Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
interesowała by mnie taka matówka do K100d. Jak wygląda praca AF i pomiar światła przy matówce z klinem??
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
milo napisał/a:
czy to taka sama jak do DL'a?
tak


na pewno? Przeciez DS/gx1s ma pryzmat i wiekszy wizjer.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
l_uka napisał/a:

na pewno? Przeciez DS/gx1s ma pryzmat i wiekszy wizjer


hmmm, myslisz ze by inna matowke projektowali?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
milo napisał/a:
myslisz ze by inna matowke projektowali?

nie wiem, pytam. Czy wielkosc obrazu mozna regulowac pryzmatem? To chyba mozliwe.
Matowka deela jest nowsza niz w deesie - ktos tu pisl, ze nowke sztuke mozna kupic od Apollo za 40pln. Dlaczego wiec nie wlozyc jej do deesa? Ktos probowal? :]
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
milo - zajrzyj na KatzEye (link podał ryve). Spójrz na rysunki matówek (fakt - nie jest to jakaś dokumentacja techniczna...) i jest tam różnica w wielkości między DS a DL. Raczej matówka z K10 będzie taka sama (wymiary) jak z DS.

Pozdrówka
Marucha
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
marucha napisał/a:
Raczej matówka z K10 będzie taka sama (wymiary) jak z DS.

Dokładnie tak, ale przy wypuszczaniu kadyszki przedstawicile producenta zwracali uwagę na to, że w K10D jest nowy typ matówki i te stare nie będą mogły być używane, prawdopodobnie ze wzgl. na błędny pomiar.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Z doborem matowki moze tez nie byc tak idealnie - w starych lustrzankach matowki bywaly wymienne typowo pod konkretne typy obiektywow o okreslonym swietle.
Moze sie okazac, ze po zmianie nasza matowka pomaga focic ze stalkami, a z innymi moga dziac sie juz fotograficzne cyrki.

Przykladowo, ciekawe linki o tej problematyce "rozna matowka do roznych obiektywow" podal ktos w aukcji na allegro oferujac matowke do Pentax LX.

http://allegro.pl/item166...sa_23_nowa.html
czyli, gdyby aukcja sie skonczyla to podam te linki:
http://www.euronet.nl/~pimr/fs_descr.html
http://www.euronet.nl/~pimr/fscrntab.html
http://www.euronet.nl/~pimr/fs_lpref.html

Nie ma ktos znajomego lub w rodzinie optyka - teoretycznie wykonanie matowki powinno przypominac prace optyka robiacego odpowiednie szklo do okularow - plaska szyba pod wymiar z soczewka (fresnela?) w srodku. Teoretycznie... :mrgreen:
W tej materii najwieksza praktyke ma Andee i moze cos na ten temat podpowiedziec - bowiem na roznych forach widzialem jego oferty wykonania matowek do Minolty, Olka czy Nikona.

Moze problemy z BF/FF przy roznych obiektywach w K100 i K10 ma wplyw wlasnie zastosowana matowka?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Tok'Ra napisał/a:
Przykladowo, ciekawe linki o tej problematyce "rozna matowka do roznych obiektywow" podal ktos w aukcji na allegro oferujac matowke do Pentax LX.

http://allegro.pl/item166...sa_23_nowa.html
czyli, gdyby aukcja się skonczyla to podam te linki:
http://www.euronet.nl/~pimr/fs_descr.html
http://www.euronet.nl/~pimr/fscrntab.html
http://www.euronet.nl/~pimr/fs_lpref.html


Tez sie kiedys przejmowalem tymi tabelkami do matowek LX'a, z ktorych wynikalo na przyklad, ze SC-69 nadaje sie tylko do tele, podczas gdy w rzeczywistosci byla sprzedawana z LX2000, do ktorego standardowo dopiety byl 50/1.2. Przeszlo mi ;-) uzywam jej na codzien, nawet z 20'ka i nie widze zadnych cyrkow. Jedyne co zauwazaylem, to ciemne rogi z ciemnymi szerokimi szklami (SMC K28/3.5) - ale w MX'ie ;-)

pozdrawiam
dz.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Podsumowanie rozmaitych matowek jest tutaj http://www.neocamera.com/...inder_sizes.php . Jezeli dla dwoch modeli rozni sie "coverage" to niemal napewno matowki nie sa wymienne, bo ten parameter przeklada sie bezposrednio na rozmiar matowki. Co do roznic pomiedzy matowka DS a K10D - z tego co czytalem (i porownywalem na swoich aparatach) rozmiar jest identyczny. Roznica jest w jasnosci matowki, czyli mechanicznie powinny byc wymienne, ale wskazania swiatlomierza beda sie roznic.
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Tok'Ra napisał/a:


[...]

Nie ma ktos znajomego lub w rodzinie optyka - teoretycznie wykonanie matowki powinno przypominac prace optyka robiacego odpowiednie szklo do okularow - plaska szyba pod wymiar z soczewka (fresnela?) w srodku. Teoretycznie... :mrgreen:
W tej materii najwieksza praktyke ma Andee i moze cos na ten temat podpowiedziec - bowiem na roznych forach widzialem jego oferty wykonania matowek do Minolty, Olka czy Nikona.

Moze problemy z BF/FF przy roznych obiektywach w K100 i K10 ma wplyw wlasnie zastosowana matowka?


Teoria rozni sie od praktyki i to mocno. Wykonanie matowki w niewielkim stopniu przypomina prace optyka 8-) , jedna matowka to kilka godzin pracy odrabiarki i czlowieka. Bardzo istotne sa materialy, niedostepne w Polsce i coraz slabiej dostepne w innych krajach. Kiedy zaczynalem dokladnie rok temu, po zamowieniu probnej partii materialu, wykonaniu projektow, matryc, prototypow, okazalo sie ze ta "probna partia" to wszystko co posiada producent. Nie wiedzac o tym zuzylem praktycznie caly material na proby... Towar zalatwialem przez posrednika, faceta ktorego przypadkowo znalazlem w sieci szukajac tego typu materialow, oferowal inne produkty fabryki ktora mnie interesowala. Najsmieszniejszy jest fakt ze nie znajac goscia i nigdy nie widzac go na oczy podjelismy owocna wspolprace, facet mieszka 9000km odemnie, fabryka znajduje sie kolejne 3500km od niego w innym kraju :shock: . Kiedy okazalo sie ze te materialy nie sa juz produkowane i linia produkcyjna stoi od 3 lat, oczywiscie problem oparl sie o kase. Odpowiednia lapowa (a raczej zastrzyk finansowy) zadowolila i posrednika i kierownika dzialu w fabryce, na dalekim wschodzie nawet nieduze pieniadze potrafia zdzialac cuda. Fabryka wiec ruszyla i wykonala odpowiednia partie materialu ;-) ... Niestety wszystko ma swoj koniec.

Wracajac do tematu - matowka nie ma zadnego wplywu na prace AF i ewentualny BF/FF, matowka znajduje sie poza torem optycznym AF. Jezeli ostrzymy manualnie, to zle zamocowana matowka ma wplyw na ewentualny BF/FF.

Kazda wymiana matowki pociaga za soba zmiane pomiaru swiatla. Profesjonalne body cyfrowe, ktore maja w opisie "matowka wymienna" - posiadaja rowniez dostepne menu z typami matowek. Po wymianie matowki nalezy w menu wybrac jej typ, zatwierdzic a body wprowadza wtedy stala predefiniowana korekte pomiaru swiatla.

Za pare dni zobaczymy jak to jest z K10D, moze nie trzeba bedzie niczego korygowac...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
milo napisał/a:
myslisz ze by inna matowke projektowali?

nie wiem, pytam. Czy wielkosc obrazu mozna regulowac pryzmatem? To chyba mozliwe.
Matowka deela jest nowsza niz w deesie - ktos tu pisl, ze nowke sztuke mozna kupic od Apollo za 40pln. Dlaczego wiec nie wlozyc jej do deesa? Ktos probowal? :]

Pytanie do Andee - czy jest mozliwe wykonanie mikrorastra i klina na gładkiej matówce? Jeśli cena za gładką byłaby faktycznie na poziomie 40 zł i byłoby mozliwe wykonanie na niej mikrorastra i klina to ile by taka matówka kosztowała?
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Wykonywanie tych elementow nie ma sensu. Kazda modyfikacja powierzchni matowki prowadzi do zaburzenia pomiaru swiatla (zmiany jego transmisji i dystrybucji). To ze wykonalismy te dodatkowe elementy (klin, czy mikropryzmaty) na oryginalnej matowce K10D, DL czy DS nie zmieni faktu ze odczyt bedzie bledny...

Aby wykonac matowke zawierajaca klin i mikropryzmaty ktora nie spowoduje duzych zmian w pomiarze swiatla, nalezy uzyc materialu o parametrach lepszych od oryginalu, poprostu o wyzszej transmisji swiatla. Klin i mikropryzmaty powoduja obnizenie jasnosci matowki, jasniejszy material w polaczeniu z elementami ktore zmniejszaja transmisje da element (matowke) o transmisji swiatla zblizonej do oryginalu Pentaxa. Odczyty beda wiec jezeli nie takie same to zblizone.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
no dobrze ale technicznie da sie to zrobic na matowce? i wprowadzic np. pozniej jakas stala korekte? (-2EV???) Czy to jest jakoś bardziej skomplikowane i straty światła większe. Może dałoby się robić takie tańsze matówki z oryginalnych (gładkich) godząc się na błąd pomiaru światła?
ale zupełnie się na tym nie znam, więc prosze mnie wyprowadzić (zapewnie) z błędu :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
chomik, - a potem zabraknie ci korekcji .....
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Wszystko sie a zrobic, kwestia czasu i pieniedzy... Jezeli znajdzie sie 50-100 chetnych przestawie technologie na obrobke "gotowcow" Pentaxa...

Poza tym nie lubie kombinowac, lepsze jest wrogiem dobrego. Ja rynek zbytu mam i nie mam ambicji na podboje kolejnych ;-) . To zbytnio komplikuje zycie...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Admini - robota czeka.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
czyzby to kolejne klony zbanowanego szkodnika? Upierdliwy jakos.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ktoś ma matówkę od Andree :?:
 

griffin  Dołączył: 19 Cze 2008
Troche odgrzeje temat pytaniem.

Matowka w K20D nie nalezy moim zdaniem do najlepszych. Brakuje mi w niej 'grid lines' .
Latwiej jest komponowac zdjecie z liniami ,szczegolnie przy krajobrazach gdzie czesto zdjecia wychodza mi pochyle. Nie chce tez montowac poziomic to nie rozwiaze mojego problemu calkowicie.

Przegladalem oferte na Katz Eye i spodobala mi sie 'Rule of Thirds' Grid - LINK

Kosztowalo by mnie to okolo 200$ z montazem i wysylka. Zastanawiam sie czy warto w to inwestowac? Na ich stronie jest tez opcja OptiBright - rozjasnienia matowki jesli dobrze zrozumialem pomaga szczegolnie przy slabym swietle i ciemnych szklach w postrzeganiu przez wizjer.

W zasadzie najbardziej brakuje mi lini. Moze wiecie gdzie w kraju mozna cos takiego zrobic? Mozna tez kupic matowke od Pentaxa ale wolalbym sam jej nie montowac.
No chyba ze przekonacie mnie ze nie warto czegos takiego robic i raczej skupic sie na 'wyobrazeniu' sobie lini... :roll:
:roll:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
griffin napisał/a:
W zasadzie najbardziej brakuje mi lini. Moze wiecie gdzie w kraju mozna cos takiego zrobic? Mozna tez kupic matowke od Pentaxa ale wolalbym sam jej nie montowac.
No chyba ze przekonacie mnie ze nie warto czegos takiego robic i raczej skupic sie na 'wyobrazeniu' sobie lini...


Wymień sobie samodzielnie.
Po to jest taka możliwość, żeby z niej korzystać.

Jest to banalne, wielokrotnie opisywane na forum i nawet jest parę tutoriali na YouTube - np. takich jak ten: http://www.youtube.com/watch?v=YqZCjT-jr1s

Płacić 200$ za wymianę matówki??!! :shock:
(W razie czego, możesz mi to zlecić - policzę sobie znacznie taniej :-P )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach