_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
Tokina AF 70-210 F4-5.6 i SMC Pentax-F 70-210mm F4-5.6
Czy to takie same obiektywy? Na oko identyczne. W necie o Tokinie jest baardzo mało i nie mogę znaleźć jej specyfikacji. Tokina ma 6 a Pentax 9 lisków przysłony i tylko tyle udało mi się ustalić. Czy ktoś może porównać własności optyczne? Mówiąc wprost - który jest lepszy?
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Re: Tokina AF 70-210 F4-5.6 i SMC Pentax-F 70-210mm F4-5.6
_basta_ napisał/a:
Czy to takie same obiektywy? Na oko identyczne. W necie o Tokinie jest baardzo mało i nie mogę znaleźć jej specyfikacji. Tokina ma 6 a Pentax 9 lisków przysłony i tylko tyle udało mi się ustalić. Czy ktoś może porównać własności optyczne? Mówiąc wprost - który jest lepszy?


Nie wiem co masz na myśli pisząc "takie same", ale jeśli chodzi o konstrukcję optyczną to na pewno nie są takie same. Nie wiem jak Tokina, bo nigdy jej nie miałem, ale Pentax F 70-210/4-5.6 to najlepszy amatorski telezoom Pentaxa w tym zakresie, a trochę ich było. Nie sądzę żeby Tokina była wiele lepsza. Jak chcesz coś wyraźnie lepszego od F 70-210, to zostają tylko zoomy klasy Tamron/Sigma 70-200/2.8 tudzież Pentax 60-250/4 etc.

Jedna uwaga, F 70-210 to szkło sprzed 20 lat, więc można trafić na egzemplarze po różnych przejściach, które niekoniecznie będą takie dobre. Ale jeśli trafisz na dobry, sprawny egzemplarz ,to nie będziesz żałował.

PS
9 listkowa przysłona to dobra rzecz - bokeh z tego szkła jest bardzo milutki :-) .
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
ClicoFantastico napisał/a:
Nie wiem co masz na myśli pisząc "takie same", ale jeśli chodzi o konstrukcję optyczną to na pewno nie są takie same.

Takie same z wyglądu, wymiary, waga - wskazywałoby to na "klonową" produkcję.
Piszesz z przekonaniem, że: "jeśli chodzi o konstrukcję optyczną to na pewno nie są takie same" - sądzisz, wiesz, przypuszczasz?
Tokinę mam i jestem z niej bardzo zadowolony. Mogę ją zamienić na w/w Pentax-a i dlatego szukam argumentów.
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
_basta_ napisał/a:

Takie same z wyglądu, wymiary, waga - wskazywałoby to na "klonową" produkcję.
Piszesz z przekonaniem, że: "jeśli chodzi o konstrukcję optyczną to na pewno nie są takie same" - sądzisz, wiesz, przypuszczasz?
Tokinę mam i jestem z niej bardzo zadowolony. Mogę ją zamienić na w/w Pentax-a i dlatego szukam argumentów.


Sam wskazałeś różnicę w budowie przysłony. W tamtych czasach Pentax nie klonował Tokiny, umowę o wspólnym projektowaniu podpisali kilka lat temu, stąd takie szkła jak 16-50, 50-135, 10-17. Nigdzie w żadnych materiałach nie spotkałem się ze spekulacjami jakoby Pentax F 70-210 był klonem tej Tokiny, a więc nie ma podstaw przypuszczać że jest. Zewnętrzne podobieństwo o niczym nie świadczy.

EDIT:
Czy to jest ta Tokina ?

Jeśli tak, to wcale nie jest taka sama, nawet z wyglądu: waży mniej (500g vs. 555g), ma większą średnicę filtra (52mm vs. 49mm), ma większą minimalną odległośc ostrzenia (1,3m vs. 1,1m). Nie ma szans żeby to była ta sama konstrukcja.
 

halmac1  Dołączył: 01 Kwi 2007
_basta_ do tej grupy jeśli chodzi o zakres ogniskowych można jeszcze zaliczyć też 70-210/4, to oczywiście też już stara konstrukcja (pompka), ale również ceniona za jakość zwłaszcza, że mamy tutaj stałe światło :lol: . Tutaj jego specyfikacja:
http://images.google.com/...t%3D21%26um%3D1
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
Tokina raczej nie Ale Takumar to chyba dosyć bliski krewniak :)
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
xolox napisał/a:
Tokina raczej nie Ale Takumar to chyba dosyć bliski krewniak :)


Nie, nie nie. Jeśli chodzi o Takumara 70-210/4-5.6, to jest to zupełnie inne szkło niż SMC Pentax-F 70-210/4-5.6, co łatwo można sprawdzić w podanych linkach. Takumar to 10 soczewek w 8 grupach i brak powłok SMC, a Pentax ma 13 soczewek w 9 grupach i naturalnie SMC. Takumar prawdopodobnie nie był nawet produkowany przez Pentaxa.

Z Takumarami jest małe zamieszanie. W latach 60-tych i 70-tych Pentax oznaczał tą marką swoje najlepsze szkła, natomiast w latach 80-tych marka ta została reaktywowana, lecz tym razem były nią oznaczane najtańsze kitowe szkła, raczej kiepskiej jakości, nie posiadające nawet powłok SMC. Pisano o tym wielokrotnie na forum, jednak wielu ludzi, szczególnie młodszych stażem w systemie, nie do końca się w tym orientuje, przestrzegam więc jeszcze raz, przez myleniem bagnetowych takumarów z ich szlachetniejszymi krewniakami z czasów m42.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach