdziła, że podobały jej się zdjęcia które robiłem pentaksową 540'tką z słoneczne dni z HSS'em, więc dołoży mi do lampy wyposażonej w tą funkcję.

I teraz pytanie do posiadaczy Metza: czy ta lampa kręci się 90' w prawo czy 120'?
Zależy mi na 120' w prawo bo to daje możliwość błyskania do tyłu i w górę przy pionowych kadrach (Canon 430 EX II tego niestety nie ma).
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Hasek, wiem, wiem. Ale jak to mówią: jak nie masz pieniędzy, kupuj tylko najlepsze, zaoszczędzisz na późniejszych wydatkach. A ja cierpię na notoryczny brak kasiorki. :evil:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Nie mogę nigdzie znaleźć informacji czy Metz 48 AF-1 obraca się w prawo o 120' czy 90', (wiem że wersja 58 ma 120'), a to dla mnie bardzo ważne, czy ktoś może mi udzielić tej informacji?
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Może link do instrukcji obsługi pomoże. (str. 86)
Eldred żeby Cię podrażnić to szukałem tego ze 2 min. (na usprawiedliwienie mam, że wiedziałem czego i gdzie szukać :mrgreen: )
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jack, dzięki czyli na pewno biorę metza, canon 430 ex II ma tylko 90' w prawo i na ostatnich sesjach (lampa pożyczona) bardzo mnie to wkurzało.

A jeśli by się okazało że nie będę miał wystarczających funduszy na taką lampę to w/g samych danych technicznych co wam się bardziej widzi? Sunpak czy Nissin?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Eldred, serio tak Ci się pali? Powoli.. Dozbieraj do 580II nawet używanej. Warto.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
matth, a niby dlaczego? Metz ma liczbę 48, kąt od 24mm (z wbudowanym dyfuzorem 16mm), HSS, obroty palnika takie same jak 580ex, a odkąd są już modele dedykowane dla canona nie ma już żadnych problemów z komunikacją z aparatem.

Do tego ma złącze usb i w razie czego można zrobić aktualizację software'u (chociaż do 5 to chyba nie trzeba).
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Bo jak kupować lampę to najmocniejszą. Ładuje się szybciej, kilka strzałów w serii zrobi, bo nie wali z pełną mocą, do tego można nią strzelać przez parasolkę czy softbox bez problemów z brakiem mocy. Po prostu, lamp się nie zmienia, kupujesz jedną i wsio - dlatego uważam, że należy kupować najmocniejszą lampę systemową.

Aaaa i zobacz dla jakich parametrów metz ma liczę 48. Wg parametrów dla których moc podaje Pentax to ma bodaj 42.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
metz 48 obraca sie ok 300 stopni. W llewo 180 i w prawo ok 120 liczac od pozycji na wprost.
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
Eldred, pomysl tez o nissinie 866 tez jest w cenie takiej jak metz, a jest znacznie mocniejszy :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
matth, ale pomyśl, jeśli ja chcę lampą tylko odbijać, a jeśli doświetlać to z hss'em to znaczy, że nie lubię przymykać przesłony a więc nie jest mi potrzebna duża moc lampy.

grabber, dzięki.

Hasek, no to mi teraz namotałeś, muszę sprawdzić czy ten nissin też ma 120 stopni w prawo i czy ma hss, jeśli tak to kto wie..

[ Dodano: 2010-01-27, 18:24 ]
Aha i jeszcze pytanie zupełnego laika, co właściwie tak konkretnie oznacza "synchronizacja z krótkimi czasami migawki", że działa to jak HSS w Pentaksowej 540'tce?
Czyli mogę sobie doświetlać lampą kadry przy czasach 1/4000, 1/8000 itp?
Nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnych informacji do jak krótkich czasów te lampy dają radę, tylko ten sunpak z pierwszego postu ma napisane wyraźnie, że do 1/13000s.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Eldred, ja mam 580exII i mogę ją polecić.

Co do współpracy z tzw krótkimi czasami synchronizacji to polega to na tym, że palnik nie błyska raz, a "żarzy" się przez czas przesuwania się migawki przed matryca- czyli daja imitację dużej trwajacego błysku, taz żeby cała matryca :zobaczyła: błysk. i jeśli jest obsługa hss to powinno działać z każdym czasem do 1/16 000 s włacznie
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
Hmm. Myślę że do Canonów powinno Cię przekonać to np.

http://www.youtube.com/watch?v=_egb0e5zSNA

Recycling Time nawet dla takiej zabawki jak 430exII jest wyśmienity, i niech się 540 schowa z jej czasem ładowania 4s...

Higs Speed Synchro to właśnie to - lampa emituje długą serie błysków (zlewają się w jeden) by pokryć czas przebiegu migawki przez powierzchnię filmu (1/250 bodaj dla Canona). Sam błysk flasha to zdaje się jakaś 1/10000 sek czy jakoś tak nie pamietam.

P.S - palniczek 270 stopni poziomie to rzeczywiście wkurzająca rzecz czasem :) ale przynajmniej nie będzie taki latał swobodnie pod ciężarem jakiegoś akcesorium jak w 540. :)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Thadeus, i co ten filmik pokazuje? HSS to strzelanie z nikłą mocą, praktycznie na jednym ładowaniu. Z K20 i bez HSS strzelam 540 kilka razy w serii.
 
mops  Dołączył: 23 Gru 2007
Eldred napisał/a:

Aha i jeszcze pytanie zupełnego laika, co właściwie tak konkretnie oznacza "synchronizacja z krótkimi czasami migawki", że działa to jak HSS w Pentaksowej 540'tce?
Czyli mogę sobie doświetlać lampą kadry przy czasach 1/4000, 1/8000 itp?
Nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnych informacji do jak krótkich czasów te lampy dają radę, tylko ten sunpak z pierwszego postu ma napisane wyraźnie, że do 1/13000s.


Dokładnie tak. Metz ma synchro z krotkimi czasami. Mam wersje do N i moge doświetlić nawet przy 1/8000. Ja polecam METZ`a jako tańszą alternatywe dla systemówek. Dodatkowo METZ może pracować zdalnie jako slave (w pentaxie, nikonie i pewnie tez w canonie) z pełna zgodościa z TTL. Nissin tylko jako slave ale z FOTOCELI czyli wsio manual.

Dołóż te 3 stówki i kup METZ`a.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach