szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Odgrzeję trochę temat.

Co polecacie do K-5? Proszę o wypowiedź tych, którzy już zakupili coś i mieli okazję przetestować.

Z moich poszukiwań:

  1. Na KatzEye™ Optics mają matówki do K-5. Tylko z poziomym klinem i mikrorastrem, a taką właśnie chcę! $105 + ew. $55.00 za OptiBrite + wysyłka (Express Mail International - $27.38; UPS Worldwide ExpeditedSM - $50.63; UPS Worldwide Express SaverSM - $85.88; UPS Worldwide ExpressSM - $89.27). Tu pytanie do Was: jak duża jest różnica z OB przy jasnych szkłach (<= 2.8) ale w dość ciemnym otoczeniu (studio). Cena ~600 PLN nie licząc ew. cła i VAT (23% grrr) mnie przeraża :(

  2. Na Focusing Screen też mają matówki do K-5. Z klinem i mikrorastrem mają wersje FSB i K3 (K-3). Z tego co czytałem K3 jest lepsza i podobno taka sama jak w KatzEye. 85.79 USD (~251 PLN) + wysyłka do Polski (430 TWD ~= 43 PLN) daje już mniej kosmiczną sumę 294 PLN + ew. cło i VAT.

  3. Na ebay znalazłem tylko Dual 45° Split Image Focus Focusing Screen Pentax K-7: US $18,95 + US $3,00 ~= 64,31 PLN + ew. cło i VAT, wysyłka z Hong Kongu. Przyjemnie tanio ale nie ma mikrorastra, a do tego jakość pewnie niezbyt dobra.


Zastanawiam się nad opcją 2 -- czy ktoś ją już testował z K-5 lub K-7? Środek klina pokrywa się z centralnym punktem AF? Trzeba stosować podkładki?
Znalazł ktoś chińczyka z klinem i mikrorastrem?
 
mas7odon  Dołączył: 01 Lut 2009
Szopen, ja mam właśnię tę drugą - stosuję do k7. Trzeba było 2 podkładki podłożyć aby działała sprawnie.
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
Cytat
Znalazł ktoś chińczyka z klinem i mikrorastrem?

jeszcze nie tak dawno było masa tego teraz widzę już nie :shock:
ten od którego kupowałem w opgóle konto ma zawieszone czy coś :roll:
Jeśli juz znajdziesz u chińczyka to bierz zdecydowanie klin pojedyńczy 45 albo 180stopni jaki Ci bardziej leży
Te podwójne mało czytelne jak dla mnie były
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
joker333 napisał/a:
Te podwójne mało czytelne jak dla mnie były

Potwierdzam.
szopen,w innym wątku interesujesz się muszlą powiększającą.Ja ze swojej strony pragnę napisać ci kilka własnych spostrzeżeń. Jak każdy szanujący się amator eksperymentowałem z różnymi wariantami matówek choć przy każdej najwygodniej ostrzyło mi się nie na klinach a na rastrze. Jednak gdy zakupiłem muszlę O-ME53 (powiększającą) okazało się że przy standardowej(kitowej) bardzo jasnej matówce ostrzy mi się bardzo dobrze.Dałem sobie więc spokój z matówkami.Ubiegłego lata,oceniając wyniki wypadu nad jezioro celem makrowania okazało się że wywalić musiałem jedynie ujęcia gdzie nie trafiłem z kadrem.Ostre były praktycznie wszystkie.Tak więc może w pierwszej kolejności spróbuj z muszlą.Kilka setek na matówkę zawsze zdążysz wydać ;-)
Pozdrawiam Andrzej
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
dzięki za odpowiedzi!

andybond -- tak też planowałem zrobić. K-5 ma większy wizjer niż moja kadyszka, pułapka ostrości działa nadspodziewanie dobrze. Jak kiedyś dojdzie ta muszla z Hong Kongu, to podejmę decyzję. Zwłaszcza, że w K-10 mam klin 45 i mikroraster (muszla też będzie pasować), będę mógł zrobić porównanie.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
szopen, Polecam tą z poz 2.
Mam używam i kilku osobom też pomagałem sciągać - bezproblemowo.
W żadnej którą ściągałem (w sumie cos koło 10 szt.) nie potrzebne były podkładki jak u mas7odon.
Cena dużo lepsza niż tej z KatzEye - masz szansę uniknąć cła i VAT ;-)
Ktoś sciągał FSB lub FSX lub którąś z FS i sobie chwalił.
O chińczykach z za 20$ zapomnij szkoda kasy, a jak kiedyś będziesz miał możliwość porównania z KE lub K3 to szczena ci opadnie.

I tak jak mówi andybond - najpierw zanabyj O-ME53. Dołożenie do tego dobrej matówki i jest cacy.
 

gam  Dołączył: 08 Paź 2010
używam matówki (w innym body) z Focusing Screen na bazie nikonowskiej F6-J



teraz nie maja w ofercie :-/ ale gdyby się pojawiły takie do k-5 to jestem chętny :evilsmile:
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Taką bez klina sam bym chętnie kupił , tylko gdzie ? Bo K3 czyli ta na bazie której robią w Focusing Screen jest np. tu http://shop.nikonusa.com/...uctID=213517700
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gam napisał/a:
teraz nie maja w oferci

K-5 Ec-A za 88,59, na stanie 1 sztuka - jednak mają :-D
 

gam  Dołączył: 08 Paź 2010
plwk napisał/a:

K-5 Ec-A za 88,59, na stanie 1 sztuka - jednak mają :-D


Ec-A to canonowska ... fuj

:mrgreen:
 
Dig  Dołączył: 22 Paź 2009
dzisiaj znów próbowałem matówki nabytej od andybond'a,
jako, że z lustrzankami analogowymi nic wspólnego nie miałem to zupełnie nie potrafię z tego korzystać, dla mnie po prostu bezużyteczna
wiem, ze w perspektywie ewentualnej chęci sprzedaży nie powinienem tego pisać, ale to jakaś porażka jest
ale nieważne, ja nie o tym
chciałbym zrozumieć jak się tego używa
górna połówka ciemna i nic w niej nie widać nawet na f2. czasem tylko jaśniejsza się robi i nawet nie bardzo czaję w jakich sytuacjach, a za chwilę znowu ciemna
nic nie widać więc nie da się ostrzyć
rozumiem, że w analogach było jaśniej, a matówka moja jest nędzna, niemniej jednak może ma ktoś jakieś rady jak się tego używa
może andybond, - bez złośliwości, kupiłem świadomie i w celach doświadczalnych i nie jest to marudzenie z mojej strony na osobę sprzedawcy, po prostu chciałem się czegoś nowego nauczyć, coś zobaczyć, tylko nic nie widzę... (to też jakieś doświadczenie :lol: )
jak to działa?, kiedy mi ciemnieje, a raczej kiedy jaśnieje? trudno ostrzyć jak się nic nie widzi i trudno się skupić na ostrzeniu jak się szuka żeby jaśniało i na tym koncentruje
dobra, ulżyło mi trochę
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
Dig, na pewno ja dobrze założyłeś? spróbuj odwrotnie.

tutaj znajdziesz jak to powinno wyglądać
http://www.focusingscreen.com/privacy.php
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy prawidłowo założyłeś? Musi być stroną matową do pryzmatu.
 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
I patrz prostopadle, wtedy jest najjaśniej.
 
Dig  Dołączył: 22 Paź 2009
Artiip napisał/a:
Dig, na pewno ja dobrze założyłeś? spróbuj odwrotnie.

plwk napisał/a:
Czy prawidłowo założyłeś? Musi być stroną matową do pryzmatu.

aż sprawdziłem i dobrze była założona

barto125 napisał/a:
I patrz prostopadle, wtedy jest najjaśniej.

no tak, to może być ta sytuacja, w której mi się rozjaśnia :-D

póki co olewam całą matówkę jako zupełnie nieprzydatną, a tylko przysparzającą paprochów w puszce przy okazji wymiany
może jeszcze kiedyś spróbuję na razie mi przeszło, to było moje drugie podejście, może do trzech razy sztuka
w jakiejś części to zapewne moja nieumiejętność, ale mi naprawdę ręcznie ostrzy się gorzej na tej "matówce do manualnego ostrzenia", na standardowej przynajmniej coś widzę, może niedokładnie, ale jednak coś
ciekaw jestem opinii andybond'a, jako pierwszego właściciela, użytkownika i modyfikatora tego cuda
choć skoro sprzedał :evil: i pisze, że z powiększającą muszlą oczną lepiej mu się ostrzy niż na tym czymś to pewnie tak jest
ciekawe czy jest ktoś kto używa matówki chińskiej z zadowoleniem
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Dig, A jakiej firmy to matówka ?
Bo na f2 to nawet chińczyki spokojnie chodziły :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój chińczyk w DL-u do 5.6 jakoś działa.
 
Radolex  Dołączył: 03 Kwi 2010
A orientuje się ktoś do ilu mniej więcej działa matówka z zenita 122?
Szukam czegoś jasnego do przeszczepu a na matówki z FS mnie nie stać...
Albo może ma ktoś jakieś inne propozycje, (ME odpada szkoda mi takiego fajnego korpusu) Na początku szukałem czegoś z rastrem i klinem(może nawet podwójnym) ale teraz widzę że sporo ludzi poleca sam raster... Doradzi ktoś?
Z góry dziękuję.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
plwk napisał/a:
Mój chińczyk w DL-u do 5.6 jakoś działa.
Czyli potwierdza sie to co napisałem na poprzedniej stronie ;-)
Ze stałoświetlnymi szkłami 2.8 (i lepiej) nawet na chinolach nie powinno być problemu, a do 3.5-4 powinno być całkiem znośnie. :idea:
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Mój chińczyk był znośny do @2-2,8, chociaż obrys klina już ciemniał paskudnie. Połówka klina robiła się czarna około @3,5-4.
Tak btw, gam, jak się sprawdza ten mikropryzmat? Coś widać w przypadku szkiełka f/4?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach