nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
sorki za ot ale wykasowalem sobie przypadkiem pw , zmienilem kra na k5 i mialem wyslac forumowiczowi moja stara matowke k3 dwa tygodnie temu gratis , niestety bylem zajety i wyslalem ja dopiero w zeszly wtorek , wiec tylko informuje ze poszla i dojdzie na dniach :-B
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Potrzebuję porady odnośnie matówki do K-r. (konkretny model) Interesuje mnie taka z klinem i mikrorastrem.
Myślałem o Katzeye, ale czy jest tańsza a porównywalnie dobra alternatywa dla tych matówek? I druga sprawa: gdzie można to teraz dostać, szukam bezskutecznie, czyżby nie było dystrybucji w PL? Na znanym serwisie aukcyjnym też nie ma śladu.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
W Polsce nie kupisz ?
Na Ebay tylko tania chińszczyzna.
http://haodascreen.com/default.aspx
http://www.focusingscreen.com/index.php
 

IrekM  Dołączył: 23 Sty 2011
A może spróbować tutaj: http://www.forlessthanever.com/ parę rzeczy u nich kupowałem i obsługa jest OK. Nie widziałem matówek do Pentaxa, ale myślę, że jakby do nich w tej sprawie napisać, to by pewnie mieli.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
JackDeJack napisał/a:
tania chińszczyzna.
http://haodascreen.com/default.aspx

JackDeJack, czy wiesz coś o Haodascreen, czego ja nie wiem? ;-) Do mnie taka matówka przyszła z USA, jest jasna i porządna i rzekomo wycinana z jakiejś manualnej od Canona. Mnie to pod tanią chińszczyznę nie pasuje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard, źle zrozumiałeś i wybiórczo cytowałeś.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, racja. Niewyspany jestem, myśli mi jakoś dziwnie meandrują :->
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Troche i ja namieszałem bo odpowiedziałem na pytania gdzie i co, a w linkach podałem alternatywy dla KatzEye bez opisu i to mogłoby zmylić na pierwszy rzut oka :oops:

Ale..
zajrzenie do linków rozwiewa wątpliwości że to nie jest tania chińszczyzna
- chińszczyzna - tak
- tania - nie bardzo (zależy dla kogo), ale warta tych pieniędzy.

Jeśli kupujesz matówkę za 20USD nie zaglądaj nigdy w wizjer aparatu z porządna matówka bys nie :evil: się na siebie że wywaliłeś 20$ w kanał :idea:
 
Kamosor  Dołączył: 06 Gru 2011
Podobnie jak:
andybond napisał/a:
gdy zakupiłem muszlę O-ME53 (powiększającą) okazało się że przy standardowej(kitowej) bardzo jasnej matówce ostrzy mi się bardzo dobrze. Dałem sobie więc spokój z matówkami.


Zwłaszcza, że muszla Pentaxa O-ME53 to koszt ok. 150 zł, a sensowne matówki zaczynają się od ok. 300 zł. Moim zdaniem do makro muszla jest niezastąpiona. Powiększenie: 1,18x.

Spotkałem się też z opiniami, iż nie każdy widzi różnice po założeniu muszli - zwłaszcza osoby noszące okulary.
 

korniszon  Dołączył: 02 Mar 2012
Kamosor napisał/a:
Spotkałem się też z opiniami, iż nie każdy widzi różnice po założeniu muszli - zwłaszcza osoby noszące okulary.

Niech się wypowiedzą w tym temacie osoby noszące okulary i posiadające O-ME53 wtedy będzie to wiarygodne bardziej niż "zasłyszane gdzieś opinie" tak jakby nie wiadomo ilu okularników biegało z Pentaxem z O-ME53 i tylko o tym plotkowali :evilsmile: ;-)

Wypowiadam się więc:
O-ME53 założone do Pentaxa K-r (akurat nie mój) nieco poprawiło pole widzenia w wizjerze. Zauważalnie dla mnie. Lepiej ogarniałem znaczki wyświetlane na dole. W okularach jak i też bez (okularów).

 

Wichura  Dołączył: 22 Lip 2010
Używam O-ME53 w okularach i jestem bardzo zadowolony. W połączeniu z matówką od fs manualne ostrzenie to czysta przyjemność. Jedyne co może denerwować okularników to zapaskudzone przez gume od muszli szkła okularów.
 

Nippon_LTD  Dołączył: 09 Kwi 2012
Właśnie zakupiłem na EBayu Pentaxa-A 50mm f1.7 wraz z aparatem P30. Przyznam, że interesowało mnie szkło, a body chciałem sprzedać, ale wpadło mi do głowy, że może by przeszczepić matówkę z analoga do K10D.

Robił ktoś podobny manewr? Czy poprawi się łatwość ostrzenia na manualnych obiektywach?
Może jakiś tutorial albo ew. namiar na osobę, która zajmuję się tym odpłatnie? Mam wielkie, niezgrabne łapska i nie chciałbym matówki zniszczyć.
 

Silent  Dołączył: 21 Wrz 2008
Kiedys też miałem P30, uszkodziłem i postanowiłem przeszczepić matówkę do K10D. Najtrudniejsze było wydobycie matówki z P30 bo nie wyciąga się jej tak łatwo jak z K10D. Z braku lepszych narzędzi matówkę piłowałem na papierze ściernym 80, potem wykańczałem na papierach 120, 220. Troszkę mi się porysowała ale warto było. Ostrzenie z 50/1,7 to bajka. Zaczałem wreszcie robić więcej ostrych zdjęć z manualnym 200/2.8 co było naprawde trudne bo potwierdzenie ostrości pikało nie zawsze w odpowiednim momencie. Zestawu używałem z O-ME53 cały czas.
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
Świeżo wyskrobana matówka do kadyszki. Jeszcze ubabrana nieco po piłowaniu.Dawcą był zdewastowany Canon T70.Jeszcze nie testowałem "w polu" ale mam wrażenie że jest lepsza od mojej poprzedniej z Nikona 8008.


 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
A gdzie kliny taka matówka to w zenku za 25 zł
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
berlingo, niektórzy wolą tylko mikroraster zwłaszcza jeśli matówka jest wystarczająco jasna a raster jest prawidłowo wykonany.
 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
ale tylko do 5,6 a dalej
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
powyżej 5,6 klin też jest bardzo problematyczny a na 8 w praktyce nieużywalny więc ... co kto lubi :)
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
pyciar napisał/a:
powyżej 5,6 klin też jest bardzo problematyczny a na 8 w praktyce nieużywalny więc ... co kto lubi :)


mam matówkę katzeye ( zwykłą, bez optibrite ) i o ile wcześniej na tanim chinolu ostrzenie w okolicy f5,6 to był rzeczywiście horror ( bo ciemne kliny przesłaniały środek kadru ) to na katzeye-u ostrzenie na f8 to nie jest żaden wyczyn. oczywiście wszystko zależy na co ostrzymy i w jakich warunkach ale na katzeye-u można na upartego ostrzyc i do f12 ( tylko za bardzo nie wiem po co. może dla samego testowania? ).
 

maxbreak  Dołączył: 09 Cze 2009
Raziel napisał/a:
Świeżo wyskrobana matówka do kadyszki. Jeszcze ubabrana nieco po piłowaniu.Dawcą był zdewastowany Canon T70.Jeszcze nie testowałem "w polu" ale mam wrażenie że jest lepsza od mojej poprzedniej z Nikona 8008.


No i jak "w boju"? Sam sie rozglądam nad jakimś mikrorastrem

Mam parę typów, moze ktoś jakieś spostrzeżenia na ich temat by miał:

Praktica LLC

Nikon F3 typ G lub H (cała w mikrorastrze!) http://www.mir.com.my/mic.../ff2screens.htm

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach